Atzinums

Projekta ID
23-TA-1345
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
07.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
No piedāvātās redakcijas pašvaldībām rodas bažas par to, ka pašvaldībām varētu piekrist vai pašvaldībām varētu tikt uzdots rīkoties arī ar cita veida kustamās mantas ne tikai konfiscētie dzīvnieki, kā tas aprakstīts anotācijā un konceptuālajā ziņojumā “Par tiesiskā regulējuma problēmjautājumiem saistībā ar mantas piekritību valstij un valstij piekritīgo mantu”. Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt panta redakciju. Zemāk esošajā redakcijā piedāvājam visu izteikto iebildumu apkopojumu.
Piedāvātā redakcija

"3.1 pants. Rīcība ar valstij piekritīgo mantu.
(1) Valsts ieņēmumu dienests nodrošina valstij piekritīgās mantas - bezmantinieka nekustamo īpašumu atzīšanas procesa par valstij vai pašvaldībai piekritīgo mantu  uzsākšanu, bezīpašnieka nekustamo īpašumu identifikāciju kā valstij vai pašvaldībai piekritīgo mantu -, pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts budžetā.   
(2) Papildus šā panta pirmajā daļā noteiktajam valstij piekritīgās kustamās mantas pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts budžetā veic arī:
1) Nodrošinājuma valsts aģentūra;
2) Pārtikas un veterinārais dienests;
3) Dabas aizsardzības pārvalde.
(3) Papildus šā panta pirmajā daļā noteiktajam valstij piekritīgās kustamās mantas pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu pašvaldības budžetā veic pašvaldība, ja valstij piekritīgā manta ir izņemtie dzīvnieki, kas atrodas pašvaldības teritorijā esošajā dzīvnieku patversmē.
(4) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā veic valstij un pašvaldībai piekritīgās mantas - bezmantinieka nekustamo īpašumu atzīšanas procesa par valstij vai pašvaldībai piekritīgo mantu  uzsākšanu, bezīpašnieka nekustamo īpašumu identifikāciju kā valstij vai pašvaldībai piekritīgo mantu -, pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts un pašvaldības budžetā.”
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Iebildums.

Vēršam uzmanību uz Pašvaldību likuma 4.panta piekto daļu, kas nosaka, ka nododot pašvaldībai jaunu autonomo funkciju vai uzdevumu, kura izpilde saistīta ar izdevumu palielināšanos, vienlaikus pašvaldībai nosakāmi finansējuma avoti šīs funkcijas vai uzdevuma izpildes nodrošināšanai.
Ņemot vērā, ka pašvaldībai jaunā uzdevuma izpilde būs saistīta ar izdevumu palielināšanos, jānosaka finansējuma avoti šīs funkcijas izpildes nodrošināšanai. Ņemot vērā minēto un informatīvā ziņojuma apspriešanas gaitā runāto, ka finanšu avots varētu būt ienākumi no atsavinātās mantas, lūdzam to nostiprināt likumā. 

 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Ierosinām papildināt trešo daļu ar norādi uz pašvaldībām. Vēršam uzmanību, ka kopš 2023.gada 1.janvāra ir spēkā grozījumi Civillikumā un Pašvaldību likums, kas paredz, ka pašvaldībām piekrīt noteikta veida bezmantinieka un bezīpašnieka manta. Praksē jau ir vairāki gadījumi, kad pašvaldībām ir nosūtīti notariālie akti par bezīpašnieka un bezmantinieka mantas piekritību pašvaldībai. Tā kā nav precīza regulējuma kā norit process, tas sagādā vēlākas problēmas ar īpašumu nostiprināšanu zemesgrāmatā. Aicinām precizēt deleģējuma normu attiecinot to arī uz pašvaldībām, nosakot MK noteikumos kam kādus dokumentus sūta un kāda ir tālākā rīcība.
Piedāvātā redakcija
(3) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā veic valstij un pašvaldībai piekritīgās mantas pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts un pašvaldības budžetā.
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Valstij piekritīgās mantas sastāvā ietilpst arī bezīpašnieka  un bezmantinieka nekustamie īpašumi, nekustamo īpašumu atzīst par bezmantinieka mantu (nekustamo īpašumu) ierosinot mantošanas procedūru, tā kā bezmantinieka mantai nav mantinieku, kas citos gadījumos ierosina mantošanas procedūras uzsākšanu, bet valsts ilgstoši nerūpējas par sev piekritīgajiem nekustamajiem īpašumiem, lai gan valsts informāciju sistēmās ir ziņas par Latvijas valstspiederīgā nāves reģistrācijas faktu (Fizisko personu reģistrs), kā arī ir ziņas vai konkrētajam nelaiķim Zemesgrāmatā vai Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā ir reģistrēti nekustamie īpašumi, t.sk. valsts neierosina procedūru, kuras rezultātā nekustamos īpašumus atzīst par bezmantinieka mantu, tādējādi gadiem ilgi šie nekustamie īpašumi neatgriežas civiltiesiskajā apritē, kā arī pastāv augsts risks, ka šādus īpašumus izkrāpj un tālāk pārdod, par ko liecina arī publiski izskanējušās ziņas.

Bezīpašnieka nekustamo īpašumu identifikāciju jau šobrīd ir iespējams pilnībā automatizēt, t.sk. veicot ierakstus Zemesgrāmatā un Nekustamā īpašuma kadastra informācijas sistēmā. Bezmantinieka mantas identifikācijai ir nepieciešams nodrošināt mantošanas procesa uzsākšanu, tā kā ir iespējams pilnībā automatizēti savietot Latvijas valsts piederīgā nāves fakta reģistrācijas faktu ar personai Zemesgrāmatā vai Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā reģistrētajiem nekustamajiem īpašumiem, tad ir jāparedz arī tālākās procedūras, kurās automatizēti vai manuāli valsts nodrošina, ka tiek laicīgi identificēti bezmantinieka nekustamie īpašumi, kas ir valstij piekritīgā manta un laicīgi tiek veiktas tālākās darbības ar šiem nekustamajiem īpašumiem. Kurai valsts institūcijai tiek noteikti konkrēti pienākumi ir vērtējams, bet nav pieļaujama esošās situācijas turpināšanās, kad nav skaidri noteikts, kura valsts institūcija ir atbildīga par valstij piekritīgo nekustamo īpašumu laicīgu identifikāciju.
Piedāvātā redakcija
"3.1 pants. Rīcība ar valstij piekritīgo mantu.
(1) Valsts ieņēmumu dienests nodrošina bezmantinieka nekustamo īpašumu atzīšanas procesa par valstij piekritīgo mantu  uzsākšanu, bezīpašnieka nekustamo īpašumu identifikāciju kā valstij piekritīgo mantu,  valstij piekritīgās mantas pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts budžetā.   
(2) Papildus šā panta pirmajā daļā noteiktajam Ministru kabineta noteikumos paredzētajos gadījumos un kārtībā valstij piekritīgās kustamās mantas pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts budžetā veic arī:
1) Nodrošinājuma valsts aģentūra;
2) Pārtikas un veterinārais dienests;
3) Dabas aizsardzības pārvalde;
4) pašvaldības.
(3) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā veic bezmantinieka nekustamo īpašumu atzīšanas procesa par valstij piekritīgo mantu  uzsākšanu, bezīpašnieka nekustamo īpašumu identifikāciju kā valstij piekritīgo mantu,valstij piekritīgās mantas pārņemšanu, glabāšanu, uzskaiti, realizāciju, nodošanu bez maksas, iznīcināšanu un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšanu valsts budžetā.”
5.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Lūdzam pārliecināties vai nebūtu jānosaka pārejas noteikumi arī attiecībā uz pašvaldībām par to pēc kādas kārtības pašvaldības pieņem un pārņem pašvaldībai piekrītošo mantu.
Piedāvātā redakcija
-