Atzinums

Projekta ID
23-TA-747
Atzinuma sniedzējs
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Atzinums iesniegts
15.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Likumprojektā ietvertais regulējums attiecībā uz mehānisko ūdens filtru (turpmāk – ūdens filtrs) neatbilst tā anotācijā norādītajai tiesiskā regulējuma izstrādes nepieciešamībai.
Anotācijā nav norādīts, kā no sākotnējā uzstādījuma (skat. attiecīgo sadaļu “Problēmas apraksts”) nonākts pie secinājuma, ka ir pamatoti noteikt, ka faktiski pakalpojuma lietotājs nodrošina (pieprasa, organizē un sedz izmaksas) ūdens filtra uzstādīšanu (nomaiņu, apkopi) pirms komercuzskaites mēraparāta, bet pakalpojuma sniedzējs tikai izpilda filtra uzstādīšanas darbu.
No anotācijas izriet, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM) ir izvērtējusi iespēju Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā (turpmāk – Likums) noteikt pakalpojuma sniedzējam pienākumu nodrošināt ūdens filtru savā piederības robežā pirms komercuzskaites mēraparāta un izstrādājusi atbilstošu projektu.
No anotācijas izriet arī tas, ka ticis secināts, ka šāda papildu pienākuma noteikšanai nepieciešami grozījumi Likumā un to nevar noteikt Ministru kabineta noteikumos, kā arī tas, ka mehāniskā ūdens filtra uzstādīšana būtu nepieciešama, lai uzlabotu piegādātā ūdens daudzuma uzskaites precizitāti. Tomēr faktiski Likumprojekts paredz pakalpojuma sniedzēja tiesības un pakalpojumu lietotāja pieprasījuma gadījumā pienākumu uzstādīt pakalpojuma lietotāja īpašumā esošu ūdensapgādes sistēmas elementu (ūdens filtru), par to abos gadījumos saņemot atsevišķu samaksu. Proti, saskaņā ar Likumprojektu šī darbība tiktu veikta ārpus sabiedriskā ūdensapgādes pakalpojuma ietvara un samaksas apmēru pakalpojumu sniedzējs varētu noteikt pats. Bez tam Likumprojekta 9.pantā norādīts, ka pakalpojumu sniedzējs pēc saviem ieskatiem var veikt filtra uzstādīšanu vai nomaiņu un iekļaut samaksas pieprasījumu sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu rēķinā.
No Likumprojekta nav skaidri saprotams, vai šīs pakalpojuma sniedzēja tiesības ir ekskluzīvas vai pakalpojuma lietotājs var brīvi izvēlēties ūdens filtra uzstādītāju jeb citu personu, kas nav attiecīgais pakalpojumu sniedzējs. Tomēr, ja pakalpojuma lietotājam ir tiesības brīvi izvēlēties filtra uzstādīšanas darbu veicēju, tad nav skaidrs, kādēļ nepieciešams grozīt Likumu, jo savā atbildībā esošajā ūdensapgādes sistēmas daļā lietotāja iespējas rīkoties, izvēloties filtra uzstādītāju (pakalpojuma sniedzēju vai citu personu) nav ierobežotas jau tagad. No anotācijas gan izriet, ka minētās tiesības paredzētas kā ekskluzīvas.
Nav skaidrs, kad, kurš un ņemot vērā kādus apsvērumus izlemj gan par ūdens filtra uzstādīšanu, gan nomaiņu.

Likumprojekta ietvaros paredzētais mehāniskā ūdens filtra termina skaidrojums neietver norādi par mehāniskā ūdens filtra atrašanās vietu. Tomēr ņemot vērā to, ka Likumprojektā paredzēts noteikt noteikumus tikai attiecībā uz filtru, kas izvietojams pakalpojumu sniedzēja piederības robežā pirms komercuzskaites mēraparāta, nevis attiecībā uz visiem mehāniskajiem ūdens filtriem, atrašanās vietas pazīme būtu iekļaujama termina skaidrojumā.
Piedāvātā redakcija
13) mehāniskais ūdens filtrs – ūdenssaimniecības pakalpojumu lietotāja īpašumā vai valdījumā esoša ūdens filtrēšanas ierīce, kas uzstādīta komercuzskaites mēraparāta mezglā pirms komercuzskaites mēraparāta un nodrošina iespējamu mehānisku piemaisījumu un suspendēto vielu ar izmēru ne mazāku par 500 µm atdalīšanu no dzeramā ūdens.
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Atkārtoti lūdzam koriģēt 6.panta 1.1 daļas ievadu, jēdziena “pieejamību dzeramajam ūdenim” vietā lietojot anotācijā norādīto “dzeramā ūdens pieejamību” un vārda “centralizētāso” vietā lietojot vārdu “centralizēto”.
Piedāvātā redakcija
“(1)1 Lai uzlabotu vai nodrošinātu dzeramā ūdens pieejamību visiem iedzīvotājiem un popularizētu pa centralizēto ūdensapgādes sistēmu piegādātā dzeramā ūdens (turpmāk – krāna ūdens) lietošanu, vietējā pašvaldība: (…).
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Ievērojot Regulatora iebildumu pie Likumprojekta 10.panta, ka pakalpojumu lietotājam kā mehāniskā ūdens filtra īpašniekam būtu nosakāmas tiesības organizēt ne tikai mehāniskā ūdens filtra nomaiņu vai apkopi, bet arī tā uzstādīšanu, Likumprojekta 8.pantā paredzētā tiesību norma nav nepieciešama, jo pakalpojumu sniedzēja pienākums uzstādīt mehānisko ūdens filtru vai veikt tā nomaiņu vai apkopi radīsies tikai tad, ja par šo darbu veikšanu pakalpojumu lietotājs būs vienojies ar pakalpojumu sniedzēju. Savukārt šādā gadījumā pienākums veikt darbības saistībā ar filtra uzstādīšanu, nomaiņu un apkopi izrietēs no vienošanās un tas nav nosakāms likumā.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Likumprojektā paredzētās pakalpojumu sniedzēja tiesības izmantot savā rīcībā esošos finanšu līdzekļus mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanai vai nomaiņai komercuzskaites mēraparāta mezglā, iekļaujot izdevumus pakalpojumu lietotāja rēķinā, nav pamatotas, ņemot vērā, ka Likumprojekta 2.pantā paredzēts, ka mehāniskais ūdens filtrs atrodas ūdenssaimniecības pakalpojumu lietotāja īpašumā vai valdījumā un ir secināms, ka šāda filtra uzstādīšana nav obligāta (atšķirībā, piemēram, no komercuzskaites mēraparāta mezgla, kura izbūve Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā pakalpojumu lietotājiem tika noteikta kā obligāta un, lai nodrošinātu atbilstību Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumam, tika paredzēts, ka šo obligāto ūdenssaimniecības sistēmas daļu var izbūvēt arī pakalpojumu sniedzējs, iekļaujot ar to saistītos izdevumus lietotāja rēķinā). Tomēr, ņemot vērā, ka tehniski pamatotu mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanas / nomaiņas / apkopes nepieciešamību, lai nodrošinātu (saglabātu vai uzlabotu) sniegto pakalpojumu daudzuma uzskaites precizitāti, var konstatēt ne tikai pakalpojumu lietotājs, bet arī pakalpojumu sniedzējs, piedāvājam pakalpojumu sniedzējam paredzēt tiesības no pakalpojumu lietotāja pieprasīt organizēt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu vai apkopi. Šāds formulējums pakalpojumu sniedzējam dotu iespējas panākt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu vai apkopi, to pieprasot noorganizēt pakalpojumu lietotājam. Savukārt pakalpojumu lietotājam kā mehāniskā ūdens filtra īpašniekam tiktu nodrošinātas iespējas izvēlēties, kurš veiks mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu vai apkopi.
Piedāvātā redakcija
9) pakalpojumu lietotājam tehniski pamatoti pieprasīt organizēt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu vai apkopi, ja tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu piegādātā ūdens daudzuma uzskaites precizitāti.
5.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
No Likumprojekta un anotācijas nav skaidri saprotams, kas ir domāts ar jēdzienu “organizēt” un kādēļ, ņemot vērā, ka ir paredzēts, ka mehāniskais ūdens filtrs ir pakalpojumu lietotāja īpašumā, šī filtra uzstādīšanu var veikt tikai pakalpojumu sniedzējs, bet nomaiņu un apkopi – arī pakalpojumu lietotājs. Ja mehāniskais ūdens filtrs atrodas pakalpojumu lietotāja īpašumā, tad nav pamatoti ierobežot konkurenci, paredzot, ka šī filtra uzstādīšanu var veikt tikai pakalpojumu sniedzējs. Anotācijā norādīts: “Tā kā atbilstoši Ūdenssaimniecības pakalpojumu likuma 9. panta pirmās daļas 5.punktam pakalpojumu sniedzēja pienākums ir par saviem līdzekļiem nodrošināt komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanu vai nomaiņu, tikai pakalpojumu sniedzējam ir dotas tiesības uzstādīt mehāniskos ūdens filtrus, ja to ir pieprasījis pakalpojumu lietotājs vai tā pilnvarotā persona.” Attiecībā uz mehānisko ūdens filtru paredzēts, ka tas, atšķirībā no komercuzskaites mēraparāta, būs pakalpojumu lietotāja īpašumā un ar tā uzstādīšanu un uzturēšanu (nomaiņu un apkopi) saistītās izmaksas segs lietotājs, līdz ar to nav pamatoti mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu paredzēt veikt ekskluzīvi tikai pakalpojumu sniedzējiem.
Piedāvātā redakcija
2) Pakalpojumu lietotājam ir tiesības saņemt un lietot ūdenssaimniecības pakalpojumus saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, kā arī organizēt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu un apkopi.
6.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Sadaļas "1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi" trešajā problēmas aprakstā teikumā "Mehāniskais ūdens filtrs pirms komercuzskaites mēraparāta nodrošinātu precīzāku īpašumam vai daudzdzīvokļu mājai piegādātā ūdens daudzumu, taču neatrisinās ūdens patēriņa starpību, kas rodas daudzdzīvokļu mājas iekšējā ūdensvada problēmu dēļ vai neprecīzi uzskaitot patērētā ūdens daudzumu dzīvokļos." nepieciešams precizēt, ka mehāniskais ūdens filtrs nodrošinātu nevis precīzāku piegādātā ūdens daudzumu, bet gan precīzāku piegādātā ūdens daudzuma uzskaiti vai tml.
Piedāvātā redakcija
-