Atzinums

Projekta ID
24-TA-781
Atzinuma sniedzējs
Satiksmes ministrija
Atzinums iesniegts
10.06.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projekta VI. nodaļu “Indikatīvs ietekmes novērtējums uz valsts un pašvaldību budžetiem” ar plānoto un nepieciešamo finansējumu kiberdrošībai.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projekta V. nodaļas 2. rīcības virzienu “Droša mediju vide”, iekļaujot tajā arī uzdevumus kiberdrošības jomā (piemēram, atbilstības Nacionālās kiberdrošības likumam nodrošināšana).  
Piedāvātā redakcija
-
3.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projekta IV. nodaļu ar:
1. rīcības virzienu: “Stipra Latvijas mediju vide un informatīvā telpa” ar izmērāmiem rezultātiem:
- kibernoturības veicināšanai (piemēram, skaits, kas aizsargāti no DDOS uzbrukumiem);
- digitālajai transformācijai;
- lineāro mediju piegādes mehānismam (virszemes TV);
- sabiedrisko mediju darbības nepārtrauktībai (testēts darbības nepārtrauktības un sadarbības plāns ne retāk kā vienu reizi gadā);
2. rīcības virzienu: “Droša mediju vide” ar izmērāmiem rezultātiem žurnālistu/mediju darbinieku izglītošanai pret kiberdraudiem, sociālo inženieriju.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projektu ar informāciju par mediju vides tehnoloģisko attīstību, tostarp arī par energoefektivitātes veicināšanu. Tā kā pašlaik tiek izmantotas dabai nedraudzīgas tehnoloģijas, pamatnostādņu projektā nepieciešams aprakstīt, vai ir skaidri noteikta rīcība, kā pāriet uz energoefektīvāku apraides veidu.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Pamatnostādņu projekta III. nodaļa “Politikas mērķis un rīcības virzieni” noteic, ka viens no politikas rīcības virzieniem ir droša mediju vide. Lūdzam to nošķirt divos virzienos –  “fiziskā drošība” un “kiberdrošība”.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Pamatnostādņu projekta II. nodaļas  2. apakšnodaļa “Droša mediju vide” noteic, ka nepieciešams veicināt drošu vidi mediju darbiniekiem un žurnālistiem, arī tiešsaistes platformās, pilnveidojot normatīvos aktus, lai nodrošinātu efektīvāku mediju darbinieku un žurnālistu sociālo, fizisko un emocionālo drošību un aizsardzību, tostarp pret naida runu, stratēģiskajām tiesvedībām pret medijiem un žurnālistiem, kā arī spiegprogrammatūru ļaunprātīgu izmantošanu.   
Lūdzam papildināt minēto rindkopu ar informāciju, ka drošu vidi mediju darbiniekiem un žurnālistiem tiešsaistes platformās veicina arī regulārās apmācības kiberhigiēnas, sociālās inženierijas jomā un kiberdrošības tehnoloģiju izmantošana informācijas aizsardzībai (piemēram, kiberdrošības pakalpojumi, kvantu šifrēšana utml.).
Piedāvātā redakcija
-
7.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projekta II. nodaļas 1. apakšnodaļas “Stipra Latvijas mediju vide un informatīvā telpa” rindkopu:  “Tāpat ir nepieciešams atbalstīt mediju nozares digitālo transformāciju un stiprināt konkurētspēju, kas ilgtermiņā mediju uzņēmumiem ļaus reaģēt uz auditoriju pāreju uz tiešsaistes platformām, un būt pašpietiekamākiem un konkurētspējīgiem tādā līmenī, kas ir nepieciešams valsts drošības veicināšanai un demokrātisko procesu nodrošināšanai.” ar rindkopu šādā redakcijā: “Līdz ar pāreju uz digitālām platformām medijiem ir jābūt aizsargātiem pret kiberuzbrukumiem. Vienlaikus līdz ar digitālo transformāciju ir nepieciešams saglabāt esošās informatīvās telpas pieejamību un veicināt tās dažādību tādās informācijas izplatīšanas tehnoloģijās.”.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projektu ar atsevišķu nodaļu, kas būtu veltīta tehnoloģiju attīstībai un sniegt tajā informāciju par tehnoloģijām, kas saistītas ar mediju jomu un veicinātu šajā pamatnostādņu projektā noteikto mērķu sasniegšanu, iekļaujot arī informāciju par hibrīdtelevīzijas ieviešanu, mākslīgā intelekta iespēju izmantošanu. Piemēram, mākslīgais intelekts var nodrošināt tulkojumus dažādās valodās.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Pamatnostādņu projekta II. nodaļas  1. apakšnodaļa “Stipra Latvijas mediju vide un informatīvā telpa” noteic, ka Latvijas informatīvās telpas stiprināšanas nolūkos vienlaikus ir pilnveidojamas sabiedriskā medija un komercmediju sadarbības spējas krīžu un valsts apdraudējuma situācijās.
Lūdzam papildināt pamatnostādņu projektu, norādot, ka sadarbība jāstiprina un jāattīsta ne tikai starp medijiem, bet arī infrastruktūras turētājiem, kas nogādā saturu līdz lietotājam. Sadarbības stiprināšana ir kritiski svarīga darbības nepārtrauktības nodrošināšanai valsts apdraudējuma situācijās.
Piedāvātā redakcija
-
10.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Pamatnostādņu projekta II. nodaļas 1. apakšnodaļa “Stipra Latvijas mediju vide un informatīvā telpa” nosaka, lai mediju uzņēmumi kļūtu inovatīvāki un konkurētspējīgāki, tiem nepieciešama digitālā pārveide un moderni risinājumi.
Vēršam uzmanību, ka attiecībā uz mediju konkurētspēju, ir jāakcentē ne tikai mediju digitālā transformācija, bet arī kiberdrošība, kas kopā mediju nozarei palielinātu noturību pret kiberdraudiem un mazinātu riskus ko var radīt ārējie faktori (piemēram, nedraudzīgu valstu sponsorēti kiberuzbrukumi). Saeimas 1. lasījumā 2024. gada 18. aprīlī pieņemtais likumprojekts “Nacionālās kiberdrošības likums” (Nr: 553/Lp14) paredz arī sabiedriskajiem medijiem izpildīt noteiktas kiberdrošības prasības. Ņemot vērā minēto, lūdzam papildināt pamatnostādņu projektu ar prasībām medijiem veicināt aizsardzību pret kiberdraudiem.
Piedāvātā redakcija
-
11.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lai gan pamatnostādņu projekts satur informāciju par kibernoturību un digitālo transformāciju, pamatnostādņu projekta IV. un V. nodaļā nav konkrēti izmērāmi rezultāti, kas attiektos uz iepriekšminētām jomām.
Lai realizētu pamatnostādņu projektā noteikto mērķi, stiprinātu mediju vidi, nodrošinātu tās drošību, neatkarību un kvalitāti, lūdzam papildināt pamatnostādņu projektu, nosakot atbilstošu tehnoloģisko attīstību gan sabiedriskajiem, gan komercmedijiem (tostarp interneta platformām). Lūdzam kā prioritāti noteikt "zaļo domāšanu", energoefektivitāti, kas nozīmē efektīvāku tehnoloģiju plānveida ieviešanu (TV, radio attīstības ceļa karte).
Piedāvātā redakcija
-