Atzinums

Projekta ID
24-TA-1235
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Darba devēju konfederācija
Atzinums iesniegts
18.06.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Darba devēji atkārtoti norāda uz nepieciešamību izvērtēt riskus un iespējamo ietekmi attiecībā uz pedagogu atlīdzību, ja tiek mainīta slodzes aprēķina metodika, nosakot, ka kontaktstunda ir 40 (45) minūšu apmērā. Vēršam uzmanību, ka atšķiras ne tikai mācību stundu garums, bet ar tām saistītie starpbrīži. Lai gan ministrija norāda, ka starpbrīži ir uzskatāmi par citiem pienākumiem, var rasties situācijas, kurās starpbrīži faktiski izsmeļ pedagogam pieejamo "citu pienākumu" apmaksāto darba laiku. Tādējādi var rasties risks vēl lielākam izglītības kvalitātes kritumam, jo samazinās laiks, ko pedagoģiskais personāls var veltīt kvalitatīvam metodiskam darbam vai gatavošanās procesam. 
Aicinām noteikt, ka kontaktstundu aprēķinā vienai stundai piemērojamā metodika ir 60 minūtes, tādējādi nodrošinot pedagoga sagatavošanos pirms mācību stundas / pēc mācību stundas, kā arī nodrošinot pedagoga kontaktu un klātesamību laika periodā, kad izglītojamie ir izglītības iestādēs.
Attiecībā uz pārējo "citu pienākumu" slodzes aprēķinu aicinām izvērtēt, apkopot datus par šo pienākumu apjomu un attiecīgi veidot piedāvājumu nozarei, kas būtu konkurētspējīgs ne tikai pedagogu noturēšanai nozarē, bet arī jaunu piesaistei. 
Īpaši aicinām izvērtēt šādu nosacījumu ieviešanu attiecībā uz STEM pedagogiem, kuru darba specifika nosaka arī nepieciešamību nodrošināt praktisko darbu sagatavošanu utt. 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lai gan ministrija norāda, ka nav ņēmusi vērā priekšlikumu par informatīvā ziņojuma papildināšanu attiecībā uz pieejamiem cilvēkresursiem pašvaldību / tehnikumu līmenī, aicinām ministriju atkārtoti izvērtēt šādas informācijas un īpaši - datos balstītas apkopošanu informatīvajā ziņojumā. Par izglītības sistēmas ilgtspēju atbild attiecīgā nozares ministrija un cilvēkresursu pieejamība, kā arī mērķtiecīga valsts budžeta resursu izlietošana (vai finansējuma pārdale) tās nodrošināšanā, ir ministrijas atbildība.  
Piedāvātā redakcija
-