Atzinums

Projekta ID
23-TA-2340
Atzinuma sniedzējs
Klimata un enerģētikas ministrija
Atzinums iesniegts
08.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Klimata un enerģētikas ministrija (turpmāk – Ministrija), sekojot līdzi Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parku kopprojekts ELWIND (turpmāk – ELWIND projekts) īstenošanas gaitai, ir konstatējusi divus iespējamos riskus, kas varētu kavēt ELWIND projekta īstenošanu:
1. Saskaņā ar Aizsardzības ministrijas pausto, lai salāgotu uzņēmējdarbības un valsts aizsardzības intereses, proti, radītu labvēlīgu vidi uzņēmējdarbībai un investīcijām un vienlaikus nodrošinātu militāro objektu darbības nepārtrauktību un nepieciešamās drošības prasības, veikti grozījumi Aizsargjoslu likumā un likumā “Par aviāciju”. Regulējuma grozījumi paredz, ka Aizsardzības ministrija var dot atļauju arī tādu būvju būvniecībai vai darbībām, kas var negatīvi ietekmēt militārā objekta darbību un drošību, ja Aizsardzības ministrijai tiek kompensēti izdevumi, kas nepieciešami, lai nodrošinātu netraucētu un drošu militārā objekta darbību un uzdevumu izpildi. Lai pilnvērtīgi ieviestu regulējumā paredzēto kompensējošo mehānismu, Aizsardzības ministrija veic kompensējošā mehānisma izstrādi, kas ietver vairāku iekšējo normatīvo dokumentu apstiprināšanu.
Saskaņā ar Ministrijai pieejamo, komunikācijā ar Aizsardzības ministriju iegūto informāciju, pastāv risks, ka ELWIND projekts tā pašlaik izvēlētajā atrašanās vietā var nesaņemt Aizsardzības ministrijas atļauju, jo vēja parka būvniecība un darbība plānota Čalu navigācijas tehniskā līdzekļa aizsargjoslā un varētu negatīvi ietekmēt tā darbību un drošību.
Bez tam, ja arī Aizsardzības ministrijas izstrādātā kārtība pieļaus ELWIND projekta īstenošanu, neveicot izmaiņas tā novietojumā, šobrīd nav pieejama pilnīga informācija par iespējamām izmaksām, kas būs nepieciešamas militāro radaru darbībai radīto traucējumu novēršanai. No Aizsardzības ministrijas sniegtās informācijas, secināms, ka visu kompensējošo pasākumu kopējās izmaksas var radīt būtisku negatīvu ietekmi uz potenciālo projekta attīstītāju piesaistes procesu un veicināt nevēlamu izsoles rezultātu.
2. Aizvadītās ELWIND projekta būvniecības ieceres sākotnējās sabiedriskās apspriešanas radīja negatīvu sabiedrisko rezonansi. Iedzīvotāji, kuri dzīvo Baltijas jūras Kurzemes piekrastē starp Pāvilostu un Jūrkalni, kategoriski iebilst pret ELWIND projekta īstenošanu, ja tas būs saistīts ar viņu apdzīvoto teritoriju. Viņi aktīvi pauž nostāju, ka ELWIND projekta īstenošanas rezultātā tiks ietekmēta tūrisma uzņēmējdarbība reģionā, jūras horizonta ainava, iedzīvotāju negūs nekādus ieguvums no vēja parka, kā arī min citus faktorus, kuru dēļ ELWIND projekts nebūtu īstenojams.
Ievērojot augstāk minēto, Ministrija rosina papildināt informatīvo ziņojumu ar jaunu nodaļu, kurā tiek sniegts Latvijas investīciju un attīstības aģentūras un Ekonomikas ministrijas redzējums par to, kā pieņemot lēmumus par tālāko virzību ar Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras CINEA piešķirtā finansējuma izmantošanu, tiek ņemti vērā minētie potenciālie ELWIND projekta attīstības riski.
 
Piedāvātā redakcija
-