Atzinums

Projekta ID
23-TA-3235
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Darba devēju konfederācija
Atzinums iesniegts
12.02.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Iebildums
LDDK ierosina pirms likumprojekta tālākas virzības, izvērtēt prasību un izmaksu samērīgumu pret tā ieguvumiem. Lūgums papildināt anotāciju ar minēto izvērtējumu.
Tāpat LDDK ierosina paredzēt minētajā likumā iespēju tām kapitālsabiedrībām, kuras sagatavo konsolidēto gada pārskatu, izvēlēties, vai ilgtspējas informācija tiek publicēta konsolidēti vai katras koncerna sabiedrības atsevišķajā gada pārskatā (ja šīs sabiedrības atbilst Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumā noteiktajiem kritērijiem).
LDDK aicina Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumā paredzēt, ka gadījumos, ja koncernā ietilpst sabiedrības, kuras individuāli neatbilst Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumā noteiktajiem kritērijiem, koncerna valdošā sabiedrība konsolidētajā pārskatā var neietvert vai neietvert pilnu ilgtspējas informāciju par šīm sabiedrībām. Šāda iespēja būtu jāparedz, jo mazākām sabiedrībām var nebūt pieejami resursi, lai veiktu visas ar ilgtspējas informācijas ieguvi saistītās darbības.
LDDK ieskatā Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumā būtu nepieciešams arī noteikt kārtību, kādā sabiedrībām, kuru atbilstība ilgtspējas informācijas atklāšanas kritērijiem mainās (piemēram, sabiedrība konkrētā pārskata gadā pirmo reizi sasniedz darbinieku/apgrozījuma/bilances kritērijus vai, gluži pretēji, piemēram, divus gadus pēc kārtas tos vairs nesasniedz), jāuzsāk vai jābeidz ilgtspējas ziņošana atbilstoši jaunā likuma prasībām. Ņemot vērā ievērojamo sagatavošanās darbu ilgtspējas ziņošanas ieviešanai, būtu saprātīgi paredzēt, ka ziņošana jāuzsāk par aiznākamo pārskata gadu pēc tam, kad mainās rādītāji, pēc kuriem sabiedrība kvalificējas ilgtspējas informācijas ziņošanai. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka uzņēmums nespēs uzreiz sekojošajā pārskata gadā veikt visu nepieciešamo analīzi (būtiskuma novērtējumu, vērtību ķēdes analīzi, informācijas ieguvi no piegādātājiem, iekšējo datu ieguvi, SEG emisiju aprēķinu veikšanu utt.), kas ir nepieciešama pilnvērtīgai ilgtspējas ziņošanai.


 
Piedāvātā redakcija
 Lūgums papildināt anotāciju ar minēto izvērtējumu.
2.
Likumprojekts
Iebildums

 LDDK vērš uzmanību, ka atbilstoši Likumprojekta:
- 4.panta otrās daļas 5.punktam – ilgtspējas informācija, cita starpā, ir informācija par valdes, padomes un citas līdzīgas pārvaldes institūcijas pieejamiem veicināšanas pasākumiem attiecībā uz ilgtspējas jautājumu risināšanu;
- 7.panta otrās daļas 5.punktam  - ilgtspējas informācija, cita starpā, ir informācija par konsolidācijā iesaistīto likuma subjektu valdes, padomes un citu līdzīgas pārvaldes institūciju pieejamiem veicināšanas pasākumiem saistībā ar ilgtspējas jautājumu risināšanu.


  Savukārt atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra Direktīvas (ES) 2022/2464, ar ko attiecībā uz korporatīvo ilgtspējas ziņu sniegšanu groza Regulu (ES) Nr.537/2014, Direktīvu 2004/109/EK, Direktīvu 2006/43/EK un Direktīvu 2013/34/ES (turpmāk arī – Direktīva 2022/2464/ES):
-        19.a panta 2. punkta e) apakšpunktam – informācija, kas, cita starpā, iekļaujama vadības ziņojumā, ir - informācija par to, vai pastāv ar ilgtspējas jautājumiem saistītas veicināšanas shēmas, kas tiek piedāvātas administratīvo, vadības un uzraudzības struktūru locekļiem;
-        29.a panta 2. punkta e) apakšpunktam - informācija, kas, cita starpā, iekļaujama konsolidētā vadības ziņojumā, ir -  informācija par to, vai pastāv ar ilgtspējas jautājumiem saistītas veicināšanas shēmas, kas tiek piedāvātas administratīvo, vadības un uzraudzības struktūru locekļiem.


 Lai arī atbilstoši Likumprojekta Anotācijai:
- ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta e) apakšpunkta prasības Likumprojekta 4. panta otrās daļas 5. punktā pārņemtas pilnībā un Likumprojekts neparedz stingrākas prasības;
- Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta e) apakšpunkta prasības Likumprojekta 7. panta otrās daļas 5. punktā pārņemtas pilnībā un Likumprojekts neparedz stingrākas prasības -

Likumprojekta 4.panta otrās daļas 5.punkta un  7.panta otrās daļas 5.punkta redakcija atšķiras no ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta e) apakšpunkta un 29.a panta 2. punkta e) apakšpunkta redakcijas, un nav viennozīmīgi saprotama.
 
Piedāvātā redakcija

Ņemot vērā minēto, lūgums precizēt Likumprojekta 4.panta otrās daļas 5.punkta un  7.panta otrās daļas 5.punkta redakciju.