Atzinums

Projekta ID
23-TA-1308
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
28.08.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Finanšu ministrija uztur savu iepriekš pausto iebildumu un  neatbalsta sagatavotā rīkojuma projekta tālāku virzību esošajā redakcijā.
Saskaņā ar Rīkojuma projekta anotācijā norādīto, projekta mērķis ir mainīt valstij piekritīgās zemes vienību tiesisko  valdītāju no Satiksmes  ministrijas (turpmāk - SM) uz Ventspils, Liepājas u.c. valstspilsētu pašvaldībām (turpmāk- Pašvaldības), izslēdzot no Ministru kabineta 2010.gada 31.maija rīkojuma Nr.297 ''Par zemes vienību piederību vai piekritību valstij un nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda attiecīgās ministrijas vai valsts akciju sabiedrības ''Privatizācijas aģentūra'' personā'' 9.pielikuma vairākus punktus.
Zemes pārvaldības likuma 17.panta ceturtā daļa noteic, ka kamēr Ministru kabinets nav izdevis rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vai novada pašvaldības teritoriālajā vienībā, vietējās pašvaldības dome var pieņemt lēmumu par rezerves zemes fondā ieskaitītā zemes gabala piederību vai piekritību pašvaldībai un Ministru kabinets var izdot rīkojumu par zemes gabala piederību vai piekritību valstij, ja rezerves zemes fondā ieskaitītais zemes gabals ir valstij vai pašvaldībai piederošā vai piekrītošā zeme atbilstoši likumam "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās".
Ņemot vērā, ka zemes reforma, piemēram, Ventspils pašvaldības administratīvajā teritorijā ir pabeigta 2018.gada 15.martā,  attiecībā uz svītrojamām zemes vienībām, piemēram, Ventspilī nav piemērojamas normas, kas regulē rīcību zemes reformas ietvaros. (Zemes reformas ir pabeigtas arī visās pārējās pašvaldību administratīvajās teritorijās).
Kārtība, kādā izvērtējama valstij un vietējām pašvaldībām pēc zemes reformas pabeigšanas piederošā un piekrītošā zeme, noteikta Ministru kabineta 2016. gada 29. marta noteikumos Nr. 190 "Kārtība, kādā pieņem lēmumu par rezerves zemes fondā ieskaitīto zemes gabalu un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantoto zemes gabalu piederību vai piekritību"  (turpmāk – Noteikumi Nr. 190).
Noteikumi Nr. 190 reglamentē kārtību, kādā ministrijām un pašvaldībām izvērtējamas tās zemes vienības, kuras ir iekļautas izvērtējamajā sarakstā, turklāt zemes izvērtēšanas procesam ir noteikts divu gadu termiņš, kurš beidzas līdz ar rīkojuma projekta sagatavošanu vai pašvaldības lēmuma par zemes vienības piekritību pašvaldībai pieņemšanu, kā arī ir noteikti zemes vienību piederības vai piekritības sadalījuma izvērtēšanas nosacījumi.
No Zemes pārvaldības likuma pārejas noteikumu 11. punktā, kā arī Noteikumu Nr.190 2., 6. punktā un 5.1. apakšpunktā noteiktā izriet, ka pašvaldības lēmums par zemes vienības piekritību pašvaldībai atbilstoši likumā "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" noteiktajiem kritērijiem pieņemams ne vēlāk kā divu gadu laikā pēc zemes reformas pabeigšanas, tas ir, divu gadu laika periodā pēc tam, kad Ministru kabinets izdevis rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu visā attiecīgās pašvaldības teritorijā, ja zemes vienība apkopotajā sarakstā atzīmēta tikai kā pašvaldībai piederīga vai piekritīga zeme (nepastāv strīds). Savukārt atbilstoši likumā "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" noteiktajiem kritērijiem Ministru kabineta rīkojums par zemes vienības, kas apkopotajā sarakstā atzīmēta tikai kā valstij piekritīga zeme (nepastāv strīds ar pašvaldību), piederību vai piekritību valstij izdodams neierobežotā laika periodā.
Ņemot vērā iepriekš minēto, neviens tiesību akts neparedz kārtību, kādā minētā zemes vienība varētu tikt atgriezta atpakaļ rezerves zemes fondu zemēs un iekļauta VZD apkopotajā sarakstā.
Vēršam uzmanību, ka turpmākā rīcība ar valstij piederošo zemes vienību pēc zemes reformas pabeigšanas ir realizējama Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma noteiktā kārtībā, izvērtējot piemērotāko zemes vienības atsavināšanas veidu (piemēram, nodot pašvaldībai bez atlīdzības autonomās funkcijas realizēšanai saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām", pārdot izsolē, mainīt pret līdzvērtīgu pašvaldībai piederošu zemes vienību ). 
Vienlaikus vēršam jūsu uzmanību, ka Tieslietu ministrija ir izteikusi līdzīga satura iebildumu pie TAP 22-TA-2042.
 
Piedāvātā redakcija
-