Atzinums

Projekta ID
24-TA-843
Atzinuma sniedzējs
Veselības aprūpes darba devēju asociācija
Atzinums iesniegts
17.04.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ņemot vērā publiskā sektora un sabiedriskā sektora plašās diskusijas izstrādājot esošajā  Pašvaldības likumā pantu attiecībā uz pašvaldības autonomajām funkcijām, tieši veselības pakalpojumu pieejamībā, kā arī likumprojektu pavadošajā anotācijā sniegto skaidrojumu, VADDA aicina precizēt ziņojuma 17.punktu.

Aicinām ziņojuma 25. punktā minēto, “Jāvērtē nepieciešamība veikt atbilstošus grozījumus Pašvaldību likumā, stingri nosakot pašvaldības uzdevumus veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā, Ārstniecības likumā, Veselības aprūpes finansēšanas likumā, Ministru kabineta 2018. gada 28. augusta noteikumos Nr. 555 “Veselības aprūpes organizēšanas un samaksas kārtība” un citos saistošajos normatīvajos aktos.” arī reducēt uz ziņojuma 32.punktu, papildinot to ar 5.punktu, jo, VADDA ieskatā, lai efektīvi varētu realizēt VM plānotās aktivitātes veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanā, vienādošanā reģionu iedzīvotājiem, tas ir jāsakārto sākumā.
Piedāvātā redakcija
17. punktu izteikt sekojošā redakcijā:
17. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību darbību nosaka Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likums, Komerclikums, Valsts pārvaldes iekārtas likums un Pašvaldību likums. Pašvaldību likuma 4. pants nosaka, ka pašvaldībām ir autonomas funkcijas gādāt par iedzīvotāju veselību — īstenot veselīga dzīvesveida veicināšanas pasākumus un organizēt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Līdz ar to pašvaldību iesaiste veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanā katrā pašvaldībā ir autonomi atšķirīga, kā arī katra pašvaldība koncentrējas uz savas teritorijas iedzīvotāju labklājību, neskatoties uz to, ka reģionālo slimnīcu stacionārie pakalpojumi, ņemot vērā to saturu un sarežģītības pakāpi, var tikt un nereti tiek nodrošināti ne tikai sava novada iedzīvotājiem. Lai izpildītu pašvaldībai deleģēto funkciju - gādāt par iedzīvotāju veselību — īstenot veselīga dzīvesveida veicināšanas pasākumus un organizēt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, pašvaldības atšķirīgi izprot savu lomu un atšķirīgi to realizē, citas investē savā īpašumā esošajās ārstniecības iestādēs - slimnīcās, ambulatorajās iestādēs, citas atbalsta ģimenes ārstu prakses investējot to infrastruktūrā, citas nodrošina transporta pakalpojumus  iedzīvotāju nogādei ( arī atvešanai, pārvietošanai) līdz ārstniecības iestādei u.t.t. Lielai daļai pašvaldību pieder slimnīcas un klīnikas, atsevišķos gadījumos infrastruktūru nododot to lietošanā bezatlīdzībā,  vairākos gadījumos daļa to infrastruktūras  tiek izīrētas arī privātām ārstniecības iestādēm, aptiekām un citu pakalpojumu sniedzējiem.

32.punktu papildināt ar 5.apakšpunktu sekojošā redakcijā
32.     Ņemot vērā iepriekš minēto, lūdzam atbalstīt sekojošus priekšlikumus:
1. ....
2. ....
3. .....
4.  ....
5. Veselības ministrija sadarbībā ar VARAM, LPS nodrošina, ka tiek veiktas diskusijas un nepieciešamie grozījumi likumdošanā par precīzu uzdevumu, atbildības sadalījumu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā starp valsti un pašvaldībām.