Atzinums

Projekta ID
22-TA-2277
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
08.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Aprūpes un rehabilitācijas darbam ir jānotiek ar visiem bērniem, bet apgrūtināts ir darbs ar bērniem, kuriem ir antisociāla un devianta uzvedība, agresija, dažāda veida atkarības, veikti likumpārkāpumi, kā arī ir diagnosticēti psihiski un garīgās attīstības traucējumi. Bieži minētā uzvedība ir par iemeslu, kāpēc no viņiem ir atteikusies audžuģimene, aizbildnis, vecāki, citas ārpusģimenes aprūpes iestādes.
Bieži ir neiespējami nodrošināt audžuģimenes, speciālās ģimenes ar detalizētu informāciju par bērna uzņemšanas iespējām audžuģimenē, audžuģimenes spējām un prasmēm konkrēta bērna aprūpē, kas mazinātu riskus, ja bērns tiek ievietots audžuģimenē, kurai nav atbilstošas kompetences konkrēta bērna aprūpei un tā pēc laika atteiktos no turpmākas bērna aprūpes, jo bērna ievietošana prasa tūlītēju rīcību (izņemšana no ģimenes).
Bērnu aprūpes iestāde ir vienīgā iestāde, kur šādus bērnus ir obligāti jāuzņem un jāstrādā ar iepriekš ilgstoši pastāvošām, bet nerisinātām problēmām, jo problēmbērni vienlaikus rada būtiskus riskus citu bērnu un darbinieku veselībai un drošībai. Jāņem vērā, ka šādu bērnu rehabilitācijas process ir ilgstošs un sarežģīts. Bērnu ar tik dažādām problēmām (uzvedības un garīgās attīstības traucējumi, devianta uzvedība, atkarības un psihotropo vielu lietošana, sociāli pedagoģiska ielaistība, mācību traucējumi) uzturēšanās vienkopus neveicina sekmīgu audzēkņu rehabilitācijas procesu un nav sasniedzami pozitīvi rezultāti dinamikā.
Steidzami jādomā par specializētām ģimenēm, kuras specializētos strādāt tieši ar bērniem, kuriem ir minētās problēmas - uzvedības un garīgās attīstības traucējumi, devianta uzvedība, atkarību un psihotropo vielu lietošana, sociāli pedagoģiska ielaistība, mācību traucējumi u.tml.
Piemērotu ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu neesamība bērniem ar smagiem uzvedības traucējumiem, psihiskām saslimšanām un atkarībām ir problēma, kas apdraud mazākos bērnus audžuģimenēs un institūcijās.
Problēma ir risināma valstiskā līmenī, nepieciešami resursi un risinājumi, t.sk., preventīvi risinājumi situācijās, kad uzvedības traucējumi sāk parādīties pirms ārpusģimenes aprūpes nodrošināšanas – bērnudārzos, skolās, ārstniecības iestādēs u.c.
Nepieciešams atbalsts drošas vides nodrošināšanai bērniem un audžuģimenēm, aizbildņiem, kuri saskaras ar agresīviem bērniem.
Nepieciešamas specializētās audžuģimenes, kas ir sagatavotas/ apmācītas bērnu aprūpei, kuriem ir diagnosticēti smagi uzvedības traucējumi, psihiskās saslimšanas, atkarības.
Piedāvātā redakcija
-