Atzinums

Projekta ID
23-TA-1345
Atzinuma sniedzējs
Iekšlietu ministrija
Atzinums iesniegts
06.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Likumprojekta sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojuma (anotācijas) (turpmāk – anotācija) 1.3. punktā norādīts, ka Ministru kabinets paredzēs, ka lēmumu par kustamās mantas konfiskāciju pieņems institūcija, kura nodrošināja mantas glabāšanu līdz tās konfiskācijai.
Vēršama uzmanība uz to, ka atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 155. pantam par rīcību ar administratīvā pārkāpuma lietā izņemtajām mantām lemj amatpersona, pieņemot lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā. Tāpat arī atbilstoši Kriminālprocesa likuma 240. pantam, to, kas darāms ar lietiskajiem pierādījumiem, dokumentiem, ar noziedzīgu nodarījumu saistīto mantu un citiem izņemtajiem priekšmetiem un vērtībām, norāda lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu, prokurora priekšrakstā vai tiesas nolēmumā.
Līdz ar to, likumprojektā minētajām iestādēm atbilstoši administratīvā pārkāpuma procesa un kriminālprocesuālajam regulējumam nav tiesību pieņemt lēmumu par attiecīgo mantu konfiskāciju. Ievērojot minēto, precizēt anotāciju.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
Iebildums
Anotācijas 4.1.6. apakšpunktā norādīts, ka ar saistībā ar likumprojektu nepieciešams sagatavot grozījumus Ministru kabineta 2012. gada 11. decembra noteikumos Nr. 839 “Nodrošinājuma valsts aģentūras nolikums”. Vēršama uzmanība, ka saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 11. decembra noteikumu Nr. 839 “Nodrošinājuma valsts aģentūras nolikums” 4.11. apakšpunktu Nodrošinājuma valsts aģentūra veic arī citus normatīvajos aktos noteiktos uzdevumus. Līdz ar to, ievērojot to, ka iestāžu, tai skaitā arī Nodrošinājuma valsts aģentūras kompetenci paredzēts noteikt tiesību aktā par rīcību ar valstij piekritīgo mantu, Iekšlietu ministrijas ieskatā saistībā ar likumprojektu grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 11. decembra noteikumos Nr. 839 “Nodrošinājuma valsts aģentūras nolikums” nav nepieciešami. Ievērojot minēto, svītrot anotācijas 4.1.6. apakšpunktu.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
Iebildums
Precizēt anotācijas 4.1.5. apakšpunktu, norādot, ka grozījumi Ministru kabineta 2011. gada 27. decembra noteikumos Nr. 1025 “Noteikumi par rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem un arestēto mantu” ir nepieciešami, lai precizētu minēto Ministru kabineta noteikumu 49. punktu, kas paredz, ka Nodrošinājuma valsts aģentūra konfiscēto lietisko pierādījumu Valsts ieņēmumu dienestam nodod atbilstoši normatīvajos aktos par rīcību ar valstij piekritīgo mantu noteiktajai kārtībai.
Vienlaikus paužam viedokli, ka attiecīgie grozījumi Ministru kabineta noteikumos ir uzskatāmi par tehniskiem grozījumiem un būtu veicami vienlaikus ar Ministru kabineta noteikumu grozījumiem pēc būtības. Proti, atbilstoši Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta sestās daļas 3. punktam, konstatējot pretrunu starp vienāda juridiska spēka tiesību normām, tiks piemērota jaunākā tiesību norma, tas ir, uz Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3.panta pamata izdoto Ministru kabineta noteikumu normas.
Ievērojot minēto, precizēt anotācijas 4.1.5. apakšpunktu.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
Iebildums
Anotācijas 4.1.4. apakšpunktā norādīts, ka saistībā ar likumprojektu nepieciešams sagatavot grozījumus Ministru kabineta 2020. gada 30. jūnija noteikumos Nr. 413 “Noteikumi par rīcību ar administratīvo pārkāpumu lietās izņemto mantu un dokumentiem”. Vēršama uzmanība, ka minētie Ministru kabineta noteikumi regulē rīcību ar mantu, līdz brīdim, kad tiek pieņemts lēmums par rīcību ar attiecīgo mantu, tai skaitā lēmums par attiecīgās mantas konfiskāciju. Rīcību ar valstij piekritīgo mantu noteic Ministru kabineta 2013. gada 26. novembra noteikumi Nr. 1354 “Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgās mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā”. Savukārt atbilstoši likumprojektam attiecīgo kārtību paredzēts noteikt Ministru kabineta noteikumos, kuri tiks izdoti saskaņā ar Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3.1 panta otro un trešo daļu. Līdz ar to, Iekšlietu ministrijas ieskatā anotācijas 4.1.4. apakšpunktā minētajos Ministru kabineta noteikumos saistībā ar likumprojektu grozījumi nav nepieciešami. Ievērojot minēto, svītrot anotācijas 4.1.4. apakšpunktu, vai detalizēti norādīt attiecīgajā tiesību aktā ietveramo saturu.
 
Piedāvātā redakcija
-