Atzinums

Projekta ID
23-TA-2929
Atzinuma sniedzējs
Kultūras ministrija
Atzinums iesniegts
11.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
2.9. Grunts novietnes
Informatīvā ziņojuma redakcija:
“Jūras plānojumā norādīts, ka, plānojot grunts novietnes, jānovērš grunts novietņu ietekme uz zemūdens kultūras mantojuma vērtībām - novietnes nedrīkst ierīkot vietās, kur jau ir zināmi zemūdens kultūras mantojuma objekti, kā arī pirms grunts novietņu ierīkošanas ir jāveic zemūdens kultūras vērtību apzināšanas darbi. ”
Sadaļa papildināma ar pasvītroto tekstu, jo informācijai par veikto darbu rezultātiem un zemūdens objektu kultūrvēsturisko nozīmi ir jānonāk Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē: “Jūras plānojumā norādīts, ka, plānojot grunts novietnes, jānovērš grunts novietņu ietekme uz zemūdens kultūras mantojuma vērtībām - novietnes nedrīkst ierīkot vietās, kur jau ir zināmi zemūdens kultūras mantojuma objekti, kā arī pirms grunts novietņu ierīkošanas, sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un/vai pieredzējušiem zemūdens objektu apsekošanas speciālistiem, ir jāveic zemūdens kultūras vērtību apzināšanas darbi. Pēc kultūras vērtību apzināšanas darbu pabeigšanas Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē iesniedzams izpētes darbu pārskats.”
2.10. Inovāciju izpētes teritorijas
Informatīvā ziņojuma redakcija:
“Lai novērstu iespējamo negatīvo ietekmi uz zemūdens kultūras mantojumu, nepieciešams Jūras plānojuma aktualizēšanas laikā iekļaut nosacījumu, ka attīstot inženiertehniskos pilotprojektus (t.sk. inovāciju izpētes teritorijā), jāņem vērā likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 22. panta nosacījumi: “Pirms celtniecības, meliorācijas, ceļu būves, derīgo izrakteņu ieguves un citu saimniecisko darbu uzsākšanas šo darbu pasūtītājam par saviem līdzekļiem jānodrošina kultūras vērtību apzināšana paredzamo darbu zonā. Fiziskajām un juridiskajām personām, kas saimnieciskās darbības rezultātā atklāj arheoloģiskus vai citus objektus ar kultūrvēsturisku vērtību, par to nekavējoties jāziņo Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei un turpmākie darbi jāpārtrauc”. Pēc pieejamās informācijas, aptuveni 20 km jūrā no Liepājas pilsētas atrodas vairāki zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma objekti.”
Pasvītrotais teksts būtu precizējams, jo tā nav vienīgā vieta, kur atrodas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma objekti.
Piedāvātais informācijas precizējums: “Pēc pieejamās informācijas, Latvijas iekšējo jūras ūdeņu, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņu teritorijā ir atrodas zemūdens objekti, kam varētu būt kultūrvēsturiska nozīme un kas būtu saglabājami, tai skaitā arī iepriekš minētā vispārējās izmantošanas teritorijā, aptuveni 20 km jūrā no Liepājas pilsētas.”
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam redakcionāli precizēt 57. lpp SM1 tabulas1.5 ailes kolonas  "Turpmākās rīcības" pirmos divus teikumus izsakot  šādā redakcijā: Nepieciešams turpināt zemūdens mantojuma vērtību apzināšanu, fiksēšanu un izpēti (t.sk. datu bāzes papildināšanu un uzturēšanu) un rekomendāciju izstrādi zemūdens mantojuma saglabāšanai un aizsardzībai, piesaistot šim mērķim papildus finansējumu (pašlaik šim mērķim gadā Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei ir pieejams finansējums apmēram 5 000 eiro gadā, taču pasākuma pilnvērtīgai izpildei būtu nepieciešams nodrošināt finansējumu apmēram 30 000 gadā).
Piedāvātā redakcija
Nepieciešams turpināt zemūdens mantojuma vērtību apzināšanu, fiksēšanu un izpēti (t.sk. datu bāzes papildināšanu un uzturēšanu) un rekomendāciju izstrādi zemūdens mantojuma saglabāšanai un aizsardzībai, piesaistot šim mērķim papildus finansējumu (pašlaik šim mērķim gadā Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei ir pieejams finansējums apmēram 5 000 eiro gadā, taču pasākuma pilnvērtīgai izpildei būtu nepieciešams nodrošināt finansējumu apmēram 30 000 gadā).