Atzinums

Projekta ID
23-TA-937
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
30.05.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Kārtības, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027.gada plānošanas periodā (22-TA-2143) 12. punkts nosaka pienākumu Eiropas Savienības fondu vadībā vai īstenošanā iesaistītajām institūcijām, konstatējot Regulas 2021/1060 9. pantā minētā “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” principa iespējamus pārkāpumus vai saņemot sūdzības par Eiropas Savienības fondu atbalstīto darbību neatbilstību Eiropas Savienības Pamattiesību hartai (vienlīdzība, nediskriminācija, iekļaušana, pamattiesības) un ANO Konvencijai par personu ar invaliditāti tiesībām, ziņot sadarbības iestādei.

Lai arī noteikumu projekta anotācijā tiek sniegts plašāks skaidrojums, tomēr noteikumu projekta 5.punkts paredz sašaurinātu uzdevuma ziņot sadarbības iestādei izpildi, jo tajā ir atrunāta tikai vadošās iestādes, atbildīgās iestādes un revīzijas iestādes tiesība/pienākums ziņot par iespējamām neatbilstībām.

Ievērojot minēto, aicinām precizēt noteikumu projekta 5.punktu, paredzot tiesību ziņot par iespējamām neatbilstībām sadarbības iestādei arī par horizontālo principu atbildīgajām institūcijām, kā arī  jebkurai personai (fiziskām personām, privāttiesību juridiskām personām, Tiesībsargam u.tml.). 
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt noteikumu projektu ar informāciju par rīcībām, ja neatbilstoši veikto izdevumu apmērs pārsniedz 250 euro un tos nevar atgūt/ ieturēt no maksājuma pieprasījuma.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam skaidrot, vai izrietoši no 12.2.apakšpunkta jāsaprot, ka:
-neatbilstoši veikto izdevumu rezultātā atbrīvoto Eiropas Savienības fonda un valsts budžeta finansējumu atkārtoti var izmantot tikai gadījumos, kad finansējuma saņēmējs ir valsts budžeta iestāde vai plānošanas reģions;
-visos gadījumos, pēc neatbilstoši veikto izdevumu konstatēšanas, atbildīgajai iestādei ir jāvirza grozījumi specifiskā atbalsta mērķa/ pasākuma īstenošanas noteikumos, samazinot specifiskajam atbalsta mērķim/ pasākumam pieejamo finansējumu?
Papildus lūdzam iekļaut informāciju, no kādiem līdzekļiem neatbilstoši veikto izdevumu izmaksas ir sedzamas gadījumos, ja tās tiek ieturētas no maksājuma pieprasījuma.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam noteikumu projekta anotācijas 1.3. sadaļas "Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi" apakšsadaļu "Risinājuma apraksts" papildināt ar skaidrojumu, kādam nolūkam atbildīgajām iestādēm varētu būt nepieciešams piešķirt pārkāpumu pārvaldības sistēmas lietošanas tiesības (sasaistē ar noteikumu projekta 10.punktu).
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.6. Cita informācija
Priekšlikums
Vēlamies vērst uzmanību, ka Regulā Nr. 2021/1060 ir noteikti noteikumi, ko piemēro ES fondiem, tai skaitā arī Eiropas Sociālajam fondam Plus. Lai arī regulā ietvertais regulējums attiecas uz visu Eiropas Sociālo fondu Plus, tomēr noteikumu projekts neattiecās uz Eiropas Sociālā fonda Plus programmu materiālās nenodrošinātības mazināšanai 2021.—2027. gada plānošanas periodā. Minētās programmas ieviešanu un īstenošanu regulē atsevišķs “Eiropas Sociālā fonda Plus programmas materiālās nenodrošinātības mazināšanai 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likums”, kas stājies spēkā 2022.gada 23.maijā.
Lūdzam papildināt anotācijas 1.6. sadaļu "Cita informācija" ar iepriekš minēto norādi.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Priekšlikums
Lai nodrošinātu konsekventu horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana"  (turpmāk - HP) atspoguļošanu ES fondu normatīvajos aktos, lūdzam rast iespēju papildināt anotācijas  8.2.sadaļu ar informāciju par noteikumu projekta pozitīvo ietekmi uz HP atbilstoši Labklājības ministrijas un Tieslietu ministrijas izstrādātajām vadlīnijām [1].

 
[1] Vadlīnijas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai  (2021-2027) (skat. vadlīniju 4.4. sadaļu "MK noteikumu anotācijas aizpildīšana": https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027).
Piedāvātā redakcija
Piemēram:
Noteikumu projektam ir netieša pozitīva ietekmes uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" (turpmāk - HP).
Noteikumu projektā tiek noteikta kārtība, kādā  ES fondu vadībā un īstenošanā iesaistītās institūcijas konstatē un  ziņo par neatbilstībām Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda Plus, Kohēzijas fonda un Taisnīgas pārkārtošanās fonda  projektos, noraksta, ietur vai atgūst neatbilstoši veiktos izdevumus, kā arī piemēro finanšu korekciju, tostarp arī attiecībā uz Regulas 2021/1060 9. pantā minētā “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” principa iespējamiem pārkāpumiem vai saņemot sūdzības par Eiropas Savienības fondu atbalstīto darbību neatbilstību Eiropas Savienības Pamattiesību hartai (vienlīdzība, nediskriminācija, iekļaušana, pamattiesības) un ANO Konvencijai par personu ar invaliditāti tiesībām. 

Līdz ar to noteikumu projektā iekļautās normas nodrošina priekšnosacījumus efektīvai HP ieviešanai un ieviešanas uzraudzībai.