Atzinums

Projekta ID
21-TA-539
Atzinuma sniedzējs
Iekšlietu ministrija
Atzinums iesniegts
11.10.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
1. Projektā ir norādīts, ka nepieciešamības gadījumā Valsts robežsardze un Slimības profilakses un kontroles centrs var izmantot covidpass.lv datus preventīviem pasākumiem, lai mazinātu infekcijas izplatību valstī.
Vēršam uzmanību, ka Ministru kabineta 2021. gada 28.septembra noteikumu Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 321. punkts nosaka, lai uzraudzītu noteiktās prasības izpildi par apliecinājuma anketas iesniegšanu, kā arī atbilstoši Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām nodotu valstīm informāciju par personu pārvietošanos, šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu, Valsts robežsardze piekļūst personu uzraudzības informācijas sistēmā iekļautajām minēto noteikumu 307.1., 307.2. un 307.4. apakšpunktā minētajām ziņām.
Ievērojot norādīto, lūdzam precizēt projektu attiecībā uz norādīto par Valsts robežsardzi.
2.  Projektā ir norādīts, ka tiek rosināts inficēto personu, kontaktpersonu un pašizolācijā esošo personu telefonuzraudzības funkciju nodot vienotam ārpakalpojuma pakalpojuma sniedzējam. Informācija par iespējamiem ierobežojumu pārkāpumiem un gadījumiem, kad inficētās personas, kontaktpersonas un pašizolācijā esošās personas nav sazvanāmas, tiks nodota Valsts policijas amatpersonām, fakta konstatācijai un administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanai, kā arī lēmuma pieņemšanai par administratīvā soda piemērošanu.
Vēršam uzmanību uz to, ka saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 51. panta pirmo daļu administratīvā pārkāpuma procesu par  Ministru kabineta noteikumos noteikto izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas prasību neievērošanu veic Valsts policija, Veselības inspekcija vai pašvaldības policija.
Līdz ar to likumdevējs arī Veselības inspekciju un pašvaldības policiju ir noteicis kā kompetento institūciju administratīvā pārkāpuma procesa veikšanā par  Ministru kabineta noteikumos noteikto izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas prasību neievērošanu.
Vēršam uzmanību, ka Ministru kabinets ar 2021. gada rīkojumu Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” ir izsludinājis ārkārtējo situāciju no 2021. gada 11. oktobra līdz 2021. gada 11. janvārim.
Norādām, ka, ņemot vērā valstī straujās Covid-19 infekcijas izplatības pieaugumu, kā rezultātā ir nepieciešams pastiprināt epidemioloģiskās kontroles pasākumus, tādējādi mazinot inficēšanās biežumu un pārslodzi ārstniecības iestādēm, minētajā rīkojumā ir tieši paplašinātas iestādes, kurām ir tiesības veikt attiecīgos administratīvo pārkāpumu process.
Līdz ar to nav atbalstāms, ka administratīvo pārkāpumu procesus par Ministru kabineta noteikumos noteikto izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas prasību neievērošanu veic tikai Valsts policija.
3.  Projektā ir norādīts, ka 2021. gadā būs nepieciešami līdzekļi Valsts policijas informācijas sistēmu integrēšanai un savstarpējas komunikācijas nodrošināšanai ar Epidemioloģisko gadījumu reģistrācijas informācijas sistēmu 5 527 EUR.
Vēršam uzmanību uz to, ka projektā ir norādīta nepieciešamība savienot personu uzraudzības informācijas sistēmu ar Epidemioloģisko gadījumu reģistrācijas informācijas sistēmu. Saskaņā ar Ministru kabineta 2021. gada 28.septembra noteikumu Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 306. punktu personu uzraudzības informācijas sistēma ir valsts informācijas sistēma, kuras pārzinis ir Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs.
Ievērojot norādīto, lūdzam precizēt projektu, norādot, kuras ir tās Valsts policijas informācijas sistēmas, kuras būs nepieciešams integrēt un salāgot ar Epidemioloģisko gadījumu reģistrācijas informācijas sistēmu.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
"VP informācijas sistēmu integrēšana un savstarpējas komunikācijas
nodrošināšana ar EGRIS 5 527 EUR" - Covidpass.lv uztur un attīsta IeM Informācijas centrs nevis Valsts policija. Līdz ar to finansējums arī ir piešķirams IeM Informācijas centram.
Piedāvātā redakcija
IeM Informācijas centram Covidpass integrēšanai un savstarpējas komunikācijas
nodrošināšana ar EGRIS 5 527 EUR
3.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Precizēt projektam pievienoto Ministru kabineta protokollēmuma projektu, ietverot arī finansējumu piešķīrumu saistībā ar pašreiz Valsts policijas veikto zvanu veikšanas funkcijas nodošanu ārpakalpojuma veicējam un saistībā ar nepieciešamību veikt Valsts policijas informācijas sistēmu integrēšanu un savstarpējas komunikācijas nodrošināšanu ar Epidemioloģisko gadījumu reģistrācijas informācijas sistēmu. Tāpat Ministru kabineta protokollēmuma projekts ir papildināms ar jaunu punktu, nosakot Veselības ministrijai uzdevumu līdz konkrētam datumam veikt attiecīgus grozījumus Ministru kabineta 2021. gada 28.septembra noteikumu Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 10.8. apakšnodaļā.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
1.Vēršam uzmanību uz to, ka projektā tiek lietots termins “Valsts policijas darbinieks” (attiecīgā locījumā), gan arī termins “Valsts policijas amatpersona (attiecīgā locījumā).
Ievērojot norādīto, lūdzam nodrošināt projektā konsekventu un atbilstošu terminu lietošanu.
2. Projektā ir piedāvāta Ministru kabineta 2021. gada 28.septembra noteikumu Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 314. punkta redakcija, izsakot to jaunā redakcijā. Ievērojot to, ka priekšlikums paredz, ka Veselības inspekcija datu pārraides tiešsaistes režīmā personu uzraudzības informācijas sistēmā iekļaus attiecīgos datus no Epidemioloģisko gadījumu reģistrācijas informācijas sistēmas, aicinām pārskatīt Ministru kabineta 2021. gada 28.septembra noteikumu Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 10.4. apakšnodaļā ietverto tiesisko regulējumu.

 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
2. Ierosinām precizēt tekstu informatīvā ziņojuma 10.lpp, ņemot vērā informāciju par nepieciešamo finansējumu 2021.gadā (8.-9.lpp).
Piedāvātā redakcija
un šos izdevumus segt no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem provizoriski
2021.gadā – 52 852 EUR Inspekcijas ārpakalpojuma līguma apmaksai, SPKC izmaiņām EGRIS darbībā un VP informācijas sistēmu integrēšanai un savstarpējas komunikācijas nodrošināšanai ar EGRIS;
6.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
1. Lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma tekstu 9.lpp, iekļaujot institūciju uzskaitījumā arī Valsts policiju.
Piedāvātā redakcija
2022.gadā zvanu centra ārpakalpojuma līgumu (Inspekcijai, SPKC, NVD, VP) apmaksai 3 756 563,50 EUR
 
7.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Priekšlikums
Lūdzam precizēt protokollēmuma 2.punktu, iekļaujot tajā informāciju attiecībā uz Valsts policiju un Iekšlietu ministrijas Informācijas centru.
Piedāvātā redakcija
2.Konceptuāli atbalstīt Covid-19 inficēto personu un kontaktpersonu uzraudzības nodrošināšanai nepieciešamo finansējumu par 2021. gadu zvanu centra ārpakalpojuma nodrošinājumam 2022. gadā Veselības inspekcijai ne vairāk kā 45 803 euro un Valsts policijai ne vairāk kā 67 177 euro, 2021. gadā Slimību profilakses un kontroles centra izmaiņām Epidemioloģisko gadījumu reģistrēšanas informācijas sistēmas darbībā ne vairāk kā 3 000 euro un Iekšlietu ministrijas Informācijas centram Covidpass integrēšanai un savstarpējās komunikācijas nodrošināšanai ar EGRIS 5527 euro segšanu no valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.


 
8.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Priekšlikums
Ierosinām precizēt protokollēmuma 4.punktu, iekļaujot tajā informāciju arī attiecībā uz citām institūcijām.
Piedāvātā redakcija
Izdevumus zvanu centra ārpakalpojuma nodrošinājumam par laika periodu no 2021. gada 1. decembra līdz 2021. gada 31. decembrim Veselības inspekcijai ne vairāk kā 45 803  euro un Valsts policijai ne vairāk kā 61 777, zvanu centra ārpakalpojuma nodrošinājumam 2022. gadam Veselības inspekcijai ne vairāk kā 539 288 euro un Valsts policijai ne vairāk kā 790 955 euro, Slimību profilakses un kontroles centram par ārpakalpojumu  saņemšanu 2022. gadā ne vairāk kā 366 715 euro un Nacionālajam veselības dienestam vienotā tālruņa 8989 zvanu centra darbības nodrošināšanai 2022. gadā ne vairāk kā 1 946 526 euro, 2022. gadā segt no valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.