Atzinums

Projekta ID
22-TA-3283
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Darba devēju konfederācija
Atzinums iesniegts
10.01.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Iepazīstoties ar Informatīvais ziņojums ”Par turpmākajiem rīcības virzieniem ilgtspējīgu finanšu jomā” izsakām sekojošus iebildumus:
1.Lūdzam precīzi informatīvajā ziņojumā definēt Latvijas nacionālās intereses tiesību aktu izstrādāšanas procesā, tai skaitā papildinot 1. sadaļu – "Patreizējās situācijas raksturojums" ar izvērstu paredzēto elastību attiecināmību un nepieciešamo un neiekļauto elastību uzskaitījumu. Norādām, ka esošie taksonomijas tiesību aktu projekti būtiski skar ieguves rūpniecību, tā kā, 2022.gada oktobra dokumentā Supplementary: Methodology and Technical Screening Criteria aprakstot tehnisko kritēriju izvērtēšanas procesu ieguves rūpniecībai 10.lpp. paredz izslēgt kūdras ieguvi līdztekus, naftas, dabasgāzes un akmeņogļu ieguvei. Tas Latvijas gadījumā var atstāt būtisku iespaidu uz ekonomiski nozīmīgāko ieguves rūpniecības sadaļu - kūdras ieguve. Kūdra Latvijā pamatā tiek iegūta mērķiem, kuri nav saistīti ar enerģētiku.
2. Aicinām papildināt informatīvā ziņojuma sadaļu , “2. Ilgtspējīgu finanšu principu ieviešana finanšu sektorā” , aprakstot nepieciešamās rīcības un rīcībpolitikas, lai nepasliktinātu kreditēšanas un finanšu pieejamību tautsaimniecībai arī tradicionālajām nozarēm un tautsaimniecības sektoriem. Tā kā 2022. gada "Finanšu Stabilitātes Pārskatā" tiek norādīts ne tikai uz klimata riskiem, bet arī uz kopējo finanšu pieejamību - “kredītu atlikuma gada pieaugums 2022. gada aprīlī bija vien 1.8% (sk. 2.1. att.). Iekšzemes kredītu un IKP attiecība ilgstoši saglabājas zema”, kas norāda uz būtiskiem investīciju vides trūkumiem un augstu nenoteiktību, ne tikai ģeopolitiskās situācijas kontekstā, bet arī, kā to atzinusi EK, COM(2022) 780 final Eiropas semestra secinājumos, ka valstīm ar augstu ārējo parādu augstu enerģētiskās nabadzības risku, ievainojamu mājsaimniecību skaitu, nepieciešami ir nacionāla un ES līmeņa politiku instrumenti. Aicinām izvērst un papildināt, kā tiks veicināta finansējuma pieejamība tradicionālajās īpaši primāros ekonomiskos resursus veidojošās nozarēs, mežsaimniecība, lauksaimniecība, ieguves rūpniecība.
3 Aicinām atbilstoši papildināt sadaļu “Priekšlikumi turpmākai rīcībai”  un  līdztekus identificēt un sniegt atzinumus par piemērojamību un ietekmi uz tautsaimniecību, tās kompetencē esošajiem jautājumiem, ņemot vērā arī politikas iniciatīvas.
4.Aicinām  Informatīvā ziņojuma I pielikumā, definēt ministriju kompetences, ne lapaspuses, tā kā regulai ir horizontālas piemērošanas raksturs un būtu nepieciešams tai skaitā identificēt pretrunas starp dažādiem darbības virzieniem.
 
Piedāvātā redakcija
-