Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
22-TA-3447
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
10.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
6.17. nodrošina rīcības plāna izstrādi, kas nosaka preventīvus pasākumus atkarību izraisošo vielu lietošanas uzsākšanas risku novēršanai, kā arī rīcību gadījumā, ja izglītības iestādē konstatē, ka izglītojamie lietojuši, glabājuši vai izplatījuši atkarību izraisošās vielas, un minētā plāna ieviešanu un izpildes kontroli. Rīcības plāna paraugs noteikts šo noteikumu pielikumā;
Iebildums
Ieslodzījuma vietu pārvaldes skatījumā šeit nepieciešams nodalīt pieaugušo izglītības iestādes. Konkrēti Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centrā šis punkts nav izpildāms, kontekstā par tabakas lietošanu (nikotīns ir atkarību izraisoša viela). Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbības reglamentējošie normatīvie akti paredz, ka amatpersona dienesta izpildes laikā – tostarp atrodoties Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centrā, nevar būt alkohola, narkotisko, vai psihotropo vielu reibumā, kā arī iepriekšminētās vielas nevar nedz glabāt, nedz realizēt, nedz lietot
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
3. Uz profesionālās tālākizglītības centriem, neformālās izglītības iestādēm, koledžām, kurās īsteno tikai īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmas, un augstskolām nav attiecināmas šo noteikumu 6.4., 6.10., 6.14., 6.15., 6.20., 6.21., 6.22., 6.25., 9.1., 9.4., 9.5. un 9.7. apakšpunktā, 10., 11. un 12. punktā un V. nodaļā noteiktās prasības.
Priekšlikums
Lūdzam precizēt tiesību akta projekta "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos" (turpmāk - projekts) 3. punktu, ņemot vērā, ka projekta 3. punkts paredz, ka uz punktā minētām izglītības iestādēm nav attiecināmas prasības, kas iekļautas attiecīgos projekta punktos, taču, piemēram, projekta 6.10. apakšpunktā nav iekļautas prasības, bet gadījumi, kad izglītojamo var atbrīvot no mācībām. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka arī projekta 10. punktā nav iekļautas prasības, bet izglītības iestāžu darbinieku rīcība gadījumos, kad nepilngadīgais izglītojamais izglītības iestādē, tās organizētajos vai atbalstītajos pasākumos apdraud savu vai citu personu drošību, veselību vai dzīvību. Arī turpmākās projekta 3. punktā iekļautās atsauces uz projekta punktiem ir saturiski neprecīzas.
Lūdzam novērst informācijas dublēšanos projekta 3. punktā un projekta 6.14. apakšpunktā attiecībā uz uztura normu ievērošanas izņēmumiem, kā arī informācijas dublēšanos projekta 3. punktā un projekta 6.20. apakšpunktā.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
6.5. nodrošina izglītības iestādes darbinieku apmācību pirmās palīdzības sniegšanā saskaņā ar normatīvajos aktos par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā noteiktajām apmācību programmām (turpmāk – pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks); 
Priekšlikums
Lūdzam izteikt projekta 6.5. apakšpunktu tādā redakcijā, lai punktā ietvertais saīsinājums atbilstu skaidrojumam. Lūdzam ņemt vērā, ka izglītības iestādes vadītājs atbilstoši Ministru kabineta 2010. gada 3. augusta noteikumu Nr. 713 "Noteikumi par kārtību, kādā nodrošina apmācību pirmās palīdzības sniegšanā, un pirmās palīdzības aptieciņas medicīnisko materiālu minimumu" 6. un 7. punktam nosūta uz apmācībām nodarbinātos, kurus, pamatojoties uz darba vides riska novērtēšanas rezultātiem, nepieciešams apmācīt pirmās palīdzības sniegšanā un pēc pirmās palīdzības sniegšanas apmācībām nodarbinātie uzrāda darba devējam apliecību par pirmās palīdzības sniegšanas mācību kursa noklausīšanos.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
6.9. ka pirmo palīdzību izglītojamam, kurš saslimis ar akūtu saslimšanu vai guvis nelielu sadzīves traumu un nav apdraudēta viņa veselība vai dzīvība, sniedz izglītības iestādes ārstniecības persona vai pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks, kā arī iespējami īsā laikā nodrošina informācijas sniegšanu vecākiem par nepilngadīgam izglītojamam sniegto pirmo palīdzību;
Priekšlikums
Lūdzam precizēt projekta 6.9. , 6.10., 6.16. apakšpunktus, jo projekta 6. punkta ievaddaļā paredzēts, ka vadītājs veic šādas darbības, taču minētajos apakšpunktos nav iekļautas darbības.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
6.10. ka izglītojamo, kurš šo noteikumu 6.7. un 6.9. apakšpunktā minēto iemeslu dēļ nevar piedalīties mācībās, izglītības iestādes ārstniecības persona, pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks vai pedagogs var atbrīvot no mācībām konkrētajā dienā. Nepilngadīgu izglītojamo no mācībām var atbrīvot, vienojoties ar vecākiem; 
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt projekta 6.10. apakšpunkta precizēšanu, izslēdzot no tā minēto attiecībā uz izglītības iestādes personāla rīcību, ja ir aizdomas, ka izglītojamais ir saindējies ar atkarību izraisošām vielām, jo izglītības iestādes personālam, pat ja izglītības iestādē ir nodarbināta ārstniecības persona, nav pieejams aprīkojums, lai noskaidrotu izglītojamā veselības traucējumu cēloni. Minētais pamatojams arī ar to, ka atbilstoši projekta 6.17. apakšpunktam izglītības iestādē tiks izstrādāts rīcības plāns, kurā citastarp būs iekļauts apraksts, kā rīkoties izglītības iestādes personālam, ja izglītojamais ir lietojis atkarību izraisošas vielas.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
6.10. ka izglītojamo, kurš šo noteikumu 6.7. un 6.9. apakšpunktā minēto iemeslu dēļ nevar piedalīties mācībās, izglītības iestādes ārstniecības persona, pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks vai pedagogs var atbrīvot no mācībām konkrētajā dienā. Nepilngadīgu izglītojamo no mācībām var atbrīvot, vienojoties ar vecākiem; 
Priekšlikums
Lūdzam saturiski salāgot projekta 6.10. apakšpunktu ar projekta 6.7. apakšpunktu, uz kuru projekta 6.10. apakšpunktā ir sniegta atsauce, jo no pašreizējās projekta 6.10. apakšpunkta redakcijas izriet, ka projekta 6.7. apakšpunktā jābūt minētam iemeslam, kādēļ izglītojamais nevar turpmāk piedalīties mācībās, bet projekta 6.7. apakšpunkts paredz, ka vadītājs nodrošina saziņu ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, ja ir aizdomas par izglītojamā saindēšanos ar atkarību izraisošām vielām u.c. gadījumiem, kad jāsazinās ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Vēršam uzmanību, ka, ja uz skolu ir izsaukts neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un konstatē, ka ir kāds no iemesliem, lai izglītojamo nogādātu ārstniecības iestādē, lēmumu par izglītojamā atbrīvošanu no mācībām konkrētajā dienā nepieņems ne izglītības iestādes pedagogs, ne izglītojamā vecāks. Lūdzam attiecīgi precizēt projekta 6.10. apakšpunktu.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu projekts
6.23. nodrošina informācijas sniegšanu Latvijas Antidopinga birojam par iespējamiem dopinga lietošanas gadījumiem;
Priekšlikums
Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centrs nekādā veidā nekontrolē dopinga lietošanu, Ieslodzījuma vietu pārvalde uzskata, ka attiecībā uz šo noteikumu punktu būtu nepieciešama atruna par izglītības iestādēm uz kurām tas attiecas.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Noteikumu projekts
22.4. bīstamā situācijā pārtrauc atrašanos ārpus izglītības iestādes un informē par to vadītāju;
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt projekta 20. , 21. punkta un 22.4. apakšpunkta precizēšanu attiecībā uz tajos iekļautā vārdu savienojuma "atrašanās ārpus izglītības iestādes" formulējumu, piemēram, paredzot, ka tas ir "pasākums", lai projekta punktu teksts būtu skaidrs un nepārprotams.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta piektā daļa paredz, ja spēku zaudē normatīvā akta izdošanas tiesiskais pamats (augstāka juridiska spēka tiesību norma, uz kuras pamata izdots cits normatīvais akts), tad spēku zaudē arī uz šā pamata izdotais normatīvais akts vai tā daļa.
Likums "Grozījumi Izglītības likumā", ar kuru cita starp Izglītības likuma 14. panta 21. punktu izteica jaunā redakcijā, stājās spēkā 2022. gada 14. novembrī. Līdz ar to Ministru kabineta 2010. gada 23. marta noteikumi Nr. 277 "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe un pirmās palīdzības pieejamība izglītības iestādēs" un Ministru kabineta 2009. gada 24. novembra noteikumi Nr. 1338 "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos"  zaudēja spēku 2022. gada 13. novembrī, nevis 2022. gada 14. novembrī, kā norādīts tiesību akta projekta "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojuma (turpmāk – anotācija) 1.3. sadaļā "Pašreizējā situācija". Lūdzam attiecīgi precizēt anotāciju.
 
Piedāvātā redakcija
-