Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
22-TA-3447
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
13.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
5. Izglītojamo drošību izglītības iestādes izglītības programmas īstenošanas ietvaros organizētajā bērnu nometnē nodrošina atbilstoši normatīvajam aktam, kas nosaka bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtību, izņemot gadījumu, ja bērnu nometne tiek organizēta vispārējās izglītības iestādes vai profesionālās izglītības iestādes (izņemot profesionālās tālākizglītības centra) izglītības programmas īstenošanas vietā.
Iebildums
Nepieciešams precizēt šo punktu. Praksē mēdz būt situācijas, kad vienas pašvaldības ietvaros bērnu nometnes īsteno nevis izglītības iestāde (izglītības programmas īstenošanas ietvaros), bet cita pašvaldības iestāde (piemēram Jaunatnes lietu pārvalde/departaments) savas pašvaldības izglītības iestādes izglītības programmas īstenošanas vietā. Līdz ar to no minētās redakcijas nav saprotams, vai šādā situācijā ir/nav nepieciešams papildus VUGD, VI un PVD novērtējumus izglītības iestādes atbilstībai ugunsdrošības un higiēnas prasībām.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
6.5. nodrošina izglītības iestādes darbinieku apmācību pirmās palīdzības sniegšanā saskaņā ar normatīvajos aktos par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā noteiktajām apmācību programmām (turpmāk – pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks); 
Iebildums
Izteikt punktu šādā redakcijā:
“nodrošina izglītības iestādes atbildīgo darbinieku par pirmās palīdzības sniegšanu apmācību pirmās palīdzības sniegšanā saskaņā ar normatīvajos aktos par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā noteiktajām apmācību programmām (turpmāk – pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks);”
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
6.9. ka pirmo palīdzību izglītojamam, kurš saslimis ar akūtu saslimšanu vai guvis nelielu sadzīves traumu un nav apdraudēta viņa veselība vai dzīvība, sniedz izglītības iestādes ārstniecības persona vai pirmās palīdzības sniegšanā apmācīts izglītības iestādes darbinieks, kā arī iespējami īsā laikā nodrošina informācijas sniegšanu vecākiem par nepilngadīgam izglītojamam sniegto pirmo palīdzību;
Iebildums
Saskaņā ar noteikumu projekta 1. pielikumu Ministru kabineta 2016. gada 24. maija noteikumiem Nr. 317 “Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtība” ārstniecības personu reģistrā ir 26 ārstniecības personu profesijas: ārsts, zobārsts, māsa (vispārējās aprūpes māsa), vecmāte, ārsta palīgs (feldšeris), māsas palīgs, kosmētiķis, zobu higiēnists, zobārsta asistents, zobu tehniķis, fizioterapeits, ergoterapeits, fizioterapeita asistents, ergoterapeita asistents, audiologopēds, mākslas terapeits, uztura speciālists, tehniskais ortopēds, radiologa asistents, biomedicīnas laborants, skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā, radiogrāfers, podologs, masieris, militārais paramediķis, optometrists.
Ņemot vērā visu augstāk minēto, lūdzam papildināt noteikumu  projekta 6.9.  apakšpunktu aiz vārdiem" izglītības iestādes ārstniecības persona " ar vārdiem "vispārējās aprūpes māsa, ārsta palīgs”.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
6.11. nodrošina pirmās palīdzības sniegšanas aptieciņas medicīnisko materiālu minimumu telpās ar paaugstinātu traumu rašanās iespējamību un nodrošina tās pieejamību. Ja izglītības iestādē ir nodarbināta ārstniecības persona, pirmās palīdzības sniegšanai paredzētā aptieciņa var tikt papildināta ar papildu medicīnas ierīcēm un zālēm;
Iebildums
Nepieciešams precizēt, ar kādām papildu medicīnas ierīcēm un zālēm.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
6.14. nodrošina uztura normu īstenošanu un ievērošanu, nodrošinot uztura korekciju tiem izglītojamiem, kuriem tas nepieciešams (izņemot profesionālās ievirzes, interešu un neformālās izglītības iestādes);
Iebildums
Nav saprotams, kas noteiks nepieciešamību, jo dažos pantos, piem., 6.21., 6.22., ir norāde “atbilstoši ģimenes ārsta vai ārsta speciālista ieteikumiem un norādījumiem”;
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
6.22. nodrošina izglītojamā fizisko aktivitāšu pielāgošanu mācībās atbilstoši ģimenes ārsta vai ārsta speciālista ieteikumiem un norādījumiem;
Iebildums
Noteikumu projekta “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” 6.22. apakšpunkts, paredz, ka izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarota persona nodrošina izglītojamā fizisko aktivitāšu pielāgošanu mācībās atbilstoši ģimenes ārsta vai ārsta speciālista ieteikumiem un norādījumiem.  Minēto normu iespējams interpretēt dažādi, piemēram, izglītības iestāde nosaka, ka ģimenes ārsta zīme ar  ieteikumiem un norādījumiem ir nepieciešama visiem izglītojamajiem.
     Nepieciešams precizēt noteikumu projekta “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” 6.22. apakšpunktu, nosakot, ka ģimenes ārsta vai ārsta speciālista ieteikumi ir nepieciešami tikai izglītojamiem ar veselības problēmām. Tāpat jāņem vērā, ka izglītojamā veselības stāvoklis var mainīties un  atzinums var tikt iesniegts jebkurā laikā. Ņemot vērā visu augstāk minēto, lūdzam papildināt noteikumu  projekta 6.22.  apakšpunktu aiz vārda "mācībās " ar vārdiem " ja ir saņemti ģimenes ārsta vai speciālista ieteikumi un norādījumi”.
 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Priekšlikums
„Rīcības plāns, kas nosaka preventīvus pasākumus atkarību izraisošo vielu lietošanas uzsākšanas risku novēršanai, kā arī rīcību gadījumā, ja izglītības iestādē konstatē, ka izglītojamie iegādājušies, ienesuši, lietojuši, glabājuši,  izplatījuši vai pamudinājuši lietot atkarību izraisošas vielas”. - 

Uzdodot tik apjomīgu preventīvu pasākumu kopumu izglītības iestādēm (ko tās jau tāpat šobrīd veic), un vienlaikus valsts līmenī pieļaujot arvien jaunu atkarības izraisošu vielu (piem. e-cigaretes u.c.) legālu tirdzniecības vietu pieaugumu un popularizēšanu (tai skaitā reklāmas publiskajā telpā), pašvaldības saskata nesamērību un nepietiekamu efektivitāti minētā jautājumu risinājumā.
Uzskatām, ka tiek veicināta nenobriedušo pusaudžu pakļaušana kārdinājumam pret atkarībām un sodīšana par nespēju tiem pretoties.
Šim jautājumam būtu nepieciešams komplekss un visu iesaistīto instanču kopīgs risinājums, konkrēti nosakot katras instances atbildības robežas, tai skaitā valsts mērogā risinot jautājumu par atkarības izraisošo vielu iegādes ierobežošanu, nevis vainīgo nepilngadīgo pusaudžu meklēšana, vai sodīšana.
Piedāvātā redakcija
-