Atzinums

Projekta ID
21-TA-1420
Atzinuma sniedzējs
Klimata un enerģētikas ministrija
Atzinums iesniegts
17.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
(1) Centrs,  valsts zinātniskais institūts "Fizikālās enerģētikas institūts", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", sadarbojoties ar Ekonomikas ministriju, Zemkopības ministriju, Satiksmes ministriju, veic valsts kopējo gaisu piesārņojošo vielu emisijas aprēķinu un prognožu izstrādi, kā arī novērtē gaisa piesārņojuma politikas ietekmi uz gaisu piesārņojošo vielu emisijām. 
Iebildums
 Lūgums pievienot pie sadarbības institūcijām arī Klimata un enerģētikas ministriju, jo gan gaisa piesārņojošo vielu inventarizācijai un prognozēm, gan SEG inventarizācijai un prognozēm ir cieša saistība. SEG un gaisu piesārņojošās vielas pamatā rada vieni un tie paši avoti, līdz ar to arī Ministru kabineta noteikumi par datu avotiem un atbildīgajām institūcijām ir vieni, tas ir: 2022. gada 25. oktobra MK noteikumi Nr. 675 Siltumnīcefekta gāzu inventarizācijas sistēmas, prognožu sistēmas un sistēmas ziņošanai par pielāgošanos klimata pārmaiņām izveidošanas un uzturēšanas kārtība. Atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2018/1999 (2018. gada 11. decembris) par enerģētikas savienības un rīcības klimata politikas jomā pārvaldību un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 663/2009 un (EK) Nr. 715/2009, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 94/22/EK, 98/70/EK, 2009/31/EK, 2009/73/EK, 2010/31/ES, 2012/27/ES un 2013/30/ES, Padomes Direktīvas 2009/119/EK un (ES) 2015/652 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 525/2013:
-) "(21) Tā kā SEG un gaisu piesārņojošās vielas lielā mērā rada vieni un tie paši avoti, uz SEG samazināšanu vērsta rīcībpolitika var arī uzlabot sabiedrības veselību un gaisa kvalitāti, jo īpaši pilsētu rajonos, tā kompensējot daļu SEG samazināšanas īstermiņa izmaksu vai visas šīs izmaksas. Tā kā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2016/2284 (8) ziņotie dati ir vērtīgs resurss SEG inventarizācijas ziņojuma un nacionālo plānu sagatavošanā, būtu jāņem vērā, cik svarīgi ir apkopot un ziņot datus, kas saskaņā ar Direktīvu (ES) 2016/2284 sniegtajos ziņojumos un SEG inventarizācijas ziņojumā ir saskanīgi";
-) "17.panta 2. punkta Integrētajā nacionālajā enerģētikas un klimata ziņojumā iekļauj šādus elementus e) apakšpunkts nosaka "ciktāl iespējams, integrētajā nacionālajā enerģētikas un klimata plānā izklāstīto rīcībpolitiku un pasākumu aplēstā ietekme uz gaisa kvalitāti un gaisu piesārņojošo vielu emisijām."

Papildus, uzskatām, ka arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ir jābūt iekļautai pie sadarbības institūcijām dēļ atkritumu apsaimniekošanas politikas ietekmes uz gaisu piesārņojošo vielu emisijām.
Piedāvātā redakcija
Centrs,  valsts zinātniskais institūts "Fizikālās enerģētikas institūts", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", sadarbojoties ar Ekonomikas ministriju, Klimata un enerģētikas ministriju, Zemkopības ministriju, Satiksmes ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju veic valsts kopējo gaisu piesārņojošo vielu emisijas aprēķinu un prognožu izstrādi, kā arī novērtē gaisa piesārņojuma politikas ietekmi uz gaisu piesārņojošo vielu emisijām. 
2.
Likumprojekts
(1) Lai nodrošinātu gaisa piesārņojuma samazināšanos un normatīvajos aktos noteikto antropogēno emisiju samazināšanas un gaisa kvalitātes uzlabošanas mērķu izpildi, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija organizē valsts līmeņa gaisa piesārņojuma samazināšanas plāna izstrādi un koordinē tā īstenošanu. Šo plānu izstrādā sadarbībā ar Zemkopības ministriju, Ekonomikas ministriju, Satiksmes ministriju, Finanšu ministriju, Veselības ministriju, kā arī citām iestādēm, ja to pieņemtajiem lēmumiem ir tieša vai pakārtota ietekme uz gaisu piesārņojošo vielu emisijām.
Iebildums
Lūgums pie sadarbības ministrijām pievienot Klimata un enerģētikas ministriju.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam papildināt anotācijas aprakstu par 8. pantu, iekļaujot kā sadarbības ministriju Klimata un enerģētikas ministriju, kā arī iekļaut aprakstu par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas lomu valsts kopējo gaisu piesārņojošo vielu emisijas aprēķinu un prognožu izstrādē, kā arī gaisa piesārņojuma politikas ietekmes uz gaisu piesārņojošo vielu emisijām novērtējumā. 
Papildus, lūgums iekļaut tekstu, ka darbības datu avoti gaisu piesārņojošo vielu emisijas aprēķinu sagatavošanai ir saskaņoti ar valsts SEG inventarizāciju.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts
(2) Ministru kabinets nosaka:
Priekšlikums
Lūgums izvērtēt vai nav nepieciešamība iekļaut kā atsevišķu kārtības punktu: kā tiek novērtēts gaisa piesārņojuma politikas ietekme uz gaisu piesārņojošo vielu emisijām.
Piedāvātā redakcija
-