Atzinums

Projekta ID
22-TA-800
Atzinuma sniedzējs
Valsts kanceleja
Atzinums iesniegts
18.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Ar mērķi nodrošināt skaidrāku priekšstatu par sabiedrības pārstāvjiem, kuri iesaistāmi valsts pārvaldes darbā, no Valsts pārvaldes iekārtas likuma 28.panta pirmās daļas nepieciešams svītrot vārdus iekavās "(sabiedrisko organizāciju un citu organizētu grupu pārstāvjus, atsevišķas kompetentas personas)" , ņemot vērā, ka tajās minētais uzskaitījums ir nepilnīgs un neatbilstošs pastāvošajam normatīvajam regulējumam. Jēdziens "sabiedriskās organizācijas" lietots Satversmē un, protams, ir nozīmīgs kā Latvijas pamatlikumā ietverts jēdziens, vienlaikus atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likumam, kā arī Arodbiedrību likumam juridiskā forma organizētām sabiedrības grupām ir biedrība, nodibinājums vai arodbiedrība (arī arodbiedrību apvienība). Daudz precīzāk sabiedrības pārstāvji uzskaitīti Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 3.punktā, paredzot, ka sabiedrības līdzdalību īsteno formālās (faktiski juridiski reģistrētas organizācijas) un neformālās sabiedrības grupas, kā arī atsevišķas fiziskas personas. Attiecīgi Valsts kancelejas ieskatā, pirmkārt, ja no Valsts pārvaldes iekārtas likuma tiks izslēgti pastāvošajai situācijai neatbilstoši sabiedrības pārstāvjus raksturojoši definējumi, un, otrkārt, ņemot vērā to, ka Ministru kabineta noteikumu līmenī ietverts daudz precīzāks uzskaitījums, tiks nodrošināta lielāka skaidrība par to, kas ir sabiedrības pārstāvji. 
Piedāvātā redakcija
izteikt 48.panta pirmo daļu šādā redakcijā: "(1) Šā likuma mērķa sasniegšanai iestāde savā darbībā iesaista sabiedrības pārstāvjus, iekļaujot viņus darba grupās, konsultatīvajās padomēs vai lūdzot sniegt atzinumus."
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Valsts kanceleja atbilstoši Ministru kabineta 2021.gada 7.septembra sēdes protokollēmumā (pieņemot Ministru kabineta noteikumu projektu "Ministru kabineta kārtības rullis", 2021-MK.PROT-60#20) dotajam uzdevumam ir sagatavojusi grozījumus 2009.gada 25.augusta Ministru kabineta noteikumos Nr.970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā". Grozījumi noteikumos Nr.970 nepieciešami, lai nostiprinātu kārtību, kādā kopš 2021.gada 9.septembra notiek attīstības plānošanas dokumentu un tiesību aktu projektu izstādes un saskaņošanas process Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā jeb TAP portālā. Vienlaikus ar grozījumiem noteikumos Nr.970 paredzēts aktualizēt regulējumu atbilstoši pastāvošajai praksei sabiedrības pārstāvju iesaistei attīstības plānošanas un tiesību aktu projektu izstrādes procesā. 2013.gadā noteikumos Nr.970 tika nostiprināta prasība sabiedrības iesaistes iespējas nodrošināt arī to tiesību aktu projektu izstrādes procesā, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Veicamā darbība, lai iepriekšminēto prasību izpildītu, bija tiesību aktu projekta publicēšana valsts pārvaldes institūcijas tīmekļvietnē sabiedrības līdzdalībai vismaz 14 dienas pirms to tālākās virzības lēmumu pieņemšanas procesā, kas pēc būtības bija līdzvērtīga iesaistes forma publiskajai apspriešanai (kuras ilgums gan bija 30 dienas),  un dokumenta tālākā virzība bija iespējama pēc šī termiņa noslēgšanās. Šī norma laika gaitā ir tikusi dažādi interpretēta galvenokārt tāpēc, ka nav bijuši noteikti skaidri kritēriji, lai izvērtētu, vai projekts paredz būtiskas izmaiņas sabiedrībai un ir publicējams, vai arī tieši pretēji plānotās izmaiņas ir tehniska rakstura un sabiedrībai nav saistošas. Valsts kancelejas izstrādātajās Vadlīnijās sabiedrības līdzdalības nodrošināšanai valsts pārvaldē (pieejamas Ministru kabineta tīmekļvietnē: https://www.mk.gov.lv/lv/media/13835/download?attachment) ietverti kritēriji, kas ļauj izvērtēt nepieciešamību tiesību aktu projektu izstrādes procesā iesaistīt sabiedrības pārstāvjus. Attiecīgi Valsts kancelejas ieskatā līdzšinējā prakse iesaistīt sabiedrības pārstāvjus tiesību aktu izstrādē ir jānostiprina normatīvajā regulējumā kā attiecināma uz visiem tiesību aktu projektiem, vienlaikus pieļaujot, ka pēc noteiktiem kritērijiem izvērtējot nepieciešamību, sabiedrības pārstāvjus attīstības plānošanas dokumenta vai tiesību akta projektu izstrādē var arī neiesaistīt, sniedzot attiecīgu pamatojumu attīstības plānošanas dokumentā vai tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumā jeb anotācijā (6.sadaļā). Lai būtu iespējama noteikumu Nr.970 normu attiecināšana uz visiem tiesību aktu projektiem, nepieciešams deleģējums Ministu kabinetam noteikt kārtību sabiedrības pārstavju iesaistei tiesību aktu izstrādes procesā. Attiecīgi lūdzam papildināt likumprojektu ar jaunu pantu: 
Piedāvātā redakcija
papildināt 48.pantu ar sesto daļu šādā redakcijā "(6) Ministru kabinets nosaka sabiedrības līdzdalības kārtību tiesību aktu projektu izstrādes procesā."
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Ņemot vērā Valsts kancelejas norādīto pamatojumu likumprojekta papildināšanai ar jaunu pantu, kas paredzētu papildināt 48.pantu ar jaunu sesto daļu, lūdzam precizēt pārējas noteikumu 31.punktu. 
Piedāvātā redakcija
31. Ministru kabinets līdz 2023. gada 1. septembrim izdod šā likuma 48. panta sestajā un 100. panta piektajā daļā minētos noteikumus.
4.
Anotācija (ex-ante)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
Priekšlikums
Lūdzam izslēgt skaidrojumu - "Pakalpojumu sniegšana fiziskām personām, kas nav aktīvas elektroniskajā vidē" un nepieciešamību Valsts pārvaldes iekārtas likuma 99. pantu papildināt ar trešo un ceturto daļu, jo precizētais likumprojekts šādus grozījumus vairs neparedz.
Piedāvātā redakcija
-