Atzinums

Projekta ID
24-TA-1183
Atzinuma sniedzējs
"Latvijas Slimnīcu biedrība"
Atzinums iesniegts
15.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Pirmkārt) tik būtiskai tarifu samazināšanai laboratorijām, jo īpaši reģionos strādājošo, tā saukto mazo slimnīcu laboratorijām, kas var būt izšķiroša, lai beigtu eksistēt. Šīm laboratorijām ir ievērojami mazāks pakalpojumu spektrs, tāpēc tām pārrēķinātie 25 biežākie izmeklējumi faktiski aptver gandrīz visas analīzes. Arī lielajām slimnīcām, kuras beidzamos gadus ievērojami attīsta savu ambulatoro pakalpojumu klāstu, tas radīs ievērojamus ieņēmumu samazinājumu, kuru maz ietekmēs uzņemšanas nodaļas tarifu atvieglojumi.
Otrkārt)  nekorektam situācijas aprakstam par piedāvājumu pārrēķināt 25 biežāko izmeklējumu tarifus, jo Nacionālais veselības dienests jau aprīļa nogalē ar oficiālu vēstuli  informēja slimnīcas un laboratorijas par izmaiņām manipulāciju sarakstā, kas būs spēkā no šī gada 1.jūnija.

 
Piedāvātā redakcija
Tarifu izmaiņas veikt normatīvos aktos noteiktajā kārtībā.  Ja jāmaina kartība, tad sākotnēji vienoties par jauno kartību ar partneriem un tad to ieviest, kā arī korekti attainot esošo situāciju
 
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
LSB iebilst pret šādu tarifu noteikšanu, jo tā neatbilst MK noteikumos Nr. 555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība" noteiktajai tarifu aprēķināšanas kārtībai.  kur paredzēts, ka veselības aprūpes pakalpojumu tarifus aprēķina izmantojot 152. punktā noteikto formulu.
 
Piedāvātā redakcija
Tarifu izmaiņas veikt normatīvos aktos noteiktajā kārtībā.  Ja jāmaina kartība, tad sākotnēji vienoties par jauno kārtību ar partneriem un tad to ieviest.
 
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
LSB ieskatā ziņojums nepiedāvā ilgtspējīgu laboratorisko izmeklējumu finansēšanas modeli, jo pēc būtības paredz divus efektīvus risinājumus – samazināt tarifus un piešķirt papildus naudu. Atkārtojot šīs divas darbības katru gadu, tas  var novest pie tarifu ārkārtīgas pazemināšanās un tā rezultātā ir risks, ka var  iestāties ziņojuma minētā “monopola situācija, kad pasūtītājs un piegādātāji ir atkarīgi no viena tirgus dalībnieka”, jo mazākie tirgus dalībnieki var neizturēt cenu spiedienu, bet naudas pieaugums neapturēs pieprasījuma pieaugumu. 

 
Piedāvātā redakcija
Aicinam papildināt ar citu valstu (Ziemeļeiropas reģionā) pieredzi un labās prakses piemēriem laboratorijas pakalpojumu finansēšanā, kurus varētu izmantot Latvijas politikas veidošanā