Projekta ID
24-TA-521Atzinuma sniedzējs
Nodibinājums "Latvijas Dabas fonds"
Atzinums iesniegts
24.10.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots
Iebildumi / Priekšlikumi
Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Virszemes ūdensobjektu un ostu akvatoriju tīrīšanas un padziļināšanas kārtība
Iebildums
Ņemot vērā, ka noteikumu projekts paredz būtiski mainīt pašreizējo virszemes ūdensobjektu un ostu akvatoriju tīrīšanas un padziļināšanas kārtību attiecībā uz tehnisko noteikumu un ekspertu atzinumu saņemšanu, lai pilnvērtīgi sasniegtu noteikumu projekta mērķi – mazinātu administratīvo slogu, vienlaikus kvalitatīvi nodrošinot nepieciešamo vides aizsardzības prasību noteikšanu un ievērošanu, par noteikumu projektu nepieciešama visu ūdensobjektu apsaimniekošanā iesaistīto pušu diskusija. Saskaņā ar anotācijā minēto, šāda diskusija līdz šim nav notikusi un rezultātā noteikumu projekts ietver vairākas diskutablas, pretrunīgas un ļoti detālas prasības, tajā pašā laikā vairākos gadījumos ar potenciāli būtisku ietekmi atstājot pilnīgu rīcības brīvību, piemēram, ostu akvatoriju remonta padziļināšanai un lielai daļai virszemes ūdensobjektu padziļināšanas gadījumu īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.
Ļoti aktuāla problēma ir nepieciešamība uzlabot ūdeņu ekoloģisko kvalitāti, tostarp uzlabojot un atjaunojot dzīvotnes un zivju nārsta vietas. Daudzos gadījumos tieši ar šādu mērķi tiek veikta ūdensobjektu tīrīšana un padziļināšana, taču šis aspekts noteikumu projektā nav apskatīts.
Ļoti aktuāla problēma ir nepieciešamība uzlabot ūdeņu ekoloģisko kvalitāti, tostarp uzlabojot un atjaunojot dzīvotnes un zivju nārsta vietas. Daudzos gadījumos tieši ar šādu mērķi tiek veikta ūdensobjektu tīrīšana un padziļināšana, taču šis aspekts noteikumu projektā nav apskatīts.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
3. Noteikumos lietoti šādi termini:
Iebildums
Noteikumu projekta pašreizējā redakcijā nav definēta virszemes ūdensobjekta tīrīšana, ietverot arī padziļināšanu atbilstoši pašreizējai definīcijai, kas tiek veikta ar mērķi uzlabot ūdensobjekta ekoloģisko kvalitāti, atjaunot aizsargājamos biotopus vai uzlabot to kvalitāti, atjaunot dzīvotnes un zivju nārsta vietas vai uzlabot to kvalitāti. Lai definētu šāda veida darbību un noteiktu gadījumus, kad nepieciešami tehniskie noteikumi, kā arī noteikumos iekļaujamos nosacījumus, nepieciešams iesaistīt visas ūdensobjektu apsaimniekošanā iesaistītās puses (VVD, DAP, BIOR, NVO u.c.).
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
25.1. virszemes ūdensobjekta, tajā skaitā mākslīga ūdensobjekta, tīrīšanai;
Iebildums
Nepieciešams atkārtoti izvērtēt, vai noteikumu projekta 32. punkts ietver visus nepieciešamos nosacījumus, vai tie ir universāli pielietojami un izpildāmi visos gadījumos un var pilnībā atteikties no tehniskajiem noteikumiem ūdensobjektu tīrīšanai, tajā skaitā īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
25.2.1. virszemes ūdensobjekts atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumā, izņemot gadījumus, ja tiek veikti valsts nozīmes ūdensnotekas atjaunošanas un pārbūves darbi;
Iebildums
Ļoti dīvaini, ka atrašanas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumā ir kritērijs tehnisko noteikumu nesaņemšanai ūdensobjektu padziļināšanai. Vēršam uzmanību, ka īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi dabas parkos un aizsargājamo ainavu apvidos neregulē ūdensobjektu padziļināšanas darbības.
Piedāvātā redakcija
25.2.1. virszemes ūdensobjekts atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā un darbus veic saskaņā ar apstiprinātu dabas aizsardzības plānu.
5.
Noteikumu projekts
25.2.4. ūdensobjekta padziļināšanas darbu ietvaros tiek atjaunotas zivju nārsta vietas ar valsts un Eiropas Savienības atbalstu;
Iebildums
Nav saprotams pamatojums šāda kritērija iekļaušanai, jo ūdensobjektos tieši ar valsts un Eiropas Savienības atbalstu tiek veikti visapjomīgākie darbi, kuru sekmīgai plānošanai un veikšanai piesaistāmi eksperti. Turklāt nārsta vietas atjaunošana nekur nav definēta un punkta redakcija pieļauj interpretāciju, ka vienas jebkādas nārsta vietas atjaunošana atbrīvo no tehniskajiem noteikumiem visā ūdensobjekta garumā vai platībā. Punkts svītrojams.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
32.12. ja ūdensobjekta tīrīšanu veic peldvietas izveidošanai, peldvietas vietā pieļaujama izņemtās grunts aizstāšana ar minerālgrunti, izmantojot granti vai rupju smilti bez smalko augsnes frakciju piemaisījuma (māls, dolomīts, melnzeme), lai samazinātu uzduļķojuma rašanos;
Iebildums
Punkta redakcija (pieļaujama izņemtās grunts aizstāšana) atbilst 3.5. punktā definētajai padziļināšanai (grunts izņemšana vai gultnes pārveidošana) nevis tīrīšanai.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu projekts
34.2. Dabas aizsardzības pārvaldi, ja virszemes ūdensobjekts atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumā;
Iebildums
Noteikuma 6. punkts paredz pašvaldības informēšanu, “ja virszemes ūdensobjekts neatrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā un tas nav reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā kā īpaši aizsargājamo sugu dzīvotne vai īpaši aizsargājams biotops”. Attiecīgi noteikumu projekta pašreizējā redakcija neparedz informēt nevienu institūciju, ja virszemes ūdensobjekts neatrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, bet ir reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā kā īpaši aizsargājamo sugu dzīvotne vai īpaši aizsargājams biotops.
Piedāvātā redakcija
34.2. Dabas aizsardzības pārvaldi, ja virszemes ūdensobjekts atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumā, vai ir reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā kā īpaši aizsargājamo sugu dzīvotne vai īpaši aizsargājams biotops.
8.
Noteikumu projekts
35. Valsts vides dienesta tehniskie noteikumi nav nepieciešami ostas akvatorijas remonta padziļināšanai.
Iebildums
Ostas akvatorijas remonta padziļināšana (grunts vai sanesu materiāla (ūdens darbības rezultātā akumulējies jaukta tipa materiāls) izņemšana vai pārvietošana sākotnējā projektētā dziļuma atjaunošanai pēc plūdiem, vētrām vai citiem dabas procesiem) var radīt būtisku ietekmi uz zivju resursiem, ja neievēro nekādus ietekmi mazinošus pasākumus, taču pašlaik noteikumu projekts šai darbībai neizvirza nekādus nosacījumus. Punkts svītrojams, vai sadarbībā ar BIOR skaidri definējami gadījumi un nosacījumi, kad var atteikties no tehniskajiem noteikumiem šai darbībai.
Piedāvātā redakcija
-