Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
22-TA-3540
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
02.02.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Aicinām papildināt attiecināmo izmaksu uzskaitījumu ar izmaksām vides pieejamības konsultāciju nodrošināšanai, ņemot vērā, ka vides pieejamības konsultācijām gan būvprojektu izstrādes, gan īstenošanas posmā ir nozīmīga loma piekļūstamības nodrošināšanā, kā arī noteikumu projektā ir jāparedz horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" rādītājs "konsultatīva rakstura pasākumu par būvētās vides, IT risinājumu, IT tehnoloģiju piekļūstamību personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem (piemēram, vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas būvprojekta izstrādes un pabeigšanas posmā) skaits". 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lai nodrošinātu vienādu pieeju ES fondu pasākumu īstenošanas noteikumos un, ievērojot LM un TM  vadlīnijās "Horizontālais princips
“Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai  (2021-2027)" noteikto, aicinām noteikumu projektu papildināt ar konkrētiem HP rādītājiem, par kuriem finansējuma saņēmējam ir jāsasniedz informācija.  Attiecīgi noteikumos definētie rādītāji tiks iekļauti KP VIS, kur tie tiks uzkrāti. 
Aicinām precizēt noteikumu projekta 40.2.1. punktu.
Piedāvātā redakcija
40.2.1.1.objektu skaits, kuros ar ERAF ieguldījumiem ir nodrošināta vides un informācijas pieejamība;
40.2.1.2. veiktā vides un informācijas piekļūstamības pašnovērtējuma rezultāts, atbilstoši LM izstrādātajai metodikai un pašnovērtējumā iegūtais punktu skaits;
40.2.1.3. konsultatīva rakstura pasākumu par būvētās vides, IT risinājumu, IT tehnoloģiju piekļūstamību personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem (piemēram, vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas būvprojekta izstrādes un pabeigšanas posmā) skaits.
3.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Iebildums
Lai nodrošinātu vienādu pieeju MK noteikumu anotācijas aizpildīšanai un, ievērojot LM un TM  vadlīnijās "Horizontālais princips
“Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai  (2021-2027)" noteikto, aicinām 8.2. sadaļā sniegt informāciju par pasākuma ietekmi uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" (netieša ietekme) , MK noteikumos paredzētajiem horizontālā principa rādītājiem un citu informāciju, piemēram, informāciju par nosacījumu finansējuma saņēmējam veikt sociāli atbildīgus iepirkumus. 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt personu mērķa grupu ar vecāki, kuri bērnus audzina vieni. Priekšlikumi balstīti  uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kuros noteikts, ka 26,3% mājsaimniecības ir ar vienu pieaugušo un, vismaz, vienu bērnu, kas būtiski var ietekmēt viena vecāka ekonomisko situāciju. 
Piedāvātā redakcija
Pasākuma mērķa grupa ir ģimenes, kuras audzina pirmsskolas vecuma bērnus un kurām pašvaldības, kuru administratīvajā teritorijā ir deklarēta šo bērnu dzīvesvieta, nevar nodrošināt vietas pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēs, tai skaitā sociāli un ekonomiski mazaizsargātās personu grupas, un vecāki, kuri bērnus audzina vieni.
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Atbilstoši  FM izstrādātajai Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda plus, Kohēzijas fonda un Taisnīgas pārkārtošanās fonda projektu  iesniegumu atlases metodikai 2021.–2027.gadam, aicinām papildus 50.punktā minētajam, iekļaut arī nosacījumu par inovatīva iepirkuma veikšanu.
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Priekšlikums
Aicinām papildināt 8.1.8. sadaļu ar informāciju par noteikuma projektā ietverto nosacījumu, ka Projekta iesniedzējs izvērtē iespēju pašvaldības saistošajos noteikumos paredzēt priekšrocības uzņemšanai pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē pirmsskolas vecuma bērniem no sociāli un ekonomiski mazaizsargātajām personu grupām, tādējādi veicinot sociālo iekļaušanu. .
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Priekšlikums
Aicinām atbilstoši MK noteikumos definētajiem horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana"  rādītājiem,  papildināt sadaļu ar vispārīgajām un specifiskajām horizontālā principa darbībām, kas veicinās personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības.
Piedāvātā redakcija
Lai veicinātu personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības, projektu ietvaros paredzēts īstenot  specifiskas darbības, piemēram:
- projekta ietvaros tiks nodrošinātas vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas, tās paredzot projektēšanas un būvniecības procesā (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus u.c.);
- projektēšanas laikā un pirms objekta nodošanas ekspluatācijā publiskajai infrastruktūrai tiks veikts vides un informācijas piekļūstamības pašnovērtējums un iegūto punktu skaits nav zemāks par 8 (LM vides un informācijas piekļūstamības pašnovērtējuma metodika pieejama šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/vides-un-informacijas-pieklustamibas-pasnovertejums-saskana-ar-lbn-200-21);
- plānojot būves dizainu, tiks ņemts vērā daudzveidības un iekļaušanas princips, balstoties uz cilvēku ar invaliditāti, tsk. Bērnu, vajadzībām ne vien uz fizisku piekļūšanu būvei, bet arī uz specifiskām vajadzībām attiecībā uz būves noformējumu, lietojamību un funkciju;
 - īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos;
- nodrošinot informāciju publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, tiks nodrošināts, ka to saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus ;
- projekta tīmekļvietnē tiks izveidota sadaļa "Viegli lasīt", kurā tiks iekļauta īsa aprakstoša informācija par projektu un citu lasītājiem nepieciešamu informāciju vieglajā valodā, lai plašākai sabiedrībai nodrošinātu iespēju uzzināt par ES fondu ieguldījumiem.
8.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Priekšlikums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju par horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" specifiskajām darbībām, kuras veicinās dzimumu līdztiesību. 
Piedāvātā redakcija
Lai veicinātu dzimumu līdztiesību, projektos tiks paredzētas specifiskas darbības, kas veicinās dzimumu līdztiesību, piemēram:

- tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus;
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos,  (t.sk. piemērota vienlīdzīgas bonusu sistēma, veselības apdrošināšana u.c.).