Atzinums

Projekta ID
22-TA-3619
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Gribu palīdzēt bēgļiem"
Atzinums iesniegts
13.01.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Papildināt noteikumu VI1.nodaļu “Valsts nodeva un samaksas kārtība par valsts valodas prasmes pārbaudi” ar jaunu punktu, nosakot, ka mazaizsargātām grupām, tostarp, starptautiskās aizsardzības saņēmējiem (patvēruma meklētāji, bēgļi un personas ar alternatīvo statusu, pagaidu starptautiskās aizsardzības saņēmēji) tiek piemērota atlaide valsts nodevas samaksai.
Ar Ministru kabineta 2022. gada 8. marta noteikumiem Nr. 157 "Noteikumi par valsts valodas zināšanu apjomu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību" spēku zaudēja (ar 2023.gada 1.janvāri) Ministru kabineta 2000. gada 22. augusta noteikumi Nr. 289 "Noteikumi par valsts nodevu par valsts valodas prasmes atestāciju profesionālo un amata pienākumu veikšanai", kuros bija noteiktas mazaizsargātās un maznodrošinātās personas, kurām piemēro atlaidi valsts nodevai:

50% apmērā:
bezdarbnieki, kas saņem pabalstu;
invalīdi (izņemot invalīdus kopš bērnības),
Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki,
augstskolu studenti;
vispārizglītojošo skolu;
arodizglītības skolu audzēkņi;
pensionāri, kuriem pensijas apmērs nepārsniedz 85,37 euro;
uzrādot attiecīgu statusu apliecinošu dokumentu, nodevu maksā 50 % apmērā (7,11 euro).

90% apmērā:
daudzbērnu ģimeņu vecāki;
personas bērna kopšanas atvaļinājuma laikā;
bāreņi līdz 18 gadu vecumam;
bezdarbnieki, kuri nesaņem pabalstu;
invalīdi kopš bērnības;
personas pēc soda izciešanas brīvības atņemšanas iestādēs (divu mēnešu laikā) 

Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” iebilst tam, ka Ministru kabineta noteikumos Nr.157 netiek paredzēti atvieglojumi nodevas maksai īpaši aizsargājamām sabiedrības grupām. Turklāt jāņem vērā tas, ka nodevas apmēru plānots  palielināt apmēram 2,8 reizes (no 14,23 euro uz 51,47 euro).

Anotācijas sadaļā “Risinājuma apraksts” minēts, ka Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā tiks noteikts atbrīvojums no valsts nodevas par valsts valodas prasmes pārbaudi Ukrainas civiliedzīvotājiem. Tā kā likumu izskata un pieņem Saeima, tad nav iespējams paredzēt šāda lēmuma pieņemšanas laiku. Līdz ar to aicinām šādu izņēmumu noteikti jau šajos Ministru kabineta grozījumos.

Biedrība norāda, ka Latvijā papildus Ukrainas civiliedzīvotājiem uzturas starptautiskās aizsardzības saņēmēji arī no citām valstīm, kuri arī ir ieinteresēti apgūt latviešu valodu un secīgi kārtot valsts valodas prasmes pārbaudījumu. Biedrība uzskata, ka, nosakot atbrīvojumu no valsts nodevas tikai Ukrainas civiliedzīvotājiem, tā būtu nevienlīdzīga attieksme pret citiem starptautiskās aizsardzības saņēmējiem. Turklāt, atšķirībā no starptautiskās aizsardzības saņēmējiem no citām valstīm, saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu Ukrainas civiliedzīvotājus darba devējs ir tiesīgs pieņemt darbā bez latviešu valodas zināšanām.

Ievērojot minēto, lūdzam Ministru kabineta 2022.gada 8.marta noteikumos Nr.157 noteikt grupas (kas minētas Ministru kabineta 2000. gada 22. augusta noteikumos Nr. 28, kā arī papildinot tās ar starptautiskās aizsardzības saņēmējiem), kurām piemērojami atvieglojumi un kādā apmērā valsts nodevas samaksai. Norādām, ka tas būtu arī saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 10.panta otrajā daļā noteikto, ka Ministru kabineta noteikumos par valsts nodevām jāparedz to maksāšanas kārtība, likmes, atvieglojumi, atbrīvojumi.
 
Piedāvātā redakcija
-