Atzinums

Projekta ID
24-TA-199
Atzinuma sniedzējs
Iekšlietu ministrija
Atzinums iesniegts
10.01.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
2.4. apakšnodaļas "Aviācijas nozares dalībnieki"  sadaļas "Valsts nozīmes lidlauki" un "Aviosabiedrības" papildināt iekļaujot nosacījumus par gatavību starptautisko organizāciju (t.sk. Eiropas Savienības, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas, Apvienoto Nāciju Organizācijas u.c.) un divpusējās civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldīšanas sadarbības ietvaros nodrošināt civilās aizsardzības un humānās palīdzības loģistikas atbalstu (t.sk. kravu apriti) saņemot un sniedzot starptautisko un humāno palīdzību, ar vai bez atlīdzības, ja tas ir Latvijas valsts interesēs.

4.  nodaļas "Attīstīta civil-militārā sadarbība" sadaļas "Tiek attīstītas aviācijas glābšanas un meklēšanas (SAR) spējas" un "Tiek attīstīti medicīniskās evakuācijas pakalpojumi ar gaisa transportu" precizēt un papildināt veidojot sadaļu par glābšanas un meklēšanas (SAR), medicīniskās evakuācijas (MEDEVAC) un pakalpojumu un savvaļas un meža ugunsgrēku dzēšanu no gaisa aviācijas spēju un nodrošinājuma attīstīšanu. Spēju attīstīšanā jāiekļauj sadarbības attīstīšanu un stiprināšanu nacionāli (t.sk. civilās un militārās aviācijas sadarbību, iesaistes un koordinācijas procedūru attīstību, infrastruktūras attīstību un aviācijas degvielas nodrošinājumu), kā arī nosacījumus un kārtībā gadījumos, ja Latvija saņem un sniedz starptautisko palīdzību ar aviācijas spējām, kam nepieciešams nodrošināt uzņemošās valsts atbalstu un starptautisko aviācijas spēju integrēšanu nacionālajos reaģēšanas pasākumos (t.sk. saziņu un kārtību saziņai starp reaģēšanas un seku likvidēšanas un ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbu vadītāju, sakaru nodrošināšana, degvielas uzpilde u.c.).

4. nodaļu  "Attīstīta civil-militārā sadarbība" papildināt ar informāciju vai jaunu sadaļu par aviācijas nozarē veidojamo sadarbības attīstīšanu repatriācijas un pārrobežu evakuācijas īstenošanā.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Nodrošināt satura rādītājā iekļautās numerācijas atbilstību konceptuālā ziņojuma faktiskajam tekstam, kā arī nodrošināt konceptuālā ziņojuma 1. pielikumā uztveramu un atbilstošu atspoguļošanu.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Konceptuālā ziņojumā nepareizi lietots valsts iestādes Valsts robežsardzes nosaukums.
Lūdzu konceptuālā ziņojuma “Latvijas aviācijas nozares ilgtermiņa stratēģiskās prioritātes līdz 2050.gadam” 3. nodaļas (3.AVIĀCIJAS NOZARES SAGAIDĀMIE ILGTERMIŅA POLITIKAS REZULTĀTI) 4.sadaļā (4.Attīstīta civilmilitārā sadarbība) mainīt vārdu "robežsardze" uz vārdiem "Valsts robežsardze" (29.lpp.)
Piedāvātā redakcija
Valsts robežsardze
4.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Konceptuālā ziņojumā netika minēta sabiedrībai svarīgā ugunsdzēsības spēja.
Priekšlikums papildināt Konceptuālā ziņojuma “Latvijas aviācijas nozares ilgtermiņa stratēģiskās prioritātes līdz 2050.gadam” 3. nodaļas (3.AVIĀCIJAS NOZARES SAGAIDĀMIE ILGTERMIŅA POLITIKAS REZULTĀTI) 4.sadaļā (4.Attīstīta civilmilitārā sadarbība) ar rindkopu par ugunsdzēsības spēju attīstību (29.lpp.)
 
Piedāvātā redakcija
Tiek attīstītas lielo platību ugunsgrēku dzēšanas spējas, izmantojot gaisa transportu

Latvijas pieredze, kas gūta lielu platību meža un purva ugunsgrēku dzēšanā, piemēram, Stiklu purvā 2018. gadā, Ramatā 2018. gadā un Garkalnē 2021. gadā, uzsver efektīvas gaisa transporta izmantošanas nozīmi. Gaisa transports, kuru ugunsdzēšamās tvertnes tilpums sākas no 2000 litriem, ir ievērojami efektīvāki salīdzinājumā ar vieglās klases lidaparātiem. Galvenie efektivitātes faktori ir reaģēšanas ātrums un ūdens nomešanas-uzpildes cikls, kur vislabākos rezultātus var sasniegt, ja šis cikls nepārsniedz 10 minūtes.
Gaisa transporta pielietošana piedāvā būtiskas priekšrocības, piemēram, iespēju uzņemt ūdeni no dažādiem ūdens avotiem, un to spēju darboties sarežģītā reljefā, kur ar autocisternām piekļūt nevar. Gaisa transports var precīzi nomest ūdeni praktiski jebkurā vietā, mainot lidojuma ātrumu un augstumu, kas nodrošina pielāgotu ūdens pārklājumu ugunsgrēka dzēšanai. Šāda pieeja ievērojami palielina lielo platību ugunsdzēšanas efektivitāti un ļauj ātri reaģēt uz meža un purva ugunsgrēkiem, samazinot kaitējumu videi un meža īpašumiem. Lielo platību ugunsgrēku dzēšanas spēju attīstība ar gaisa transportu būtiski papildina valsts vispārējo krīzes pārvaldības kapacitāti.

Aviācijas glābšanas un meklēšanas (SAR) spēju, medicīniskās evakuācijas pakalpojumu ar gaisa transportu un lielo platību ugunsgrēku dzēšanas spēju attīstība, izmantojot gaisa transportu, prasa ievērojamus sākotnējos ieguldījumus. Tomēr starptautiskā prakse rāda, ka, izmantojot daudzfunkcionālas un viegli pielāgojamas gaisa platformas, piemēram, vidējās klases helikopterus, iespējams izvairīties no atsevišķa gaisa transporta iegādes katrai funkcijai. Šādi helikopteri spēj nodrošināt visas trīs civilās aizsardzības funkcijas ar vienu platformu, kas būtiski ietekmē ieguldījumu apmēru.

Izvietojot šādas gaisa platformas stratēģiskās vietās – vienu Latvijas austrumos, vienu Pierīgā un vienu Kurzemes piekrastē – būtu iespējams sniegt visus trīs pakalpojumus ne ilgāk kā vienas stundas laikā pēc trauksmes izziņošanas visā Latvijas teritorijā.
 
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk