Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 08.05.2025. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 15.maijā.
Projekta ID
24-TA-209
Atzinuma sniedzējs
Biedrība Zemnieku saeima
Atzinums iesniegts
17.04.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Gaujas Nacionālā parka likums
Iebildums
Aicinām svītrot no noteikumu projekta visu paredzēto regulējumu, kas attiecas uz ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu (turpmāk – AAL) lietošanas aizliegumu visā Gaujas Nacionālā parka teritorijā.

Projektā tiek paredzēts, ka AAL lietošana turpmāk būs aizliegta visā parka teritorijā, ne tikai dabas lieguma zonā, kā tas bija līdz šim. Pašlaik AAL izmantošana ir ierobežota 31 884 hektāru platībā – dabas lieguma zonā, taču šobrīd plānots šo aizliegumu attiecināt uz visu Gaujas Nacionālo parku, kura kopējā platība sasniedz 91 774 hektārus. Tādējādi ierobežojumu tvērums tiktu paplašināts trīs reizes, būtiski ietekmējot zemes apsaimniekošanas iespējas plašā teritorijā.

Šāds regulējums tieši ietekmēs ļoti daudzus zemes īpašniekus, lauksaimniekus un mežsaimniekus, kuru īpašumi atrodas Gaujas Nacionālā parka robežās. AAL lietošanas aizliegums šajā apjomā var radīt būtiskus zaudējumus saimnieciskajai darbībai, īpaši tajos gadījumos, kad zemes platības tiek izmantotas pārtikas ražošanai vai ilggadīgiem stādījumiem, kuriem kaitēkļu un slimību kontrole ar AAL palīdzību ir būtiska.

Vēlamies vērst uzmanību uz to, ka šim priekšlikumam nav sniegts ne ekonomisks, ne zinātnisks pamatojums. Nav veikta ietekmes analīze uz lauksaimniecības ražošanu, augu veselību, bioloģisko daudzveidību vai zemes īpašnieku tiesībām. Tāpat nav izvērtēts, kāda būs ietekme uz lauksaimnieku konkurētspēju un ilgtermiņa ekonomisko ilgtspēju šajā teritorijā.

Turklāt vairākas noteikumu projekta normas ir pretrunā ar Eiropas Savienības regulām un direktīvām. Piemēram, Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1107/2009 paredz, ka augu aizsardzības līdzekļus drīkst ierobežot, balstoties uz zinātniski pamatotiem riskiem un novērtējumiem, nevis vispārīgiem vai preventīviem apsvērumiem. Tāpat arī Direktīva 2000/29/EK par augu karantīnas organismiem nosaka, ka dalībvalstīm ir pienākums nodrošināt šādu organismu izplatības ierobežošanu, kas praksē bieži prasa AAL izmantošanu.

Ņemot vērā iepriekš minēto, uzskatām, ka šāda apjoma un ietekmes ierobežojums nav samērīgs, nav pietiekami pamatots un nav atbilstošs nedz nacionālajām, nedz Eiropas Savienības normatīvajām prasībām. Lūdzam to svītrot no noteikumu projekta un, ja nepieciešams, izvērtēt iespējamos ierobežojumus tikai konkrēti definētās un ekoloģiski pamatotās teritorijās, pamatojoties uz zinātniskiem datiem un sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanā.
 
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk