Atzinums

Projekta ID
22-TA-786
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
02.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.6. Cita informācija
Iebildums
Anotācijā skaidrots, ka terminoloģijas aizvietojums - "lopu grupas" (lietots likuma pilnvarojumā) ar "lauksaimniecības dzīvnieku grupām" tiek skaidrots, saskaņojot to ar Dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba likumu (1. panta pirmās daļas 4. punkts). Tāpat Dzīvnieku aizsardzības likumā (1. panta 13. punkts) ir lietots termins "lauksaimniecības dzīvnieks".

Dzīvnieku aizsardzības likums noteic, ka lauksaimniecības dzīvnieks ir dzīvnieks, kuru audzē un tur dzīvnieku izcelsmes produktu iegūšanai vai citos lauksaimnieciskos nolūkos, tai skaitā ierobežotā platībā turēts savvaļas sugas dzīvnieks un ar ģenētiskās modifikācijas metodēm iegūts dzīvnieks.
Dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba likums, noteic, ka lauksaimniecības dzīvnieki ir liellopu, cūku, aitu, kazu, zirgu, kažokzvēru, trušu, mājputnu, medus bišu (Apis mellifera L.) un citu sugu dzīvnieki, kurus audzē un tur dzīvnieku izcelsmes produktu iegūšanai, izņemot akvakultūras dzīvniekus.
No minētā var secināt, ka jau abos likumos terminam "lauksaimniecības dzīvnieks"  ir atšķirīga nozīme.

Iepazīstoties ar publiski pieejamo informāciju llkc.lv tīmekļvietnē [1] bruto segumi 2021.gadā tika aprēķināti par šādiem dzīvniekiem:
Lopkopībā: aitkopībā (aitu mātes, audzējamās aitas, jēri šķirnei, nobarojamie jēri, vaislas teķi), biškopībā par bitēm, cūkkopībā par nobarojamām cūkām, sivēnmātēm), gaļas lopkopībā (nobarojamie jaunlopi 7-16 mēnešu vecumā, vaislas buļļi un teles, gaļas šķirnes zīdītājgovs), kazkopībā par kazām, piena lopkopībā  (audzējamās teles 3-12 un 13-24 mēnešu vecumam, audzējamie teļi 0-2 mēnešu vecumam, slaucamās govis (ganāmpulka atjaunošanai ar pašaudzētu teli vai pērkot grūsnu teli), truškopībā par trušiem, vistkopībā par dējējvistām, zirgkopībā par jaunzirgiem (no atšķiršanas 7 mēnešu vecumā līdz 36 mēnešu vecumam) un zirgiem. 
Akvakultūrā: par dīķa ierīkošanu un karpām.
Arī LLKC savā informācijā lieto terminu "lopu grupa", piem., SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Ekonomikas nodaļa, sadarbojoties ar augkopības un lopkopības ekspertiem, kā arī lauksaimniecībām, sagatavojusi 254  bruto segumus dažādiem kultūraugiem un lopu grupām par 2021. gadu. Bruto segumi tiek izstrādāti, lai veicinātu lauksaimnieciskās ražošanas procesu racionalizēšanu un optimizēšanu lauksaimniecībās.
Bruto segums ir rādītājs, kas parāda starpību starp saražotās produkcijas ieņēmumiem un mainīgajām izmaksām uz vienu ražošanas vienību (augkopībā uz 1 hektāru vai 1000 m2, lopkopībā uz vienu dzīvnieku). Katrā bruto seguma aprēķinā ir izmantota konkrēta ražošanas tehnoloģija, kas tiek uzskatīta par optimālu. Bruto segumi atšķiras pēc ražošanas intensitātes pakāpes (ekstensīvi/intensīvi) un ražošanas specifikas (integrēti/bioloģiski). Lai bruto segumus varētu izmantot konkrētas saimniecības vajadzībām, ir jāņem vērā tajā lietotā ražošanas tehnoloģija un citi apstākļi. 


No anotācijas skaidrojuma nav saprotams, vai likuma pilnvarojumā lietotais termins "lopu grupas" (nav arī skaidrots tā saturs) pēc satura ir identisks terminam "lauksaimniecības dzīvnieku grupas" un "lauksaimniecības dzīvnieks".

Lūdzam skaidrot jēdziena "lopu grupas" tvērumu un no kurienes tas izriet, kā arī skaidrot, kāds ir valsts pienākums saistībā ar bruto seguma aprēķināšanu par lopu grupām, proti, par kādiem lopiem šādi aprēķini valstij ir nepieciešami. Tāpat lūdzam nodrošināt projekta terminoloģijas atbilstību ar likuma pilnvarojumā noteikto.

[1] http://llkc.lv/lv/nozares/augkopiba-ekonomika-lopkopiba/sagatavoti-bruto-segumu-aprekini-par-2021-gadu
Piedāvātā redakcija
-