Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 08.05.2025. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 15.maijā.
Projekta ID
24-TA-641
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
09.10.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Kā norāda Bērnu aizsardzības centrs ( turpmāk-BAC) , praksē var būt situācijas, ka nometnes organizators un nometnes vadītājs var būt divas dažādas personas. MK noteikumu projekts neparedz nometnes organizatoram prasību apgūt speciālas zināšanas par bērnu nometnēm, piemēram, lai varētu identificēt vardarbību pret bērnu.
BAC ieskatā dažādu veidu vardarbība pret bērnu ir pārkāpums, kuru ne vienmēr bez papildus speciālām zināšanām ir iespējams uzreiz pēc pārkāpuma izdarīšanas konstatēt. Līdz ar to, lai varētu izstrādāt kvalitatīvu rīcības algoritmu jebkāda veida vardarbības izskaušanai, kā arī  nometnes iekšējās kārtības noteikumus par rīcību jebkāda veida vardarbības gadījumā, nometnes organizatoram ir jābūt zināšanām par dažādiem vardarbības veidiem pret bērnu.
Tādējādi, lai pēc iespējas mazinātu riskus, ka atsevišķi nometņu organizatori, iespējams, formāli un vispārīgi varētu izpildīt noteikumos paredzētās prasības par informācijas sniegšanu nepilngadīgajiem nometnes dalībniekiem un noteikumu izstrādi par rīcību vardarbības gadījumā, BAC ieskatā nepieciešams papildināt MK noteikumu anotāciju par to, ka rīcības algoritmu jebkāda veida vardarbības izskaušanai, kā arī  nometnes iekšējās kārtības noteikumus par rīcību jebkāda veida vardarbības gadījumā, nometnes organizators izstrādā sadarbībā ar nometnes vadītāju vai citiem ekspertiem bērnu nometņu jautājumos.
Rīcības algoritmā un nometnes iekšējās kārtības noteikumos būtu iekļaujama, piemēram, informācija:
- par to, kuriem darbiniekiem cietušais bērns var ziņot, ja vardarbīgi izturas nometnes darbinieks, ar kuru bērns regulāri kontaktējas, vai arī vardarbīgi izturas cits nometnes dalībnieks;
- informāciju par ziņošanas veidiem (anonīmi vai klātienē, izmantojot tālr. vai e-pastu), piemēram, ja vardarbīgs ir nometnes darbinieks vai dalībnieks (lai atbildīgais nometnes darbinieks pēc iespējas ātrāk risinātu konkrēto situāciju).
   


 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam anotācijā skaidrot, kā tiks pārbaudīts, ka nometnes vadītājs un darbinieki atbilst Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72. panta piektajai daļai.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lai nodrošinātu vienotas terminoloģijas izmantošanu, kā arī ņemot vērā, ka 2023. gadā Bērnu tiesību aizsardzības likumā tika apstiprināti grozījumi, aizstājot "seksuāla vardarbība" ar "seksuāla izmantošana", lūdzam anotācijā “seksuāla rakstura nodarījumi” aizstāt ar “seksuāla izmantošana”. Ar pašreiz izmantoto terminu tiek mazināts noziedzīgā nodarījuma nozīmīgums, kā arī tas neatbilst izmantotai terminoloģijai.

 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam anotācijā skaidrot terminu “vardarbības izskaušana" vai arī noteikumu redakcijā aizstāt vārdus “vardarbības izskaušana” ar “vardarbības preventīva novēršana un rīcība jebkādas vardarbības gadījumā”.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Papildināt 8.4. punktu, nosakot, ka nometnes iekšējās kārtības noteikumi ietver ne tikai nometnes dalībnieku tiesības, pienākumus, atbildību un rīcību jebkādas vardarbības gadījumā, bet rīcību, lai tiktu ievēroti drošības noteikumi.
Piedāvātā redakcija
8.4. nodrošina nometnes iekšējās kārtības noteikumu izstrādi. Minētajos noteikumos norāda dalībnieku tiesības, pienākumus, atbildību, rīcību drošības noteikumu ievērošanai un jebkādas vardarbības gadījumā,un citus būtiskus jautājumus, kas jāievēro nometnes dalībniekiem, atrodoties nometnē;
6.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Aicinām izteikt 8.9. punktu šādā redakcijā "8.9. iepazīstina dalībnieka likumisko pārstāvi ar nometnes iekšējās kārtības noteikumiem, tai skaitā rīcību jebkādas vardarbības gadījumā;"
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Aicinām 10.5. apakšpunktu izteikt " 10.5. darbinieku un dalībnieku informēšanu un apmācību par ievainojumu un traumu profilaksi, kā arī rīcību jebkādas vardarbības gadījumā;"
Piedāvātā redakcija
-
8.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1panta 20.punkts paredz, ka speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā ir nepieciešamas personai, ja ar tās pieņemtu pārvaldes lēmumu (it īpaši administratīvo aktu), faktisko rīcību vai cita veida darba vai dienesta pienākumu veikšanu tiek vai var tikt skartas bērna tiesības un tiesiskās intereses. 
Vienlaikus vēlamies vērst uzmanību, ka speciālistiem jāapgūst mācību programma par bērnu tiesību aizsardzību pirms stāšanās darbā un jāpiedalās tālākās mācībās vismaz reizi divos gados (saskaņā ar ANO Bērnu tiesību komitejas Noslēguma apsvērumi par Latvijas trešo līdz piekto periodisko ziņojumu 2016. gada 29. janvārī (CRC/C/LVA/CO/3-5)). 
Ja nometņu vadītāju profesionālās kompetences pilnveides kursa ietvaros tiek paredzēta arī speciālo zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā apguve, lūdzam MK noteikumu projekta anotācijā norādīt, ka Valsts izglītības satura centra izstrādātajā nometņu vadītāju sagatavošanas kursā  bērnu nometnes vadītājs bērnu tiesību aizsardzības jomā iegūst šādas zināšanas:
            1. Tiesiskais regulējums bērnu tiesību aizsardzībā;
            2. Bērna labāko interešu, diskriminācijas aizlieguma principi un tiesības uz dzīvību, izdzīvošanu un attīstību;
            3. Vardarbības pret bērnu veidi, pazīmes un sekas, un tās identificēšanas un definēšanas izaicinājumi;
            4. Saskarsme ar bērnu;
            5. Bērna līdzdalības princips;
            6. Starpinstitūciju sadarbība kā bērnu tiesību aizsardzības darba organizācijas metode.

Lai nodrošinātu bērnu nometņu vadītāju zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā apguvi un pilnveidi vienlīdzīgi ar prasībām citiem speciālistiem, kuri speciālās zināšanas pilnveido atbilstoši Ministru kabineta 2024. gada 16. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Noteikumi par kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, šo zināšanu saturu un apjomu" 2.3. apakšpunktam un 8.punktam, lūdzam noteikt, ka zināšanu apguves vai pilnveides mācību kursa vai programmas bērnu tiesību aizsardzības jomā apjoms ir ne mazāks par astoņām akadēmiskajām stundām un kompetences pilnveide pilnveide notiek ik pēc diviem gadiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam izteikt 12.2. apakšpunktu šādā redakcijā "12.2. pirms nometnes darbības uzsākšanas iepazīstina darbiniekus ar darba kārtības noteikumiem, iekšējās kārtības noteikumiem un drošības noteikumiem (tai skaitā darba drošības un ugunsdrošības noteikumiem, kā arī noteikumiem, kas nosaka rīcību jebkādas vardarbības gadījumā), veicot par to ierakstu nometnes žurnālā (2.pielikums);".
Piedāvātā redakcija
-
10.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam izteikt 12.3. apakšpunktu šādā redakcijā "12.3. pirms nometnes darbības uzsākšanas iepazīstina dalībniekus ar iekšējās kārtības noteikumiem un drošības noteikumiem (tai skaitā darba drošības un ugunsdrošības noteikumiem, kā arī noteikumiem, kas nosaka rīcību jebkādas vardarbības gadījumā), veicot par to ierakstu nometnes žurnālā, un ir atbildīgs par minēto noteikumu ievērošanu;".
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk