Atzinums

Projekta ID
23-TA-1199
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Jaunatnes padome
Atzinums iesniegts
12.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
I. Vispārīgie jautājumi
Priekšlikums
Aicinām izvērtēt iespēju integrēt Jaunatnes testa konceptu minētā regulējuma kontekstā, iekļaujot attīstības plānošanas dokumentā vai tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumā sadaļu par ietekmi uz jauniešiem un nākamām paaudzēm.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
3. Sabiedrības līdzdalību īsteno formālās (piemēram, biedrības, nodibinājumi, arodbiedrības un to apvienības) un neformālās (piemēram, nereģistrētas iniciatīvu vai iedzīvotāju grupas, interešu apvienības, kopienas) sabiedrības grupas, kā arī atsevišķas fiziskas personas (turpmāk – sabiedrības pārstāvji). Īstenojot sabiedrības līdzdalību, atbilstoši iespējām ņem vērā sabiedrības pārstāvju specifiskās vajadzības, viedokļus un intereses.
Priekšlikums
Vēlamies norādīt uz pieejamas un viegli saprotamas valodas nodrošināšanu līdzdalības procesā, lai sasniegtu dažādas auditorijas.
 
Piedāvātā redakcija
Aicinām 3.punktu izteikt šādā redakcijā: “Sabiedrības līdzdalību īsteno formālās (piemēram, biedrības, nodibinājumi, arodbiedrības un to apvienības vai citas juridiskas personas) un neformālās (piemēram, nereģistrētas iniciatīvu vai iedzīvotāju grupas, interešu apvienības, kopienas) sabiedrības grupas, kā arī atsevišķas fiziskas personas (turpmāk – sabiedrības pārstāvji). Īstenojot sabiedrības līdzdalību, nodrošina līdzdalības procesu norisi, ar to saistītās informācijas pieejamību un saprotamību sabiedrības līdzdalības iesaistītajām personām nepieciešamajā un piemērotākajā formātā,  izmantojot dažādas metodes un informācijas kanālus.”

 
3.
Noteikumu projekts
7. Lai sabiedrības pārstāvjus informētu par līdzdalības iespējām, institūcija sagatavo paziņojumu (1. pielikums) un atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā iestādes ievieto informāciju internetā, publicē to attiecīgās institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība". Valsts tiešās pārvaldes iestāde sabiedrības pārstāvjus par iespēju iesaistīties projekta izstrādes procesā informē Vienotā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāla (turpmāk – TAP portāls) publiskajā vidē, izmantojot TAP portālā pieejamo elektronisko paziņojuma veidlapu. Ja projekta izstrāde TAP portālā vēl nav uzsākta, valsts tiešās pārvaldes iestāde nodrošina paziņojuma publicēšanu attiecīgās institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība". Paziņojums par līdzdalības iespējām izplatāms arī citos sabiedrībai pieejamos veidos, lai iespējami labāk sasniegtu mērķauditoriju. 
Priekšlikums
Attiecībā uz 7.punktu, nevaram piekrist, ka TAP portāls ir vienīgais informācijas kanāls, lai sabiedrības pārstāvjiem tiktu zināms par līdzdalības iespējām. TAP ir minimums, taču atbildīgajām iestādēm jāinformē un jāiesaista sabiedrības pārstāvji un mērķa grupa, izmantojot dažādas metodes un informācijas kanālus.  Pozitīvi vērtējams punktā paredzētais, ka “ paziņojums par līdzdalības iespējām izplatāms arī citos sabiedrībai pieejamos veidos, lai iespējami labāk sasniegtu mērķauditoriju”. Aicinājums ir izvērtēt tieši jauniešiem piemērotākos saziņas veidus, kā arī izplatīt šo informāciju caur jaunatnes organizācijām, skolēnu pašpārvaldēm un jauniešu domēm, ja minētai tiesību akts skar jauniešus un viņu intereses.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
8. Lai informācija par sabiedrības līdzdalības iespējām sasniegtu sabiedrības pārstāvjus, kurus skar vai interesē projekts, institūcija mērķtiecīgi izplata minēto informāciju, izmantojot dažādus informācijas kanālus un saziņas veidus.
Priekšlikums
Aicinām 8. punktu izteikt šādā redakcijā:


 
Piedāvātā redakcija

“Lai informācija par sabiedrības līdzdalības iespējām sasniegtu sabiedrības pārstāvjus, kurus skar vai interesē projekts, institūcija mērķtiecīgi izplata minēto informāciju, izmantojot dažādus mērķauditorijai vispiemērotākos informācijas kanālus un saziņas veidus.”
5.
Noteikumu projekts
11. Sabiedrības līdzdalības iespējas nodrošina šādās projekta izstrādes un īstenošanas procesa stadijās:
Priekšlikums
Aicinām papildināt
Piedāvātā redakcija


Aicinām papildināt 11.punkta redakciju ar 11.7. apakšpunktu “tiesību aktu ieviešanas izvērtēšanā”. Organizāciju ieskatā, tiesību aktu ieviešanas izvērtēšana ir nozīmīga stadija, kurā jābūt nodrošinātām sabiedrības līdzdalības iespējām. Biedrības un nodibinājumi, piemēram, strādā ar mērķgrupām, kuras attiecīgais tiesību akts ietekmē un tādējādi spēj sniegt viedokli par tiesību akta efektivitāti un īstenošanas rezultātiem.
 
6.
Noteikumu projekts
13. Institūcija sabiedrības līdzdalības nodrošināšanai var izmantot citus inovatīvus līdzdalības veidus, ja tie ļauj nodrošināt efektīvāku sabiedrības pārstāvju iesaisti nekā šajos noteikumos minētie veidi.
Priekšlikums
Attiecībā uz 13.punktu aicinām ņemt vērā, ka jaunieši ir viena no sabiedrības grupām, kura līdztekus tradicionālajiem jeb ierastajiem līdzdalības rīkiem aktīvi izmanto ne-institucionalizētus līdzdalības veidus, tāpēc jo īpaši svarīgi izmantot inovatīvus līdzdalības veidus, lai sasniegtu jauniešus un jauniešus ar ierobežotām iespējām.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu projekts
14.1.1. ja attiecīgo sabiedrības līdzdalības iespēju organizē valsts tiešās pārvaldes iestāde, informāciju publicē TAP portālā, kā arī izplata citos sabiedrībai pieejamos veidos. Sabiedrības pārstāvis dalības pieteikšanai darba grupā, konsultatīvajā padomē, uzraudzības padomē vai domnīcā izmanto TAP portālā šim mērķim izveidotu elektronisko pakalpojumu un autentificējas ar šajā elektroniskajā pakalpojumā pieejamiem elektroniskās identifikācijas līdzekļiem;
Priekšlikums
Aicinām izteikt šādā redakcijā
Piedāvātā redakcija
Aicinām 14.1.1. izteikt šādā redakcijā: “ja attiecīgo sabiedrības līdzdalības iespēju organizē valsts tiešās pārvaldes iestāde, informāciju publicē TAP portālā, kā arī izplata citos sabiedrībai pieejamos veidos, izmantojot dažādus mērķauditorijai vispiemērotākos informācijas kanālus un saziņas veidus. Sabiedrības pārstāvis dalības pieteikšanai darba grupā, konsultatīvajā padomē, uzraudzības padomē vai domnīcā izmanto TAP portālā šim mērķim izveidotu elektronisko pakalpojumu un autentificējas ar šajā elektroniskajā pakalpojumā pieejamiem elektroniskās identifikācijas līdzekļiem;”
 
8.
Noteikumu projekts
14.1.2. ja attiecīgo sabiedrības līdzdalības iespēju organizē cita institūcija, informāciju publicē attiecīgās institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība", kā arī izplata citos sabiedrībai pieejamos veidos;
Priekšlikums
Izsakām priekšlikumu
Piedāvātā redakcija
Aicinām izteikt 14.1.2. šādā redakcijā: “ja attiecīgo sabiedrības līdzdalības iespēju organizē cita institūcija, informāciju publicē attiecīgās institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība", kā arī izplata citos sabiedrībai pieejamos veidos, izmantojot dažādus mērķauditorijai vispiemērotākos informācijas kanālus un saziņas veidus;”
 
9.
Noteikumu projekts
15.2. nodrošina, ka ne mazāk kā 14 dienas pirms apspriedes visa ar sanāksmi saistītā informācija ir pieejama TAP portālā vai institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība". Vienlaikus informāciju par apspriedes norisi izplata arī citos sabiedrībai pieejamos veidos atkarībā no tā, kāda institūcija organizē apspriedi un kā pieteikšanās dalībai notiek:
Priekšlikums
Aicinām izteikt 15.2. šādā redakcijā: “nodrošina, ka ne mazāk kā 14 dienas pirms apspriedes visa ar sanāksmi saistītā informācija ir pieejama TAP portālā vai institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība". Vienlaikus informāciju par apspriedes norisi izplata arī citos sabiedrībai pieejamos veidos, izmantojot dažādus mērķauditorijai vispiemērotākos informācijas kanālus un saziņas veidus atkarībā no tā, kāda institūcija organizē apspriedi un kā pieteikšanās dalībai notiek:”
 
Piedāvātā redakcija
-
10.
Noteikumu projekts
16.3. nodrošina apspriežamo dokumentu publisku pieejamību TAP portālā (ja publisko apspriešanu organizē valsts tiešās pārvaldes iestāde) vai attiecīgās institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība" (ja publisko apspriešanu organizē cita institūcija) visu publiskās apspriešanas laiku. Informāciju izplata arī citos sabiedrībai pieejamos veidos;
Priekšlikums
Aicinām izteikt 16.3. šādā redakcijā: “ nodrošina apspriežamo dokumentu publisku pieejamību TAP portālā (ja publisko apspriešanu organizē valsts tiešās pārvaldes iestāde) vai attiecīgās institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība" (ja publisko apspriešanu organizē cita institūcija) visu publiskās apspriešanas laiku. Informāciju izplata arī citos sabiedrībai pieejamos veidos, izmantojot dažādus mērķauditorijai vispiemērotākos informācijas kanālus un saziņas veidus;”
 
Piedāvātā redakcija
-
11.
Noteikumu projekts
19.1. iesaista sabiedrības mērķgrupas, kuras tieši skars attiecīgais projekts, un nodrošina komunikāciju ar sabiedrības pārstāvjiem projekta virzības laikā;
Priekšlikums
Aicinām 19.1.punktu izteikt šādā redakcijā:
“iesaista sabiedrības mērķgrupas vai organizācijas, kas pārstāv mērķgrupu, kuras tieši skars attiecīgais projekts, un nodrošina komunikāciju ar sabiedrības pārstāvjiem projekta virzības laikā”
 
Piedāvātā redakcija
-