Atzinums

Projekta ID
22-TA-890
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
21.03.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Iebildums
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija lūdz Ministru kabineta noteikumu projektā "Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 26. jūlija noteikumos Nr. 488 "Kārtība, kādā nepilngadīgam patvēruma meklētājam nodrošina izglītības ieguves iespējas""
paredzēt regulējumu, kas noteiktu, ka patvēruma meklētājiem pirmsskolas izglītības programmas apguvi pašvaldība līdz 90 dienām finansē pilnā apmērā, nodrošinot finansējumu pašvaldībai no valsts budžeta līdzekļiem. Privātā pirmsskolas pakalpojuma sniedzējam pašvaldība sedz izmaksas, nepārsniedzot 15 procentu pieaugumu, salīdzinot ar 2021. gada pakalpojuma izmaksām.
Vēršam uzmanību uz nepieciešamību precizēt Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 7. panta otro daļu, nodrošinot ierosinātā regulējuma atbilstību Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumam.

Pamatojums
Atbilstoši Izglītības likuma 17. panta 2.1 punktam, ja pašvaldība bērnam, kurš sasniedzis pusotra gada vecumu un kura dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, nenodrošina vietu bērnudārzā (no pusotra gada vecuma līdz pamatizglītības ieguves uzsākšanai), un bērns apgūst pirmsskolas izglītības programmu privātajā bērnudārzā, tad pašvaldība privātajam bērnudārzam sedz izmaksas Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
Izmaksas sedz apmērā, kas atbilst vienam izglītojamajam pirmsskolas izglītības programmā nepieciešamajām vidējām izmaksām attiecīgās pašvaldības bērnudārzā. Pašvaldības atbalstu bērniem, kas apmeklē privātos bērnudārzus, aprēķina atbilstoši Ministru kabineta 2015. gada 8. decembra noteikumiem Nr. 709 „Noteikumi par izmaksu noteikšanas metodiku un kārtību, kādā pašvaldība atbilstoši tās noteiktajām vidējām izmaksām sedz pirmsskolas izglītības programmas izmaksas privātai izglītības iestādei”.
2022. gadā pašvaldību vidējais atbalsts bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam ir 282,81 euro un bērniem, kam tiek īstenota obligātā sagatavošana pamatizglītības ieguvei, pašvaldības atbalsts ir 189,02 euro. Tomēr praksē privāto pirmsskolas izglītības pakalpojumu sniedzēju izmaksas ir lielākas nekā ir pašvaldību līdzfinansējums, kā rezultātā cenu starpība ir jāsedz bērnu vecākiem. Ukrainas civiliedzīvotājiem būs neiespējami segt šādu maksājumu. Vienlaikus pašvaldībām arī varētu būt nepietiekami līdzekļi, lai segtu pirmsskolas izglītības pakalpojumu privātā iestādē pilnā apmērā (pašvaldības līdzfinansējums un vecāku līdzfinansējums), jo plānojot 2022. gada pašvaldību budžetus, šādus izdevumus nevarēja paredzēt un tie netika ieplānoti. Tādēļ pirmsskolas izglītības pakalpojums privātā iestādē būtu jāfinansē no valsts budžeta līdzekļiem pilnā apmērā.

Pašvaldībām nav obligāta prasība nodrošināt līdzfinansējumu bērniem, kuri izmanto bērnu uzraudzības, jeb aukles pakalpojumu. Vienlaikus daļa pašvaldību atbilstoši savām budžeta iespējām un nepieciešamībai nodrošina atbalstu aukļu pakalpojumiem. Kopumā 15 pašvaldības atbilstoši savām budžeta iespējām, kā arī ņemot vērā vietējo situāciju pirmsskolas pieejamības jomā, ir noteikušas atbalsta apmēru bērniem, kuri izmanto aukļu pakalpojumus. 2022. gadā vidējais pašvaldību atbalsts ir 190,25 euro. Arī aukļu pakalpojumu gadījumā privātā pakalpojuma sniedzēja izmaksas var būt lielākas par pašvaldības līdzfinansējumu, tādēļ arī šajā gadījumā ir jāparedz tāds pats regulējums kā privāto pirmsskolas izglītības iestāžu gadījumā, kad pašvaldības līdzfinansējumu un vecāku līdzfinansējumu sedz no valsts budžeta līdzekļiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija aicina papildināt anotāciju nosakot, ka pašvaldība, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu ePārskati atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Valsts kase nodrošina informācijas apriti, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumus, reizi mēnesī līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša desmitajam datumam iesniedz pārskatu par izdevumiem, kas saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu, nodrošinot izglītības ieguvi pirmsskolas, pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē. Savukārt Izglītības un zinātnes ministrija, atbilstoši savai kompetencei piecu darbdienu laikā izvērtē minētās informācijas pamatotību.

Izglītības un zinātnes ministrija attiecīgi precizē/pielāgo ePārskata veidlapu “Pārskats par finansējuma pieprasījumu nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju pedagogu darba samaksai par papildu darbu, mācību līdzekļu nodrošināšanai un asistenta pakalpojumiem pārvietošanās atbalstam un pašaprūpes veikšanai”.
Piedāvātā redakcija
-