Atzinums

Projekta ID
22-TA-3343
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
12.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Iebildums
Kā norādīts anotācijā, militārajos poligonos atrodas esošas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas - dabas liegums “Dzelves – Kroņa purvs”, dabas liegums “Zāgadu kalni”, kā arī aizsargājamo ainavu apvidus “Ādaži”, kuras saskaņā ar likuma "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām" 43. panta otro daļu un pielikumu ir iekļautas Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000) (turpmāk - Natura 2000 teritorija) sarakstā. Uz Natura 2000 teritorijām attiecas Eiropas Padomes 1992.gada 21.maija direktīvas 92/43/EEK par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību prasības. Līdz ar to, ja militāro poligonu infrastruktūras objektu būvniecība var būtiski ietekmēt likuma “Par ietekmes uz  vidi novērtējumu” 4.1 pantā minētās teritorijas, paredzētajai darbībai veicams ietekmes sākotnējais izvērtējums atbilstoši likuma  “Par ietekmes uz  vidi novērtējumu” 3.2  panta pirmās daļas 2. punktam, ņemot vērā arī šā likuma 4.1 pantu un likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” 43. panta sesto, septīto, astoto un devīto daļu, kā arī šā likuma 44. pantu.
Likumprojekta 4. pantā ietvertais nosacījums par ietekmes sākotnējā izvērtējuma neveikšanu militāro poligonu infrastruktūras izbūvei nav attiecināms uz paredzētajām darbībām, kas var būtiski negatīvi ietekmēt militārajos poligonos esošās Natura 2000 teritorijas. Līdz ar to lūdzam precizēt 4. panta redakciju un anotāciju. 
 
Piedāvātā redakcija
Militāro poligonu infrastruktūras izbūvei neveic ietekmes sākotnējo izvērtējumu un ietekmes uz vidi novērtējumu, izņemot Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijās (Natura 2000).
2.
Likumprojekts
Iebildums
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija uztur  2022. gada 22. decembra atzinumā izteikto iebildumu par likumprojekta 6. panta pirmo daļu. 
Piedāvātā redakcija
(1) Militārajos poligonos neveido jaunus mikroliegumus. Militārajos poligonos var noteikt jaunas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas, ja tajās paredzētais aizsardzības režīms nav pretrunā ar militārā poligona izveidošanas mērķi un par to ir panākta vienošanās ar Aizsardzības ministriju.
3.
Likumprojekts
Iebildums
Atbilstoši Ministru kabineta 2014.gada 14.oktobra noteikumu Nr.628 "Noteikumi par pašvaldību teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem" 8.punktam, Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēma (turpmāk – sistēma) ir primārā plānošanas dokumentu izstrādes un publicēšanas darba vide, kā arī informācijas avots. Ministru kabineta 2014.gada 8.jūlija noteikumi Nr.392 "Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmas noteikumi" cita starpā noteic sistēmas datu saturu un  informācijas iegūšanas kārtību. Šo noteikumu 31.1 punkts noteic, ka informāciju par nacionālo interešu objektiem un to funkcionēšanai nepieciešamo teritoriju sistēmā iekļauj attiecīgā nozares ministrija vai tās deleģēta padotības iestāde vai kapitālsabiedrība.
Ņemot vērā iepriekš minēto, lūdzam papildināt likumprojekta Pārejas noteikumus ar jaunu punktu sekojošā redakcijā:
“Divu mēnešu laikā pēc nacionālo interešu objekta statusa noteikšanas militārajam poligonam “Sēlija”, Aizsardzības ministrija nodrošina, ka informācija par tā funkcionēšanai nepieciešamo teritoriju tiek iekļauta Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā.”
Piedāvātā redakcija
Divu mēnešu laikā pēc nacionālo interešu objekta statusa noteikšanas militārajam poligonam “Sēlija”, Aizsardzības ministrija nodrošina, ka informācija par tā funkcionēšanai nepieciešamo teritoriju tiek iekļauta Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā.
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Anotācijā norādīts, ka militārajos poligonos atrodas esošas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas - dabas liegums “Dzelves – Kroņa purvs”, dabas liegums “Zāgadu kalni”, kā arī aizsargājamo ainavu apvidus “Ādaži”, kas faktiski ir Eiropas nozīmes aizsargājamas dabas teritorijas (Natura 2000) (turpmāk - Natura 2000 teritorija), uz kurām attiecas Eiropas Padomes 1992.gada 21.maija direktīvas 92/43/EEK par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību prasības. Līdz ar to, ja militāro poligonu infrastruktūras objektu būvniecība var būtiski ietekmēt likuma “Par ietekmes uz  vidi novērtējumu” 4.1 pantā minētās teritorijas, paredzētajai darbībai veicams ietekmes sākotnējais izvērtējums atbilstoši likuma  “Par ietekmes uz  vidi novērtējumu” 3.2  panta pirmās daļas 2. punktam, ņemot vērā arī šā likuma 4.1 pantu un likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” 43. panta sesto, septīto, astoto un devīto daļu, kā arī šā likuma 44. pantu.


Ņemot vērā spēkā esošo normatīvo aktu regulējumu, likumprojekta 4. pantā ietvertais nosacījums par ietekmes sākotnējā izvērtējuma neveikšanu militāro poligonu infrastruktūras izbūvei nav attiecināms uz paredzētajām darbībām, kas var būtiski negatīvi ietekmēt jau poligonos esošās Natura 2000 teritorijas. Līdz ar to precizēt arī anotācijas tekstu


 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Likumprojekts
Priekšlikums

Priekšlikums izvērtēt likumprojekta 3. panta pārcelšanu uz likumprojekta I nodaļu, jo tas ietver vispārīgus noteikumus, nevis militāro poligonu speciālos noteikumus.
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Likumprojekts
Priekšlikums
Priekšlikums precizēt likumā “Par ietekmes uz vidi novērtējumu” lietoto terminoloģiju, kas noteikta šā likuma 1. panta 2.1 punktā, t.i.  ietekmes sākotnējais izvērtējums.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Visā anotācijas tekstā izmantot terminu "ietekmes sākotnējais izvērtējums", termina "sākotnējais ietekmes uz vidi izvērtējums" vietā, ņemot vērā likuma "Par ietekmes uz vidi novērtējumu" 1. panta 2.1. punktu.
Piedāvātā redakcija
-