Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
22-TA-3447
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
27.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt punktu, nosakot, ka nepieciešams noteikt rīcības plānu, ja ir saņemta informācija vai ir aizdomas par iespējamo vardarbību pret izglītojamo.
Piedāvātā redakcija
9.13. nosaka rīcības plānu, ja saņemta informācija vai izglītības iestādes darbiniekam rodas aizdomas par jebkāda veida iespējamo vardarbību pret izglītojamo;
2.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Atsaucoties uz Informatīvo ziņojumu par emocionālās un fiziskās vardarbības izskaušanu un nepieļaušanu izglītības iestādē, kā arī par valsts un pašvaldības institūciju sadarbību 2.6. Pieejamie atbalsta pasākumi/programmas/rīki problemātikas novēršanai, lūdzam iekļaut uzdevumu, ka izglītības iestādēm obligāti ir jāizmanto kāda no vardarbības mazināšanas/novēršanas programmām.
Piedāvātā redakcija
6.2. plāno un organizē izglītojošus pasākumus par izglītojamo veselību un drošību, tai skaitā vardarbības un ievainojumu profilakses jautājumos;
6.3. nodrošina, ka izglītības iestādē tiek īstenota vardarbības mazināšanas un novēršanas programma;

 
3.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām izvērtēt sasaisti ar Informatīvo ziņojumu par emocionālās un fiziskās vardarbības izskaušanu un nepieļaušanu izglītības iestādē, kā arī par valsts un pašvaldības institūciju sadarbību, kur tiek noteikts, ka Izglītības iestāžu rīcībai emocionālās un fiziskās vardarbības mazināšanai, būtu nepieciešams izstrādāt Bērnu aizsardzības politiku, kuru izglītības iestādē īstenotu Drošas vides veicināšanas komanda, kura regulāri tiekas un izvērtē gadījumus, kas skolā notiek, cik tie ir bieži, kā tiek risināti un cik efektīvi, kādas ir tendences un prognozes.

 
Piedāvātā redakcija


 
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
2.1. izglītības iestādes vadītājs – organizē un ir atbildīgs par rīcības plāna izstrādi, ieviešanu un izpildes kontroli, kā arī nepilngadīgā izglītojamā likumiskā pārstāvja (turpmāk – vecāks), bāriņtiesas, Valsts policijas un sociālo dienestu informēšanu;

3. Izglītības iestādes vadītājs nosaka personu, kura ir atbildīga par rīcības plāna izpildes koordināciju un profilaktiskajiem pasākumiem, kā arī personas, kuras ir atbildīgas par konkrētu gadījumu uzraudzību.
 
3.punkts būtu apvienojams ar 2.1.apakšpunktu.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Anotācijā norādīts, ka "ņemot vērā lietderības apsvērumus, noteikumu projekts paredz izņēmumu, ka gadījumā, ja bērnu nometne tiek organizēta vispārējās izglītības iestādes vai profesionālās izglītības iestādes (izņemot profesionālās tālākizglītības centra) izglītības programmas īstenošanas vietā, tās organizēšanā un norisē nav piemērojami Ministru kabineta 2009.gada 1.septembra noteikumi Nr. 981 "Bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtība", jo minēto izglītības iestāžu atbilstības novērtējumus ugunsdrošības un higiēnas prasībām regulāri veic tās pašas iestādes, kuras ir atbildīgas arī par bērnu nometņu darbības uzraudzību, tostarp Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Veselības inspekcija un Pārtikas un veterinārais dienests. Ievērojot, ka bērnu nometnes tiek organizētas arī izglītības programmas īstenošanas ietvaros un vienveidīgas tiesiskā regulējuma piemērošanas prakses veicināšanai, līdzīgu izņēmumu plānots noteikt arī minēto Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektā."

Ministru kabineta 2009.gada 1.septembra noteikumu Nr. 981 "Bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtība" 19.punkts paredz, ka noteikumu izpildi atbilstoši kompetencei kontrolē tiesīb­aizsardzības iestādes un šādas uzraudzības institūcijas: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests; Veselības inspekcija; Pārtikas un veterinārais dienests; Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija.

Anotācijā minētais attiecināms uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Veselības inspekcijas un Pārtikas un veterinārā dienesta kompetencē esošajiem pienākumiem, saskaņojumu un uzraudzību, savukārt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija nometņu uzraudzību, tostarp izglītības iestādēs organizētajās nometnēs, veic brīdī, kad nometnēs uzturas bērni, līdz ar to tas nav attiecināms uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju. Lūdzam anotācijā precizēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības iesaisti savas kompetences ietvaros.
Piedāvātā redakcija