Atzinums

Projekta ID
23-TA-1809
Atzinuma sniedzējs
Valsts kanceleja
Atzinums iesniegts
10.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūgums saskaņot Plāna projekta 3.2.3. pasākuma “Nodrošināt literatūras nozares attīstību un ilgtspēju” rezultatīvos rādītājus ar Kultūrpolitikas pamatnostādņu 2022.-2027. gadam “Kultūrvalsts” īstenošanās plānā 2023.-2024. gadam minētajiem rezultatīvajiem rādītājiem.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūgums saskaņot Plāna projekta 3.2.1. pasākuma “Valsts programmas lasīšanas veicināšanai” rezultatīvos rādītājus ar Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plānā 2024.-2027. gadam un Kultūrpolitikas pamatnostādņu 2022.-2027. gadam “Kultūrvalsts” īstenošanās plānā 2023.-2024. gadam minētajiem rezultatīvajiem rādītājiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Priekšlikums
89,3 % iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 64 gadiem, kuru dzimtā valoda nav latviešu, spēj sazināties latviešu valodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2022. gadā veiktā apsekojuma “Pieaugušo izglītība” rezultāti (https://stat.gov.lv/lv/statistikas-temas/izglitiba-kultura-zinatne/izglitibas-limenis/preses-relizes/15068-pieauguso). Šis rādītājs jau pašlaik apsteidz NAP mērķa vērtību 2027. gadam [404] par vairāk nekā 5 procentpunktiem. Ņemot vērā pozitīvos un līdz šim noturīgos valsts valodas politiku ietekmējošos rezultātus, lūgums pārskatīt Plāna projekta 2.3. uzdevumā “Paplašināt latviešu valodas apguves iespējas dažādām mērķa grupām un pilnveidot prasmju vērtēšanu” minētos izpildes termiņus.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūgums precizēt Plāna projekta 1.2.1 darbības rezultāta “Attīstīta cilvēkkapitāla un zināšanu bāze humanitārajās, tostarp mākslas zinātnēs, un sociālajās zinātnēs par procesiem Latvijas mākslinieciskās jaunrades, kultūras un mākslas, kultūras mantojuma jomā, radošajās industrijās, to sociālo un ekonomisko ietekmi un ilgtspēju” rezultatīvo rādītāju.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Priekšlikums
Sekojot Plāna projekta 11. lpp. iekļautajām saitēm uz Centrālās Statistikas pārvaldes datiem (https://stat.gov.lv/lv/statistikas-temas/iedzivotaji/migracija) un 2019. gadā veiktās sociolingvistiskās aptaujas datiem (https://valoda.lv/wp-content/uploads/2021/10/ValodasSituacijaLatvija_2016%E2%80%932020_A4_WEB_JAUNS.PDF), nav iespējams nepārprotami piekļūt Plāna projektā minētajiem datiem atbilstošajā kontekstā. Lūgums precizēt saites vai pārskatīt minētos datus, lai veicinātu precīzu un nepārprotamu kontekstu datos balstītu lēmumu pieņemšanā un politikas plānošanā.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Plāna projekts
Priekšlikums
Ministru kabineta 2021. gada 5. februāra rīkojumā Nr. 72 "Par Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības pamatnostādnēm 2021.–2027. gadam" un ar to saistītajos plānošanas dokumentos noteikts rīcības virziens “Veicināt latviešu valodas kā sabiedrību vienojoša pamata nostiprināšanos ikdienas saziņā”, kas paredz uzlabot attieksmi pret latviešu valodas lietošanu dažādās sabiedrības grupās, nodrošināt latviešu valodas apguves iespējas pieaugušajiem un veidot oriģinālu, latviešu valodas apguvi un lietošanu veicinošu, mediju saturu. Šis Plāna projekts skar pēc būtības saistītu darbības jomu un darbības rezultātus, taču atsauces uz tiem norādītas ļoti ierobežoti un ietekmes nodalījums nav pietiekami detalizēts. Lūgums pārskatīt un nepieciešamības gadījumā norādīt atsauces un nodalīt plānošanas dokumentu ietekmi, kur tas nepieciešams.
Piedāvātā redakcija
-