Atzinums

Projekta ID
22-TA-706
Atzinuma sniedzējs
Pārresoru koordinācijas centrs
Atzinums iesniegts
18.03.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam informatīvo ziņojumu papildināt ar vienuviet apkopotu informāciju (piem., tabulas formā) par ES fondu ietvaros pieejamo un plānoto atbalstu un cita veida pasākumiem (piem. normatīvā regulējuma izmaiņas) biometāna ražošanai un izmantošanai. Dažādi atbalsta pasākumi šobrīd ir iekļauti vairākos nozaru politiku plānošanas dokumentos un projektos piem., NEKP 4.pielikumā iekļautie pasākumi (ir uzskaitīti ziņojuma 14.-16.lpp.); Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna projekts (paredz, ka  atbalsts pieejams tādai traktortehnikas iegādei un pārbūvei, lai nodrošinātu darbību ar alternatīvo enerģiju, tostarp biometānu); ES kohēzijas politikas programma 2021. – 2027.gadam, 2.1.2.SAM “Atjaunojamo energoresursu enerģijas veicināšana - biometāns” u.c. Atbalsta apkopojums varētu sniegt ieskatu arī dažādu pasākumu īstenošanas termiņos, radot iespēju identificēt pārklāšanos vai nepieciešamību ātrāk uzsākt kādas aktivitātes, kā arī  ļautu atlasīt tos pasākumus, kuriem nav noteikta sasniedzamā mērķvērtība attiecībā uz biometāna ieguvi vai tā izmantošanas intensitātes izmaiņām un sekojoši, nav skaidrs arī šo pasākumu ieguldījums klimatneitralitātes mērķu sasniegšanā.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ja iespējams,  6.tabulu (Atbalsta pasākumi biogāzei un biometānam Eiropas valstīs) būtu lietderīgi papildināt arī ar Latvijas un Lietuvas datiem, tādējādi veidojot  kopainu par Baltijas valstu.virzību moderno degvielu ražošanas attīstībā, kā arī, iespējamo sadarbību.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ierosinām ziņojuma projekta 36.lpp. sadaļā par nepieciešamo rīcību 2.punktā minēto uzdevumu papildināt ar lauksaimniecības un atkritumu apsaimniekošanas nozarēm.Atkārtoti vēršam uzmanību, ka biometāna ieguve ir nozīmīgs ne tikai kā AE mērķvērtību sasniegšanas pasākums enerģētikas sektorā, bet arī  SEG kompensējošs mehānisms lauksaimniecības sektorā. Savukārt atkritumu sektorā tam ir loma aprites ekonomikas principu piemērošanā un atkritumu pārstrādes sektora mērķvērtību sasniegšanā.
Piedāvātā redakcija
2. Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Fizikālās enerģētikas institūtu līdz 2022. gada 31. decembrim nepieciešams skaitliski precizēt biogāzes un biometāna lomu 2030. gada enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanā un tālākā virzībā uz klimatneitralitāti gan specifiski transporta nozarē, lauksaimniecības nozarē un atkritumu apsaimniekošanas nozarē, gan kopumā enerģētikas sektorā. Pamatojoties uz minētās izpētes rezultātiem Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā paredzēt noteikt konkrētu skaitlisku mērķi biometāna izmantošanai. Rezultātu izstrādē un izvērtēšanā jau sākotnējā posmā aktīvi iesaistīt valdības sociālos partnerus un citas ieinteresētās puses.