Atzinums

Projekta ID
24-TA-5
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Universitāte
Atzinums iesniegts
21.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Latvijas Universitāte (turpmāk – LU) ir izvērtējusi Ministru kabineta rīkojuma projektu “Par konceptuālo ziņojumu “Par augstākās izglītības institucionālo finansēšanu””, (turpmāk – MK rīkojuma projekts), konceptuālā ziņojuma projektu “Par augstākās izglītības institucionālo finansēšanu” (turpmāk – Konceptuālais ziņojums) un ar to saistītos dokumentus (24-TA-5).
LU pievienojas Latvijas Universitāšu asociācijas (LUA) un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) konceptuālajam atbalstam augstākās izglītības institucionālā finansējuma sistēmas ieviešanai Latvijā, kā  arī priekšlikumiem par nepieciešamajiem Konceptuālā ziņojuma pilnveides aspektiem, vienlaicīgi izsakot šādus iebildumus:
Ņemot vērā tautsaimniecības attīstības vajadzībās un nācijas identitātes vērtībās pamatoto nepieciešamību attīstīt valsts prioritārās izglītības jomas – STEM, svešvalodu (ES valodu), latviešu valodas un literatūras mācību studiju programmās, kā arī objektīvos datos balstītu LU atbilstību Konceptuālajā ziņojumā noteiktajam institucionālā finansējuma veiksmīgas aprobācijas priekšnoteikumam un papildus kritērijiem, tiesiski un ekonomiski nav pamatota Konceptuālajā ziņojumā noteiktā  pieeja izmēģinājumprojektu sākt īstenot tikai Rīgas Tehniskajā universitātē (turpmāk – RTU), kas attiecīgi ir noteikta MK rīkojuma projekta 8.punktā.
Konceptuālā ziņojuma sadaļā “Institucionālā finansējuma izmēģinājumprojekts” ir norādīts, ka balsoties starptautiskajā labajā praksē, būtu nepieciešams vispirms īstenot izmēģinājumprojektu, lai gūtu secinājumus par ieviešanas aspektiem un normatīvā regulējuma veidošanai, izvērtētu institucionālās finansēšanas sistēmas darbību vienā vai vairākās augstākās izglītības iestādēs pirms reformēt visu augstākās izglītības jomu[1]. Līdz ar to situācijā, kurā ir konstatējama vienāda atbilstība Konceptuālajā ziņojumā noteiktajam institucionālā finansējuma veiksmīgas aprobācijas priekšnoteikumam un papildus kritērijiem, izmēģinājumprojektu vienlaicīgi uzsākot visās zinātnes universitātēs vai divās no tām (LU un RTU), tiktu efektīvāk sasniegti izmēģinājumorojekta mērķi un uzdevumi.
Vienlaicīgi MK rīkojuma projekta 8.punkta redakcija neatbilst labas pārvaldības principam, jo LU Padome, ievērojot, ka LU ir valstī vienīgā klasiskā tipa plaša profila zinātnes universitāte, kura zinātnisko rezultātu (publikāciju) apjoma, ilgtspējas un absolventu nodarbinātības rādītājos ieņem vadošo vietu starptautiskajos universitāšu reitingos, lai nodrošinātu LU stratēģijā 2021.-2027.gadam noteikto misiju un mērķu īstenošanu, jau 2023.gada 16.marta vēstulē Nr. 1-13/227 aicināja Izglītības un zinātnes ministriju (turpmāk – IZM) pāriet uz universitātes darbības finansēšanu no valsts budžeta atbilstīgi snieguma un rezultativitātes kritērijiem, atsakoties no studiju vietu skaita finasēšanas modeļa, t.i. pāriet uz institucionālo finansējumu, t.i. IZM bija savlaicīgi informēta par LU stratēģiskajām interesēm un savā atbildes vēstulē (17.03.2023. Nr. 4-6e/23/702)apņēmās veikt atbilstīgās darbības, tikko to ļaus tiesību normu satvars.
Ievērojot augstākminēto, Konceptuālajā ziņojumā minētos prioritāros atbalsta veidus pedagoģijas speciālistu sagatvošanā, kā arī LU atbilstību Konceptuālajā ziņojumā minētajam priekšnosacījumam un papildus kritērijiem, lai īstenotu LU stratēģijā 2021.-2027.gadam noteikto misiju un mērķus sasaistē ar valsts un tautsaimniecības attīstības prioritātēm un veicinātu starptautisko konkurētspēju, lūdzu dot iespēju LU  pilotprojekta veidā no 2024.gada 1.septembra ieviest institucionālo augstākās finansēšanas modeli, papildus finansējumu piešķirot no 2025.gada.


[1] Konceptuālā ziņojuma 22.lpp.
 
Piedāvātā redakcija
-