Atzinums

Projekta ID
22-TA-1407
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
16.05.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Lūdzam svītrot vārdu "otrās", jo invaliditātes grupa ir jau norādīta ar romiešu cipariem.
Piedāvātā redakcija
35. Personu atbrīvo no šo noteikumu 34.punktā minētajām saistībām, ja tā šo noteikumu 28.punktā minētajā piecu gadu laikā ir kļuvusi par I vai II grupas personu ar invaliditāti.
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Darba likuma 152.pants noteic, kādus laika posmus ieskaita vai neieskaita laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Konkrētā panta otrā daļa noteic, ka ir divi gadījumi, kad darbinieks, neskatoties uz to, ka viņš ir darba attiecībās, faktiski "nenopelna" ikgadējo atvaļinājumu, un tie ir bērna kopšanas atvaļinājums un atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām. Viss pārējais laiks - gan reāli strādātais, gan arī dažādas attaisnotas prombūtnes ir tas laiks, kas tiek ieskaitīts laikā, kurš rada tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. 
No šobrīd piedāvātās redakcijas varētu secināt, ka atsauce uz Darba likuma 152.pantu tiek izmantota, lai it kā dotu atsauci ir dažāda veida attaisnotām prombūtnēm. Tomēr vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz to, ka tā šis konkrētais Darba likuma pants nav tulkojams, jo Darba likumā ir arī citi panti, kuros tiek atrunātas dažāda veida prombūtnes, piemēram, Darba likuma 74.pants.
Lai noteiktu skaidrāku un nepārprotamu regulējumu, aicinām Jūs konkrēti minēt šajā punktā tās darbinieka prombūtnes, kuras pagarina darbinieka pienākumu atstrādāt apmaksātās mācības.Vienlaikus lūdzam izvērtēt, vai tiešām tādas īslaicīgās prombūtnes kā, piemēram, 10 dienas ilgais atvaļinājums bērna tēvam, pagarina t.s. atstrādāšanas periodu.
Vienlaikus lūdzam precizēt arī anotāciju.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Darba attiecību būtiskās sastāvdaļas ir darba līguma noslēgšana, kā arī darba samaksas izmaksa par noteikta veida darbu veikšanu darba devēja vadībā. Savukārt piemaksa tiek maksāta kā papildus atlīdzība par kādu konkrētu apstākļu iestāšanos, piemēram, piemaksa par darbu īpašos apstākļos vai arī papildus darbu,ko darbinieks ir uzņēmies papildus saviem tiešajiem pienākumiem. Līdz ar to, aicinām precizēt normu, norādot, ka piemaksa ir par darbu konkrēta vai noteikta līmeņa ārstniecības iestādē, nevis vienkārši par darbu. Ja tā ir piemaksa par darbu kā tāda, tad tā drīzāk būtu iekļaujama darba algā.
Papildus lūdzam arī anotācijā ietvert informāciju par šī regulējuma korelāciju ar vispārējo regulējumu darba samaksas jomā valsts un pašvaldību iestādēs.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Aicinām precizēt tekstu, jo no šī brīža redakcijas īsti nav skaidrs, uz ko attiecas summēšana. Līdz ar, aicinām projekta tekstā precīzi noteikt, ka trīs gadu periodu var skaitīt arī, summējot nodarbinātību pie dažādiem darba devējiem blakus darba ietvaros vai arī pie viena darba devēja papildus darba ietvaros u.c.
Piedāvātā redakcija
-