Atzinums

Projekta ID
21-TA-1018
Atzinuma sniedzējs
Pārresoru koordinācijas centrs
Atzinums iesniegts
18.05.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Lai varētu uzsākt Pamatnostādņu rīcības plāna 3.1.1.1.f.pasākuma īstenošanu, plānotajos termiņos paredzot profilakses un agrīnās intervences programmas KiVa[1] licences iegādi, tulkošanu, adaptēšanu, pielāgošanu īstenošanai Latvijā, speciālistu sagatavošanu, kā arī programmas pilotēšanu izglītības iestādēs, mazinot vienaudžu pāridarījumu izplatību izglītības vidē, lūdzam papildināt rīkojuma projektu ar diviem punktiem zemāk piedāvātajā redakcijā.

[1] KiVa ir Turku universitātes (Somija) 2006.gadā izstrādāta pierādījumos balstīta profilakses un agrīnās intervences programma vienaudžu pāridarījumu izplatības mazināšanai skolu vidē, kura šobrīd tiek īstenota vairāk kā 20 Eiropas valstīs, tostarp Igaunijā. Programmas mērķauditorija ir bērni un jaunieši no 6 līdz 16 gadu vecumam un tā satur trīs komponentes - a) universālās profilakses programmu izmantošanai skolu vidē (nodarbības skolēniem, tiešsaites spēles, video, nodarbības vecākiem un pedagogiem), b) metodoloģiju agrīnai intervencei situācijās, ja noticis pāridarījums, piedāvājot vienlaikus strādāt gan ar pāridarījumu veicēju, gan ar cietušo bērnu, c) monitoringa sistēmu pāridarījumu gadījumu fiksēšanai un kopējā attiecību klimata skolā monitorēšanai. 
Valstīs un skolās, kur KiVa programma tiek īstenota jau vairākus gadus, būtiski samazinās vardarbības un pāridarījumu skaits skolēnu vidū, samazinās vardarbību atbalstoša rīcība, uzlabojas skolēnu empātija, motivācija mācību sasniegumiem, kā arī attieksme pret skolu kā vidi. Tāpat arī pieaug pedagogu spēja atrisināt vienaudžu konfliktus. Programmas īstenošanas laikā panāktie rezultāti uzrāda to noturīgumu arī pēc programmas beigām.
Ņemot vērā, ka Latvijā atbilstoši divu lielu starptautiski salīdzinošo pētījumu  - OECD PISA un Skolēnu veselības paradumu pētījuma HBSC -  datiem ir ārkārtīgi augsta pāridarījumu un ņirgāšanās izplatība skolēnu vidū, Pārresoru koordinācijas centrs, meklējot efektīvākos instrumentus problēmas risināšanai, pēc konsultācijām ar nevalstiskām organizācijām, Veselības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Latvijas Pašvaldību savienību ir uzrunājis Turku universitāti KiVa programmas pilotēšanai ieviešanai Latvijā. Lai pilotu Latvijas vispārizglītojošās skolās varētu uzsākt līdz ar 2023./2024.mācību gadu, līdz šī gada jūnijam ir jāparaksta Licences līgums un jāveic tās apmaksa par programmas izmantošanu Latvijā. Minēto iemeslu dēļ, ir nepieciešams Ministru kabineta akcepts līguma slēgšanai ar Turku universitāti.
 
Piedāvātā redakcija
4. Lai nodrošinātu "Izglītības attīstības pamatnostādņu 2021. – 2027. gadam „Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai” Rīcības plāns 2021. – 2023. gadam" 3.1.1.1.pasākuma īstenošanas uzsākšanu, Pārresoru koordinācijas centram, atbilstoši Publisko iepirkumu likuma 10.panta otrajā daļā paredzētajam izņēmumam  noslēgt līgumu ar Turku universitāti par Licences, piecu gadu periodam, sākot no 2022. līdz 2026.gadam, iegādi, - profilakses un agrīnās intervences programmas KiVa pāridarījumu izplatības mazināšanai izglītības vidē  – adaptēšanai, pilotēšanai un sagatavošanai tālākai  ieviešanai Latvijā vispārējās izglītības iestādēs.                             5. Noteikt, ka šī rīkojuma 4.punktā paredzētās saistības 275 000 EUR apmērā par Licences darbību segt no Pārresoru koordinācijas centra 01.00.00. budžeta programmas "Pārresoru koordinācijas centra darbības nodrošināšana" prioritārajam pasākumam “Pedagoģiski psiholoģiskā atbalsta dienests” piešķirtā finansējuma pakalpojumu attīstībai.
2.
Plānošanas dokumenta projekts
Priekšlikums
Aicinām pārskatīt plāna projektā iekļauto pasākumu izpildes termiņus un nepieciešamības gadījumā tos precizēt, t.sk. izvērtējot sekojošu pasākumu izpildes termiņus – 1.1.1.2.c. (2021.g.2.cet.), 2.1.2.1.a. (2022.g. 2.cet.), 2.1.3.1.a. (2022.g.2.cet.), 3.1.1.1.b. (2022.g.2.cet.), 3.1.1.2.a. (2022.g.2.cet.), 3.2.1.1.b. (2022.g.1.cet.), 3.3.1.2.b. (2022.g.2.cet.).
 
Piedāvātā redakcija
-