Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
Projekta ID
23-TA-824
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Farmaceitu biedrība
Atzinums iesniegts
27.06.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Atkārtoti iepazīstoties ar  papildinātu Informatīvo ziņojumu ‘’Digitālās veselības stratēģija līdz 2029.gadam’’ (23-TA-824)  (turpmāk – Stratēģija) Latvijas Farmaceitu biedrība norāda, ka, lai gan Stratēģijā kā lietotāji (8.lpp.) norādīti arī farmaceiti – tālākajā dokumentā neatspoguļojas farmaceita loma atbilstoši citiem  stratēģiskajiem dokumentiem . Piemēram ,’’Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027.’’, Rezolūcija CM/Res(2020)3 ‘’Par pacientu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju interesēm atbilstošas farmaceitiskās aprūpes ieviešanu’’ (Pieņēmusi Ministru komiteja 2020. gada 11. martā Ministru vietnieku 1370. sanāksmē).
Digitālais atbalsts nav paredzēts un līdz ar to farmaceita loma nepietiekoši norādīta vairākās Stratēģijas sadaļās, piemēram – nav paredzēti stratēģiski atbalstoši digitāli risinājumi e receptē, lai nodrošinātu farmaceitisko aprūpi pilnībā -  kas ietver arī zāļu izsniegšanu un zāļu lietošanas uzraudzību aptiekā, un  ko veic farmaceits un farmaceita asistents farmaceita uzraudzībā.

Tāpēc nepieciešams papildināt  sadaļu 2.3.  Modernizēt medikamentu un medicīnisko ierīču apriti  :

[210]  Papildināt vai norādīt atsevišķi, ka minētā atbalsta sistēma būs pieejama arī farmaceitam , atbilstoši viņa kompetencei,  izsniedzot zāles vai sastādot zāļu lietošanas pārskatu pacientam. Tas nepieciešams, lai, izsniedzot zāles, vai par tām konsultējot, konstatētu zāļu izrakstīšanas kļūdas , kas radušās cilvēcisku faktoru dēļ.

Tas nepieciešams, lai novērstu dubultmedikācijas, nevēlamas zāļu mijiedarbības (arī ar  bezrecepšu medikamentiem) un nodrošinātu pacienta drošumu, kā arī sniegtu kvalitatīvu konsultāciju par zāļu pareizu un drošu lietošanu.  Farmaceitam obligāti , tāpat kā ārstam, jābūt pieejamai aktuālai informācijai par zāļu pieejamību un esamību kompensējamo zāļu sarakstā. Ja farmaceitam šāda informācija netiek paredzēta, netiek īstenoti Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021. -2027.gadam paredzētie mērķi par multidisciplināru veselības aprūpes speciālistu komandu un integrētu , uz pacientu vērstu veselības aprūpi.  Jāparedz iespēja  farmaceitam ,veicot zāļu lietošanas uzraudzību , fiksēt atzīmes par novērojumiem (alerģijām, zāļu nepareizu lietošanu, zāļu nelietošanu u.c.)  un  šīs informācijas ērtai pieejamībai ārstam.  Arī riskmazināšanas materiāli , cita starpā, atsevišķos gadījumos paredz noteiktus uzdevumus, kas jāveic farmaceitam izsniedzot zāles (brīdinājumi, materiālu izsniegšana u.c.), kā pareizi norādīts [211]. Šāda informācijas optimizēšana nepieciešama, lai farmaceitam nebūtu jālieto vairākas informatīvās sistēmas , kas rada slogu farmaceitam un pagarina zāļu izsniegšanas procesu. Jāņem vērā, ka zāļu izsniegšana aptiekā saistīta ar komerciju un kases sistēmu lietošanas prasību ievērošanu, kas nepieļauj citu datu bāzu ērtu un vienlaicīgu lietošanu.


[212] E receptei jāpiesaista arī zāļu apraksts, ko varēs lietot farmaceits. Nepieciešams farmaceitiskās aprūpes veikšanai, pacienta drošuma nodrošināšanai. Šāda informācijas integrēšana nepieciešama, lai farmaceitam nebūtu jālieto vairākas informatīvās sistēmas , kas rada slogu farmaceitam un pagarina zāļu izsniegšanas procesu. Jāņem vērā, ka zāļu izsniegšana aptiekā saistīta ar komerciju un kases sistēmu lietošanas prasību ievērošanu, kas nepieļauj citu datu bāzu ērtu un vienlaicīgu lietošanu.
Piedāvātā redakcija
-