Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
22-TA-1210
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
02.05.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
80. lpp
32)       Balstoties uz valsts pārvaldes institūciju un nevalstisko organizāciju sniegtajiem priekšlikumiem publiskās pārvaldes cilvēkresursu vadības uzlabošanai, ētiskas rīcības iedzīvināšanai praksē, kā arī korupcijas un interešu konflikta risku mazināšanai, nākamajā plānošanas periodā izvirzīti uzdevumi: 1) Celt jauno valsts amatpersonu informētību, kā arī uzturēt pieredzējušo valsts amatpersonu zināšanas par to darba devēju īstenotajiem korupcijas un interešu konflikta novēršanas pasākumiem, kā arī ētiskas uzvedības ekspektācijām; 2) Attīstīt valsts amatpersonu ienākumu likumības kontroli un kompetento institūciju spēju identificēt korupcijas un interešu konflikta riskus, izmantojot valsts amatpersonu mantiskā stāvokļa deklarācijā ietverto informāciju; 3) Veidot, attīstīt sadarbību ar izglītības institūcijām agrīnai pretkorupcijas politikas ideju pārnesei sabiedrībā; 4) Īstenot jaunas pieejas valsts pārvaldes vērtību un ētikas pamatprincipu iedzīvināšanā; 5) Turpināt publisko institūciju tālākizglītotāju pretkorupcijas jautājumos sagatavošanu un kompetences celšanu.
Piedāvātā redakcija
Priekšlikums:
32)       Balstoties uz publiskas personas institūciju un nevalstisko organizāciju sniegtajiem priekšlikumiem cilvēkresursu vadības uzlabošanai publiskas personas institūcijās, ētiskas rīcības iedzīvināšanai praksē, kā arī korupcijas un interešu konflikta risku mazināšanai, nākamajā plānošanas periodā izvirzīti uzdevumi: 1) Nodrošināt jaunajām valsts amatpersonām e-vidē mācības interešu konflikta un korupcijas novēršanas jautājumos, uzturēt pieredzējušo valsts amatpersonu zināšanas par to darba devēju īstenotajiem korupcijas un interešu konflikta novēršanas pasākumiem, kā arī ētiskas uzvedības ekspektācijām; 2) Attīstīt valsts amatpersonu ienākumu likumības kontroli un kompetento institūciju spēju identificēt korupcijas un interešu konflikta riskus, izmantojot valsts amatpersonu mantiskā stāvokļa deklarācijā ietverto informāciju; 3) Veidot, attīstīt sadarbību ar izglītības institūcijām vai privātprakses pedagogiem agrīnai pretkorupcijas politikas ideju pārnesei sabiedrībā; 4) Īstenot jaunas pieejas valsts pārvaldes vērtību un ētikas pamatprincipu iedzīvināšanā; 5) Turpināt publisko personu institūciju atbildīgo darbinieku interešu un korupcijas novēršanas mācību jautājumos izglītošanu, nodrošinot tālākizglītotāju pretkorupcijas jautājumos sagatavošanu un/vai publisko personu institūcijās esošo talākizglītotāju kompetences celšanu. 6) Nodrošināt publiskas personas institūciju atbildīgo darbinieku apmācību iekšējās kontroles korupcijas novēršanas sistēmas izveidošanai vai tās pilnveidošanai.
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
79.-80.lpp
30)       Plānots nostiprināt vienotu praksi attiecībā uz valsts amatpersonas statusa piemērošanu publiskas personas institūciju darbiniekiem, precizējot pazīmes, pēc kādām nodarbinātajam būtu piešķirams valsts amatpersonas statuss publiskas personas institūcijā. Vienlaikus plānā ietverto uzdevumu izpilde sekmēs IKNL valsts amatpersonām noteikto ierobežojumu samērīgumu un pamatotību.
Piedāvātā redakcija
30) Lai veicinātu vienotu izpratni par valsts amatpersonas amatiem un valsts amatpersonas statusa noteikšanu un lai novērstu nepilnības valsts amatpersonas statusa piemērošanā, nākamā plānošanas perioda pirmajā gadā VID izstrādās vadlīnijas par valsts amatpersonas statusa noteikšanu saskaņā ar IKNL 4.pantā noteikto.
VID izstrādās vadlīnijas par valsts amatpersonas statusa noteikšanu IKNL 4.pantā noteikto sekmēs IKNL publiskas personas institūcijām izpratni, samērīgumu un pamatotību valsts amatpersonas statusa noteikšanai.
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
78.lpp
17)       KNAB mērķis turpmākajos gados būs aktualizēt institūciju iekšējās kontroles sistēmas nozīmi korupcijas novēršanā, vienlaikus stiprinot institūcijas vadītāja lomu iekšējās kontroles pasākumu īstenošanā un nosakot vadītāja atbildību par iekšējās kontroles sistēmas neefektīvu pārvaldību.

 
Piedāvātā redakcija
17)       KNAB turpmākajos gados nodrošinās pasākumus publiskas personas institūciju iekšējās kontroles sistēmas korupcijas novēršanā izveidošanai vai  šo sistēmu pilnveidošanu, vienlaikus nostiprinot institūcijas vadītāja lomu iekšējās kontroles pasākumu īstenošanā, nosakot normatīvajos aktos publiskas personas institūciju vadītāja atbildību par iekšējās kontroles sistēmas neesamību vai neefektīvu tās pārvaldību.