Atzinums

Projekta ID
24-TA-1560
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
19.09.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam 9.2.punkta otrajā rezultatīvajā rādītājā vārdus „ziņošana par iespējamajiem riskiem” aizstāt ar „informēšana par iespējamajiem riskiem”, jo algoritmā ārstniecības iestādēm saistībā ar iespējamu vardarbību pret bērnu šie vārdi tika mainīti, lai neveidotos pretruna ar Ārstniecības likuma 56. panta 1. daļā noteikto, proti:  
(1) Ja ārstniecības iestāde sniedz palīdzību pacientam un ir pamats uzskatīt, ka pacients cietis no vardarbības, ārstniecības iestāde nekavējoties, bet ne vēlāk kā 12 stundu laikā paziņo par to Valsts policijai;
(2) Ja ārstniecības iestāde sniedz palīdzību nepilngadīgam pacientam un ir pamats uzskatīt, ka pacients cietis no pienācīgas aprūpes un uzraudzības trūkuma vai cita bērnu tiesību pārkāpuma, ārstniecības iestāde nekavējoties, bet ne vēlāk kā 12 stundu laikā paziņo par to Valsts policijai.
Ņemot vērā iepriekš minēto, gadījumos, ja bērna dzīvībai, veselībai un attīstībai nav tūlītēja apdraudējuma, taču ārstniecības personai rodas pamatotas aizdomas, ka bērna veselību vai attīstību var ilgtermiņā negatīvi ietekmēt ģimenes vai sociālie riski, ārstniecības persona ir aicināta par tiem informēt pašvaldības sociālo dienestu.
Piedāvātā redakcija
Īstenoti pasākumi, lai veicinātu, ka ārstniecības personas informē sociālos dienestus par iespējamajiem riskiem.
 
2.
Plāna projekts
Iebildums
Veselības ministrijas ieskatā visās augstskolās būtu piemērojamas vienotas vadlīnijas un algoritms reaģēšanai uz vardarbības gadījumiem, tādēļ lūdzam precizēt 3.6. pasākuma redakciju, identificējot koordinējošo institūciju, kas vadīs to izstrādi. Savukārt, līdzatbildīgās ministrijas un augstskolas nodrošinās vadlīniju ieviešanu. Veselības ministrija ir gatava iesaistīties vadlīniju un algoritma izstrādi un atbalstīt Rīgas Stradiņa Universitāti vadlīniju ieviešanā.

Tāpat lūdzam konceptuāli precizēt 3.6 otro rezultatīvo rādītāju, paredzot, ka mācības tiek īstenotas pēc vienotas metodoloģijas. Mācībām būtu jānotiek regulāri, lai tiktu apmācīti arī jaunie darbinieki un nesen studijas uzsākušie, kā arī nodrošinātu, ka personāla zināšanas ir optimālas. Pastāv bažas, ka esošajā redakcijā minētais pasākums tiks īstenots vienu reizi un nenodrošinās cerēto efektu.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka būtu nepieciešams apzināt augstskolu vajadzības pēc papildus finansējuma šo apmācību īstenošanai.
Piedāvātā redakcija
3.6. Īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēs Izveidotas vienotas vadlīnijas un algoritms reaģēšanai uz vardarbības, īpaši seksuālās vardarbības gadījumiem, kā arī nodrošināts, ka attiecīgajā augstskolā vadlīnijas tiek ieviestas LM, IZM KM, VM, ZM, augstskolas 2025.gada 4.ceturksnis
Īstenotas vienotas mācības akadēmiskajam personālam, studējošajiem un vispārējam personālam par drošu studiju vides izveidi. LM, IZM KM, VM, ZM, AiM, IeM, augstskolas 2025.gada 4.ceturksnis
 
3.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt plāna kopsavilkumā rindkopu, kurā atspoguļota plāna sasaiste ar citiem attīstības plānošanas dokumentiem, norādot, ka vardarbības profilakses pasākumi, kas saistīti ar seksuālo un reproduktīvo veselību, psihoemocionālo veselību un atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanu, iekļauti citos politikas plānošanas dokumentos.
Piedāvātā redakcija
Plāna izstrādē ņemti vērā arī tādi attīstības plānošanas dokumenti, kā Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam, Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes 2022.–2027. gadam, Plāns sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanai 2024.–2027. gadam, Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam, Izglītības attīstības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam, Resocializācijas politikas pamatnostādnes 2022.–2027. gadam. Seksuālās un reproduktīvās veselības, psihoemocionālās veselības, atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanas kontekstā profilakses pasākumi vardarbības risku mazināšanai iekļauti Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam un Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānā alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.–2025. gadam.
4.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūdzam punktā 10.1 pie līdzatbildīgajām institūcijām nedublēt Veselības ministriju.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lai nesašaurinātu plānā iekļauto uzdevumu, lūdzam izteikt 4.6. darbības otro rezultatīvo rādītāju zemāk minētajā redakcijā, ņemot vērā, ka pašlaik viennozīmīgi nav skaidrs, vai tālākai jautājuma virzībai piemērotākais risinājums būs informatīvais ziņojums.
 
Piedāvātā redakcija
"Sagatavots redzējums par atbalsta centra ieviešanu (vieta, pakalpojuma saturs), t.sk. virzīts jautājums par nepieciešamo finanšu resursu piesaisti centra izveidei un darbībai;"
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk