Atzinums

Projekta ID
22-TA-621
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
03.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem
Priekšlikums
 
Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām mērķis ir pārskatāmā un strukturētā veidā atspoguļot būtiskāko informāciju par starptautisko, tai skaitā Eiropas Savienības, tiesību aktu vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumentu, kurā noteiktās saistības izpilda vai uzņemas Latvijas Republika.
Ja projekts ietekmē saistības pret Eiropas Savienību (turpmāk – ES), aizpilda anotācijas 5.1. apakšpunktu “Saistības pret Eiropas Savienību”, norādot: - ES tiesību akta CELEX numuru, ES tiesību akta datumu, numuru un nosaukumu, kura prasības tiek pārņemtas vai ieviestas ar projektu.
Ņemot vērā minēto, lūdzam papildināt anotācijas 5.4.1. sadaļā esošās tabulas nosaukumu ar ES tiesību akta CELEX numuru (32019R1238).
5.4.1. tabulas ailē “Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai iesviest noteiktās ES tiesību akta normas? Kādēļ?” norāda konkrētu ES tiesību akta normu un pamato, kādēļ ir vai nav izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas.
Ņemot vērā, ka konkrētajā gadījumā šī tabulas aile nav aizpildīta, Tieslietu ministrija lūdz apsvērt tās aizpildīšanas nepieciešamību. No regulas izriet vairākas jomas, kurās dalībvalstīm varētu tikt dota rīcības brīvība, piemēram, kompetentās iestādes noteikšana, pasākumu pieņemšana, ar ko priekšroku dotu konkrētiem izmaksāšanas veidiem, pilnvarojuma došana kompetentajām iestādēm piemērot naudas sodus, dalībvalstu veicamie pasākumi, lai nodrošinātu administratīvo sodu noteikšanu par regulas pārkāpumiem utt. Šajā tabulas ailē paredzēts norādīt, vai Latvija ir izmantojusi regulā noteikto dalībvalstu rīcības brīvību pārņemt vai ieviest noteiktas normas, kā arī minēto rīcību pamatot.  
Piemērs minētās ailes aizpildīšanai: “1) Izmantota Pamatlēmuma 2005/214 2.panta 2.punktā paredzētā rīcības brīvība noteikt vienu centrālo iestādi (Tieslietu ministriju) nolēmumu pārsūtīšanas nodrošināšanai, kā arī palīdzības sniegšanai kompetentajām iestādēm. 2) Izmantota Pamatlēmuma 2005/214 5.panta 3.punktā paredzētā rīcības brīvība – atteikt nolēmuma par mantiska rakstura piedziņu izpildīšanu gadījumā, ja attiecīgais pārkāpums pēc Latvijas likuma nav sodāms (283.panta pirmās daļas 4.punkts), izņemot Pamatlēmuma 2005/214 5.panta 1.punktā minētos pārkāpumus, kuru gadījumā abpusējās sodāmības pārbaude netiek veikta. 3) Izmantota Pamatlēmuma 2005/214 10.pantā paredzētā rīcības brīvība – nenotiek soda aizstāšana (alternatīvas sankcijas piemērošana), jo administratīvo pārkāpumu process šādu instrumentu neparedz.”
Ja Finanšu ministrija uzskata, ka tiesību akta grozījumu projekts neskar saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem, lūdzam atbilstošajā ailē norādīt, ka “Projekts šo jomu neskar”.

 
Piedāvātā redakcija
-