Atzinums

Projekta ID
23-TA-2146
Atzinuma sniedzējs
Ārlietu ministrija
Atzinums iesniegts
28.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
ĀM ieskatā nepieciešama detalizētāka un izvērstāka analīze par to, kādi ierobežojumi pastāv, kuru dēļ nav iespējams izmantot ES fondu finansējumu no esošajām programmām (t.sk. arī ārpus Kohēzijas politikas), pārvizot neizmantotos līdzekļus. Vēršam uzmanību, ka pašreizējā redakcijā nav viennozīmīgi skaidrs, kā papildus līdzekļu paredzēšana esošā ES daudzgadu budžeta finanšu shēmas ietvaros veicinātu investīciju saņemšanu un izmantošanu, ja ir ierobežotas iespējas šo ES fondu finansējumu piesaistīt. Ja piedāvājums ir radīt jaunu fondu Austrumu pierobežas attīstībai, nepieciešams norādīt detalizētu pamatojumu, kādēļ šīs vajadzības nav iespējams nosegt esošo fondu ietvaros.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka ziņojumā aprakstītās vajadzības pārsniedz ES daudzgadu budžeta 4. kategorijas (migrācijas) atbalsta ietvaru. Migrācijas finansējums nav domāts divējādā pielietojuma infrastruktūras attīstīšanai.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Izvērtējot informatīvajā ziņojumā minēto, Ārlietu ministrija kopumā piekrīt nepieciešamībai sniegt atbalstu Austrumu pierobežai un attīstīt informatīvajā ziņojumā minēto infrastruktūru, tostarp divējādas lietojamības infrastruktūru. Piemēram, Latvija jau šobrīd sarunās par ES daudzgadu budžeta vidusposma pārskatu, vērsusi uzmanību uz nepieciešamību paredzēt papildus finansējumu Militārai mobilitātei. Vienlaikus, norādām, ka atbalsts Austrumu pierobežai neietilpst šī daudzgadu budžeta vidusposma pārskata tvērumā.
Tāpat, izvērtējot pielikumos minētos infrastruktūras objektus, nav viennozīmīgi skaidra visu minēto objektu sasaiste ar informatīvajā ziņojumā aprakstītajām vajadzībām, problemātiku vai mērķiem. Tāpat, nav skaidri pamatots, kāpēc šiem objektiem nav iespējams novirzīt pieejamos ES fondu līdzekļus, vai pārvirzīt neizmantotos līdzekļus.
Norādām, ka pastāv risks, ka aicinot izveidot vēl vienu teritoriālās attīstības instrumentu, diskusijai var tikt atvērti šobrīd Kohēzijas politikai pieejamie līdzekļu apmēri. It sevišķi, ja šī teritoriālās attīstības instrumenta tvērums pārklājas ar Kohēzijas politiku.
Ņemot vērā minēto, saredzam Austrumu pierobežas reģionu situāciju, kā svarīgu jautājumu kontekstā ar sarunām par ES daudzgadu budžetu pēc 2027. gada.
Norādām, ka ĀM ieskatā, pašreizējā situācijā primāri būtu nepieciešams izvērtēt iespējas esošos projektus pārvirzīt uz jaunajiem atbalsta instrumentiem, tādējādi atbrīvojot kohēzijas finansējumu citiem mērķiem.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lai nodrošinātu, ka informatīvajā ziņojumā iekļauta vispusīga informācija, atbilstoši 4. jūlija Ministru kabineta sēdes protokollēmumā minētajam, aicinām ziņojumā iekļaut informāciju arī par projektiem un kopējām investīcijām, kurus iespējams īstenot piesaistot pieejamo ES finansējumu, tostarp nozarēm jau piešķirtos, bet līdz galam neizmantotos līdzekļus.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka informatīvā ziņojuma pielikumos uzskaitīti infrastruktūras objekti arī citos reģionos, ne tikai Latgalē. Lūdzam atbilstoši papildināt informāciju informatīvā ziņojuma 2. sadaļā.
 
Piedāvātā redakcija
-