Atzinums

Projekta ID
23-TA-1129
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
28.06.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Veselības ministrija konceptuāli neiebilst pret noteikumu projektu un paredzēto jaunieviešamo IKT sistēmu bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanai.
Taču vienlaikus no noteikumu projekta un anotācijas nav skaidrs informācijas apjoms, kas tiks pieprasīts no veselības nozares sektora (e-veselības sistēmas un ārstniecības personām). Lai izvērtētu pieprasāmo datu apjomu un tā atbilstību sasniedzamajam mērķim, lūdzam papildināt noteikumu projektu un/vai anotāciju ar skaidrojumu par datu apjomu, kāds tiks iekļauts jaunajā IKT sistēmā un kas attiecīgi tiks pieprasīts tajā skaitā no veselības nozares.
Ņemot vērā to, ka noteikumu projekts paredz ieviest jaunu IKT sistēmu ar dažādu starpsektorālu datu apriti, vienlaikus aicinām noteikumu projektu tā turpmākā virzības procesā saskaņot arī ar Datu valsts inspekciju.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam noteikumu projektā konkrētāk norādīt institūcijas, no kurām kāda apjoma datus plānots iegūt.
Vēršam uzmanību uz to, ka nepieciešams veidot tādu pakalpojumu organizāciju, lai sasniegtu iespējami plašu bērnu loku. Atsevišķos gadījumos varētu būt apgrūtinoši novērtēšanā sasniegt bērnus līdz skolas vecumam, kas neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī bērnus līdz pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēšanai (ņemot vērā garās rindas atsevišķās pilsētās uz pakalpojumu saņemšanu), ja šāda ģimene vienlaikus neapmeklē arī ģimenes ārstu, un ģimenes ārstam nav pieejama aktuālākā informācija par ģimenes atrašanās vietu un kontaktinformāciju. Līdz ar to būtu jārod papildus citu institūciju iesaistāmie resursi mērķa grupas sasniegšanai, piemēram, ar sociālo darbinieku starpniecību.
Tāpat lūdzam papildināt anotāciju, precizējot minimāli nepieciešamo datu ievadi dažādos bērna vecumposmos, norādot arī atbildīgo speciālistu par datu analīzi un individuālo vajadzību algoritma izstrādi, kā arī datu uzglabāšanas ilgumu. Vienlaikus nav izprotams, kurš būs atbildīgs par atbalsta pasākumu veselības un izglītības jomā koordinēšanu un uzraudzību.
Lūgums skaidrot, kādi sistēmā ievadītie bērnu veselības dati un kādā veidā būs pieejami izglītības sektoram.

Lūgums skaidrot, kādā veidā plānota konsultantu, ekspertu un speciālistu piesaiste.
Lūgums skaidrot, vai rezultatīvie rādītāji, kurus plānots sasniegt 4.3.6.8.pasākuma ietvaros, attiecināmi uz iestāžu skaitu, kas sniedz pakalpojumus, vai pakalpojumu skaitu vienā iestādē.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt projektu un anotāciju un paredzēt, ka 4.3.6.8. pasākuma "IKT sistēmu modernizācija labākas bērnu tiesību aizsardzības sistēmas nodrošināšanai" mērķa sasniegšanai  sadarbības partneriem tiek nodrošināts finansējums  arī to pārziņā esošo informācijas sistēmu pilnveidei. Piemēram, no noteikumu projekta 16. un 18. punkta tas nav viennozīmīgi saprotams, jo visos 16.punkta apakšpunktos un 18.punktā  ir lietots termins "informācijas sistēma", kurš noteikumu projektā nav paskaidrots. Turklāt, noteikumu projekta 18.2.4. un 18.2.6. apakšpunktos runāts par informācijas sistēmām - "..tai skaitā mākoņdatošanas un saistīto pakalpojumu izmaksas informācijas sistēmu izstrādes un ieviešanas nodrošināšanai projekta laikā" un "..projekta ietvaros pilnveidojamo informācijas sistēmu audita izmaksas".  Vēršam uzmanību, ka 4.3.6.8.pasākuma mērķa sasniegšanai var būt nepieciešamība veikt izmaiņas gan Nacionālā veselības dienesta pārziņā esošajā informācijas sistēmās, gan Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas informācijas sistēmā, piemēram, ieviešot tajās jaunus datu moduļus, laukus.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Iebildums
Noteikumu projekta 16. un 18.punktā  ir lietots termins "informācijas sistēma" un "informācijas sistēmas" (18.2.4., 18.2.6.), kuri noteikumu projektā nav paskaidroti. Lūdzam papildināt projektu un/vai anotāciju, paskaidrojot, kas ar šiem terminiem tiek saprasts. 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Attiecīgā informācijas sistēmu risinājuma ieviešana saistās ar atsevišķu datu iegūšanu no veselības nozares sektora. Anotācijā sniegts skaidrojums par nepieciešamību sasaistīt sistēmu ar vienoto veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmu jeb e-veselības sistēmu, taču skaidrojam, ka ārstniecības personas, tajā skaitā ģimenes ārsti, savā ikdienas darbā pārsvarā izmanto lokālās informācijas sistēmas, kas ir saintegrētas ar e-veselības sistēmu savstarpējai noteiktu datu apmaiņai. Tādējādi lūdzam papildināt anotāciju ar informāciju, ka risinājuma izstrādes laikā jāņem vērā iepriekš minētais un jāparedz papildus nepieciešamie resursi (laiks un iespējami finanšu resursi) ārstu lokalo sistēmu izmaiņām un integrācijai konkrētu datu apmaiņai ar e-veselības sistēmu un tālāku jauno bērnu tiesību aizsardzības informācijas sistēmu.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
1. Lūdzu papildināt anotāciju, paskaidrojot anotācijā iekļauto teikumu: "Tiek plānots, ka daļai no sadarbības partneriem tiks segti (kompensēti) radušies izdevumi saistībā ar projektam novirzītajām cilvēkresursu slodzēm." Lūdzam paskaidrot, no kādiem līdzekļiem izdevumi saistībā ar projektam novirzītajām cilvēkresursu slodzēm tiks segti pārējiem sadarbības partneriem.
2. Lūdzam precizēt projektu un anotāciju un paredzēt, ka  projekta sadarbības partneriem - veselības nozares institūcijām, tai skaitā ārstniecības iestādēm, tiks segti izdevumi saistībā ar  projektam novirzītajām cilvēkresursu slodzēm.  Vēršam uzmanību, ka izvēloties pieeju, ka daļai sadarbības partneru netiek plānots segt izdevumus saistībā ar  projektam novirzītajām cilvēkresursu slodzēm, pastāv risks nesasniegt pasākuma mērķi.
Piedāvātā redakcija
-