Likumprojekts

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
22-TA-3343
Militāro poligonu izveides likums
InodaļaVispārīgie noteikumi
1.
pants.
Likuma mērķis
Lai stiprinātu valsts aizsardzības spējas un nodrošinātu NATO sabiedroto spēku pastāvīgu klātbūtni Latvijā, šis likums nosaka īpašu tiesisko regulējumu militāro poligonu izveidei.
2.
pants.
Likumā lietotie termini
Likumā ir lietoti šādi termini:

1) Militārais poligons – militārs objekts ar ģeogrāfiski noteiktu platību gan sauszemē, gan jūrā, gan sauszemē un jūrā un ar to saistīto gaisa telpu, kurā ir noteikti speciāli ierobežojumi, lai īstenotu militāras mācības un manevrus ar mācību un kaujas munīcijas pielietošanu.
2) Militāro poligonu izveide – militāro poligonu teritorijas robežu noteikšana, nekustamo īpašumu īpašuma vai lietošanas tiesību iegūšana un infrastruktūras izbūve.
3) Militāro poligonu infrastruktūras izbūve – process, kas ietver būvniecību un ar to saistītos darbus, kā arī visus būvniecības uzsākšanai nepieciešamos inženiertehniskās teritorijas sagatavošanas darbus, piemēram, zemes ierīcības projektu izstrādi, zemes kadastrālo uzmērīšanu, atmežojamās meža zemes izvietojuma plāna sagatavošanu, atļauju saņemšanu koku ciršanai, koku un krūmu ciršanu meža un nemeža zemēs, koksnes produktu transportēšanai nepieciešamo ceļu un krautuves vietu būvniecību un uzturēšanu, un citus zemes gabala sagatavošanas darbus, kā arī citas darbības, kas ir nepieciešamas turpmākai militāro poligonu teritorijas un infrastruktūras attīstībai un pilnveidošanai.
IInodaļaMilitāro poligonu izveide
3.
pants.
Militāro poligonu teritoriju apstiprina Ministru kabinets, ņemot vērā Aizsardzības ministrijas iniciatīvu, kuras pamatā ir Nacionālo bruņoto spēku attīstības izvērtējums.  Ministru kabinets var noteikt šajā likumā noteikto militāro poligonu izveidei nepieciešamo nosacījumu piemērošanu.
4.
pants.
(1)
Uz militāro poligonu izveidi, tajā skaitā infrastruktūras izbūvi, neattiecas Teritorijas attīstības plānošanas likumā paredzētie teritorijas attīstības plānošanas dokumenti.
 
(2)
Militāro poligonu izveidošanai, tajā skaitā infrastruktūras izbūvei, neveic sākotnējo ietekmes uz vidi izvērtējumu un ietekmes uz vidi novērtējumu.
5.
pants.
Militārajos poligonos meža īpašniekam nav pienākums atjaunot mežaudzi pēc cirtes vai citu faktoru ietekmes, ja mežaudzes šķērslaukums ir kļuvis mazāks par kritisko šķērslaukumu, kā arī nodrošināt atjaunotās vai ieaudzētās mežaudzes kopšanu.
6.
pants.
Militārajos poligonos neveido jaunas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un mikroliegumus.
IIInodaļaMilitārā poligona izveides speciālie noteikumi
7.
pants.
(1)
Ar šo likumu par labu valstij Aizsardzības ministrijas personā tiek nodibināts servitūts uz citām personām piederošām zemes vienībām Ministru kabineta apstiprinātajā militārā poligona teritorijā. Servitūts tiek nodibināts līdz brīdim, kad zeme tiek atsavināta vai pārņemta atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Ar šo likumu nodibinātais servitūts ierakstāms zemesgrāmatā bez īpašnieka piekrišanas, pamatojoties uz Aizsardzības ministrijas nostiprinājuma lūgumu.
(2)
Līdz atsavināšanas procesa pabeigšanai ar servitūtu apgrūtinātajiem nekustamajiem īpašumiem tiek noteikta atlīdzība par piespiedu servitūta nodibināšanu 4% apmērā no nekustamā īpašuma zemes kadastrālās vērtības gadā. Atlīdzība netiek noteikta valstij, pašvaldībai un valsts kapitālsabiedrībām piederošiem nekustamiem īpašumiem.
(3)
Aizsardzības ministrija rakstveidā informē privātpersonu, ka uz tai piederošās zemes ir noteikts servitūts un uz tās tiks veikti militārā poligona infrastruktūras izbūves darbi. Strīds par servitūta noteikšanu neietekmē militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu uzsākšanu.
(4)
Aizsardzības ministrija pēc privātpersonas informēšanas par militārā poligona infrastruktūras izbūvi uzsāk nekustamā īpašuma atsavināšanas procesu.
(5)
Būvdarbu veicējs pēc uz Aizsardzības ministrijas personā nodibinātā servitūta nodibināšanas uz privātpersonām piederošām zemes vienībām veic šo zemes vienību un uz to esošo būvju apsekošanu, fiksē to stāvokli apsekošanas aktā.
(6)
Būvdarbu veicējs nekustamā īpašuma īpašnieku rakstveidā informē par tam piederošās zemes vienības un uz tās esošo būvju apsekošanas rezultātiem un par militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu uzsākšanu tā nekustamajā īpašumā ne vēlāk kā 10 dienas pirms to uzsākšanas. Jebkuri darbi nekustamajā īpašumā tiek plānoti un veikti tādā veidā, lai neradītu šķēršļus noteikt nekustamā īpašuma tirgus vērtību un zaudējumus, kas atlīdzināmi nekustamā īpašuma īpašniekam atbilstoši Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma prasībām.
8.
pants.
(1)
Ministru kabineta rīkojumu par valsts zemes valdītāja maiņu no Zemkopības ministrijas uz Aizsardzības ministriju pieņem arī par militārā poligona attīstībai nepieciešamajiem nekustamajiem īpašumiem, uz kuru sastāvā reģistrētajām  zemes vienībām, atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datiem, atrodas citām personām lietojumā vai valdījumā esošas, bet Zemesgrāmatā neierakstītas būves, vai būves ar nenoskaidrotu piederību.
(2)
Zemesgrāmatā uz akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” vārda reģistrētus nekustamos īpašumus, kā arī Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datos akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” tiesiskā valdījumā reģistrētas inženierbūves Aizsardzības ministrija atsavina saskaņā ar Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma noteikumiem.
9.
pants.
(1)
Koku un krūmu ciršanas tiesības meža un nemeža zemēs militāro poligonu infrastruktūras izbūvei nepieciešamajā teritorijā ir akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži". Tiesības uz militāro poligonu infrastruktūras izbūvei nepieciešamajā teritorijā iegūtajiem koksnes produktiem ir akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži", izņemot gadījumus, kad privātpersona pati cērt kokus un realizē tos vai ir izteikusi vēlmi paturēt koksnes produktus un realizēt tos.
(2)
Ja koku un krūmu ciršana tiek veikta nekustamajā īpašumā, kura īpašniekam ir nosūtīta šā likuma 7. panta trešajā daļā minētā informācija, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs noskaidro, vai nekustamā īpašuma īpašnieks pats cirtīs kokus un realizē tos vai pats vēlas paturēt koksnes produktus un realizēt tos. Nekustamā īpašuma īpašnieka ir pienākums 10 dienu laikā sniegt rakstveida atbildi Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram. Ja nekustamā īpašuma īpašnieks Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram 10 dienu laikā rakstveidā izteicis vēlmi paturēt koksnes produktus savā īpašumā, tie nododami nekustamā īpašuma īpašniekam zemes vienībā, kur tie nocirsti, vai pie cirsmai tuvākā valsts vai pašvaldības ceļa. Ja minētajā termiņā nekustamā īpašuma īpašnieks nav izteicis vēlmi paturēt koksnes produktus savā īpašumā, īpašuma tiesības uz militārā poligona infrastruktūras izbūvei nepieciešamajā teritorijā nocirstajiem kokiem un koksnes produktiem ir akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" un to atsavināšana tiek veikta atbilstoši Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 2. panta trešajai daļai. Par akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" nodotajiem nocirstajiem kokiem un koksnes produktiem īpašniekam atlīdzība tiek noteikta un izmaksāta, veicot nekustamā īpašuma atsavināšanu Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā. Visos gadījumos Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” mežizstrādes izmaksas sedz no pašu līdzekļiem.
(3)
Ar servitūtu apgrūtinātajos privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos Valsts meža dienesta privātpersonām izsniegtie koku ciršanas apliecinājumi zaudē spēku sešu mēnešu laikā pēc likuma spēkā stāšanās.
(4)
Pēc 9. panta trešajā daļā noteiktā termiņa iestāšanās Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram ir tiesības saņemt koku ciršanas apliecinājumus koku ar servitūtu apgrūtinātajos privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos. Valsts meža dienesta Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos izsniegto ciršanas apliecinājumu apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neaptur akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" mežistrādes darbus militārā poligona izveides vajadzībām.
(5)
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sagatavo un iesniedz akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" darba uzdevumu koku un krūmu ciršanai militāro poligonu infrastruktūras izbūvei nepieciešamajā teritorijā. Darba uzdevumu izsniedz, kad dabā marķētas (redzamas) cirsmas robežas. Darba uzdevumā norāda šā panta otrajā daļā minēto īpašnieka vēlmi koksnes produktus saglabāt savā īpašumā un vietu, kur šie koksnes produkti novietojami, kas atrodas attiecīgajā zemes vienībā vai pie cirsmai tuvākā valsts vai pašvaldības ceļa.
(6)
Akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" pēc šā panta piektajā daļā minētā darba uzdevuma saņemšanas divu nedēļu laikā vai citā termiņā pēc vienošanās ar Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centru uzsāk koku un krūmu ciršanu, veic sagatavoto koksnes produktu uzskaiti, pievešanu krautuvē, izvešanu, kā arī atsavināšanu šā panta otrajā daļā minētajā gadījumā.
(7)
Valsts meža dienests pēc Valsts aizsardzības militāro objektu  un iepirkumu centra pieprasījuma izsniedz Valsts meža reģistrā reģistrēto informāciju un dokumentus, tajā skaitā par privātpersonu uzsākto saimniecisko darbību mežā, ar servitūtu apgrūtinātajos privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos.  Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram ir tiesības par saviem līdzekļiem organizēt meža inventarizāciju  ar servitūtu apgrūtinātajos privātpersonām piederošajos nekustamajos īpašumos un īpašnieka vārdā iesniegt datus Valsts meža dienestā, ja īpašnieks nepiekrīt veikt  iepriekšminētās darbības.
10.
pants.
(1)
Ja pie militārā poligonu infrastruktūras izbūves darbu veikšanas vietas nevar piekļūt no valsts autoceļa vai no pašvaldības ceļa, militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu veicējam ir tiesības pārvietoties pa privātpersonām piederošajiem ceļiem un citu nekustamo īpašumu teritoriju.
(2)
Ja militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu laikā ir nepieciešams lietot trešo personu nekustamos īpašumus, akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” var cirst kokus bez ciršanas apliecinājuma un krūmus tehnikas pārvietošanai trešo personu īpašumos. Militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu veicējs rakstveidā informē attiecīgo nekustamo īpašumu īpašniekus par militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu uzsākšanu ne vēlāk kā 10 dienas pirms to uzsākšanas.
(3)
Aizliegts ar jebkādām darbībām traucēt militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu veikšanu un darbiniekus, kuri šos darbus veic.
(4)
Pēc militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu veikšanas trešo personu īpašumā esošās zemes platības tiek sakārtotas tā, lai tās būtu derīgas izmantošanai paredzētajām vajadzībām. Nekustamā īpašuma īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam tiek atlīdzināti militārā poligona infrastruktūras izbūves darbu veikšanas laikā nodarītie zaudējumi. Zaudējumu apmēru nosaka un zaudējumus atlīdzina Civillikumā noteiktajā kārtībā vai pēc savstarpējas vienošanās.
11.
pants.
Valsts un pašvaldību iestādes, kā arī citas institūcijas visus iesniegumus un jautājumus, kas saistīti ar militārā poligona infrastruktūras izbūvi un ar to saistīto darbu nodrošināšanu un veikšanu, tai skaitā apliecinājumus koku ciršanai, militārā poligona izbūvei nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanu vai valsts īpašuma valdītāja maiņu, kā arī militārā poligona infrastruktūras būvju nodošanu ekspluatācijā, izskata un lēmumus pieņem 10 darbadienu laikā, ja citos normatīvajos aktos nav noteikts īsāks termiņš.
12.
pants.
(1)
Militāro poligonu izveidei un tai nepieciešamās infrastruktūras izbūvei būvniecības jomas normatīvajos aktos noteiktās būvvaldes funkcijas veic Būvniecības valsts kontroles birojs.
(2)
Militārā poligona infrastruktūras izbūvei izdotas būvatļaujas apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neaptur būvniecību.
13.
pants.
Militārā poligona teritorijā spēkā esošie medību tiesību nomas līgumi, kas līdz akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži” piederošo nekustamo īpašumu atsavināšanai, vai valsts zemes valdītāja maiņai no Zemkopības ministrijas uz Aizsardzības ministriju noslēgti ar akciju sabiedrību “Latvijas valsts meži”, tiek pārjaunoti un tiek papildināti ar noteikumiem, kas nepieciešami Nacionālo bruņoto spēku vajadzību nodrošināšanai, nosakot nomas maksas samazinājumu par 50% no normatīvajos aktos noteiktās. Medību tiesību nomas termiņa beigās līgumi var tikt pagarināti uz termiņu līdz 10 gadiem, neveicot medību tiesību nomas izsoli, ja nomnieks ir izpildījis medību tiesību nomas līguma nosacījumus.
14.
pants.
Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” uz sava vārda ir tiesīga iegādāties nekustamos īpašumus mežsaimniecībai, neievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma prasības, par Baltijas reģionā atbilstošas meža zemes un mežaudzes pirkuma cenas līmeni.
15.
pants.
Ministru kabineta lēmuma par attiecīgā poligona izveidošanu spēkā stāšanās dienā bieži sastopamo derīgo izrakteņu ieguves atļaujas, licences un izsniegtie limiti tiek anulēti. Militāro poligonu izveides teritorijā nav jāveic derīgo izrakteņu ieguves vietas rekultivāciju atbilstoši derīgo izrakteņu ieguves projektam.
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Ministrs V. Uzvārds
Pielikums