MK vēstules projekts

<<=TAP_NOS_PAK_DATUMS>>
23-TA-799
15.03.2023.
111.9/6-39-14/23
Latvijas Republikas Saeimai
info@saeima.lv
Ministru kabineta vēstules projekts Latvijas  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai par atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem

Atbildot uz  Latvijas Republikas Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas 2023. gada 15. marta vēstuli Nr. 111.9/6-39-14/23 (turpmāk – vēstule)  un ņemot vērā Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas 2023. gada 13. marta sēdē notikušo diskusiju par likumprojektu “Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma (Lp/169) iesniedzam pārskatu par vēstulē identificētajiem jautājumiem nodrošinot atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem balstoties uz atbildīgo nozaru ministriju, Sabiedrības integrācijas fonda un nevalstiskā sektora sniegto informāciju.

Latvija turpina nodrošināt Padomes direktīvas 2001/55/EK (2001. gada 20. jūlijs) par obligātajiem standartiem, lai pārvietoto personu masveida pieplūduma gadījumā sniegtu tām pagaidu aizsardzību, un par pasākumiem, lai līdzsvarotu dalībvalstu pūliņus, uzņemot šādas personas un uzņemoties ar to saistītās sekas un 2022. gada 4. martā ES Padomē pieņemtā Īstenošanas lēmuma (ES) 2022/382 (2022. gada 4. marts) ar ko Direktīvas 2001/55/EK 5. panta nozīmē konstatē no Ukrainas pārvietoto personu masveida pieplūduma esamību un nosaka pagaidu aizsardzības ieviešanu prasību piemērošanu, lai  sniegtu atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā (turpmāk - Īstenošanas lēmums).  Pagaidu aizsardzības pasākumi šobrīd saskaņā ar Īstenošanas lēmumu  ir spēkā līdz 2024. gada 4. martam, maksimālais  pagaidu aizsardzības pasākumu darbības ilgums ir 2025. gada 4. marts. Vienlaikus jāatzīmē, ka pagaidu aizsardzības pasākumi var tikt pārtraukti jebkurā brīdī pamatojoties uz Padomes lēmumu, ko pieņem ar kvalificētu balsu vairākumu pēc Komisijas priekšlikuma, kad situācija izcelsmes valsī atļauj drošu un ilgstošu atgriešanos.

Nozaru ministrijas un valsts pārvaldes iestādes savas kompetences ietvaros turpina nodrošināt atbalsta pasākumus Ukrainas civiliedzīvotājiem saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, uz tā pamata izdotajiem normatīvajiem aktiem, saistošajiem normatīvajiem aktiem, kā arī ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr. 966 ir apstiprināto Pasākumu plāns atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam.

 

 

Iekšlietu ministrijas sniegtā informācija

 

No kara sākuma līdz 2023. gada 27. martam,  šķērsojot Latvijas Republikas ārējo robežu kopumā Latvijas Republikā ir ieceļojuši 252 555 Ukrainas pilsoņi. No 2022. gada 24. februāra līdz 2022. gada 31. decembrim Latvijas Republikā, šķērsojot Latvijas Republikas ārējo robežu, kopumā ieceļoja  223 227 Ukrainas pilsoņi, vidēji 612 personas diennaktī. Savukārt no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 27. martam ir ieceļojuši 29 278 Ukrainas pilsoņi, vidēji 317 personas diennaktī.  2023. gadā tikai divas reizes ieceļojošo Ukrainas pilsoņu skaits ir pārsniedzis 500 personas ( 05.01.-556, 11.02- 559), savukārt 2022. gadā 49 reizes ieceļojošo personu skaits diennaktī pārsniedza 1000.

No kara sākuma līdz 2023. gada 27. martam,  šķērsojot Latvijas Republikas ārējo robežu, Ukrainas pilsoņi ieceļo:

- no Krievijas Federācijas ~ 90 %;

- no Baltkrievijas Republikas ~6%;

- caur lidostu «Rīga» ~4 %.

Savukārt 2023. gadā Ukrainas pilsoņi ieceļo :

- no Krievijas Federācijas ~ 78%;

- no Baltkrievijas Republikas ~15%;

- caur lidostu «Rīga» ~7 %.

Nemainīga ir tendence, ka Ukrainas pilsoņi pārsvarā  ieceļo Latvijas Republikā lai atgrieztos Ukrainā vai dotos uz kādu citu Eiropas Savienības valsti. Līdz 2023. gada 27. martam Ukrainas civiliedzīvotājiem izsniegtas 40 910 ilgtermiņa vīzas un termiņuzturēšanās atļaujas. No 2023. gada 1. janvāra tiek uzsniegtas tikai termiņuzturēšanās atļaujas uz 2 gadiem. Visvairāk ilgtermiņa vīzas un termiņuzturēšanas atļaujas tika izsniegtas 2022. gada martā – 11 254, ar katru nākamo mēnesi izsniegto ilgtermiņa vīzu un termiņuzturēšanas atļauju skaits samazinājās, sasniedzot viszemāko punktu 2023. gada janvārī – 602.

No 2023.gada sākuma vērojama Ukrainas civiliedzīvotāju pastiprināta interese par atkārtota uzturēšanās tiesības apliecinoša dokumenta saņemšanu, jo 2022.gadā izsniegtajiem dokumentiem, sākot no 2023.gada marta, beidzas derīguma termiņš. Lai gan Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikts, ka personām 2022.gadā izsniegtie dokumenti turpina būt derīgi līdz 2024.gada 4.martam, dažādu faktoru ietekmē (vēlme turpināt lietot elektronisko parakstu, nepieciešamība ceļot ārpus Latvijas) personas vēlas saņemt dokumentu, kurā norādītais derīguma termiņš ir aktuāls.

Līdz 2023. gada 27. martam personas kods piešķirts 46 542 Ukrainas civiliedzīvotājiem.

Savukārt pagaidu aizsardzība Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek pārtraukta anulējot ierakstus Fizisko personu reģistra informācijas sistēmā balstoties uz izceļojošās personas sniegto informāciju par izceļošanu uz Ukrainu vai citu valsti, vai padziļinātas pārbaudes rezultātā konstatējot, ka persona nav Ukrainas civiliedzīvotājs Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 1. panta izpratnē. Kopumā pagaidu aizsardzība pārtraukta 3448 personām, 2023. gadā – 797 personām, vidēji mēnesī – 204 personām. Lielākais skaits personu, kuram tika pārtraukta pagaidu aizsardzība bija 2022. gada augustā – 562, nākamajos mēnešos tika konstatēts kritums līdz 211 personām 2022. gada decembrī. Savukārt 2023. gadā ir pieaudzis to personu skaits, kurām tiek pārtraukta pagaidu aizsardzība.

Lai koordinētu atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek izmantots Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta sniegšanai nepieciešamās informācijas reģistrs (UCASNIR),  kas izveidots saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 15. marta noteikumiem Nr. 172 “Noteikumi par informāciju, kas nepieciešama, lai nodrošinātu atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem”. Jāatzīmē, ka UCASNIR nodrošina pirmās saskares informācijas iegūšanu un fiksēšanu tiktāl , ciktāl tā ir nepieciešama, lai nodrošinātu attiecīgo primāro atbalstu, nepiešķirot UCASNIR datu uzkrāšanas mērķi.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta sniegšanai nepieciešamās informācijas reģistrā  (UCASNIR) uz 2023. gada 27. martu  reģistrētie aktīvie Ukrainas civiliedzīvotāji – 32 882, tendence pēdējo nedēļu laikā – no jauna reģistrēto personu skaits ir mazāks, nekā personu skaits, kuras tiek reģistrētas kā neaktīvas. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests uztur informāciju par konkrētajā pašvaldībā saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstā likumā  paredzēto procedūru izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju skaitu. Minēto informāciju Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aktualizē vismaz reizi diennaktī atbilstoši pašvaldību sniegtajai informācijai. Saskaņā ar UCASNIR datiem uz 2023. gada 27. martu ar pašvaldību atbalstu tiek izmitināti 4439 Ukrainas civiliedzīvotāji, ~3000 anketas apstrādes procesā/rediģēšanā,  brīvo izmitināšanas gultu skaits – 641. Vienlaikus neskatoties uz pieejamo izmitināšanas gultu skaitu pēdējā laikā arvien problemātiskāk ir nodrošināt izmitināšanu ar mājdzīvniekiem.

 

 

Nevalstiskā sektora sniegtā informācija

 

Nevalstiskais sektors kopš 2022. gada 24. februāra ir nodrošinājis visa veida atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā. Tajā skaitā – izmitināšana, pārtika, humānā palīdzība, psiholoģiskā palīdzība, latviešu valodas un integrācijas pasākumi dažādām mērķgrupām, tajā skaitā bērniem, jauniešiem un senioriem, brīvprātīgo darba koordinācija, atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti, atbalsts mājdzīvniekiem, informatīvie pasākumi par pieejamajiem pakalpojumiem, dāvanu kartes primārā atbalsta segšanai, mājokļa iekārtošana, emocionālais atbalsts u.c. Informējam par  pasākumiem, ko veikušas nevalstiskās organizācijas visā valstī:
 

Informatīvās interneta vietnes darbības nodrošināšana:
- Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” uztur virkni platformu, kurā tiek sniegta pamatinformācija gan Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, gan tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas viņiem palīdzēt, piemēram, www.palidziukrainai.lv (kopš izveides 2022. gada 27. februārī apmeklēta vairāk nekā 1 miljons reižu), www.palidzibaskarte.lv (pieejama informācija par 89 organizācijām ar 145 punktiem visā Latvijā, kur iegūt apģērbu, apavus, mēbeles, sadzīves tehniku, bērnu preces un citas lietas, kas nepieciešamas iedzīves veidošanai Latvijā, un tiem, kuri vēlas šīs lietas ziedot), pasākumu kalendārs Ukrainas atbalstam un Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā www.podiyi.lv;
- Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” apkopojusi informāciju par pieejamiem mājokļiem Ukrainas bēgļiem jau kopš 2022. gada februāra, tā nodota valsts iestādēm. Tāpat izveidota platformu, kur katrs var ievietot informāciju vai to apskatīt www.majasbegliem.lv un iegūt praktiskus padomus par mājokļa īri vai izīrēšanu;
 

Nevalstisko un citu organizāciju piesaistīšana un atbalsta sniegšana to darbības nodrošināšanai atbalsta pasākumu Ukrainas civiliedzīvotājiem īstenošanai:
Biedrība “Tavi draugi” kopš 2022.gada 8. marta nodrošina ziedojumu un humānās palīdzības pieejamību Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem tas nepieciešams un nav iespējas nepieciešamo iegadāties, atrodoties Latvijā. Ventspils ielā 50, Rīgā izveidotā “Brīvbode” spēj nodrošināt dažāda veida atbalstu, sākot no apģērba un apaviem un beidzot ar ikdienas sadzīves tehniku, mēbelēm. Cieši sadarbojoties ar ziedotājiem, valsts un nevalstiskajām organizācijām, TD nodrošina arī pārtiku un citus resursus; 
- Vairākas nevalstiskās organizācijas atbalsta Ukrainas civiliedzīvotājus ar latviešu valodas mācībām gan tiešsaistē, gan klātienē;
- Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” nodrošina NVO informācijas punkta darbību Rīgas Ukraiņu civiliedzīvotāju atbalsta centrā kopš tā darbības izveides;
- Vairākas nevalstiskās organizācijas nodrošina sociālā mentora pakalpojumus Ukrainas civiliedzīvotājiem;
- Biedrība “Common Ground” izveidoja atbalsta un integrācijas centru Ukrainas civiliedzīvotājiem Rīgā, kas bija atvērts 6 dienas nedēļā. Centra ideja tika izstrādāta jau 2022. gada 26. februārī, un pateicoties lielai sabiedrības iesaistei, tas tika operatīvi izveidots 2000 m2 plašās telpās. Gada laikā notika vairāk nekā 200 dažādi pasākumi. Tāpat sniegts individuāls atbalsts, konsultācijas. Grupu nodarbības gan bērniem, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem – latviešu valodas mācības, dažādas meistarklases, psiholoģiskais atbalsts un citas aktivitātes. 2022. gadā centru apmeklēja vairāk nekā 20 000 cilvēku. Centra darbība tika nodrošināta, koordinējot lielu skaitu brīvprātīgo, kā arī darbā pieņemtas Ukrainas civiliedzīvotājas. Finansējums – privātie un juridiskie ziedojumi. Valsts finansējumu biedrība šīm aktivitātēm nav saņemts;
- Latvijas Sarkanais krusts un biedrība “Ziedot.lv” ir nodrošinājušas dāvanu karšu izsniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem akūto vajadzību nodrošināšanai.
 

Atbalsta sniegšana (atkarībā no finansējuma pieejamības) pamatvajadzību (siltums, ēdiens, labierīcības) nodrošināšana robežkontroles punktu tuvumā tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri šķērso Latvijas Republikas robežu:
- Kopš 2022. gada 29. septembra, sadarbojoties biedrībām “Tavi draugi” un "Gribu palīdzēt bēgļiem", tika uzsākts Latvijas - Krievijas, Latvijas - Baltkrievijas robežpunktu atbalsta punktu projekts, kas darbojas joprojām. Visos robežkontroles punktos ar Krieviju un Baltkrieviju, ir izveidoti atbalsta punkti, kas nodrošina 24/7 konsultācijas, morālu un praktisku atbalstu bēgļiem, kas šķērso Latvijas robežu. Projekts ir ilgtspējīgs pateicoties ziedotājiem un citām organizācijām, tajā skaitā starptautiskai sadarbībai.

 

 

Ekonomikas ministrijas sniegtā informācija

 

Atbilstoši Pasākumu plānam atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023.gadā Ekonomikas ministrijas kompetencē ir tiesiskā regulējuma sagatavošana un aktualizēšana attiecībā par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un ēdināšanu, kā arī pašvaldību sagatavoto izmaksu pārskatu par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un ēdināšanu saskaņošana.

Spēkā esošais tiesiskais regulējums paredz šādu atbalstu saistībā ar Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un ēdināšanu:

Primāri sniedzamais atbalsts:

1. Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma  12.pantam ir noteikts primāri sniedzamā atbalsta apjoms – izmitināšana līdz 120 dienām un ēdināšana līdz 30 dienām. Izmaksu limitus izmitināšanai un ēdināšanai nosaka MK 2022.gada 8.jūnija noteikumi Nr.339 “Noteikumi par primāri sniedzamā atbalsta nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem” (turpmāk – MK noteikumi Nr.339).

2. Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 12.panta 1.3daļai, ja attiecīgajā pašvaldībā ir sasniegti 80% no faktiski iespējamā izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju skaita un nav iespējams nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotāja izmitināšanu citā pašvaldībā, attiecīgā pašvaldība var pieņemt lēmumu par Ukrainas civiliedzīvotāja izmitināšanu līdz 60 dienām. Šādā gadījumā MK noteikumos Nr.339 noteikts augstāks izmitināšanas izmaksu līmenis.

3. To personu izmitināšana, kas atbilst īpaši atbalstāmo personu uzskaitījumam 12.panta 1.2daļā, tiek turpināta arī pēc 120 dienu (vai 60 dienu) termiņa. Turklāt gadījumos, kad šo personu izmitināšana nav iespējama izmitināšanas vietās ar izmitināšanas izmaksām atbilstoši pamata likmei, tās var tikt izmitinātas par paaugstinātu samaksu.

4. Izmaksu ierobežojumi nav jāievēro, izmitinot Ukrainas civiliedzīvotājus ar kustību traucējumiem un viņu pavadošās personas uz laiku, kamēr tiek atrasta viņa vajadzībām piemērota izmitināšanas vieta. 

Izmitināšana fiziskām un juridiskām personām piederošos mājokļos:

Fiziskā vai juridiskā persona, kura sev piederošā mājoklī bez maksas izmitina vienu vai vairākus Ukrainas civiliedzīvotājus, ir tiesīga saņemt atlīdzību ar izmitināšanu saistītu papildu izmaksu kompensēšanai. Izmitinātājs ir tiesīgs saņemt atlīdzību 100 euro mēnesī par pirmo izmitināto personu un 50 euro mēnesī par katru nākamo izmitināto personu, bet ne vairāk kā 300 euro mēnesī par vienā mājoklī izmitinātām personām un ne ilgāk kā 120 dienas.

Esošais tiesiskais regulējums ir izveidots un vairākkārt papildināts, to pielāgojot konstatētajām Ukrainas civiliedzīvotāju vajadzībām. Ekonomikas ministrijas ieskatā izveidotās dažādās izmitināšanas iespējas likumā un izmaksu varianti MK noteikumos Nr.339 ir saglabājami.

Pasākumu plānam atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023.gadā pievienotajos nepieciešamā finansējuma aprēķinos Ekonomikas ministrija, ņemot vērā doto uzdevumu, izmantot aprēķinā plānoto Ukrainas civiliedzīvotāju skaitu – 30 000, bija noteikusi nepieciešamo finansējumu 34 023 866 euro.

Atbilstoši pašvaldību iesniegtajos pārskatos norādītajai informācijai izmaksu apjoms par izmitināšanu un ēdināšanu 2023.gada janvārī un februārī (kopā) ir 1 051 652 euro (neieskaitot šajā periodā pašvaldību pieprasīto kompensāciju veiktajai apmaksai par citiem mēnešiem). Ņemot vērā faktiskos pašvaldību izdevumu kompensācijas pieprasījumus 2023.gada divos mēnešos un pieņemot, ka saglabājas līdzšinējā to Ukrainas civiliedzīvotāju plūsma, kuriem nepieciešama izmitināšana un ēdināšana, nepieciešamais finansējums šo atbalsta veidu nodrošināšanai 2023.gadā ir 7 088 027 euro.

 

 

Labklājības ministrijas sniegtā informācija

 

Labklājības ministrijas vērtējums par sociālā atbalsta pasākumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem ir iekļauts pielikumā (2. pielikums).

Sociālā jomā plānotais atbalsts ir aktuāls un turpināms, jo tas primāri ir vērsts uz iedzīvotāju pamatvajadzību nodrošināšanu un tādu sociālo pakalpojumu sniegšanu, kas ir saistīti ar iekļaušanos sabiedrībā, izglītībā un darba tirgū, sniedz iespēju rūpēties par bērniem, kā arī nodrošina cilvēka veselības stāvokļa un funkcionēšanās spēju uzturēšanu un nepasliktināšanos. Sociālās jomas atbalsta pārtraukšana vai sniegšana samazinātā apmērā būtiski paaugstinātu Ukrainas civiliedzīvotāju nabadzības un materiālās nenodrošinātības risku, ņemot vērā, ka faktiski nepastāv alternatīvi risinājumi šo risku novēršanai un iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai.

Lielākā daļa pasākumu, to sniegšanas nosacījumi ir atbilstoši vispārējiem principiem un Latvijas iedzīvotājiem sniegtā atbalsta apmēram un kritērijiem.  Piemēram, tāpat kā Latvijas iedzīvotājiem arī Ukrainas civiliedzīvotājiem pašvaldības sociālie dienesti veic ienākumu izvērtēšanu sociālās palīdzības saņemšanai, valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojumi tiek piešķirti atbilstoši veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, iesaiste aktīvās nodarbinātības pasākumos bezdarbniekiem un darba meklētājiem ir analoga u.tml.. Tikai atsevišķos gadījumos ir tikuši ieviesti jauni mērķēti atbalsta pasākumi, izvērtējot, cik lielā mērā Ukrainas civiliedzīvotāju vajadzības un karadarbības Ukrainā radītās sekas ir risināmas ar esošajiem atbalsta instrumentiem un kādā situācijā nav piemērojami esošie nosacījumi. Primāri tas ir saistīts ar bērna labāko interešu aizstāvības nodrošināšanu un jauna atbalsta veida - ārkārtas aizbildnība – ieviešanu.

Sociālās jomas atbalsts tiek plānots tā, lai sākotnējā ierašanās periodā maksimāli ātri un vajadzībām atbilstoši tiktu sniegts atbalsts (pabalsta vai pakalpojuma veidā) un iespēja nodrošināt iztiku, bet turpmākā posmā pārietu uz vispārēju kārtību un atbalsta sniegšanas nosacījumiem. Analizējot Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegtā atbalsta un nodarbinātības un sociālās integrācijas efektivitāti, vērojamas vairākas pozitīvas tendences. Pirmkārt, pakāpeniski samazinās garantētais minimālo ienākumu pabalsta saņēmēju skaits (no 10 105 saņēmējiem 2022.gada augustā līdz  6 365 saņēmējiem 2023. gada februārī). Otrkārt, pakāpeniski pieaug nodarbinātības un pašnodarbinātības uzsākšanas pabalsta saņēmēju skaits. Tas liecina par ienākumu palielināšanos Ukrainas civiliedzīvotājiem, viņu iekļaušanos darba tirgū un ienākumu no algota darba pieaugumu.

Labklājības ministrija, atbildot uz Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas jautājumu par veiktajiem aprēķiniem atbalsta plānošanai, informē, ka detalizēti aprēķini, pieņēmumi par atbalsta saņēmēju skaitu tika balstīti uz Iekšlietu ministrijas pieņēmumiem par Ukrainas civiliedzīvotāju plūsmu 2023.gadā un tika iesniegti Iekšlietu ministrijai 2022.gada nogalē plāna “Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam” izstrādes laikā.

Līdztekus vēlamies norādīt, ka, saglabājoties esošajām tendencēm un atbalsta saņēmēju pārklājumam, atsevišķiem pasākumiem iespējams finanšu līdzekļu ietaupījums salīdzinājumā ar sākotnēji plānoto apmēru, bet citiem – nepieciešams lielāks finansējuma apmērs nekā sākotnēji plānots. Tā kā divu mēnešu periods nav pietiekams, lai pieņemtu lēmumus par nepieciešamo finansējumu visam gadam, Labklājības ministrija plāno veikt detalizētāku finansējuma apguves un atbalsta saņēmēju skaita izmaiņu analīzi pēc 2023.gada pusgada. Ņemot vērā neskaidrības par karadarbības attīstību Ukrainā un tās ietekmi uz Ukrainas civiliedzīvotāju migrāciju un plūsmu Latvijā, nepieciešams vismaz pusgada periods precīzākai atbalsta saņēmēju prognozēšanai.

 

 

Veselības ministrijas sniegtā informācija

 

Kāda ir aktuālā situācija kopumā, atbalsta pasākumu efektivitāte un identificētās nepieciešamību tendences, tajā skaitā, kā risinājušies nodarbinātības un sociālās integrācijas jautājumi un tam realizētie atbalsta pasākumi?

Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 7.panta ceturtajai daļai Ukrainas civiliedzīvotājam ir tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā kā Latvijā valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros apdrošinātām personām. Minētais nozīmē, ka Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri ierodas vai uzturas Latvijā, var saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā kārtībā un apjomā, kādā tie tiek nodrošināti pārējiem Latvijas iedzīvotājiem. Turklāt Ukrainas civiliedzīvotājiem, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, nav jāveic pacienta līdzmaksājums (izņemot gadījumu, ja tas ir sociāli apdrošināts saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", tas ir, persona ir nodarbinātais vai pašnodarbinātais, par kuru tiek veikta nodokļu nomaksa vispārējā režīmā).

Ņemot vērā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto regulējumu, attiecīgie pasākumi tika iekļauti Pasākumu plānā atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā, kas apstiprināts ar Ministru kabineta 2022.gada 29.aprīļa rīkojumu Nr.302, gan arī Pasākumu plānā atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam, kas apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr.966 (turpmāk tekstā – Pasākumu plāns 2023. gadam).

Veselības ministrijas ieskatā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā ietvertie principi valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai  ir saglabājami arī turpmāk, tādējādi nodrošinot visiem Latvijas iedzīvotājiem, tai skaitā Ukrainas civiliedzīvotājiem, vienlīdzīgas tiesības saņemt vienotu veselības aprūpes pakalpojumu klāstu. Veselības ministrija neatbalstītu pasākumus, kas iedzīvotājiem paredzētu atšķirīgu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu, nostatot vienu iedzīvotāju grupu nevienlīdzīgā situācijā attiecībā pret citiem iedzīvotājiem, kā arī pakļaujot riskam kādas atsevišķas personu grupas iespējas laikus saņemt nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, arī tādus, kas sniedzami pēctecīgi Ukrainā uzsāktajai ārstēšanai.

Attiecībā uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 14. un 17.pantā ietverto regulējumu skaidrojam: vienlaikus ar daudziem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta pasākumiem Latvija ļoti savlaicīgi līdz ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma izstrādi un pieņemšanu ieviesa kārtību Ukrainas medicīnas darbinieku un farmācijas jomas speciālistu kvalifikācijas atzīšanai, lai viņi varētu: (1) tikt nodarbināti savā profesijā; (2) saņemt algu (lai nebūtu jādzīvo tikai no pabalstiem) un (3) nezaudēt savas profesionālās iemaņas.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums tika pieņemts 2022.gada 3.martā, kurā iekļauti nosacījumi, ar kādiem Latvijas veselības aprūpes sistēmā var tikt nodarbināti Ukrainas medicīnas un farmācijas jomas speciālisti. Proti, tiek piemērota īstermiņa kvalifikācijas atzīšanas procedūra, kas dod tiesības praktizēt vienu gadu. Šī kārtība ir Latvijā izdotie Ministru kabineta noteikumi, kas izriet no Direktīvas 2005/36/EK par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu, ko parasti attiecina uz ES valstu mediķiem un farmācijas jomas speciālistiem.

Ar 2023.gada 16.martā Saeimā pieņemto likumu “Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā” no 2023.gada 21.marta izsniegto atļauju īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniegšanai derīguma termiņš tiek pagarināts par vienu gadu, un turpmāk pirmreizēji atļaujas īslaicīgas profesionālās darbības sniegšanai veselības aprūpes jomā un farmācijas jomā izsniedz uz diviem gadiem.

Šobrīd 321 personai ir izsniegtas atļaujas īslaicīgai nodarbinātībai ārstniecībā, no kurām profesijā strādā 169 personas, savukārt farmācijas jomas speciālistiem izsniegtas 47 atļaujas, no kurām nodarbinātas 28 personas.

 

Gadījumā, ja Ukrainas mediķis, farmaceits vai farmaceita asistents pēc īslaicīgo profesionālo pakalpojumu sniegšanas atļaujas beigām nolems palikt Latvijā un strādāt savā profesijā, tad persona varēs pretendēt uz ārvalstīs iegūtās profesionālās kvalifikācijas atzīšanu Latvijā atbilstoši  likumā  "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" noteiktajai kārtībai (jāveic Ukrainā iegūtās kvalifikācijas pielīdzināšana Latvijā iegūstamajai kvalifikācijai, to veic Akadēmiskās informācijas centrs un Latvijas Ārstu biedrība (ārstiem, zobārstiem), Veselības inspekcija (māsām u.c.), Latvijas Farmaceitu biedrība (farmaceitiem, farmaceita asistentiem). Kā arī personai būs jāapliecina valsts valodas prasmes apguve C1  līmenī.

Veselības ministrija, Veselības inspekcija un profesionālās organizācijas (Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība) arī turpmāk konsultēs un sniegs atbalstu par nodarbinātības jautājumiem mediķiem un farmācijas jomas speciālistiem no Ukrainas, kā arī iestādēm, kurās viņi strādā.

Ievērojot minēto, skaidrojam, ka grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 7.panta ceturtajā daļā, kā arī 14. un 17.pantā nav nepieciešami.

Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma pārejas noteikumu 10.punktam Ukrainas civiliedzīvotājiem no 2022. gada 24. februāra līdz 2023. gada 30. jūnijam zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumi atbilstoši normatīvajiem aktiem par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību tiek segti pilnā apmērā tāpat kā patvēruma meklētājiem un trūcīgām personām.

Ņemot vērā to, ka karš Ukrainā turpinās un arī termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana turpinās, un izsniegto atļauju skaits pa mēnešiem būtiski nesamazinās, lai pēc iespējas veicinātu Ukrainas civiliedzīvotājiem nozīmēto zāļu terapijas nepārtrauktību un līdzestību to lietošanā, tai skaitā, ja zāļu terapijā veiktas izmaiņas, pamatojoties uz Latvijas ārstu sniegtajām rekomendācijām, Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma pārejas noteikumos ietvertie principi zāļu un medicīnisko ierīču kompensācijas nodrošināšanai ir saglabājami arī turpmāk.

Ievērojot minēto, vēršam uzmanību, ka būs nepieciešamas izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma pārejas noteikumu 10. punktā, svītrojot vārdus un skaitļus “līdz 2023. gada 30. jūnijam”.

Papildus vēršam uzmanību, ka Saeima 2023.gada 30.martā otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā (Nr.195/Lp14). Grozījumi cita starpā paredz atbalsta pasākumus personām, kuras valsts apmaksātās medicīniskās transportēšanas ietvaros pārvestas no Ukrainas ārstniecības iestādes uz stacionāro ārstniecības iestādi Latvijā un saņem veselības aprūpes pakalpojumus atbilstoši medicīniskās transportēšanas mērķim.

Viens no grozījumiem paredz papildināt Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 12.pantu ar 1.4 daļu, nosakot, ka Ukrainā ievainotajām personām, kuras no Ukrainas stacionāriem pārvestas uz stacionāriem Latvijā, pārtiku valsts nodrošina visu izmitināšanas laiku, bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 30.jūnijam. Šis laikposms noteikts saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 12.panta 1.1 daļā noteikto.

Ievērojot minēto, vēršam uzmanību, ka, veicot izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 12.panta 1.1 daļā, attiecīgas izmaiņas būs nepieciešamas veikt arī šī likuma 12.panta 1.1 daļā.

 

Kādā veidā izlietoti atbalstam paredzētie finanšu līdzekļi, kā rēķināts atbalstam paredzētais finansējums un kāda būtu tā turpmākā nepieciešamība atbilstoši izdarītajiem secinājumiem, kā arī kāds ir pieejamo valsts budžeta līdzekļu apjoms katram turpināmajam atbalsta pasākumam?

Atbilstoši Pasākumu plānā 2023. gadam noteiktajam ir paredzēts īstenot šādus pasākumus:

1.Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana;

2.Primārās, sekundārās un ambulatorās veselības aprūpes nodrošināšana (tostarp kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču, kā arī pacienta līdzmaksājuma nodrošināšana);

3.Valsts materiālo rezervju resursu iesaistīšana nepieciešamības gadījumā;

4.Pacientu medicīniskā transportēšana no ārvalsts ārstniecības iestādes uz stacionāro ārstniecības iestādi Latvijā saskaņā ar vienošanos starptautiskās palīdzības ietvaros;

5.Medicīniskās transportēšana uz ārstniecības iestādi no Latvijas robežas;

6.Pacientu nogādāšana no stacionārās ārstniecības iestādes uz citu stacionāro ārstniecības iestādi.

Minēto pasākumu papildu finansējuma avots ir paredzēts budžeta resora "74.Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" atsevišķā programmā 25,1 milj. euro apmērā 2023.gadam.

2023.gadam plānotais nepieciešamais finansējums tika indikatīvi aprēķināts atbilstoši 2022.gada datiem - faktiskā izlietojuma un procentuālajām izmaksu izmaiņām pa mēnešiem, kā arī Pasākumu plāna 2023. gadam 1.punktā prognozētajam, ka 2023.gadā Latvijas Republikā no jauna ieradīsies 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāji.

Šobrīd ir pieejami dati par faktiskajiem izdevumiem 0,70 milj. euro apmērā, tai skaitā par faktiskajiem izdevumiem 0,65 milj. euro apmērā, kas radušies 2023. gada janvārī  par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā un par faktiskajiem izdevumiem 0,05 milj. euro apmērā, kas radušies 2023.gada janvārī un februārī par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izpildītiem izsaukumiem, sniedzot neatliekamo medicīnisko palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā.

Attiecīgi Veselības ministrija šobrīd izstrādā Ministru kabineta rīkojuma projektu par apropriācijas pārdali no budžeta resora "74.Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" uz Veselības ministrijas attiecīgajām budžeta apakšprogrammām.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 14. un 17.pantā ietvertajām tiesību normām nav ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem (atļauju īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniegšanai saskaņā ar reglamentēto profesiju profesionālo kvalifikāciju atzīšanas normatīvo regulējumu ir īstenojams atzīšanas institūciju esošo līdzekļu ietvaros).

 

 

Izglītības un zinātnes ministrijas sniegtā informācija

 

Ministrija sniedz informāciju par Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto atbalsta pasākumu īstenošanu, saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr. 966 "Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam"(turpmāk – Pasākuma plāns), par kuriem ir atbildīga Izglītības un zinātnes ministrija.

I. Atbalsts pirmsskolas un vispārējās izglītības ieguves nodrošināšanai pašvaldības vai privātajās izglītības iestādēs.

Tabula Nr.1 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumiem Nr.6.1., 6.2

 

Pasākuma plāna Nr.

 

Pasākums Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins

6.1.

6.2.

Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju pirmsskolas izglītības ieguves nodrošināšana pašvaldības vai privātajās izglītības iestādēs.

 

Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju (kā arī pilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju, kuri iepriekš uzsākuši vispārējās izglītības ieguvi) vispārējās izglītības ieguves nodrošināšana valsts, pašvaldības vai privātajās izglītības iestādēs

Pašvaldības

27 360 300

Pirmsskolas un vispārējās  izglītības izmaksas pedagogu atlīdzībai:  257 euro mēnesī par izglītojamo + mācību līdzekļiem (5000+13300 izgl.) x 50 euro visā periodā.
Provizoriskais izglītojamo skaita (pieņemot, ka no kopskaita 80000 ~35% (28000) ir nepilngadīgie, no tiem ~50%  (13300) nonāk Latvijas izglītības iestādēs  (no tiem ~3500 pirmsskola, ~9800 skola sadalījums pa mēnešiem:
janvāris 5000
februāris 6000
marts 7200
aprīlis 8500
maijs 10000
jūnijs 6000*
jūlijs 3500
augusts 3500
septembris- decembris 13300
Kopā: 257*(2500+6000+10000+6000+3500+3500+13300*4)+50*13300 = 27 360 300 euro
Potenciālais samazinājums prognozei par tiem izglītojamajiem, kas no 01.09.2022. tiek finansēti vispārējā kārtībā (un papildus atbalsts beidzas ar 01.01.2023) -3968*257*0,5*12= -6 118 656 euro
Lai paaugstinātu valodas apguves līmeni, priekšlikums pagarināt līdz 2023.gada beigām papildus atbalstu par tiem izglītojamajiem, kas no 01.09.2022 tiek finansēti vispārējā kārtībā. -3968*257*0,5*12= 6 118 656 euro
KOPĀ: 27 360 300 euro
*pirmsskola un daļai skolēnu papildus mācību pasākumi priekšmetos kur zems vērtējums vai papildus latviešu valodas apguve atbilstoši  2022.g.11.janvāra MK noteikumiem Nr.11)

Pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta pirmo daļu un otro daļu, ir paredzēts atbalsts nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju pirmsskolas un vispārējās izglītības ieguves nodrošināšanai pašvaldības vai privātajās izglītības iestādēs.

Kārtību atbalsta saņemšanai, kā arī atbalsta apmēru nosaka Ministru kabineta 2016. gada 16. jūlija noteikumi Nr. 448 "Kārtība, kādā nepilngadīgam patvēruma meklētājam nodrošina izglītības ieguves iespējas" (turpmāk - MK noteikumi Nr. 448).

Atbilstoši MK noteikumos Nr. 448 noteiktajam, izglītojamam, kurš ir reģistrēts Valsts izglītības informācijas sistēmā uz 2022. gada 1. septembri, valsts nodrošina šādu finansiālu atbalstu no 2022. gada 1. septembra līdz 2023. gada 31. augustam:

1) pedagogu atalgojumam, tai skaitā normatīvajos aktos noteiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, individuālā izglītības programmas apguves plāna izpildei 128,5 euro apmērā (kas ir 50% no līdz šim noteiktā 257 euro apmērā) mēnesī;

2) Izglītības likuma 1. panta 12.5 punktā minēto mācību līdzekļu nodrošināšanai 5,96  euro apmērā mācību gadā.

Attiecībā uz izglītojamam, kurš reģistrēts Valsts izglītības informācijas sistēmā pēc 2022.gada 1. septembra, valsts nodrošina šādu finansējumu:

1) pedagogu atalgojumam, tai skaitā normatīvajos aktos noteiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, individuālā izglītības programmas apguves plāna izpildei 257 euro apmērā mēnesī;

2) Izglītības likuma 1. panta 12.5 punktā minēto mācību līdzekļu nodrošināšanai 50 euro apmērā mācību gadā.

Pašvaldību dibinātām izglītības iestādēm finansējums tiek nodrošināts saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13. pantā noteikto, proti, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija reizi mēnesī kompensē pašvaldībām izdevumus, kas radušies saistībā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu, pieprasot līdzekļu piešķiršanu no budžeta resora "74.Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums". Lai pašvaldības saņemtu kompensāciju no valsts budžeta līdzekļiem par Ukrainas civiliedzīvotājam sniegto atbalstu, līdz nākamā mēneša 10. datumam pašvaldība, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu ePārskati, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai iesniedz izlietoto līdzekļu pārskatu (skatīt pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sniegtās informācijas).

Savukārt, privātām izglītības iestādēm Ministrija, pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta pirmo daļu un MK noteikumu Nr.488” 38.punktā noteikto, finansējumu pieprasa no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" valsts budžeta programmas 17.00.00 "Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai" atbilstoši  attiecīgās iestādes faktiski veiktajiem papildu izdevumiem par Ukrainas civiliedzīvotāju izglītošanu pārskata periodā. Uz 2023.gada 1.janvāri Latvijā 12 privātās izglītības iestādēs mācās 26 Ukrainas civiliedzīvotāji no 1.-12.klasei. Privātās izglītības iestādes dibinātājs 2023.gada 1.aprīlī Valsts kases sistēmā pieprasīs finansējumu atbalstam saistībā ar nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju izglītības nodrošināšanu (pedagogu darba samaksai) par laika periodu no 2023.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 31.martam. Šāds process jau notiek no 2022.gada 28.marta ik ceturksni.

II. Atbalsts profesionālajai izglītībai.

Tabula Nr.2 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumam Nr.6.3.”

Pasākuma plāna Nr.

 

Pasākums Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins
6.3.

Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju profesionālās vidējās izglītības, tai skaitā iepriekš uzsāktās profesionālās vidējās izglītības ieguve pēc pamatizglītības apguves, kā arī pilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās izglītības ieguves turpināšana, apgūstot profesionālās vidējās izglītības programmas pēc pamatizglītības ieguves valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs

Pašvaldības 679 130 1) izglītojamā izmaksas pedagogu atlīdzībai ir 257 euro mēnesī, kā arī vienreizēja maksa mācību līdzekļu iegādei 50 euro apmērā.
2) finansējums profesionālās izglītības programmas īstenošanas izmaksu nodrošināšanai - izglītības tematiskajā jomā “Mākslas” =(425,15*2,34+282,23+22,77/12)= 108,32 euro, pārējās profesionālās izglītības programmās (vidējais koeficients 2022.gadam 1,43) =(425,15*1,43+282,23+22,77/12)=76,08 euro.
vidēji 81,44 euro (ja mākslu programmu īpatsvars 16,6%)
3) finansējums profesionālās izglītības ikmēneša stipendijas izmaksai 15 euro apmērā
Provizoriskais izglītojamo sadalījums pa mēnešiem:
Janvāris 140
Februāris 140
marts 160
aprīlis 160
maijs 160
jūnijs 160
jūlijs 160 (tikai stipendijas)
augusts 160 (tikai stipendijas)
septembris 300
oktobris 300
novembris 320
decembris 320
Kopā: (257+15+81,44)*(140+140+160+160+160+160+300+300+320+320)+480*50 -((257+81,44)*(160+160))= 679 130 euro

Attiecībā uz atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem profesionālās izglītības ieguvē atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju likuma 13.1 panta trešajai  daļai  nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājam, kā arī pilngadīgam Ukrainas civiliedzīvotājam, kurš iepriekš uzsācis un turpinājis profesionālās izglītības ieguvi 2021./2022. mācību gadā, ir tiesības uz profesionālās izglītības ieguvi, apgūstot profesionālās vidējās izglītības programmas pēc pamatizglītības ieguves valsts vai pašvaldības izglītības iestādē, tādā pašā kārtībā, kādā nodrošina izglītības ieguves iespējas nepilngadīgam patvēruma meklētājam atbilstoši Patvēruma likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajam.

Kārtību atbalsta saņemšanai, kā arī atbalsta apmēru nosaka MK noteikumi Nr. 448.

Atbilstoši MK noteikumu Nr. 448 32., 32.1, 33. un 33.1 punktos Profesionālās vidējās izglītības ieguvei izglītojamam, kurš ir reģistrēts Valsts izglītības informācijas sistēmā profesionālās vidējās izglītības ieguvei uz 2022. gada 1. septembri, valsts nodrošina šādu finansiālu atbalstu no 2022. gada 1. septembra līdz 2023. gada 31. augustam:

1) pedagogu atalgojumam, tai skaitā normatīvajos aktos noteiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, individuālā izglītības programmas apguves plāna izpildei 128,5 euro apmērā (kas ir 50% no līdz šim noteiktā 257 euro apmērā) mēnesī;

2) Izglītības likuma 1. panta 12.5 punktā minēto mācību līdzekļu nodrošināšanai 5,96  euro apmērā mācību gadā;

3) visu mācību gadu finansējums stipendijām un profesionālās izglītības programmas īstenošanai finansējumu piešķir vispārējā kārtībā tāpat kā pārējiem izglītojamiem atbilstoši Ministru kabineta 2007.gada 2.oktobra Ministru kabineta noteikumiem Nr.655 “Noteikumi par profesionālās izglītības programmu īstenošanas izmaksu minimumu uz vienu izglītojamo”.

Attiecībā uz izglītojamo, kurš reģistrēts Valsts izglītības informācijas sistēmā profesionālās vidējās izglītības ieguvei pēc 2022. gada 1. septembra (faktiski attiecināms uz personām, kas  tiks uzņemtas iepriekš uzsāktās profesionālās vidējās izglītības apguves turpināšanai pēc 2022. gada septembra), valsts nodrošina šādu finansējumu:

1) pedagogu atalgojumam, tai skaitā normatīvajos aktos noteiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, individuālā izglītības programmas apguves plāna izpildei 257 euro apmērā mēnesī;

2) Izglītības likuma 1. panta 12.5 punktā minēto mācību līdzekļu nodrošināšanai 50 euro apmērā mācību gadā;

3)finansējumu ikmēneša stipendijas izmaksai 15 euro apmērā un vidējās profesionālās izglītības programmas īstenošanas izmaksas uz vienu civiliedzīvotāju mēnesī 76,08 euro apmērā, bet izglītības tematiskajā jomā „Mākslas” 108,32 euro apmērā.

2022. gadā IZM divas reizes no Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ir pieprasījusi finansējumu valsts budžeta finansētām izglītības iestādēm par profesionālās izglītības nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem.

1. reize – par laika periodu no 26.03.2022. līdz 30.06.2022. MK rīkojums pieejams: https://likumi.lv/ta/id/336986-par-finansu-lidzeklu-pieskirsanu-no-valsts-budzeta-programmas-lidzekli-neparedzetiem-gadijumiem;

2. reize – par laika periodu no 01.09.2022. līdz 31.12.2022. MK rīkojums pieejams: https://likumi.lv/ta/id/338029-par-finansu-lidzeklu-pieskirsanu-no-valsts-budzeta-programmas-lidzekli-neparedzetiem-gadijumiem.

2023. gadā par I ceturksni Ministrija plāno pieprasīt finansējumu no budžeta resora “74.Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” pēc faktiska pieprasījuma valsts budžeta finansētām izglītības iestādēm par profesionālās izglītības nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem II ceturksnī.

III. Atbalsta pasākumi profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu īstenošanai.

Tabula Nr.3 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumam Nr.6.4.”

Pasākuma plāna Nr.

Pasākums Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins
6.4.

Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguves turpināšana, apgūstot attiecīgās profesionālās ievirzes izglītības programmas valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs

Pašvaldības 222 384 Aprēķini veikti ievērojot VIIS reģistrētos profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādēs reģistrētos izglītojamos (Ukrainas (UA) civiliedzīvotājus), kā arī
pieņemot, ka mēnesī izglītojamo skaits palielinās par 20. Prognozētais skaits 2023.gadā – 400 izglītojamie. Aprēķinos izmantotais plānotais finansējuma
apmērs attiecināms uz akreditētu izglītības programmu īstenošanā nodarbināto pedagogu darba samaksas un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām
iemaksām, kas tiek piešķirtas no valsts budžeta.
2023.gads
Izmaksas 1 audzēknim mēnesī 46.33 €
Izmaksas 1 audzēknim gadā 555.96 €
prognozējamais UA bērnu skaits uz 01.01.2023 400
Izmaksas UA audzēkņiem mēnesī 18 532.00 €
Izmaksas UA audzēkņiem gadā 222 384.00 €

Šobrīd pasākums “Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguves turpināšana, apgūstot attiecīgās profesionālās ievirzes izglītības programmas valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs” īstenojams profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāžu (sporta skolu) dibinātāju budžeta ietvaros.

Vienlaikus norādām, ka saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma  13.1 panta ceturtajā daļā noteikto nepilngadīgam Ukrainas civiliedzīvotājam ir tiesības turpināt iepriekš uzsākto profesionālās ievirzes izglītības ieguvi, apgūstot attiecīgas profesionālās ievirzes izglītības programmas valsts izglītības iestādēs, tādā pašā kārtībā, kādā nodrošina izglītības ieguves iespējas nepilngadīgam patvēruma meklētājam atbilstoši Patvēruma likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajam. Nepilngadīgam Ukrainas civiliedzīvotājam ir tiesības turpināt iepriekš uzsākto profesionālās ievirzes izglītības ieguvi, apgūstot attiecīgas profesionālās ievirzes izglītības programmas pašvaldību izglītības iestādēs, tādā pašā kārtībā, kādā nodrošina izglītības ieguves iespējas nepilngadīgam patvēruma meklētājam atbilstoši Patvēruma likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajam, izņemot regulējumu par valsts finansējuma piešķiršanu pedagogu atalgojuma un mācību līdzekļu nodrošināšanai.

Ministru kabineta 2016. gada 26. jūlija noteikumu Nr. 488 “Kārtība, kādā nepilngadīgam patvēruma meklētājam nodrošina izglītības ieguves iespējas” 23.punkts nosaka, ja pašvaldība nevar nodrošināt civiliedzīvotāja profesionālās vidējās izglītības ieguvi vai iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguvi tās padotībā esošajās izglītības iestādēs, pašvaldības atbildīgā amatpersona vienas darbdienas laikā sniedz informāciju ministrijai par nepieciešamību nodrošināt civiliedzīvotājam profesionālās vidējās izglītības ieguvi vai  iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguvi. Kā arī 24. punkts nosaka, ja ministrija nevar nodrošināt civiliedzīvotāja profesionālās vidējās izglītības vai iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguvi tās padotībā esošajās izglītības iestādēs, ministrija informē attiecīgo nozares ministriju par nepieciešamību nodrošināt civiliedzīvotājam profesionālās vidējās izglītības ieguvi vai iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguvi. Valsts dibināta izglītības iestāde, kura īsteno profesionālās ievirzes izglītības programmas, var uzņemt civiliedzīvotāju profesionālās ievirzes izglītības programmā, ja to ir iespējams nodrošināt iestādei apstiprinātā budžeta ietvaros, saskaņojot to ar attiecīgās nozares ministriju.

IV. Atbalsts augstākai izglītībai un pētniecībai.

Tabula Nr.4 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumiem Nr.6.5.,6.6.”

Pasākuma plāna Nr.

Pasākums Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins
6.5.

Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšana Latvijas augstskolā (tajā skaitā rezidentūrā) vai koledžā

Izglītības un zinātnes ministrija 365 477

Ukrainas civiliedzīvotāju Studiju stipendija (260 studenti*140 euro*10 mēn.= 364 000 euro)+
Iepriekšējās izglītības atzīšana bez dokumentāriem pierādījumiem (9 studenti*72,62 euro= 654 euro)+
Ārvalstīs iegūta akadēmiskā grāda vai izglītības dokumenta ekspertīze (17 studenti* 48,38 euro = 823 euro)=
Kopā 365 477 euro

6.6.

Atbalsta sniegšana Ukrainas civiliedzīvotājiem zinātniskās darbības turpināšanā, turpinot piešķirt Ukrainas pētniekiem Pētniecības stipendijas.

Izglītības un zinātnes ministrija 324 000 Papildus: pētniecības stipendijas akadēmiskajam un zinātniskajam personālam;  30 personas * stipendija 900 euro * 12 mēneši = 324 000 euro

Lai Krievijas Federācijas izraisītais bruņotais konflikts neietekmētu Ukrainas civiliedzīvotāju – studējošo un pētnieku – nākotnes iespējas, iekļaušanos darba tirgū, tostarp veicinātu Ukrainas valsts atjaunotni pēc bruņotā konflikta noslēguma, ministrijas skatījumā svarīgi ir turpināt finansiāli atbalstīt Ukrainas civiliedzīvotāju augstākās izglītības ieguvi Latvijas augstākās izglītības iestādēs, kā arī pētnieciskās darbības turpināšanu Latvijas Zinātnisko institūciju reģistrā reģistrētā zinātniskā institūcijā.

Ministrija atbilstoši plāna 2. punktam ir atbildīga par divu plānā noteikto aktivitāšu – 6.5.pasākums “Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšana Latvijas augstskolā (tajā skaitā rezidentūrā) vai koledžā” un 6.6. pasākums “Atbalsta sniegšana Ukrainas civiliedzīvotājiem zinātniskās darbības turpināšanā, turpinot piešķirt Ukrainas pētniekiem Pētniecības stipendijas.” īstenošanu -, kas ir realizējamas saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta piekto, piekto prim un sesto daļu.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta 5.1 daļa paredz nodrošināt atbalstu Latvijas akreditēto augstākās izglītības iestāžu reflektantiem, kas atbilst Ukrainas civiliedzīvotāja statusam, iepriekš iegūtās izglītības atzīšanai bez dokumentāriem gadījumiem atbilstoši gan Latvijas, gan Ukrainas ratificētajai Eiropas reģiona konvencijai par kvalifikāciju atzīšanu, plašāk pazīstamai kā Lisabonas atzīšanas konvencijai (1997). Saskaņā ar Akadēmiskā informācijas centra sniegto informāciju 2022. gadā ir izskatīti 384 Ukrainas diplomi. Izvērtējot atbalsta mehānisma efektivitāti, ministrijas skatījumā jāturpina tik ilgi, kamēr ir spēkā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums, lai novērstu iespējamus augstākās izglītības iestāžu maldināšanu par iepriekš iegūtās izglītības dokumentāro pierādījumu neesamību vai iepriekš iegūtās izglītības dokumentāro pierādījumu viltojumiem, tādējādi cenšoties ļaunprātīgi izmantot Eiropas Savienības valstu solidārā atbalsta iespējas augstākās izglītības iegūšanai.

Tabula Nr.4.1. “Nepieciešamais finansējums izglītības atzīšanai”

Studentu skaits

 

Atbalsta mērķis Izglītības atzīšanas izmaksas vienai procedūrai, euro Nepieciešamais finansējums 2023.gadā, euro
9

Iepriekšējās izglītības atzīšana bez dokumentāriem pierādījumiem

72,62

654
17 Ārvalstīs iegūta akadēmiskā grāda vai izglītības dokumenta ekspertīze 48,38 823
    Kopā 1477

Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta piekto daļu Ukrainas civiliedzīvotājs, kas imatrikulēts akreditētā Latvijas augstskolā vai koledžā pilna laika studijām, var pretendēt uz valsts stipendiju, nosakot Ministru kabinetam deleģējumu noteikt valsts stipendijas apmēru, termiņu, uz kādu to piešķir, kā arī šīs stipendijas piešķiršanas nosacījumus un kārtību. Atbilstoši Ministru kabineta 2012. gada 24. janvāra noteikumu Nr. 68 "Stipendiju piešķiršanas kārtība ārzemniekiem" 32. punktam studiju stipendijas apmērs ir 140 euro/ mēnesī. Stipendiju apmēri noteikti, piedāvājot Ukrainas civiliedzīvotājiem tādu pašu atbalstu kā Latvijas augstākās izglītības iestādēs studējošajiem. Atbilstoši Valsts izglītības attīstības aģentūras (turpmāk – VIAA) sniegtajai informācijai 2022. gada pavasara semestrī stipendijas saņēma 43 studējošie, 2022. gada rudens semestrī  stipendijas piešķirtas 94 studējošajiem, kas atbilda ministrijas iepriekš prognozētajam stipendiju saņēmēju loka skaitam.

Tabula Nr.4.2. “Nepieciešamais finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju stipendijām2023. gadā pilna laika studijām”

Studentu skaits

Stipendijas

apmērs, euro mēnesī

 

[Minimālās ikmēneša stipendijas apmērs studējošajiem no Ukrainas ir noteikts atbilstoši Ministru kabineta 2004. gada 24. augusta noteikumu Nr. 740. „Par stipendijām” 8. punktam. https://likumi.lv/ta/id/93004]

Mēnešu skaits

Nepieciešamais finansējums 2023.gadā, euro

260 140 10 364 000

Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta sesto daļu, ja akreditēta Latvijas augstskolā vai koledžā vai Latvijas Zinātnisko institūciju reģistrā reģistrēta zinātniskā institūcija nodrošina stažēšanos (nesaņemot atalgojumu) Ukrainas civiliedzīvotājam, kas Ukrainā pildīja akadēmiskā vai zinātniskā personāla amata pienākumus, valsts šim Ukrainas civiliedzīvotājam nodrošina pētniecības stipendiju zinātniskā un akadēmiskā darba veikšanai. Atbilstoši Ministru kabineta 2012. gada 24. janvāra noteikumu Nr. 68 "Stipendiju piešķiršanas kārtība ārzemniekiem" 32. punktam studiju stipendijas apmērs ir 900 euro/ mēnesī. Stipendiju apmēri noteikti, piedāvājot Ukrainas civiliedzīvotājiem tādu pašu atbalstu kā pētniekiem, īstenojot starpvalstu sadarbības pētniecības projektus Ukrainas- Latvijas bilaterālās sadarbības programmas ietvaros. Atbilstoši VIAA sniegtajai informācijai 2022.gada pavasara semestrī pētniecības stipendijas saņēmuši 24 pētnieki, savukārt 2022.gada rudens semestrī stipendijas piešķirtas 24 pētniekiem, kas atbilda ministrijas iepriekš prognozētajam. Ministrijas skatījumā ir jāturpina nodrošināt Ukrainas pētniekiem Ukrainas civiliedzīvotāju Pētniecības stipendijas, tādējādi nodrošinot pētnieciskās darbības nepārtrauktību tiem Ukrainas zinātniekiem, kuru zinātniskā darbība nav integrējama Latvijas pētniecības telpā (piemēram, tiek izstrādāti pētījumi zinātnes nozarēs, kurās nav Latvijas valsts budžeta finansētu pētījuma projektu, vai arī pētniecības profils fokusēts uz specifisku, Ukrainai raksturīgu problēmjautājumu izpēti).

Stipendijas 74 480 euro apmērā tiks piešķirtas par periodu 01.01.2023.-30.06.2023., pamatojoties uz 2023. gada 23. marta Vērtēšanas komisijas sēdes protokolu Nr.4.-10.4/3 (Valsts izglītības attīstības aģentūras 24.03.2023. vēstule Nr.4.-10.2/971 "Par Ukrainas civiliedzīvotāju stipendiju komisijas marta lēmumu").

Tabula Nr.4.3. “Nepieciešamais finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam pētniecībā 2023. gadā”

Pētnieku skaits

Stipendijas apmērs, euro mēnesī

 

[Stipendijas apmērs ir rēķināts, ņemot vērā pētniecības stipendijas apmēru starpvalstu pētniecības programmās. Latvijas valsts stipendijas apmēru pētniecībai Latvijā ir 1200 euro/mēnesī, no kā 300 euro/ mēnesī ir pabalsts dzīvošanas izdevumiem, kas stipendijas apmērā Ukrainas pētniekiem netiek rēķināts, ņemot vērā jau Ukrainas civiliedzīvotāju likumā noteikto atbalstu dzīvošanas izdevumiem. Informācija ir pieejama VIAA mājaslapā: https://viaa.gov.lv/eng/scholarships_gov/latvian_scholarships/fellowship_for_research_2017/?tl_id=22801&tls_id=54781]

Mēneši, skaits

Kopā

2023.g, euro

30 900 12 324 000

Pētniecības stipendijas 185 400 euro apmērā tiks piešķirtas par periodu 01.01.2023.-30.06.2023., pamatojoties uz 2023. gada 23. marta Vērtēšanas komisijas sēdes protokolu Nr.4.-10.4/3 (Valsts izglītības attīstības aģentūras 24.03.2023. vēstule Nr.4.-10.2/971 "Par Ukrainas civiliedzīvotāju stipendiju komisijas marta lēmumu").

V. Atbalsts brīvpusdienu nodrošināšanai (1.–4. klase).

Tabula Nr.5 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumam Nr.6.7.”

Pasākuma plāna Nr.

Pasākums

Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins
6.7

Brīvpusdienu nodrošināšana (1.–4. klase).

Pašvaldības, Izglītības un zinātnes ministrija 2 044 035 Brīvpusdienas 1.-4.klase (VB+PB) ((1,545+1,545) euro dienā*21 dienas= 64,89 euro mēnesī)= 3500 patvēruma meklētāju skaits x 9 mēneši(janv-maijs; sept-dec) x 64,89 euro

Pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1panta septīto daļu un Ministru kabineta 2019. gada 10. decembra noteikumiem Nr. 614 "Kārtība, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus izglītojamo ēdināšanai", pašvaldībām tiks piešķirti 244 835,55 euro, lai nodrošinātu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri 2022. gada 1. septembrī reģistrēti Valsts izglītības informācijas sistēmā ar apakšstatusu "Ukrainas civiliedzīvotājs", finansējumu izglītojamo ēdināšanai laikposmam no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. maijam.

Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta septītajai daļai Ukrainas civiliedzīvotāju ēdināšanu, kuri izglītības iestādēs uzņemti klātienē pamatizglītības programmas 1., 2., 3. un 4. klasē pēc 2022. gada 1. septembra, pašvaldībai kompensē, ievērojot šā likuma 13.panta otrajā un trešajā daļā noteikto kārtību, ka pašvaldība, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu ePārskati atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Valsts kase nodrošina informācijas apriti, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumus, reizi mēnesī līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša desmitajam datumam iesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai pārskatu par izdevumiem, kas saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu.  Izpilde par janvāra un februāra mēnešiem par Ukrainas civiliedzīvotāju pārskatiem pašvaldību izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai izglītojamajiem 1. – 4. klasēs ir 7 414,63 euro. Vienlaikus, iesniegtajos pārskatos pašvaldības var izdarīt korekcijas par iepriekšējiem diviem mēnešiem.

VI.Atbalsts asistenta pakalpojumu nodrošināšana izglītības iestādē.

Tabula Nr.6 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumam Nr.6.8.”

Pasākuma plāna Nr. Pasākums Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins
6.8

Asistenta pakalpojumu nodrošināšana izglītības iestādē

Pašvaldības, Izglītības un zinātnes ministrija

907 200

Asistenti izglītības iestāde (4,5 euro stundā*8 h*21 diena= 756 euro mēnesī)= 100 patvēruma meklētāju skaits x 12 mēneši x 756 euro

Ukrainas civiliedzīvotājiem asistenta pakalpojuma saņemšana izglītības iestādē notiek vispārējā kartībā, ievērojot Invaliditātes likuma prasības un Ministru kabineta 2012. gada 9.oktobra noteikumu Nr. 695 "Kārtība, kādā piešķir un finansē asistenta pakalpojumu izglītības iestādē" nosacījumus. Šobrīd izdevumi tiek veikti no Ministrijas budžeta programmas 12.00.00 “Finansējums asistenta pakalpojuma nodrošināšanai personai ar invaliditāti pārvietošanas atbalstam un pašaprūpes veikšanai” un papildu nepieciešamais finansējums tiks vērtēts atbilstoši faktiskajam pieprasījumam.

VII. Atbalsts Ukrainas bērniem un jauniešiem.

Tabula Nr.7 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumiem Nr.6.9., 9.7., 9.8.”

Pasākuma plāna Nr.

Pasākums

Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Aprēķins
6.9. Atbalsts neformālās izglītības pasākumu nodrošināšanai, tajā skaitā latviešu valodas apguvei.  Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Ukrainas kopienas NVO 1 050 000 Priekšlikuma Atbalsts neformālās izglītības pasākumu nodrošināšanai īstenošana varētu ietvert aktivitāšu/pasākumu organizēšanu Ukrainas bērniem un jauniešiem dzimtās valodas, tradīciju un kultūras vērtību apgūšanai, lai mazinātu viņu psihoemocionālo spriedzi, atrodoties prom no Ukrainas, un palīdzētu viņiem stiprināt savu etnisko identitāti. Tas būtu atbalsts visai ukraiņu kopienai Latvijā. Plānojot iesaistīt aktivitātēs gandrīz trešdaļu no visiem Latvijā esošajiem Ukrainas bēgļu bērniem līdz 18 gadu vecumam, t.i., apmēram 3500 bērnus, un paredzot atbalstu 10 aktivitātēm katram bērnam 30 EUR apmērā par dalību vienā aktivitātē, ir nepieciešams šāds finansējums 1 050 000 EUR.
9.7. Dienas un diennakts nometņu organizēšana Sabiedrības integrācijas fonds 1 800 000

Dienas nometnes (3 dienas) 5000 personām (ietver izglītojošus pasākumus) un socializēšanās diennakts nometnes (5 dienas) 3000 personām (ietver kultūrorientāciju, izglītojošos pasākumus, sporta un tehnikas (piemēram, robotikas) nodarbības)

Dienas nometņu izmaksas vienai personai 150,00 euro; Kopējās izmaksas dienas nometnēm: 150,00 euro x 5 000 = 750 000,00 euro;

Diennakts nometņu izmaksas vienai personai 350,00 euro; Kopējās izmaksas diennakts nometnēm: 350,00 euro x 3 000 = 1 050 000,00 euro.
9.8.

Nometnes ukraiņu bērniem, kurās ukraiņu bērni pilnveidos  latviešu valodas prasmi.

Izglītības un zinātnes ministrija,  Latviešu valodas aģentūra, Valsts izglītības satura centrs 75 600 Vasaras nometņu, kurās ukraiņu bērni pilnveidos arī latviešu valodas prasmi, izmaksas:
6 diennaktis, 30 bērni,  viena bērna uzturēšanās nometnē 420 EUR, vienas nometnes izmaksas  12 600 EUR, tātad 6 nometņu izmaksas 75 600 EUR.

Par 2022.gadā sniegto atbalstu Ukrainas bērniem un jauniešiem

Pamatojoties uz Ministru kabineta 2022.gada 31.maija rīkojumu Nr.392 (prot.Nr.29 39 §), lai nodrošinātu nepilngadīgu Ukrainas civiliedzīvotāju un Latvijas izglītojamo valsts valodas apguves un psihoemocionālā atbalsta integrācijas nometņu organizēšanu vasaras periodā, tika piešķirts atbalsts 613 180 euro apmērā. Projektu “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” (turpmāk-projekts) īstenoja Valsts izglītības satura centrs (turpmāk- Centrs) sadarbībā ar pašvaldībām skolēnu 2022.gada vasaras brīvlaikā.

Nometnes tika organizētas ar mērķi nodrošināt atbalstu Ukrainas bērniem un jauniešiem latviešu valodas apguvei un psihoemocionālajai labbūtībai, integrējoties ar Latvijas bērniem un jauniešiem, pilnveidojot komunikācijas un saskarsmes prasmes gan latviešu valodas apguves nodarbībās, gan daudzveidīgās neformālajās norisēs un aktivitātēs. Nometnes tika organizētas 1. - 12.klašu skolēniem, aicinot nometnēs piedalīties līdzīgā proporcijā dalībniekus no Ukrainas un Latvijas skolēnu vidus. Tika atbalstītas 6-10 dienu ilgas dienas un diennakts nometnes, paredzot atbalsta apmēru vienam nometnes dalībniekam dienā - 20 euro dienas nometnē vai 40 euro diennakts nometnē.

No 2022.gada 15.jūnija līdz 30.augustam pašvaldībās tika organizētas 48 nometnes ar 1326 dalībniekiem, no kuriem - 631 Ukrainas bērns un 695 Latvijas bērni. No 48 nometnēm tika organizētas 13 diennakts nometnes un 35 dienas nometnes. No piešķirtā finansējuma nometņu organizēšanai tika izlietots 216 273,47 euro, t.i., apgūti 35,50%. Piešķirtais finansējums tika izlietots daļēji, jo nometņu programma bija jāīsteno īsā laika periodā – praktiski divos vasaras mēnešos, pašvaldībām pietrūka cilvēkresursu tās administrēšanai, paredzētais finansējums diennakts nometnēm bija nepietiekams, ietekmēja mainīgā situācija ar Ukrainas civiliedzīvotāju migrāciju u.c. Tomēr pašvaldībās projekts tika atzinīgi novērtēts, izsakot priekšlikumu to turpināt.

Centrs Eiropas Sociālā fonda projektā „Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” (projekta numurs 8.3.2.2/16/I/001) ietvaros sniedza atbalstu vispārizglītojošajām skolām. No ESF projekta finansējuma tika sniegts atbalsts latviešu valodas apguvei mācīšanās grupās 1.‒12. klasē. 2022./2023. mācību gadā finansējumu saņēma 43 vispārizglītojošās skolas Latvijā, kurās mācās Ukrainas civiliedzīvotāji. Projektā tiek sniegts atbalsts arī tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri strādā vispārizglītojošajās izglītības iestādēs Latvijā kā pedagoga palīgi/otrie pedagogi. 2022./2023. mācību gadā no projekta līdzekļiem tika segtas darba algas izmaksas 39 pedagoga palīgiem/otrajiem pedagogiem, kuri strādā 27 skolās. Pedagoga palīga/otrā pedagoga uzdevums ir palīdzēt skolēniem no Ukrainas apgūt, skaidrot un sniegt citu atbalstu dažādu mācību priekšmetu satura izpratnē un apguvē. Sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru šiem pedagogiem, kuri 2021./2022. gada 2. semestrī jau strādāja vai plānoja strādāt skolās Latvijā, tika piedāvāta iespēja bezmaksas apgūt latviešu valodu A1 un/vai A2 līmenī (A1 līmeņa kursus apguva 20 pedagogi, A2 ‒ 34 pedagogi).  

Līdz šim sniegto atbalstu izglītības iestādes vērtē kā vajadzīgu un turpināmu, jo skolēni ir apguvuši latviešu valodu A1 vai A2 līmenī, kas veicina arī labāku iekļaušanos skolā, labāku mācību satura izpratni un apguvi, pedagoga palīgi skolēniem palīdzēja ne tikai ar mācībām, bet arī veicināja labāku adaptēšanos jaunā vidē, sniedza emocionālu atbalstu.

Plānotais atbalsts 2023.gadā

Ņemot vērā 2022.gada pieredzi, 2023.gadā Ukrainas bērniem divas atbalsta programmas ir plānots īstenot līdz gada beigām. Atbalsta programmas vērstas uz integrācijas, saliedēšanas, ukraiņu kopienas labbūtības veicināšanu,  pašvaldību iesaisti un sadarbību ar NVO, lai aptvertu pēc iespējas vairāk Ukrainas bērnu un jauniešu. Atbalsta programmas īsteno Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar pašvaldībām, kuras, rīkojot konkursus, piesaista programmas īstenotājus. Programmas īstenotāji var būt gan valsts un pašvaldības institūcijas un iestādes, gan nevalstiskās organizācijas, gan bērnu nometņu organizētāji.

1) Pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 8.pantu un Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr. 966 (prot. Nr. 66 57. §) “Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023.gadam” un minētā plāna 6.9.punktu, no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” plānots pieprasīt finansējumu līdz 1 050 000 euro apmērā atbalstam neformālās izglītības pasākumu nodrošināšanai, t.sk. latviešu valodas apguvei Ukrainas bērniem un jauniešiem. Mērķis: mazināt kara notikumu izraisīto psihoemocionālo spriedzi, bailes, stresu, atrodoties tālu prom no mājām un dzimtenes, stiprināt ukraiņu bērnu etnisko identitāti un kopību ar Latvijā dzīvojošo ukraiņu kopienu, kā arī integrēties un iekļauties Latvijas izglītības sistēmā un kultūrvidē. Tiek plānots, ka atbalstu saņem ~3500 dalībnieki. Ņemot vērā katrā pašvaldībā dzīvojošo Ukrainas bērnu un jauniešu skaitu (no 5 līdz 18 gadu vecumam ieskaitot), finanšu aprēķins veidots tā, lai iesaistītu vismaz vienu trešdaļu no viņiem. Programmas īstenošanas laikā tiek atbalstītas 10 aktivitātes vienam bērnam. Vienas aktivitātes ilgums vismaz 6 stundas, vienas stundas izmaksa 5 EUR jeb 30 EUR par vienu aktivitāti, tādējādi vienam bērnam var nodrošināt atbalstu 300 EUR apmērā kopumā par 60 stundām. Sagatavots Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par apropriācijas pārdali no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžetu" (23-TA-543).

2) Pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 8.pantu un Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr. 966 (prot. Nr. 66 57. §) “Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023.gadam” un minētā plāna 9.7.punktu, no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” tiek plānots pieprasīt finansējuma pārdali uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžetu līdz 1 800 000 euro apmērā, lai nodrošinātu Ukrainas nepilngadīgajiem civiliedzīvotājiem dienas un diennakts nometņu organizēšanu, ietverot nometnēs izglītojošus pasākumus un socializēšanos. Mērķis: nodrošināt iespējas nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem (no 7 līdz 18 gadiem ieskaitot) piedalīties dienas un diennakts nometnēs, lai saņemtu atbalstu socializācijai un psihoemocionālajai labbūtībai, kā arī latviešu valodas praktizēšanai un prasmju pilnveidei, komunicējot un sadarbojoties gan savā starpā, gan ar Latvijas bērniem un jauniešiem daudzveidīgās radošajās norisēs un izglītojošās aktivitātēs kultūrizglītībā, vides izglītībā, tehniskajā jaunradē, sportā, veselīga dzīvesveida un drošības jautājumos. Sagatavots Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par apropriācijas pārdali no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžetu" (23-TA-705).

3) Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 8. pantu, Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojumu Nr. 966 (prot. Nr. 66 57. §) „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023.gadam” un minētā Pasākumu plāna Nr. p.k. 9.8. no budžeta resora „74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” Izglītības un zinātnes ministrijai ir plānots finansējums 75 600 euro apmērā dienas nometņu organizēšanai ukraiņu bērniem, kurās pilnveidot latviešu valodas prasmi. Vēršam uzmanību, ka šis finansējums netiks pieprasīts, jo pasākums “Nometnes ukraiņu bērniem, kurās ukraiņu bērni pilnveidos  latviešu valodas prasmi” plānots īstenot Pasākuma plānā norādītā pasākuma "Dienas un diennakts nometņu organizēšana" (pasākuma Nr.9.7.) ietvaros, kuru turpmāk  nodrošinās Valsts izglītības satura centrs.

VIII. Valsts valodas prasmes pārbaudes.

Tabula Nr.8 “Pasākuma plānā plānotais finansējums pasākumam Nr. 9.9”

Pasākuma plāna Nr.

Pasākums Atbildīgā institūcija Papildus nepieciešamais finansējums, euro Plānots pieprasīt, euro Aprēķins
9.9

Valsts valodas prasmes pārbaudes ukraiņu civiliedzīvotājiem.

Izglītības un zinātnes ministrija,  Valsts izglītības satura centrs

30 000

29 448

Valsts valodas prasmes organizēšanas process tiks uzsākts no rīkojuma apstiprināšanas, izveidojot atsevišķu reģistrācijas procesu Ukrainas civiliedzīvotājiem (prioritāri tiem, kas valsts valodu apguvuši 2022.gada īstenotās mācībās), nodrošinot vismaz 400 pretendentu valsts valodas prasmes pārbaudi papildu ikgadēji plānotajam pretendentu skaitam.

2023. gadā Valsts izglītības satura centrs organizēs valsts valodas prasmes procesu Ukrainas civiliedzīvotājiem, izveidojot atsevišķu reģistrācijas procesu (prioritāri tiem, kas valsts valodu apguvuši 2022.gada īstenotās mācībās), nodrošinot vismaz 400 pretendentu valsts valodas prasmes pārbaudi papildu ikgadēji plānotajam pretendentu skaitam. Kopējās valsts valodas prasmes pārbaudes izmaksas 2023.gadā plānotas  29 448 euro apmērā. Sagatavots Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par apropriācijas pārdali no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžetu" (23-TA-597).

Papildus pasākumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam, kuri īstenojas budžeta ietvaros:

- Latviešu valodas aģentūras (turpmāk – LVA) īstenotie pasākumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam bija efektīvi, ko apliecina gan dalībnieku skaits, gan atsauksmes.

- Īstenoto pasākumu rezultātā tika sniegts atbalsts skolotājiem, kuri strādā vai strādās ar ukraiņu bērniem, kā arī ukraiņu pedagogiem.

- Ir izveidota paraugprogrammma papildstundām latviešu valodā, kā arī sniegts daudzveidīgs metodiskais atbalsts (žurnāls “Tagad”, praktiskās darbnīcas pedagogiem).

LVA atbalsta pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem un to finansējuma avoti

Gads un finansējuma apjoms (euro)

Finansējuma avots (budžeta ietvaros)

 

2022 - 42 000 

2023 - 27 800

01.11.00 „Pedagogu profesionālās kompetences pilnveidošana”01.11.00 „Pedagogu profesionālās kompetences pilnveidošana”

2022 - 1 613 

2023 - 19 157

04.00.00 „Valsts valodas politika un pārvalde”

Atbalsts ukraiņu pedagogiem latviešu valodas apguvē: kursi latviešu valodas apguvei:

2022

A1 līmenis (120 stundas), kursus apguva 17 pedagogi;

A2 līmenis (120 stundas), kursus apguva 34 pedagogi.
2023

B1 līmenis (120 stundas), 1 grupa, izglītoti 15–17 skolotāji.

Kursus no 2023.gada 20.marta platformā „Zoom” apmeklē 15 pedagogi no visas Latvijas. Kursus plānots pabeigt jūlija vidū.

B2 līmenis  (120 stundas), 1 grupa, tiks izglītoti 15–17 skolotāji.

Atbalsts latviešu valodas pedagogiem darbam ar ukraiņu bērniem: visās izglītības pakāpēs (no pirmsskolas līdz vidusskolas posmam)

2022

Metodikas kursi latviešu valodas kā svešvalodas apguves metodikā (12 stundas, 6 grupas, izglītoti 198 skolotāji).

2023 Metodikas kursi latviešu valodas kā svešvalodas apguves metodikā (Paredzēts: 12 stundas, 6 grupas, izglītoti 120 pedagogi).

Semināri (katra semināra apjoms 4 stundas) – praktiskās darbnīcas pedagogiem visās izglītības pakāpēs

2022 18 semināri, izglītoti 432 pedagogi
2023 18 semināri, izglītoti 360 pedagogi

Latviešu valodas apguves programmu sagatavošana pa vecumposmiem ukraiņu bērniem

2022 3 programmas, pieejamas: https://maciunmacies.valoda.lv/maci/reemigrantiem-un-imigrantiem.

Zinātniski metodiskā žurnāla „Tagad” („Kā mācīt un kā mācīties latviešu valodu kā svešvalodu skolā”) izveide (elektronisks izdevums).

2022 elektronisks izdevums, pieejams: https://maciunmacies.
valoda.lv/wp-content/uploads/2022/12/Tagad-2022-14-1.pdf.

Atbalsta semināri – konsultācijas pedagogiem par interaktīvo metožu izmantošanu valodas apguves kursos, papildstundās vai valodas klubos

2023 6 konsultācijas, 90–120 min. apjomā katra, izglītoti 90 pedagogi

3 latviešu valodas darba burtnīcu izveide un izdošana (04.00.00 programma)

2022 „Latviešu valoda reemigrantiem un jauniebraucējiem. 1.–3. klase”; 1.burtnīca
2023 „Latviešu valoda reemigrantiem un jauniebraucējiem. 1.–3. klase” 2. un 3.burtnīca

 

 

Kultūras ministrijas sniegtā informācija

 

Informācija par sniegto atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem 2022. gadā:

Nr.

 

Pasākuma nosaukums Pasākuma mērķis Informācija par pasākuma īstenošanu un sasniegtie rādītāji Izlietotais finansējums, euro Finansējuma avots
1. Atbalsta sniegšana personām, kas izteikušas vēlēšanos nekavējoties uzsākt latviešu valodas mācīšanos[

 

[Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 28. februāra rīkojuma Nr. 131 „Par Pasākumu plānu personu no Ukrainas masveida ierašanās gadījumā Latvijā” 1. pielikuma 9. punktā iekļauto pasākumu 2.18. „Atbalsta sniegšana personām, kas izteikušas vēlēšanos nekavējoties uzsākt latviešu valodas mācīšanos”.]

Nodrošināt bezmaksas latviešu valodas mācības vismaz 120 stundu apjomā A1 un A2 latviešu valodas prasmes līmenī pieaugušajiem (personas vecumā virs 18 gadiem), kā arī nepilngadīgajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem ar iegūtu vidējo izglītību visos Latvijas reģionos.

Ministrija sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu (turpmāk – Fonds) 2022. gadā nodrošināja valsts budžeta finansētās programmas „Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” īstenošanu. 2022. gadā atklāta projektu konkursa ietvaros tika noslēgts 31 līgums, kas nodrošināja latviešu valodas mācības dažādos Latvijas reģionos. Līdz 2022. gada 31. decembrim latviešu valodas mācības faktiski apmeklēja 3 507 Ukrainas civiliedzīvotāji, no tiem mācības sekmīgi pabeidza 2 599 personas. 3 103 personas apguva latviešu valodu A1 valodas prasmes līmenī (sekmīgi pabeidza 2 249 personas, bet 404 personas – A2 valodas prasmes līmenī (sekmīgi pabeidza 350 personas).

1 155 131,99

 

[Projektu īstenošanai izlietots finansējums 1 141 467,99 euro apmērā, Fonda administratīvajiem izdevumiem izlietots finansējums 13 664 euro apmērā.]

02.00.00 „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”
2.

Nevalstisko organizāciju darbība Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam

 

[Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 20. jūlija rīkojumu Nr. 529 „Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem””.]

Atbalstīt NVO darbības nepārtrauktību, tai skaitā koordinējot un nodrošinot brīvprātīgo darbu Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam

2022. gadā nevalstiskās organizācijas Latvijā nodrošināja humānās palīdzības kravu, veselības aprūpes koordinēšanu Ukrainas bērniem, ziedojumu vākšanu, kā arī citas nozīmīgas aktivitātes Ukrainas civiliedzīvotājiem. Lai nodrošinātu atbalstu brīvprātīgā darba koordinācijai un pakalpojumu nodrošināšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem, ministrija sadarbībā ar Fondu nodrošināja valsts budžeta finansētās programmas „Nevalstisko organizāciju darbība Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam” īstenošanu. Atklāta projektu pieteikumu konkursa rezultātā tika apstiprināti 11 projekti, kas norisinājās no 2022. gada 26. jūlija līdz 2022. gada 31. decembrim. Projektu ietvaros tika nodrošināta materiālās palīdzības sniegšana Ukrainas civiliedzīvotājiem, atbalsta punktu darbība, psiholoģiskais atbalsts, speciālistu konsultācijas (medicīnas, juridiskās u.tml.), brīvprātīgo koordinēšana, ziedojumu piesaiste,  pedagoģiskais atbalsts Ukrainas civiliedzīvotāju bērniem, sadarbība ar pašvaldības un valsts iestādēm, dažāda veida informatīvo mājaslapu uzturēšana. Projektu aktivitātēs tika iesaistīti 11 375 Ukrainas civiliedzīvotāji Latvijā (tostarp 592 bērni) un 14 696 Ukrainas iedzīvotāji.

274 892,62

 

[Projektu īstenošanai izlietots finansējums 274 882,62 euro apmērā, Fonda administratīvajiem izdevumiem izlietots finansējums 10 000 euro apmērā.]

02.00.00 „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”
3. Bezmaksas valsts muzeju apmeklējums

 

[Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 7. panta devīto daļu.]

Nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotājiem tiesības bez maksas apmeklēt valsts muzejus

Kopš 2022. gada aprīļa sākuma Ukrainas civiliedzīvotāji var bez maksas apmeklēt valsts muzejus Latvijā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs. Nav precīzu datu par Ukrainas iedzīvotāju muzeju apmeklējumiem, jo tie tiek uzskaitīti kopā ar vairāk nekā desmit citām bezmaksas apmeklējumu grupām. Vairāku muzeju sniegtā informācija liecina, ka līdz 2022. gada septembrim muzejos bijuši vairāk kā 8 tūkstoši Ukrainas civiliedzīvotāju apmeklējumu. Muzeju negūto ieņēmumu apjoms par šiem apmeklējumiem sasniedz gandrīz 60 000 euro.

- Budžeta ietvaros
4. Ukrainas civiliedzīvotāju tiesības uz izglītību

 

[Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 panta trešo un ceturto daļu.]

Nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotājiem tiesības uz pamatizglītības, profesionālās vidējās izglītības ieguvi un profesionālās ievirzes izglītības programmas apguvi

2022.gadā ministrijas padotībā esošajās izglītības iestādēs izglītību ieguva:

12 ukraiņu bērni profesionālo vidējo izglītību;

2 ukraiņu bērni pamatizglītību;

32 ukraiņu bērni profesionālās ievirzes izglītības programmā (kopā 46 bērni).
n/a

 

[Ministru kabineta rīkojumu projektus sagatavoja un iesniedza Izglītības un zinātnes ministrija, ieļaujot horizontālos ministriju pieprasījumus par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.]

02.00.00 „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”

 

Informācija par plānotajiem atbalsta pasākumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem 2023. gadā:

Nr.

 

Pasākuma nosaukums Pasākuma mērķis Informācija par pasākuma īstenošanu Plānotais finansējums, euro Finansējuma avots
1.

Latviešu valodas mācību nodrošināšana ikvienam Ukrainas civiliedzīvotājam, kurš uzturas Latvijas Republikā ilgāk par 6 mēnešiem (vismaz 120 h, sākot ar A1 latviešu valodas prasmju līmeni)

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 9.1. pasākumu „Latviešu valodas mācību nodrošināšana ikvienam Ukrainas civiliedzīvotājam, kurš uzturas Latvijas Republikā ilgāk par 6 mēnešiem (vismaz 120 h, sākot ar A1 latviešu valodas prasmju līmeni)” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Veicināt latviešu valodas lietojumu Ukrainas civiliedzīvotāju vidū, nodrošinot bezmaksas latviešu valodas mācības, sākot no A1 valodas prasmes līmeņa un atbilstoši sākotnējam valodas prasmes līmenim, pieaugušajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, tai skaitā arī nepilngadīgajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem ar iegūtu vidējo izglītību, visos Latvijas reģionos un neatkarīgi no uzturēšanās ilguma Latvijas Republikā.

Finansējums latviešu valodas mācību nodrošināšanai tiks piešķirts Kultūras ministrijai un ar transfertu nodots Sabiedrības integrācijas fondam (turpmāk – Fonds). Izvērtējot 2023. gadā plānoto atbalsta pasākumu Ukrainas civiliedzīvotājiem iespējamos īstenošanas modeļus, kā arī ņemot vērā līdzšinējo sadarbību ar Fondu, ir secināts, ka efektīvākais un ātrākais atbalsta, kas tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem, Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošināšanas veids ir veidojams sadarbībā ar Fondu. Ņemot vērā paaugstinātu pieprasījumu pēc latviešu valodas mācību iespējām no mērķa grupas – Ukrainas civiliedzīvotājiem, kā arī ņemot vērā Fonda 2023. gada 3. februārī izsludinātā konkursa rezultātus (detalizētu informāciju skatīt 6.pasākuma aprakstā), ministrija ir sagatavojusi Ministru kabineta rīkojuma projektu, kas paredz piešķirt Kultūras ministrijai valsts budžeta līdzekļus 4 029 836 euro apmērā bezmaksas latviešu valodas mācību vismaz 120 akadēmisko stundu apjomā, sākot ar A1 latviešu valodas prasmes līmeni, nodrošināšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem. Kopumā plānots, ka latviešu valodas mācības būs iespējams nodrošināt 5 375 personām.

Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2021.‑2027. gada plānošanas perioda aktivitātes „Trešo valstu pilsoņu iekļaušana vietējā sabiedrībā, veicinot latviešu valodas lietošanas un apguves iespējas” ietvaros tiks īstenots projekts „Latviešu valodas kursi un sarunu valodas klubi (1.posms)”. Projekta iesnieguma provizoriskais iesniegšanas laiks ir 2023. gada I-II ceturksnis, tā vērtēšana plānota 2023. gada II-III ceturksnī, bet kā provizoriskais projekta uzsākšanas laiks tiek plānots 2023. gada 1. jūlijs. Projektu plānots īstenot līdz 2026. gada 31. jūlijam. Projekta ietvaros latviešu valodas mācības un sarunu valodas klubus varēs apmeklēt arī Ukrainas civiliedzīvotāji.

4 029 836

 

[Projektu īstenošanai pieejamais finansējums plānots 3 990 400 euro apmērā, Fonda administratīvie izdevumi plānoti 39 436 euro apmērā.]

74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums
2. Iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem bez maksas apmeklēt valsts muzejus

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 9.2. pasākumu „Iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem bez maksas apmeklēt valsts muzejus” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotājiem tiesības bez maksas apmeklēt valsts muzejus 2023. gadā Ukrainas civiliedzīvotājiem tiks nodrošinātas iespējas bez maksas apmeklēt valsts muzejus, uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs. -

Budžeta ietvaros

3.

Kultūrorientācijas jeb integrācijas kursa nodrošināšana (Latvijas vēsture, kultūrtelpa, valsts valodas pamatprasmju kurss (20 h), valodas klubi, līdzdalības iespējas, valsts un pašvaldību pakalpojumi, bērnu tiesības u.c.) un pasākumi, lai sekmētu iekļaušanos Latvijas sabiedrībā (nometnes, darbnīcas, kultūras, sporta un sadarbības pasākumi, t. sk. ģimenēm, mijiedarbībā ar uzņemošo sabiedrību u. c.)

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 9.5. pasākumu „Kultūrorientācijas jeb integrācijas kursa nodrošināšana (Latvijas vēsture, kultūrtelpa, valsts valodas pamatprasmju kurss (20 h), valodas klubi, līdzdalības iespējas, valsts un pašvaldību pakalpojumi, bērnu tiesības u.c.) un pasākumi, lai sekmētu iekļaušanos Latvijas sabiedrībā (nometnes, darbnīcas, kultūras, sporta un sadarbības pasākumi, t. sk. ģimenēm, mijiedarbībā ar uzņemošo sabiedrību u. c.)” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Nodrošināt kultūrorientācijas kursu un pasākumu, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un Latvijas sabiedrību, pieejamību visos Latvijas reģionos, kā arī nodrošināt kvalitatīvu un izglītojošu audiovizuālu materiālu par Latviju, tās kultūrtelpu un starptautiskiem Latvijas valsts sasniegumiem pieejamību Ukrainas civiliedzīvotājiem.

Lai nodrošinātu pasākuma īstenošanu ministrija sadarbībā ar Fondu ir sagatavojusi Ministru kabineta rīkojuma projektu, kas paredz nodrošināt šādas aktivitātes Ukrainas civiliedzīvotājiem:

1) Kultūrorientācijas kursi, kuros iekļautas trīs obligātās tēmas (Latvijas vēsture, kultūra un vērtības; valsts pārvalde un tiesiskums (tai skaitā Satversme, demokrātija, līdzdalības iespējas); latviešu valoda darbā un ikdienā (prasības, apguves iespējas, tai skaitā pašmācības iespējas) un cita tematika atbilstoši mērķa grupas vajadzībām un interesēm (izglītības, sociālie un veselības aprūpes pakalpojumi, uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējas, sabiedrība un sadzīve, līdzdalība vietējās kopienas aktivitātēs, līderības un sadarbības prasmes u.c.). Kursos plānojama audiovizuālo materiālu par Latviju izmantošana;

2 )Pasākumi, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un uzņemošo kopienu, gan kultūras, gan sporta, gan aktīvās atpūtas jomā (gan iekštelpās, gan ārtelpās), paredzot arī ģimenes locekļu iesaistes iespējas:

- apmeklējot kultūras pasākumus vai kultūras iestādes, lai iepazītu amatiermākslas, profesionālās un laikmetīgās mākslas piedāvājumu vai Latvijas kultūras kanonu;

- organizējot sporta un atpūtas pasākumus;

- organizējot pasākumus, kas veicina starpkultūru komunikāciju un saliedētas sabiedrības attīstību,

-  iesaistot aktivitātēs mērķa grupas pārstāvjus kā lektorus vai ekspertus pasākumu norisē un izmantojot audiovizuālos materiālus par Latviju;

3) citas aktivitātes, kas sekmē Ukrainas civiliedzīvotāju iekļaušanos Latvijas sabiedrībā.

4 171 520 74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums
4.

Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju profesionālās vidējās izglītības, tai skaitā iepriekš uzsāktās profesionālās vidējās izglītības ieguve pēc pamatizglītības apguves, kā arī pilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās izglītības ieguves turpināšana, apgūstot profesionālās vidējās izglītības programmas pēc pamatizglītības ieguves valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 6.3. pasākumu „Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju profesionālās vidējās izglītības, tai skaitā iepriekš uzsāktās profesionālās vidējās izglītības ieguve pēc pamatizglītības apguves, kā arī pilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās izglītības ieguves turpināšana, apgūstot profesionālās vidējās izglītības programmas pēc pamatizglītības ieguves valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotājiem tiesības uz profesionālās vidējās izglītības ieguvi

Uz 2023. gada 29. martu ministrijas padotībā esošajās izglītības iestādēs profesionālo vidējo izglītību iegūst 8 ukraiņu bērni

n/a

 

[Ja būs nepieciešams, Ministru kabineta rīkojumu projektus sagatavos un iesniegs Izglītības un zinātnes ministrija, ieļaujot horizontālos ministriju pieprasījumus par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas „74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums”.]

74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums
5. Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguves turpināšana, apgūstot attiecīgās profesionālās ievirzes izglītības programmas valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 6.4. pasākumu „Nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju iepriekš uzsāktās profesionālās ievirzes izglītības ieguves turpināšana, apgūstot attiecīgās profesionālās ievirzes izglītības programmas valsts vai pašvaldību izglītības iestādēs” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotājiem tiesības uz profesionālās ievirzes izglītības programmas apguvi

Uz 2023. gada 29. martu ministrijas padotībā esošajās izglītības iestādēs profesionālās ievirzes izglītības programmu apgūst 16 ukraiņu bērni.

- Budžeta ietvaros
6. Bezmaksas latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem visos Latvijas reģionos, sākot ar A1 līmeni

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 9.6. pasākumu „Bezmaksas latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem visos Latvijas reģionos, sākot ar A1 līmeni” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Veicināt latviešu valodas lietojumu Ukrainas civiliedzīvotāju vidū, nodrošinot bezmaksas latviešu valodas mācības, sākot no A1 valodas prasmes līmeņa un atbilstoši sākotnējam valodas prasmes līmenim, pieaugušajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, tai skaitā arī nepilngadīgajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem ar iegūtu vidējo izglītību, visos Latvijas reģionos.

Ar 2023. gada 1. februāra Ministru kabineta rīkojumu Nr.53 “Par apropriācijas pārdali” Fondam tika piešķirts valsts budžeta finansējums 765 925 euro apmērā valsts budžeta finansētās programmas “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” projektu īstenošanai līdz 2023. gada 30. jūnijam. 2023. gada 3. februārī Fonds izsludināja konkursu “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” ar mērķi atlasīt atbilstošus finansējuma saņēmējus, kas nodrošinās latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem. Konkursā tika atlasīts 21 pakalpojuma sniedzējs. Sazinoties ar pakalpojuma sniedzējiem laika posmā no 2023. gada 10. marta līdz 21. martam un apzinot faktisko situāciju par Ukrainas civiliedzīvotāju interesi apgūt latviešu valodu, noskaidrots, ka gan no pakalpojumu sniedzēju puses, gan mērķa grupas puses ir liela interese par latviešu valodas mācībām. Tā rezultātā konkursā plānotais mērķis par mācību nodrošināšanu 1 000 Ukrainas civiliedzīvotājiem, provizoriski tiks sasniegts jau marta laikā, savukārt lielai daļai dalībnieku esošā finansējuma ietvaros nodrošināt mācības nebūs iespējams. Līdz 2023. gada 22. martam mācības jau ir uzsākuši aptuveni 1 100 dalībnieki, bet mācību uzsākšanai līdz aprīļa sākumam nokomplektētas mācību grupas ar vēl aptuveni 500 dalībniekiem.

765 925

 

[Projektu īstenošanai pieejamais finansējums ir 743 000 euro, Fonda administratīvajiem izdevumiem – 22 925 euro.]

74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums
7. Dienas nometnes (3 dienas) 5000 personām (ietver izglītojošus pasākumus) un socializēšanās diennakts nometnes (5 dienas) 3000 personām (ietver kultūrorientāciju, izglītojošos pasākumus, sporta un tehnikas (piemēram, robotikas) nodarbības)

 

[Saskaņā ar Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 9.7. pasākumu „Dienas nometnes (3 dienas) 5000 personām (ietver izglītojošus pasākumus) un socializēšanās diennakts nometnes (5 dienas) 3000 personām (ietver kultūrorientāciju, izglītojošos pasākumus, sporta un tehnikas (piemēram, robotikas) nodarbības)” (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr.966 „Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam”).]

Nodrošināt iespējas nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem (no 7 līdz 18 gadiem ieskaitot) piedalīties dienas un diennakts nometnēs, lai saņemtu atbalstu socializācijai un psihoemocionālajai labbūtībai, kā arī latviešu valodas praktizēšanai un prasmju pilnveidei, komunicējot un sadarbojoties gan savā starpā, gan ar Latvijas bērniem un jauniešiem daudzveidīgās radošajās norisēs un izglītojošās aktivitātēs kultūrizglītībā, vides izglītībā, tehniskajā jaunradē, sportā, veselīga dzīvesveida un drošības jautājumos.

Lai nodrošinātu pasākuma īstenošanu, kā arī, izvērtējot vairāku valsts institūciju ieplānotos atbalsta pasākumus Ukrainas bērniem un jauniešiem, kurus paredzēts īstenot katrā pašvaldībā, sadarbojoties valsts un pašvaldību institūcijām un iestādēm, kā arī nevalstiskajām organizācijām, t.sk. ukraiņu kopienu un Ukrainas civiliedzīvotāju bēgļus pārstāvošajām un atbalstošajām organizācijām, secināts, ka efektīvākas un mērķtiecīgākas sadarbības nodrošināšanai darbā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem – bērniem un finansējuma piešķiršanai ir lietderīgi resursus apvienot un pārraudzīt vienai institūcijai – Valsts izglītības satura centram.

Lai sasniegtu nometņu organizēšanas galveno mērķi 2023. gadā ir lietderīgi, ka nometnēs darbojas kopā Ukrainas un Latvijas bērni un jaunieši.  Tas sekmētu Ukrainas bērnu un jauniešu latviešu valodas lietošanu, Ukrainas bērnu socializēšanos un integrēšanos ar Latvijas bērniem un jauniešiem, pilnveidotu komunikācijas, saskarsmes un sadarbības prasmes kopīgās izglītojošas un radošajās nodarbībās gan kultūrizglītībā, gan vides un tehniskajā jaunradē, gan sportā, gan citās neformālās izglītības aktivitātēs.

2023. gadā, plānojot bērnu nometņu organizēšanas programmu, ir ņemta vērā iepriekšējā perioda pieredze, tādējādi ir plānota nometņu organizēšanas iespēja līdz 2023. gada 1. novembrim.
1 800 000

 

[Nometņu norises izmaksas plānotas 1 692 000 euro apmērā, administratīvās izmaksas pašvaldībās plānotas 90 000 euro apmērā jeb līdz 5% atbilstoši faktiskajām izmaksām, VISC administratīvās izmaksas plānotas 18 000 euro apmērā jeb 1% no kopējās summas.]

74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums

 

 

Sabiedrības integrācijas fonda sniegtā informācija

 

Sabiedrības integrācijas fonds informē, ka atbilstoši Pasākumu plānam atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam (turpmāk – Pasākumu plāns) ir sniegts šāds atbalsts.

Pasākumu plāna 1.1. pasākums “Bezmaksas informatīvā diennakts tālruņa darbības nodrošināšana”

Fonds saskaņā ar 28.02.2022. Civilās aizsardzības Operacionālā vadības centra sanāksmē nolemto izveidoja un no 02.03.2022. nodrošina vienotā zvanu centra “Palīdzība ukraiņiem Latvijā”  (turpmāk – Informatīvais tālrunis) darbību, lai sniegtu atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas ieradušies Latvijā. Finansējums Informatīvā tālruņa darbībai tika piešķirts saskaņā ar Ministru kabineta 08.03.2022. lēmumu (prot. Nr.13 29.§) no valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” (periodam no 02.03.2022. līdz 31.07.2022.). Faktiskās 1.1. pasākuma izmaksas, kas saistītas ar Informatīvā tālruņa izveidi un darbības nodrošināšanu uz desmit mēnešiem laika posmā no 02.03.2022. līdz 31.12.2022., sastādīja 16 940 EUR.

Lai Fonds varētu veikt tam uzticētos uzdevumus arī 2023. gadā un nodrošināt Ukrainas civiliedzīvotājus ar koordinētu, mērķtiecīgu informatīvo atbalstu, Informatīvā tālruņa darbība tika pagarināta līdz 30.06.2023. ar Ministru kabineta 10.01.2023. rīkojumu Nr.7 (prot. Nr. 1 17.§) “Par apropriācijas pārdali”, ar kuru nolemts atbalstīt apropriācijas pārdali 16 698 EUR apmērā no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” uz Fonda budžeta programmu 01.00.00 “Sabiedrības integrācijas fonda vadība”.

Informatīvais tālrunis līdz šim ir sniedzis atbildes uz vairāk kā 122 000 zvaniem. Uzsākot darbību, pirmajos mēnešos tika saņemti vairāk kā 10 000 zvani mēnesī. Ar 2023. gadu ir novērots zvanu skaita samazinājums, 2023. gada janvārī, februārī un martā tie vidēji ir 1500 zvani mēnesī. Zvanu skaita samazinājums saistīts ar tendenci, ka Latvijā iebrauc mazāks Ukrainas civiliedzīvotāju skaits salīdzinājumā ar 2022. gadu.

Vienlaikus informējam, ka  Fonds ir uzsācis īstenot Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda finansēto projektu “Vienas pieturas aģentūra” (turpmāk – Aģentūra), kas nodrošina atbalsta pakalpojumus trešo valstu pilsoņiem, ārzemniekiem, kas saņēmuši tiesības uzturēties Latvijas teritorijā, sekmīgai sociālekonomiskai iekļaušanai Latvijas sabiedrībā. Viens no Aģentūras sniegtajiem pakalpojumiem ir konsultatīvais tālrunis, kas no 02.01.2023. sniedz informāciju ārzemniekiem, t.sk. Ukrainas civiliedzīvotājiem, par aktuāliem jautājumiem saistībā ar sociālekonomisko iekļaušanos Latvijā. Ņemot vērā iepriekšminēto, Fonds piedāvā nepagarināt Informatīvā tālruņa darbību pēc 30.06.2023.

Pasākumu plāna 4.1. pasākums “Atbalsta sniegšana Sabiedrības integrācijas fonda Eiropas Savienības politiku instrumentu pasākumu ietvaros un informācijas izplatīšana par pakalpojumu pieejamību”

Pasākumu plāna 4.1. pasākuma ietvaros tika izveidota sociālā mentora atbalsta programma Ukrainas civiliedzīvotājiem. Programmas darbība ir uzsākta 2022. gada aprīļa beigās, un tās mērķis ir sniegt Ukrainas civiliedzīvotājiem praktisku atbalstu, veidojot izpratni par dzīvi Latvijā un tās sabiedrībā, un palīdzot iegūt nepieciešamās prasmes ikdienas situāciju risināšanā. Sociālā mentora pakalpojuma ilgums tiek paredzēts ne vairāk kā 60 dienas no brīža, kad sociālais mentors uzsāk pakalpojuma sniegšanu. Vienlaikus tiek paredzēts, ka sociālā mentora pakalpojuma sniegšana tiek pārtraukta, ja pakalpojuma saņemšanas laikā mērķa grupas personas pamet Latviju vai atsakās no pakalpojuma saņemšanas, attiecīgi pašvaldības sociālā dienesta sociālajam darbiniekam saskaņojot sociālā mentora pakalpojuma pārtraukšanu. Vienam sociālajam mentoram var piesaistīt līdz 28 Ukrainas civiliedzīvotājiem.

Programmas īstenošana norit ciešā sadarbībā ar pašvaldību sociālajiem dienestiem visā valsts teritorijā, un pašreiz aktīvi iesaistījušās ir 22 pašvaldības. Pakalpojumu nodrošina 144 sociālie mentori no septiņām nevaldības organizācijām. 

2022.gadā sociālā mentora atbalstu ir saņēmuši vairāk kā 1611 Ukrainas  cciviliedzīvotāji. 2022.gada II ceturksnī vidējais klientu skaits mēnesī bija 345 Ukrainas civiliedzīvotāji, III ceturksnī – 206, bet, sākot no 2022.gada IV ceturkšņa, ir vērojams pakalpojuma izmantošanas samazinājums, proti,  2023. gada I ceturksnī  (janvāris - februāris) atbalsts sniegts 26 klientiem. Samērā liela daļa valsts robežas šķērsojušo Ukrainas civiliedzīvotāju ir vai nu raduši patvērumu un nepieciešamo atbalstu pie saviem radiem un draugiem, vai atgriezušies Ukrainā. Secināms, ka potenciālo pakalpojuma saņēmēju skaits ir grūti prognozējams. Balstoties uz sadarbības partneru un pašvaldību sniegto aktuālo informāciju, pieņemam, ka 2023. gadā pakalpojuma saņēmēju – Ukrainas civiliedzīvotāju – skaits nepārsniegs 1389, attiecīgi kopā sociālā mentora atbalsta pakalpojums tiks nodrošināts vismaz 3000 Ukrainas civiliedzīvotājiem (šobrīd projektā plānota pakalpojuma pieejamība līdz 7000 Ukrainas civiliedzīvotājiem).

Kopējās attiecināmās izmaksas par sociālā mentora pakalpojumu Ukrainas civiliedzīvotājiem plānotas 843 855,79 EUR, 2022.gadā veikta pakalpojuma apmaksa par 166 671,72 EUR, 2023.gadā atlikums 677 184,07 EUR, no kuriem plānots ietaupījums 484 000 EUR (paredzams, ka pakalpojumu saņēmušo klientu skaits būs par 4000 mazāks nekā sākotnēji plānots; 4000 klienti * rēķinot 100 EUR + PVN par programmu vienam klientam). Sociālā mentora pakalpojums Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek nodrošināts Fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda, un 15% finansē Latvijas valsts. 

Fonds no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Atbalsts brīvprātīgo darbam”, kuras mērķis ir stiprināt nevaldības organizācijas īstenot brīvprātīgā darba aktivitātes, atbalstīja arī projektus kur tika īstenota vismaz vienā no šādām jomām: pilsoniskās sabiedrības iesaiste ar mērķi palīdzēt Ukrainai un Ukrainas bēgļiem vai jauniešu pilsoniskā aktivitāte. Programmas ietvaros tika apstiprināti 6 projekti (īstenošanas periods 27.02.2022.-31.12.2022.) Praktiski visi projekti bija saistīti ar palīdzības koordinēšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem. No programmai paredzētajiem 60 000,00 euro, vienam pieteikumam maksimāli pieejamais finansējums bija 10 000 euro. Līgumi noslēgti par summu 59 132,64 euro, faktiskās projektu izmaksas 53 741,86 euro. Projektos iesaistīti >750 brīvprātīgi, savukārt kopumā organizētas septiņas brīvprātīgo apmācības ar kopējo dalībnieku  - 150 dalībnieki. Programmas ietvaros īstenotas arī citas brīvprātīgā darba veicināšanas aktivitātes – sadarbība ar citām NVO, brīvprātīgā darba popularizēšana, radošās darbnīcas, socializēšanās aktivitātes, kopā vairāk nekā 200 dalībnieku.

 

 

Satiksmes ministrijas sniegtā informācija

 

Pamatojoties uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma (turpmāk – Likums) 7.panta astotajā daļā noteikto, Ukrainas civiliedzīvotājiem ir tiesības bez braukšanas maksas un maksas par bagāžu izmantot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus dotētajā reģionālās nozīmes maršrutā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs. Pamatojoties uz Likuma 8.panta pirmo daļu, pasākumus atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem primāri finansē no valsts budžeta un pašvaldību budžetu līdzekļiem, kas iedalīti no budžeta finansētajām institūcijām.

Informējam, ka 2022.gadā (periodā no marta līdz decembrim) reģionālās nozīmes autobusos un vilcienos kopā tika pārvadāti 737 375 Ukrainas civiliedzīvotāji, bet 2023.gada janvāra un februāra mēnešos – 113 187 Ukrainas civiliedzīvotāji. Saistībā ar Ukrainas civiliedzīvotāju pārvadāšanu reģionālās nozīmes autobusos un vilcienos 2022.gadā aprēķinātie zaudējumi (nesaņemtie ieņēmumi, tajā skaitā PVN) kopā sastāda 1 568 792 EUR, bet 2023.gada janvāra – februāra mēnešos kopā 221 434 EUR (skat. tabulu).

 

Reģionālās nozīmes maršrutos pārvadāto Ukrainas civiliedzīvotāju skaitsperiodā no 2022.gada marta līdz 2023.gada februārim

Pārskata periods

Pārvadāto pasažieru skaits Nesaņemtie ieņēmumi, EUR PVN par nesaņemtajiem ieņēmumiem, EUR
2022.gadā kopā 737 375 1 400 707 168 085
Marts 17 645 31 977 3 837
Aprīlis 54 370 103 597 12 432
Maijs 86 733 175 956 21 115
Jūnijs 103 846 196 150 23 538
Jūlijs 102 532

204 480

24 538
Augusts

107 639

205 535 24 664
Septembris

73 833

133 868 16 064
Oktobris

71 311

135 579 16 269
Novembris

60 695

108 107 12 973
Decembris

58 771

105 459 12 655
2023.gadā kopā

113 187

197 709 23 725
Janvāris

57 861

102 491 12 299
Februāris

55 326

95 218 11 426

Izpildot likuma 16.panta ceturtās daļas prasības Valsts SIA “Autotransporta direkcija” līdz 29.03.2023. Taksometru vadītāju reģistrā ir reģistrējusi 144 Ukrainas civiliedzīvotājus. 2022.gadā reģistrētas 120 personas, 2023. gadā reģistrētas 24 personas.

Atsaucoties uz likuma 21.panta pirmās daļas nosacījumiem informējam, ka VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” laikā no 23.06.2022. līdz informācijas sagatavošanas brīdim Latvijā uz laiku ir reģistrēti 105 Ukrainā iepriekš reģistrēti automobiļi. Savukārt, par vadītāja apliecības iegūšanu Latvijā interese no Ukrainas civiliedzīvotājiem ir bijusi minimāla, un konkrēti statistikas dati nav pieejami. 

 

 

Zemkopības ministrijas sniegtā informācija

 

Zemkopības ministrija (turpmāk – Ministrija) sniedz šādu informāciju saistībā ar atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, lai nodrošinātu Latvijā ievesto dzīvnieku reģistrāciju un obligāto veselības prasību ievērošanu.

Atbalsta Ukrainas civiliedzīvotājiem, lai nodrošinātu Latvijā ievesto dzīvnieku reģistrāciju un obligāto veselības prasību ievērošanu, sniegšanu reglamentē:

- Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 5.1 pants un 7. panta pirmās daļas 7. punkts;

- Pasākumu plāns atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā (2022. gadam; apstiprināts ar MK 29.04.2022. rīkojumu Nr. 302), 11.2. pasākums: Ukrainas civiliedzīvotāju dzīvnieku reģistrācijas un obligāto veselības prasību izpildes nodrošināšana atbilstoši normatīvajam regulējumam;

- Pasākumu plāns atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam” (apstiprināts ar MK 21.12.2022. rīkojumu Nr. 966), 1.11. pasākums: Ukrainas civiliedzīvotāju dzīvnieku reģistrācijas un obligāto veselības prasību izpildes nodrošināšana atbilstoši normatīvajam regulējumam;

- Ministru kabineta 2022. gada 19. aprīļa noteikumi Nr. 256 “Veterinārās prasības Ukrainas civiliedzīvotāju dzīvnieku ievešanai Latvijas Republikā” (turpmāk – noteikumi Nr. 256).

Noteikumi Nr.256 attiecas uz noteiktām dzīvnieku kategorijām, kuru ieceļošana no Ukrainas kopā ar to īpašniekiem ir aktuāla, – suņiem, kaķiem un mājas (istabas) seskiem. Eiropas Savienības institūcijām un dalībvalstīm, kas robežojas ar Ukrainu, kopš kara sākumā Ukrainā bija vienota nostāja par minēto dzīvnieku kategoriju ievešanu no Ukrainas, atkāpjoties no normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

Parastos apstākļos, Eiropas Savienībā no trešajām valstīm ievedot mājas (istabas) dzīvniekus – suņus, kaķus un mājas (istabas) seskus, ir jāizpilda prasības kas noteiktas Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 12. jūnija Regulā (EK) Nr. 576/2013 par lolojumdzīvnieku nekomerciālu pārvietošanu un par regulas (EK) Nr. 998/2003 atcelšanu (turpmāk – regula 576/2013). Pašreizējā situācijā regulas 576/2013 prasības dzīvnieku ievešanas brīdī nav izpildāmas vai nav izpildāmas pilnībā, tāpēc dzīvnieku obligātās veselības prasības jāizpilda pēc dzīvnieka ievešanas Latvijā.

Veterinārmedicīnas likumā ir noteikts, ka Latvijā ir obligāta suņu reģistrācija Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē. Savukārt, lai nodrošinātu visu Latvijā ievesto dzīvnieku uzskaiti un izsekojamību, noteikumos Nr. 256 noteikta arī kaķu un mājas (istabas) sesku obligāta reģistrācija.

Noteikumos Nr. 256 attiecībā uz mājas (istabas) dzīvniekiem – suņiem, kaķiem un mājas (istabas) seskiem – noteikta kārtība, kādā praktizējošie veterinārārsti pārbauda šo dzīvnieku apzīmēšanu ar mikročipu un dzīvniekam izsniegtos dokumentus par vakcināciju pret trakumsērgu un, ja nav izpildītas regulā 576/2013 noteiktās prasības, īsteno darbības šo prasību izpildei – apzīmē dzīvnieku, izsniedz mājas (istabas) dzīvnieka pasi, veic klīnisko apskati, vakcinē pret trakumsērgu.

Noteikumos Nr. 256 noteiktas prasības un kārtība arī zirgu ievešanai, tomēr līdz šim no Ukrainas Latvijā zirgi nav ievesti.

Eiropas Savienībā noteikto dzīvniekiem obligāto veselības prasību izpildi nodrošina:

1) veterinārmedicīnas prakses iestādes (praktizējošie veterinārārsti) (dzīvnieku apskate, vakcinācija, apzīmēšana ar mikročipu, dokumentu izsniegšana u.c.);

2) Lauksaimniecības datu centrs (LDC) (dzīvnieku reģistrācija);

3) Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR" (institūts BIOR) (obligātie laboratoriskie izmeklējumi).

Savukārt Pārtikas un veterinārais dienests (turpmāk – PVD) nodrošina veterinārmedicīnas prakses iestāžu iesniegtās informācijas apkopošanu par veiktajiem pakalpojumiem un rēķinu apmaksu.

Atbalsts tiek sniegts no 2022. gada 24. februāra. 2022. gadā praktizējošie veterinārārsti ir nodrošinājuši obligāto veselības prasību izpildi 5994 mājas (istabas) dzīvniekiem un institūtā BIOR ir izmeklēti 302 paraugi, lai noteiktu antivielas pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu. Savukārt LDC šajā laikā ir reģistrēti Ukrainas civiliedzīvotājiem (1073 personas) piederoši dzīvnieki:

1) 984 suņi;

2) 744 kaķi;

3) 2 mājas (istabas) seski.

Jāatzīmē, ka LDC datubāzē mājas dzīvnieku nereģistrē, ja tā īpašnieks veterinārārstam rakstveidā apliecina, ka ar dzīvnieku nekavējoties dosies uz citu valsti un Latvijā neuzturēsies.

Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 8. panta pirmajā daļā noteikto, 2022. gadā Ministru kabinets pēc pamatota ministriju pieprasījuma varēja pieņemt lēmumu par finansējuma piešķiršanu no valsts budžeta programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" likumā noteiktā atbalsta sniegšanai. Savukārt noteikumu Nr. 256 35. punktā noteikts, ka Zemkopības ministrija, pamatojoties uz PVD, LDC un institūta BIOR iesniegto informāciju, sagatavo Ministru kabineta rīkojuma projektu par papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu no budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem””.

Finanšu līdzekļi, kas nepieciešami noteikumos Nr. 256 noteikto darbību veikšanai, tiek aprēķināti šajos noteikumos noteiktajā kartībā:

1) veterinārmedicīniskās prakses iestāde maksu aprēķina atbilstoši iestādes izcenojumiem, bet nepārsniedzot šo noteikumu pielikumā norādīto maksimālo maksas apmēru;

2) LDC izmaksas noteiktas normatīvajā aktā par LDC publisko maksas pakalpojumu cenrādi;

3) institūta BIOR izmaksas par laboratoriskajiem izmeklējumiem noteiktas normatīvajā aktā par institūta BIOR valsts pārvaldes uzdevumu ietvaros veikto darbību cenrādi un šo noteikumu pielikumā.

PVD veiktās darbības nepieciešamo dokumentu un informatīvo materiālu sagatavošanā, praktizējošo veterinārārstu informēšanā un pakalpojumu apmaksas nodrošināšanā tiek veiktas esošā finansējuma ietvaros.

2022. gadā no budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” piešķirts finansējums 269 591 euro apmērā faktisko izdevumu segšanai PVD (kas apmaksāja praktizējošo veterinārārstu sniegtos pakalpojumus), LDC un institūtam BIOR par veiktajām darbībām (MK 09.08.2022. rīkojums Nr. 546 un MK 29.11.2022. rīkojums Nr. 853).

Finansējums no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” tika piešķirts par veiktajiem pasākumiem laikā līdz 2022. gada 31. oktobrim. PVD un institūta BIOR izdevumi par novembri tika segti no valsts uzraudzības programmām pieejamā finansējuma, izdevumi par decembri vēl būs jākompensē šogad, jo veterinārārsti, kuri veic pasākumus, iesniedz rēķinus PVD nākamajā mēnesī, arī LDC apkopo datus par reģistrāciju iepriekšēja mēnesī.

2023. gadā Latvijā ievesto mājas (istabas) dzīvnieku skaits ir būtiski samazinājies, praktizējošie veterinārārsti ir iesnieguši PVD informāciju par obligāto veselības prasību izpildi 85 mājas (istabas) dzīvniekiem un institūtā BIOR ir izmeklēti 15 paraugi, lai noteiktu antivielas pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu. Savukārt LDC šajā laikā ir reģistrēti Ukrainas civiliedzīvotājiem piederoši 70 suņi un 39 kaķi (vidēji 33 dzīvnieki mēnesī).

Papildus nepieciešamais finansējums par veiktajām darbībām, sniedzot pakalpojumus Ukrainas civiliedzīvotājiem un nodrošinot viņiem piederošo dzīvnieku reģistrāciju un obligāto veselības prasību izpildi patlaban ir 9731,34 euro.

Pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam 1.11. pasākuma – Ukrainas civiliedzīvotāju dzīvnieku reģistrācijas un obligāto veselības prasību izpildes nodrošināšana atbilstoši normatīvajam regulējumam – izpildes nodrošināšanai indikatīvais finansējums aprēķināts 80 571 euro apmērā.

Ievērojot 2022. gada 8. decembrī pieņemtos grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 8. panta pirmajā daļā, kas nosaka, ka turpmāk likumā noteiktā atbalsta sniegšanai finansējumu Ministru kabinets var piešķirt no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" atsevišķā programmā plānotā finansējuma un 2023. gada valsts budžetā ir izveidota budžeta programma 17.00.00 "Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai", Zemkopības ministrija sagatavos attiecīgus grozījumus noteikumos Nr. 256 par noteikumos noteikto darbību finansēšanu. 

Zemkopības ministrija uzskata, ka nepieciešams turpināt atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri Latvijā ierodas kopā ar mājas (istabas) dzīvniekiem, lai nodrošinātu dzīvnieku obligāto veselības prasību izpildi. Ievērojot to, ka Ukraina nav no trakumsērgas brīva valsts, vakcinācija pret trakumsērgu ir būtiskākā no obligātajām veselības prasībām, kas jānodrošina suņiem, kaķiem un mājas (istabas) seskiem, lai samazinātu risku cilvēku un dzīvnieku saslimšanai ar trakumsērgu Latvijā.

Sākotnēji tika plānots, ka visvairāk Ukrainas civiliedzīvotāju ar mājas (istabas) dzīvniekiem Latvijā iebrauks no Lietuvas un tajā Eiropas Savienības dalībvalstī, kurā pirmajā tie ieradīsies no Ukrainas (galvenokārt Polijā), dzīvnieki jau būs vakcinēti pret trakumsērgu (ja tas nebūs izdarīts Ukrainā). Kopš 2022. gada aprīļa vidus būtiski palielinājās to Ukrainas civiliedzīvotāju skaits, kuri Latvijā kopā ar mājas (istabas) dzīvniekiem iebrauca caur Latvijas un Krievijas robežkontroles punktiem, Latvijai kļūstot par pirmo Eiropas Savienības dalībvalsti, kurā iebrauc Ukrainas civiliedzīvotāji ar dzīvniekiem.

Šogad kopumā robežkontroles punktos Terehova (robeža ar Krieviju) un Pāternieki (robeža ar Baltkrieviju) ievesti 1094 suņi un kaķi no Ukrainas, kuru īpašnieki dodas tranzītā uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šiem dzīvniekiem Latvijā netiek veikta vakcinācija pret trakumsērgu, jo no epidemioloģiskā viedokļa trakumsērgas apdraudējuma līmenis Latvijā nepalielināsies, jo katram indivīdam pēc vakcinācijas ir nepieciešams laiks (parasti 21 diena), līdz izveidojas imunitāte, un, ja Latvija ir tranzīta valsts, tad šajā laikposmā dzīvnieks jau būs nokļuvis galamērķa valstī.

Ievērojot informāciju par laikposmā no 2023. gada janvāra līdz 20. martam robežkontroles punktos ievestajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem piederošajiem dzīvniekiem, redzams, ka patlaban pamatā dzīvnieki tiek ievesti tieši no trešajām valstīm, nevis caur citu Eiropas Savienības dalībvalsti. Robežkontroles punktos Terehova un Pāternieki šogad ievesti 116 suņi un kaķi, kas pieder Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri deklarējuši, ka plāno uzturēties Latvijā. Savukārt LDC līdz 28. martam reģistrēti 109 suņi un kaķi (jāņem vērā, ka daļa Latvijā ievesto suņu un kaķu vēl nav reģistrēti LDC datubāzē). Iebraucot Latvijā tieši no trešās valsts, bēgļiem no Ukrainas nav iespējams iepriekš nodrošināt mājas (istabas) dzīvniekiem noteikto obligāto veselības prasību izpildi, lai dzīvniekus ievestu Eiropas Savienības teritorijā.

 

Tieslietu ministrijas sniegtā informācija

 

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 20. pantā noteikti izņēmumi attiecībā uz dokumentu legalizāciju. Šāds regulējums tika paredzēts, lai rastu risinājumus, kad personas nevar iesniegt viņu rīcībā esošus vai noteiktus dokumentus Latvijas institūcijās, turklāt apliecinātus ar apliecinājumu apostille, ņemot vērā arī apstākļus, kad attiecīgus dokumentus nav iespējams izgūt no Ukrainas Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ. Tieslietu ministrijas ieskatā šāds atbalsta pasākums ir saglabājams, jo apstākļi, kas radīja nepieciešamību šādu regulējumu paredzēt, nav mainījušies, un šis regulējums praksē arvien tiek piemērots. Uzsveram, ka šim regulējumam nav ietekmes uz valsts budžetu, proti, tā izpildei nav nepieciešami valsts budžeta līdzekļi.

Vienlaikus informējam, ka Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā nav ietverti citi Tieslietu ministrijas īstenoti atbalsta pasākumi.

Papildus attiecībā uz aktuālo situāciju tiesiskajā sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm Līguma starp Latvijas Republiku un Ukrainu par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civilajās, ģimenes, darba un krimināllietās (turpmāk – Līgums) ietvaros informējam, ka, neskatoties uz Krievijas Federācijas iebrukumu Ukrainā, tiesiskā sadarbība ar Ukrainas kompetentajām iestādēm Līguma ietvaros nav tikusi apturēta vai pārtraukta, lai gan saistībā ar Ukrainā noritošo karadarbību laika posmā no 2022. gada 25. februāra līdz aptuveni 2022. gada augustam bija novērojami traucējumi korespondences nosūtīšanā Ukrainas Tieslietu ministrijai. Šobrīd korespondences nosūtīšana Ukrainas Tieslietu ministrijai ir atjaunota un tiesiskā sadarbība tiek turpināta iepriekšējā kārtībā. Proti, Latvijas kompetento iestāžu tiesiskās palīdzības lūgumi tiek nosūtīti Ukrainas Tieslietu ministrijai Līguma ietvaros, savukārt Ukrainas kompetento iestāžu lūgumi – Latvijas Republikas Tieslietu ministrijai. Vienlaikus jānorāda, ka tiesiskās palīdzības lūgumu izpilde atsevišķās teritorijās Ukrainā nav iespējama karastāvokļa dēļ.

 

 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sniegtā informācija

 

Atbilstoši VARAM kompetencei, kas noteikta Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā (turpmāk – Likums) par izdevumu kompensēšanu pašvaldībām, VARAM uzdevums nav aprēķināt atbalstam paredzēto finansējumu, ņemot vērā, ka izdevumus pašvaldībām VARAM kompensē, pamatojoties uz faktiskajām izmaksām, bet nepieciešamais finansējums tiek plānots saskaņā ar nozaru ministriju iesniegtajiem datiem. Attiecīgi informācija ir sagatavota par to, kādā veidā ir izlietoti atbalstam paredzētie finanšu līdzekļi un kāds ir pieejamais valsts budžeta līdzekļu apjoms turpināmajam atbalsta pasākumam.

Saskaņā ar Likumu pašvaldības, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu ePārskati, reizi mēnesī līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša desmitajam datumam iesniedz VARAM pārskatus par izdevumiem, kas saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu (13. panta otro daļa). Savukārt, Ekonomikas ministrija (turpmāk – EM), Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – IzM) un Labklājības ministrija (turpmāk – LM) atbilstoši kompetencei piecu darbdienu laikā saskaņo minētās informācijas atbilstību Valsts kases pārskatam (13. panta (21) daļa).

Līdz ar to, VARAM reizi mēnesī kompensē pašvaldībām izdevumus, kas radušies sakarā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu, pieprasot līdzekļu piešķiršanu no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” atsevišķā programmā plānotā finansējuma,  2023. gadā tā ir budžeta programma 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” (2022. gadā tā bija valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”), šajā Likumā noteiktā atbalsta sniegšanai (Likuma 13. panta trešā daļa). Tas nozīmē, ka VARAM pašvaldībām kompensē izdevumus, pamatojoties uz Valsts kases e-pakalpojumā ePārskatos pieejamajiem ikmēneša kopsavilkumu “Apkopojums par pašvaldību faktisko izdevumu segšanu, kas radušies sniedzot atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem” datiem, kas izveidojas pēc pašvaldību iesniegto pārskatu apstiprināšanas no nozaru ministriju puses.

Savukārt VARAM informāciju par atbalstu, ko vienotie valsts un pašvaldību klientu apkalpošanas centri (turpmāk – VPVKAC) un pašvaldību klientu apkalpošanas struktūrvienības (turpmāk – pašvaldību KAC) sniegušas Ukrainas civiliedzīvotājiem valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanai un reģistrācijai Fizisko personu reģistrā, iegūst, izmantojot pašvaldību sniegto informāciju pakalpojumu vadības sistēmā www.pakalpojumucentri.lv (Likuma 13. panta ceturtā daļa). Vienlaicīgi VARAM izvērtē VPVKAC un pašvaldību KAC Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanai un reģistrācijai Fizisko personu reģistrā, iegūstot pašvaldību sniegto informāciju no pakalpojumu vadības sistēmas www.pakalpojumucentri.lv.

Vienlaikus informējam, ka, koordinēta atbalsta sniegšanai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā Komisija var izveidot vienotu valsts un pašvaldības sniegtā atbalsta koordinācijas punktu, tā darbībā iesaistot arī nevalstiskās organizācijas vai noteikt atbalsta sniegšanas koordināciju, izmantojot VPVKAC vai pašvaldību KAC (Likuma 2. panta trešā daļa). Tiek paredzēts, ka, ka VPVKAC un pašvaldību KAC nodrošina valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanas atbalstu un veic fizisko personu reģistrāciju, izmantojot vienoto klientu apkalpošanas centru pakalpojumu vadības sistēmu www.pakalpojumucentri.lv (Likuma 2. panta (31) daļa).

Atbilstoši augstāk minētajam, Ministru kabinets pēc pamatota nozares ministrijas pieprasījuma pieņem lēmumu par finansējuma piešķiršanu no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” atsevišķā programmā plānotā finansējuma šajā likumā noteiktā atbalsta sniegšanai VPVKAC un vienota valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punkta darbības nodrošināšanai nepieciešamā aprīkojuma un telpu nomas, apsaimniekošanas un komunālo izdevumu segšanai (Likuma 2. panta (32) daļa).

Savukārt Ukrainas civiliedzīvotājus pašvaldība var izmitināt, tai skaitā nodrošinot primāro atbalstu, tai piederošās ēkās vai telpās, veicot tajās nepieciešamos uzlabojumus, lai nodrošinātu, ka ēkas vai telpas ir dzīvošanai derīgas, apgaismojamas, apkurināmas un ir piemērotas personas ilglaicīgam patvērumam un sadzīves priekšmetu izvietošanai (Likuma 13.4 pants). Informāciju par ēkām vai telpām izvērtē un par nepieciešamo atbalsta apmēru uzlabojumu veikšanai ēkās vai telpās lemj Ministru kabineta izveidota komisija (ar Ministru kabineta 2022. gada 31. maija rīkojumu Nr. 395 “Par komisijas izveidi ēku uzlabošanai Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam” tika apstiprināts komisijas sastāvs).

Atbilstoši Ministru kabineta 2022. gada 3. maija rīkojumam Nr. 307 “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”” un pamatojoties uz deviņiem Finanšu ministrijas rīkojumiem, VARAM 2022. gadā pašvaldībām pārskaitīja finanšu līdzekļus 54 263 073,67 euro apmērā, lai segtu izdevumus, kas pašvaldībām radušies laika periodā no 2022. gada februāra līdz novembrim, nodrošinot atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem. Savukārt, izdevumi, kas pašvaldībām bija radušies 2022. gada decembrī 3 462 104,27 euro apmērā, tika segti 2023. gada janvārī, saskaņā ar Ministru kabineta 2023. gada 18. janvāra rīkojumu Nr. 27 “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai”” un Finanšu ministrijas 2023. gada 31. janvāra rīkojumu Nr. 32 “Par apropriācijas pārdali”. Tātad VARAM 2022. gadā laika periodā no februāra līdz decembrim un 2023. gada janvārī kopā ir pārskaitījusi pašvaldībām 57 725 177,94 euro. Plašāka informācija ir atspoguļota zemāk izstrādātajā apkopojumā.

Apkopojums par pašvaldībām kompensētajiem izdevumiem, kas saistīti ar atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem 2022. gadā (februāris – decembris)

Pasākumi atbilstoši jomām

Pašvaldībām pārskaitītais finansējums, euro
Par palīdzību sociālā atbalsta jomā kopā (LM) 28 835 205,79
Par palīdzību izglītības jomā (IzM)

4 628 492,61

Par palīdzību ēdināšanas jomā (EM)

10 002 516,54

Par izlietoto finansējumu valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanas un fizisko personu reģistrācijas pasākumiem (VARAM) 52 850,10
Par pašvaldību veiktajiem uzlabojumiem pašvaldību ēkās, lai nodrošinātu Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu (VARAM) 328 678,39
Par vienotu valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punktu darbības nodrošināšanu 572 264,94
KOPĀ 57 725 177,94

Avots VARAM dati

Papildus VARAM informē, ka 2023. gada 28. marta Ministru kabineta sēdē tika apstiprināts Ministru kabineta rīkojums Nr. 170 “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas 17.00.00 "Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai" (prot. Nr. 16 23. §) (turpmāk – MK rīkojums Nr.170), kas paredz piešķirt VARAM finansējumu, kas nepārsniedz 21 788 249 euro, lai 2023. gadā segtu izdevumus, kas pašvaldībām radušies, nodrošinot atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, tai skaitā izmitināšanas un ēdināšanas nodrošināšanai (primārā atbalsta sniegšanai, kā arī atlīdzībai fiziskām un juridiskām personām par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un pašvaldībām uzlabojumu veikšanai pašvaldību ēkās), sociālā atbalsta nodrošināšanai, izglītības nodrošināšanai, pārvaldes pakalpojumu pieteikšanas atbalstam, vienotu valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punktu darbības nodrošināšanai. Plašāka informācija par MK rīkojumā Nr.170 paredzēto finansējumu zemāk izstrādātajā apkopojumā.

Atbalsta jomas Janvāra faktiskie izdevumi, euro Februāra faktiskie izdevumi, euro Martam - jūnijam plānotie izdevumi, euro Kopā nepieciešamais plānotais finansējums, euro

Sociālā atbalsta jomai

[1] 4. "Sociālā palīdzība, finansiālais atbalsts, pakalpojumi" un 5. "Nepilngadīgie"

1 906 315,73 2 107 639,01 9 110 205,84 13 124 160,58

Ēdināšanai un izmitināšanai

[1]  2. "Personu izmitināšana un ēdināšana"

541 812,04 533 678,79 2 291 321,21 3 366 812,04

Izglītības jomai

[1] 6. "Izglītība"
391 738,08 647 598,31 3 992 334,69 5 031 671,08

Valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanas atbalsta jomai

[1] 1. "Personu uzņemšana un reģistrācija, informēšanas pasākumi" 1.7. apakšpunkts
686 924 3 876,00 5 486,00

Mājokļu uzlabošanai

[1] 2. "Personu izmitināšana un ēdināšana" 2.3. apakšpunkts
310 460,88 0,00 754 895,00 1 065 355,88

Par vienotu valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punktu darbības nodrošināšanu

[1] 1. "Personu uzņemšana un reģistrācija, informēšanas pasākumi" 1.6. apakšpunkts
58 405,46 68 117,38 224 032,95 350 555,79
KOPĀ: 3 209 418,19 3 357 957,49 16 376 665,69

22 944 041,37

Atlikums VARAM budžeta programmā 30.00.00 “Attīstības nacionālie atbalsta instrumenti” - 1 155 792,73
No valsts budžeta programmas 17.00.00 "Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai" nepieciešamais finansējums, kas nepārsniedz 21 788 248,64

[1]Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 21. decembra rīkojuma Nr. 966 “Par Pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam” pielikumu "Pasākumu plāns atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadam".

Avots: VARAM veidots, pamatojoties uz pašvaldību un nozaru ministriju iesniegto informāciju

 

Atbilstoši MK rīkojuma Nr. 170 otrajā punktā paredzētajam, VARAM, kā līdz šim, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavos un iesniegs FM pieprasījumu par minēto līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram.

 

Finanšu ministrijas sniegtā informācija

Atbilstoši likuma “Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam” (turpmāk - likums) sagatavošanas laikā pieņemtajiem lēmumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai 2023. gadam ir paredzēts finansējums 102 000 000 euro apmērā, kas saskaņā ar likumu ir plānots budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmā 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai”. Atbilstoši likuma 65.pantā noteiktajam finanšu ministrs minēto finansējumu pārdala ministrijai vai citai centrālajai valsts iestādei Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajam pasākumu plānam atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā 2023. gadā, ja ir pieņemts attiecīgs Ministru kabineta lēmums un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija piecu darba dienu laikā no attiecīgās informācijas saņemšanas dienas ir to izskatījusi un nav iebildusi pret apropriācijas pārdali .

Ņemot vērā minēto, šobrīd no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” ir veikta pārdale 6 640 520 euro apmērā, tajā skaitā:

1) 1 240 000 euro apmērā Labklājības ministrijai, lai nodrošinātu 2000 Ukrainas civiliedzīvotājiem vienreizēju nodarbinātības vai pašnodarbinātības uzsākšanas pabalsta izmaksu vienas minimālās mēneša darba algas apmērā;

2) 16 698 euro apmērā Sabiedrības integrācijas fondam, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar bezmaksas informatīvā diennakts tālruņa darbības nodrošināšanu laikposmā no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 30. jūnijam;

3) 4 617 897 euro apmērā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, /*--lai segtu izdevumus, kas pašvaldībām radušies 2022. gada decembrī, nodrošinot atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, tai skaitā izmitināšanas un ēdināšanas nodrošināšanai (primārā atbalsta sniegšanai, kā arī atlīdzībai fiziskām un juridiskām personām par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu), sociālā atbalsta nodrošināšanai, izglītības nodrošināšanai, pārvaldes pakalpojumu pieteikšanas atbalstam, vienotu valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punktu darbības nodrošināšanai;

4) 765 925 euro apmērā Sabiedrības integrācijas fondam, lai nodrošinātu valsts budžeta finansētās programmas “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” projektu īstenošanu līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Vienlaikus atbilstoši Ministru kabineta 2023. gada 28. februāra rīkojumam Nr. 100 ir atbalstīta pārdale 689 477 euro apmērā Izglītības un zinātnes ministrijai, lai sniegtu atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem iepriekšējās izglītības atzīšanai un nodrošinātu Ukrainas civiliedzīvotājiem studiju un pētniecības stipendijas. Par minēto pārdali tiek gatavots Finanšu ministra rīkojums par apropriācijas pārdali.

Atbilstoši Ministru kabineta 2023.gada 28.marta rīkojumam Nr.170 (prot. Nr.16 23.§) ir atbalstīta finansējuma pārdale no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ne vairāk kā 21 788 249 euro apmērā, lai 2023. gadā segtu izdevumus, kas pašvaldībām radušies, nodrošinot atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, tai skaitā izmitināšanas un ēdināšanas nodrošināšanai (primārā atbalsta sniegšanai, kā arī atlīdzībai fiziskām un juridiskām personām par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un pašvaldībām uzlabojumu veikšanai pašvaldību ēkās), sociālā atbalsta nodrošināšanai, izglītības nodrošināšanai, pārvaldes pakalpojumu pieteikšanas atbalstam, vienotu valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punktu darbības nodrošināšanai. 

Ņemot vērā minēto, šobrīd pieejamais atlikums budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmā 17.00.00 “Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai” ir 72 881 754 euro.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka saskaņošanas procesā, pirms izskatīšanas Ministru kabinetā, ir vairāki projekti par finansējuma pārdali, attiecīgi informācija par pieejamo atlikumu regulāri tiek aktualizēta.

 

Kopsavilkums:

1) Latvija nodrošina starptautisko saistību izpildi, garantējot  Padomes direktīvas 2001/55/EK (2001. gada 20. jūlijs) par obligātajiem standartiem, lai pārvietoto personu masveida pieplūduma gadījumā sniegtu tām pagaidu aizsardzību, un par pasākumiem, lai līdzsvarotu dalībvalstu pūliņus, uzņemot šādas personas un uzņemoties ar to saistītās sekas un 2022. gada 4. martā ES Padomē pieņemtā Īstenošanas Lēmuma (ES) 2022/382 (2022. gada 4. marts) ar ko Direktīvas 2001/55/EK 5. panta nozīmē konstatē no Ukrainas pārvietoto personu masveida pieplūduma esamību un nosaka pagaidu aizsardzības ieviešanu prasību piemērošanu, lai  sniegtu atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā;  

2) Neskatoties uz to, ka šķērsojot Latvijas Republikas ārējo robežu Latvijas Republikā ieceļo liels skaits personu, kuras kvalificējas Ukrainas civiliedzīvotāja statusam Latvijas Republikā, absolūtais vairākums no tiem neizvēlās Latvijas Republiku par mītnes valsti;

3) 2023. gada pirmo trīs mēnešu tendence liecina, ka saglabājoties esošajai Ukrainas civiliedzīvotāju plūsmai visdrīzāk nepiepildīsies 2022. gada nogales pieņēmums, ka 2023.gadā Latvijas Republikā no jauna ieradīsies 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāji;

4) Pakāpeniski pieaug Ukrainas civiliedzīvotāju ienākumi un iekļaušanās darba tirgū;

5) Nepieciešams turpināt atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem  saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā paredzētajiem neterminētajiem  pasākumiem;

6) Lai nodrošinātu atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem līdz 2023. gada beigām nepieciešams izdarīt grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā saskaņā ar nozaru ministriju paustajiem priekšlikumiem par terminētajiem pasākumiem:

- nodrošinot Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un ēdināšanu; 

- nodrošinot zāļu vai medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensāciju Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem tas pienākas;

- nodrošinot pārtiku Ukrainā ievainotajām personām, kuras no Ukrainas stacionāriem pārvestas uz stacionāriem Latvijā.

 

Pielikumā:

1. pielikums Ekonomikas ministrijas informācija par papildu nepieciešamo izdevumu aprēķinu līdz 2023.g. beigām.

2. pielikums Labklājības ministrijas plānoto atbalsta pasākumu UA civiliedzīvotājiem novērtējums <<=NOSŪTĀMĀS_PAKOTNES_PIELIKUMI>>

<<=TAP_AMATS#1>> <<=TAP_PARAKSTS#1>>