23-TA-1030
Par atkrastes vēja parku Latvijas jūras ūdeņos un Latvijas – Igaunijas ceturto starpsavienojumu
1.
pants.
Likumā lietotie termini
Likumā ir lietoti šādi termini:
1)
Attīstītājs – komercsabiedrība, kurai izsoles rezultātā piešķirtas tiesības attīstīt atkrastes vēju parku ELWIND projekta ietvaros un kura noslēgusi līgumu ar Ministru kabineta noteikto kompetento institūciju (turpmāk - kompetentā institūcija) par atkrastes vēju parka izveidošanu un ekspluatāciju;
2)
ELWIND projekts – atkrastes vēja parka izveide un ekspluatācija Latvijas jūras ūdeņos, kā arī tā pieslēguma izveide Ceturtajam starpsavienojumam, radiālā savienojuma ar sauszemi un pieslēguma uz sauszemes Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmai izveide un ekspluatācija, ieskaitot Ceturtā starpsavienojuma pieslēguma vietu pastiprinājumu Latvijas jūras ūdeņos un Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmā uz sauszemes;
3)
Ceturtais starpsavienojums – starpvalstu savienojums, kurā ietilpst mākslīgās būves, kabeļi un elektroenerģijas pārvades sistēmas pastiprinājumi Latvijas jūras ūdeņos un Latvijas sauszemes teritorijā un kas sasaista Latvijas un Igaunijas elektroenerģijas pārvades sistēmu;
4)
Latvijas jūras ūdeņi - Latvijas Republikas iekšējie jūras, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņi.
2.
pants.
Likuma mērķis
Likuma mērķis ir veicināt ELWIND projekta ieviešanu un radīt tiesiskus priekšnosacījumus Ceturtā starpsavienojuma izveidei un darbībai, īstenojot ELWIND projektu un Ceturto starpsavienojumu kā savstarpēji saistītu hibrīdprojektu, tādējādi vairojot Latvijas enerģētisko neatkarību, drošību, ilgtspēju un elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem.
3.
pants.
Likuma darbības joma
(1)
Likums nosaka ELWIND projekta īstenošanas, tajā skaitā finansēšanas kārtību.
(2)
Likums nosaka ELWIND projekta vajadzības, kuras elektroenerģijas pārvades sistēmas operators ņem vērā, projektējot, izbūvējot un pārvaldot Ceturto starpsavienojumu
(3)
Jūras vides pārvaldības un aizsardzības likums, Enerģētikas likums, Elektroenerģijas tirgus likums un Teritorijas attīstības plānošanas likums attiecībā uz ELWIND projektu un Ceturto starpsavienojumu piemērojami tiktāl, ciktāl šajā likumā nav noteikts citādi.
4.
pants.
ELWIND projekta teritorija, atkrastes vēja parka plānotā uzstādītā jauda, Ceturtais starpsavienojums un nacionālo interešu objekta statuss
(1)
Ja ELWIND atkrastes vēja parkam un ar to saistīto būvju būvniecībai atbilstoši likumā "Par ietekmes uz vidi novērtējumu" noteiktajam ir veikts ietekmes uz vidi novērtējums un ir saņemts Vides pārraudzības valsts biroja atzinums, Ministru kabinets 30 dienu laikā no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas Valsts kancelejā pieņem lēmumu par paredzētās darbības akceptēšanu vai neakceptēšanu.
(2)
ELWIND projektu īsteno Latvijas teritoriālajā jūrā atkrastes vēja parku izpētes zonā E4 atbilstoši Jūras vides aizsardzības un pārvaldības likuma nosacījumiem.
(3)
ELWIND atkrastes vēja parka paredzamā uzstādāmā elektroenerģijas ražošanas jauda nepārsniedz 1000 megavatus.
(4)
ELWIND projektam un Ceturtajam starpsavienojumam tiek noteikts nacionālo interešu objekta statuss, ar dienu, kad piešķirta būvatļauja ELWIND projekta vai Ceturtā starpsavienojuma būvniecībai Latvijas jūras ūdeņos un uz sauszemes.
5.
pants.
ELWIND projekta īstenošana, finansēšana un izsoles organizēšana
(1)
Līdz izsoles līguma parakstīšanai ar Attīstītāju, ELWIND projektu Latvijā attīsta kompetentā institūcija. Ministru kabinets nosaka kompetento institūciju šajā likumā noteikto funkciju, uzdevumu un pienākumu izpildei.
(2)
Elektroenerģijas pārvades sistēmas operators izvieto iekārtas un būves, kas ierīkotas Latvijas jūras ūdeņos ELWIND projekta radiālajam pieslēgumam Latvijas pārvades sistēmai un elektroenerģijas nodošanai elektroenerģijas tīklā.
(3)
Kompetentā institūcija organizē un līdz izsoles izsludināšanai izpilda un finansē priekšizpētes un izpētes darbus atkrastes vēja parka vajadzībām ELWIND projekta ietvaros atkrastes vēja parku izpētes zonā E4, ieskaitot ietekmes uz vidi novērtējumu.
(4)
Kompetentajai institūcijai ir tiesības pieprasīt un saņemt atļauju jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai ELWIND projekta ietvaros līdz izsoles līguma noslēgšanai ar Attīstītāju bez sistēmas jaudas rezervēšanas maksas. Līdz ar izsoles līguma parakstīšanu Attīstītājs iegūst tiesības projektēt, izbūvēt un nodot ekspluatācijā ELWIND atkrastes vēja parku un tā elektroenerģijas tīkla pieslēgumu, kļūstot par kompetentajai institūcijai izsniegtās atļaujas turētāju un nepārsniedzot minētajā atļaujā noteikto maksimālo jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas jaudu.
(5)
Kompetentā institūcija izstrādā un Ministru kabinets apstiprina izsoles par izpētītās teritorijas iznomāšanu atkrastes vēja parka būvniecības vajadzībām noteikumus. Kompetentā institūcija rīko izsoli, kuras rezultātā tiek noteikts Attīstītājs, kurš iegūst tiesības attīstīt ELWIND projektu un slēgt izsoles līgumu ar kompetento institūciju par ELWIND projekta īstenošanu izsoles līgumā noteiktajā apjomā, kārtībā un termiņā.
(6)
Parakstot Izsoles līgumu, Attīstītājs iegūst tiesības Izsoles laukumā projektēt, izbūvēt, nodot ekspluatācijā, 70 gadus izsoles līgumā noteiktajā kārtībā lietot ELWIND atkrastes vēja parku un Attīstītāja izbūvēto infrastruktūru, kā arī pienākumu izsoles noteikumos noteiktajā apmērā, termiņā un kārtībā segt izsoles maksu un izsoles līgumā noteiktā termiņa noslēgumā demontēt ELWIND atkrastes vēja parku un Attīstītāja izbūvēto infrastruktūru, ja šāds pienākums ir noteikts izsoles līgumā.
(7)
Attīstītājs izsoles noteikumos noteiktajā apmērā, kārtībā un termiņā izsoles noteikumos norādītajam adresātam atlīdzina izmaksas par Latvijas jūras ūdeņos un uz sauszemes Latvijā izvietoto apakšstaciju, ja tāda pirms izsoles tikusi izveidota ELWIND atkrastes vēja parka vajadzībām, un pieslēguma sauszemes pastiprinājumu projektēšanu un izbūvi. Attīstītājs sedz radiālā pieslēguma ierīkošanas izmaksas un ELWIND atkrastes vēja parka pieslēgšanu Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmai Latvijas jūras ūdeņos un uz sauszemes Latvijā.
6.
pants.
ELWIND atkrastes vēja parka pieslēgums Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmai
(1)
Elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram saistībā ar pieslēguma izbūvi nepiemēro normatīvajos aktos noteiktos nosacījumus par konkursu licences laukuma piešķiršanai.
(2)
Pārvades sistēmas operators izdod tehniskās prasības jebkura cita atkrastes vēja parka vai cita infrastruktūras objekta pieslēgumam pie attiecīgās apakšstacijas elektropārvades tīklam, ja ELWIND projekta ietvaros izveidojamā atkrastes vēju parka pieslēgumam nepieciešamā jauda tiek saglabāta, rezervēta un pieejama ELWIND projektam.
Likums stājas spēkā
Ministrs V. Uzvārds