Noteikumu projekts

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
Ministru kabineta noteikumi Nr. 744
Rīgā 2022. gada 29. novembrī (prot. Nr. 61 6. §)
22-TA-3205
Kuģošanas līdzekļa vajāšanas, apturēšanas, pārbaudes un aizturēšanas kārtība un nosacījumi
Izdoti saskaņā ar Valsts robežsardzes likuma 15. panta ceturto daļu
1.
Noteikumi nosaka kuģošanas līdzekļa vajāšanas, apturēšanas, pārbaudīšanas un aizturēšanas kārtību un nosacījumus.
2.
Veicot kuģošanas līdzekļa vajāšanu, apturēšanu, pārbaudi un aizturēšanu, Valsts robežsardze pēc iespējas rīkojas tādā veidā, lai neradītu apdraudējumu kuģošanas drošībai un videi.
3.
Kuģošanas līdzekli aptur, dodot redzamu vai dzirdamu signālu apstāties no tāda attāluma, kas apturamajam kuģošanas līdzeklim dod iespēju redzēt vai dzirdēt šo signālu. Ja iespējams, vienlaikus rīkojumu apstāties dod, izmantojot pieejamos radiosakarus.
4.
Ja kuģošanas līdzeklis nepakļaujas rīkojumam apstāties, Valsts robežsardzes kuģošanas līdzekļa kapteinis vai cita Valsts robežsardzes priekšnieka pilnvarota amatpersona var pieņemt lēmumu par attiecīgā kuģošanas līdzekļa vajāšanu.
5.
Vajāšanu veic, ievērojot Apvienoto Nāciju Organizācijas Jūras tiesību konvencijas 111. pantā noteikto kārtību. Minēto kārtību attiecina arī uz Latvijā reģistrējamiem, tai skaitā brīvprātīgi reģistrējamiem, kuģošanas līdzekļiem.
6.
Valsts robežsardze aptur kuģošanas līdzekli un veic tā pārbaudi, ja:
6.1.
aizdomās turamais kuģošanas līdzeklis ir iesaistīts valsts robežas režīma pārkāpumā;
6.2.
Latvijas Republikas ūdeņos pārkāptas ārzemnieku ieceļošanas, uzturēšanās, nodarbinātības, izceļošanas vai tranzīta noteikumu prasības ārpus robežšķērsošanas vietas;
6.3.
ir pamats uzskatīt, ka kuģošanas līdzekļa vadītājs, apkalpes locekļi vai pasažieri pārkāpuši tādas Latvijas Republikas ūdeņu izmantošanu regulējošās tiesību normas, kuru kontrole ir Valsts robežsardzes kompetencē.
7.
Šo noteikumu 6. punktā minēto pārkāpumu un faktisko apstākļu konstatēšanai kuģošanas līdzekļa pārbaude var ietvert:
7.1.
navigācijas, tehniskās un sakaru dokumentācijas pārbaudi, ja tāda ir;
7.2.
apkalpes un pasažieru saraksta pārbaudi, ja atbilstoši normatīvajiem aktiem šādam sarakstam ir jābūt;
7.3.
kuģošanas līdzekļa vadītāja un apkalpes locekļu kvalifikāciju apliecinošu dokumentu pārbaudi;
7.4.
kuģošanas līdzekļa vadītāja, apkalpes locekļu un pasažieru personu apliecinošo dokumentu pārbaudi, lai pārliecinātos par šo dokumentu turētāju identitāti un tiesisko statusu;
7.5.
kuģošanas līdzekļa reģistrācijas dokumentu pārbaudi, ja atbilstoši normatīvajiem aktiem attiecīgā kuģošanas līdzekļa reģistrācija ir paredzēta;
7.6.
kravas dokumentu pārbaudi, ja tādi ir;
7.7.
ar zveju saistīto dokumentu pārbaudi, ja tādi ir;
7.8.
visu kuģošanas līdzekļa telpu un tilpņu pārbaudi;
7.9.
kuģošanas līdzekļa aprīkojuma, tai skaitā glābšanas līdzekļu, pārbaudi, lai pārliecinātos par aprīkojuma atbilstību normatīvo aktu prasībām;
7.10.
alkoholisko, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu iespējamas ietekmes noteikšanu kuģošanas līdzekļa vadītājam, apkalpes locekļiem vai pasažieriem;
7.11.
citos normatīvajos aktos minēto prasību ievērošanas pārbaudi, kuru uzraudzības kontrole ir Valsts robežsardzes kompetencē.
8.
Valsts robežsardzes amatpersona, pamatojoties uz šo noteikumu 6. punktā minētajiem iemesliem, kuģošanas līdzekļa kapteiņa vai vadītāja klātbūtnē sastāda kuģošanas līdzekļa pārbaudes protokolu (1. pielikums). Pārbaudes protokolu sastāda divos eksemplāros latviešu valodā. Vienu kuģošanas līdzekļa pārbaudes protokola eksemplāru nodod kuģošanas līdzekļa kapteinim vai vadītājam.
9.
Ja kuģošanas līdzekļa pārbaudes laikā konstatēti pārkāpumi, kas neietilpst Valsts robežsardzes kompetencē, Valsts robežsardzes amatpersona sazinās ar kompetento institūciju un informē par konstatētajiem pārkāpumiem. Sadarbībā ar kompetento institūciju kuģošanas līdzekli aptur līdz brīdim, kad to turpmākām darbībām pārņem kompetentā institūcija. Pārņemšanas faktu fiksē kuģošanas līdzekļa pārbaudes protokolā.
10.
Ja kuģošanas līdzekļa pārbaudes laikā ir konstatēts šo noteikumu 6. punktā minētais pārkāpums, pilnvērtīgai notikuma vietas apskatei, pierādījumu iegūšanai un turpmākas rīcības izlemšanai Valsts robežsardzes amatpersonai ir tiesības kuģošanas līdzekļa kapteiņa vai vadītāja klātbūtnē sastādīt kuģošanas līdzekļa aizturēšanas protokolu (2. pielikums). Vienu kuģošanas līdzekļa aizturēšanas protokola eksemplāru nodod kuģošanas līdzekļa kapteinim vai vadītājam, bet otrs protokola eksemplārs paliek pie Valsts robežsardzes.
11.
Ja kuģošanas līdzeklis ir aizturēts, Valsts robežsardze par aizturēšanas apstākļiem rakstiski informē attiecīgā kuģošanas līdzekļa karoga valsts administrāciju vai tuvāko valsts diplomātisko pārstāvi. Par Latvijas Kuģu reģistrā reģistrēta kuģošanas līdzekļa aizturēšanu Valsts robežsardze rakstiski informē valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību ''Latvijas Jūras administrācija''.
12.
Ja kuģošanas līdzekļa kapteinim vai vadītājam nav saprotams kuģošanas līdzekļa pārbaudes protokola vai kuģošanas līdzekļa aizturēšanas protokola saturs, Valsts robežsardzes amatpersona to izskaidro kuģošanas līdzekļa kapteinim vai vadītājam saprotamā valodā vai valodā, attiecībā uz kuru var saprātīgi pieņemt, ka viņš to saprot.
13.
Aizturēto kuģošanas līdzekli Valsts robežsardzes pavadībā var nogādāt tuvākajā piemērotajā Latvijas Republikas ostā vai Valsts robežsardzes struktūrvienībā, vai citā atbilstošā vietā.
Ministru prezidents A. K. Kariņš
Iekšlietu ministrs K. Eklons
1.
pielikums
Ministru kabineta
2022. gada 29. novembra
noteikumiem Nr.
744
Kuģošanas līdzekļa pārbaudes protokols (Protocol on Inspection of Ship)
2.
pielikums
Ministru kabineta
2022. gada 29. novembra
noteikumiem Nr.
744
Kuģošanas līdzekļa aizturēšanas protokols (Record on Detention)