Likumprojekts (grozījumi)

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 10.10.2024. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 17.oktobrī.
24-TA-2118
Grozījumi Zinātniskās darbības likumā
Izdarīt Zinātniskās darbības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 10. nr.; 2007, 15. nr.; 2009, 2., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 47., 68., 74., 205. nr.; 2013, 61. nr.; 2016, 249. nr.; 2017, 203. nr.; 2018, 128. nr.; 2019, 120., 214., 240. nr.; 2022. 144. nr.; 2024, 62. nr.) šādus grozījumus: 
1.
1. panta pirmajā daļā:
izslēgt 2.1 punktu;
papildināt ar 9., 10. un 11. punktu šādā redakcijā:
"9) zinātība – praktiskas informācijas kopums atbilstoši Eiropas Komisijas (ES) 2014. gada 21. marta Regulas Nr. 316/2014 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 3. punkta piemērošanu tehnoloģiju nodošanas nolīgumu kategorijā (Dokuments attiecas uz EEZ) (turpmāk – Komisijas regula Nr. 316/2014) 1. panta 1. punkta "i" apakšpunktā noteiktajai definīcijai;
10) tiesību uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni komercializācija – zināšanu, ražotprasmes un tehnoloģiju izplatīšana un nodošana, tai skaitā zinātības un tehnoloģiju tiesību saimnieciskā izmantošana, mantisko tiesību uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni atsavināšana, licencēšana, patenta un selekcionāra tiesību nodošana;
11) valsts zinātniskā institūcija – valsts zinātniskais institūts, valsts augstskola, valsts kapitālsabiedrība, kā arī citas publiskās institūcijas, kuru iekšējos normatīvajos aktos ir paredzēta zinātniskā darbība, piedalīšanās zinātniskās kvalifikācijas iegūšanas un pilnveidošanas procesā un kuras ir reģistrētas zinātnisko institūciju reģistrā."
2.
Aizstāt 8. panta ceturtajā daļā vārdu "valsts" ar vārdiem "valsts, pašvaldības, Eiropas Savienības fondu vai citas publiskas ārvalstu finanšu palīdzības".
3.
Papildināt 13. panta otro daļu ar 3.2 un 3.3 punktu šādā redakcijā: 
"32) nosaka kārtību, kādā tiek komercializētas valsts, pašvaldības, Eiropas Savienības fondu vai citas publiskas ārvalstu finanšu palīdzības finansēta zinātnisko institūciju zinātniska pētījuma rezultātā radītas tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, un kārtību, kādā nosaka šo tiesību nodošanas atlīdzību;
33) apstiprina atbalsta programmas zinātības, tehnoloģiju, izgudrojuma vai augu šķirnes tiesību komercializācijai;".
4.
Aizstāt 38. panta otrās daļas 3. punktā vārdus "saimnieciskās izmantošanas (komercializācijas)" ar vārdiem "komercializācijas".
5.
Izteikt 39.1 un 39.pantu šādā redakcijā:
"39.Valsts zinātniskās institūcijas mantiskās tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni
(1) Valsts zinātniskajai institūcijai pieder mantiskās tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, ja tā pilnībā radīta valsts, pašvaldības, Eiropas Savienības fondu vai citas publiskas ārvalstu finanšu palīdzības finansēta pētījuma rezultātā atbilstoši tās iekšējos normatīvajos aktos paredzētajai kārtībai.
(2) Mantiskās tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, kas radīta valsts zinātniskās institūcijas un citu institūciju vai zinātnieku sadarbības rezultātā, valsts zinātniskajai institūcijai pieder tādā apjomā, kas ir proporcionāls institūcijas ieguldījumam, ko nosaka līgums starp valsts zinātnisko institūciju, citu institūciju vai šo institūciju zinātnisko darbinieku.
39.2 pants. Valsts zinātniskās institūcijas zinātības un tehnoloģijas autora, izgudrotāja vai augu šķirnes selekcionāra mantiskās tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni 
(1) Ja valsts, pašvaldības, Eiropas Savienības fondu vai citas publiskas ārvalstu finanšu palīdzības finansēta pētījuma ietvaros zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni radījis viens vai vairāki valsts zinātniskās institūcijas darbinieki, kuru darba pienākumi ietver izgudrotājdarbību, pētniecību, projektēšanu, konstruēšanu vai tehnoloģiskās izstrādnes sagatavošanu, tad mantiskās tiesības uz šo zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni pieder valsts zinātniskajai institūcijai, ar kuru šis darbinieks vai šie darbinieki ir darba tiesiskajās attiecībās. Ja valsts zinātniskajā institūcijā īstenots citas personas finansēts zinātniskais pētījums un tā ietvaros izgudrojumu vai augu šķirni radījis viens vai vairāki valsts zinātniskās institūcijas darbinieki, tad mantiskās tiesības uz šo zinātību, tehnoloģiju izgudrojumu vai augu šķirni nosaka līgums, saskaņā ar kuru zinātniskais pētījums īstenots.
(2) Zinātības un tehnoloģiju autora, izgudrotāja vai augu šķirnes selekcionāra, kas nav valsts zinātniskās institūcijas darbinieks, mantiskās tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni nosaka līgums starp zinātības un tehnoloģiju autoru, izgudrotāju vai augu šķirnes selekcionāru un valsts zinātnisko institūciju, kurā zinātniskais pētījums īstenots."
6.
39.3 pantā:
aizstāt pirmajā daļā vārdus "jauna izgudrojuma vai jaunas augu šķirnes" ar vārdiem "jaunas zinātības, jaunas tehnoloģijas, jauna izgudrojuma vai jaunas augu šķirnes";
izteikt otro un trešo daļu šādā redakcijā:
"(2) Valsts zinātniskā institūcija, izvērtējusi attiecīgās zinātības, tehnoloģijas, izgudrojuma vai augu šķirnes komercializācijas potenciālu, triju mēnešu laikā pēc šā panta pirmajā daļā minētās informācijas saņemšanas pieņem lēmumu par to, vai iesniegt patenta pieteikumu vai iesniegumu selekcionāra tiesību piešķiršanai uz augu šķirni vai jebkādā citā veidā pieteikt vai izmantot mantiskās tiesības uz zinātības, tehnoloģijas vai izgudrojuma tiesībām, kā arī paziņo darbiniekam, kas ir radījis zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, par savu nodomu šīs mantiskās tiesības izmantot. Ja valsts zinātniskā institūcija triju mēnešu laikā nepaziņo darbiniekam par savu nodomu izmantot šīs mantiskās tiesības vai no tām atsakās, tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai selekcionāra tiesības uz augu šķirni var izmantot darbinieks, kas ir radījis zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni. Paziņošanas kārtību regulē valsts zinātniskās institūcijas iekšējie normatīvie akti, tai skaitā nodrošinot, ka valsts zinātniskā institūcija piemēro komercdarbības atbalsta regulējumu mantisko tiesību ieguvējam, ja attiecināms.
(3) Kārtību, kādā valsts zinātniskās institūcijas darbinieks informē valsts zinātnisko institūciju par jaunu zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, kritērijus, pēc kuriem valsts zinātniskā institūcija izvērtē zinātības, tehnoloģijas, izgudrojuma patentspēju vai nepieciešamību iesniegt iesniegumu par selekcionāra tiesību piešķiršanu un attiecīgās zinātības, tehnoloģiju, izgudrojuma vai augu šķirnes komercializācijas potenciālu, valsts zinātniskajā institūcijā veicamo zinātības un tehnoloģiju patenta pieteikuma sagatavošanas procedūru, kā arī kritērijus, pēc kuriem valsts zinātniskā institūcija izvērtē reģistrēta patenta turpmākās uzturēšanas nepieciešamību, nosaka valsts zinātniskās institūcijas iekšējie normatīvie akti.";
papildināt ar ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:
"(4) Valsts zinātniskajai institūcijai, kura ir reģistrējusi mantiskās tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, ir tiesības no šīm tiesībām atteikties, ja tā pieņēmusi lēmumu, ka turpmāka tiesību uzturēšana nav komerciāli izdevīga. Šādā gadījumā valsts zinātniskā institūcija var vienoties ar darbinieku, kurš ir radījis attiecīgo zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, par mantisko tiesību pāreju atbilstoši valsts zinātniskās institūcijas iekšējos normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, tai skaitā nodrošinot, ka valsts zinātniskā institūcija piemēro komercdarbības atbalsta regulējumu mantisko tiesību ieguvējam, ja attiecināms.
(5) Ja tiesības uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, kas izgudrotājam vai selekcionāram nodotas saskaņā ar šā panta ceturto daļu, ir uzsāktas komerciāli izmantot piecu gadu laikā, valsts zinātniskajai institūcijai brīdī, kad izgudrotājs vai selekcionārs ir uzsācis zinātības un tehnoloģiju, izgudrojuma vai augu šķirnes komerciālu izmantošanu, ir tiesības uz atlīdzību, kas līdzvērtīga tirgus cenai."
7.
39.4 pantā:
izteikt pirmo un otro daļu šādā redakcijā:
"(1) Valsts zinātniskā institūcija nodrošina tās tiesību uz zinātību,  tehnoloģiju,  izgudrojumu vai augu šķirni aizsardzību, piesakot un uzturot spēkā patentu uz izgudrojumu vai tiesības uz zinātību un tehnoloģiju vai augu šķirni.
(2) Valsts zinātniskās institūcijas lēmējinstitūcijai saskaņā ar tās iekšējiem normatīvajiem aktiem ir tiesības lemt par patenta vai tiesību uz augu šķirni turpmāku uzturēšanu, ņemot vērā paredzamo ieguvumu no reģistrētā patenta vai augu šķirnes komercializācijas.";
papildināt trešo daļu pēc vārda "nodrošināt" ar vārdiem "zinātības, tehnoloģijas";
izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Valsts zinātniskā institūcija ir tiesīga izpaust trešajām personām izgudrojuma būtību pirms šā panta trešajā daļā minētā patenta pieteikuma vai iesnieguma publicēšanas vai augu šķirnes būtību, pirms publicēts lēmums par selekcionāra tiesību piešķiršanu, ja vien līgumā ar zinātniskā pētījuma projekta finansētājiem vai līgumā ar izgudrojuma autoriem vai jaunas augu šķirnes selekcionāriem nav paredzēts citādi."
8.
Izteikt 39.5 un 39.6 pantu šādā redakcijā: 
"39.5 pants. Zinātības, tehnoloģijas, izgudrojuma vai augu šķirnes tiesību komercializācija
Valsts zinātniskā institūcija veic zinātības, tehnoloģijas, izgudrojuma vai augu šķirnes tiesību komercializāciju pēc iespējas valstij izdevīgākā veidā, saņemot tādu atlīdzību, kas ir līdzvērtīga tirgus cenai.
39.6 pants. Tiesības uz atlīdzību no mantisko tiesību uz zinātības, tehnoloģijas, izgudrojuma vai augu šķirnes komercializācijas rezultātā gūtajiem ienākumiem
Valsts zinātniskās institūcijas darbiniekam, kas ir radījis zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni, ir tiesības uz taisnīgu atlīdzību no mantisko tiesību uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni komercializācijas rezultātā gūtajiem ienākumiem valsts zinātniskās institūcijas iekšējos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā."
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Ministrs V. Uzvārds