MK sēdes protokollēmuma projekts

24-TA-961
Informatīvais ziņojums "Par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm atlīdzības sistēmas pilnveidošanu"
1.
Pieņemt zināšanai iesniegto informatīvo ziņojumu.
2.
Pieņemt zināšanai, ka, lai nodrošinātu Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm (turpmāk – amatpersonas) atlīdzības pieaugumu, papildu nepieciešamais finansējums 2025. gadā ir 92 218 810 euro, 2026. gadā indikatīvi – 174 595 304 euro, 2027.gadā indikatīvi - 249 246 066 euro, 2028. gadā indikatīvi - 249 157 170 euro, 2029. gadā un turpmākajiem gadiem indikatīvi – 253 377 616 euro (2027. un 2028. gadam veikta korekcija par pabalstam par katriem pieciem nepārtrauktas izdienas gadiem plānoto finansējumu Iekšlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas bāzes izdevumos). Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu amatpersonu atlīdzības paaugstināšanai 2025. gadam un turpmāk ik gadu izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru nākamajiem gadiem sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām.
3.
Pieņemt zināšanai, ka informatīvajā ziņojumā papildu nepieciešamā finansējuma aprēķini veikti, ievērojot faktisko amatpersonu skaitu un klasifikāciju mēnešalgu grupās uz aprēķinu sagatavošanas brīdi. Iekšlietu ministrijai, iesniedzot jautājumu par papildus nepieciešamo finansējumu 2026. un 2027. gadam izskatīšanai Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru nākamajiem gadiem sagatavošanas un izskatīšanas procesā, ja nepieciešams, precizēt papildu nepieciešamā finansējuma apjomu, ievērojot amatpersonu skaita un klasifikācijas izmaiņas. Lai nodrošinātu tiesiskās paļāvības principa ievērošanu, apzināt papildu nepieciešamā finansējuma apjomu pabalsta par katriem pieciem nepārtrauktas izdienas gadiem izmaksai proporcionāli nodienētajam laikam līdz atlīdzības reformas ieviešanai (ikgadējās novērtēšanas prēmijas ieviešanai), amatpersonām arī nesasniedzot  piecu gadu izdienu, ņemot vērā šim pabalstam Iekšlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas bāzes izdevumos plānoto finansējumu 2026. gadam.
4.
Ja tiks atbalstīts papildu nepieciešamais finansējums amatpersonu atlīdzības sistēmas pilnveidošanai, Iekšlietu ministrijai atbilstoši pieņemtajiem lēmumiem par atlīdzības pieaugumu amatpersonām un papildu finansējumu attiecīgā gada likumprojektā par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru nākamajiem gadiem kopīgi ar Tieslietu ministriju (Ieslodzījuma vietu pārvaldi) sagatavot un iekšlietu ministram iesniegt Ministru kabinetā normatīvo aktu projektus par attiecīgajiem grozījumiem Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, Ministru kabineta 2010. gada 21. jūnija noteikumos Nr.565 “Noteikumi par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku sociālajām garantijām”, Ministru kabineta 2016. gada 13. decembra noteikumos Nr. 806 “Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm mēnešalgu un speciālo piemaksu noteikšanas kārtību un to apmēru” un Ministru kabineta 2016.gada 20.decembra noteikumos Nr.845 „Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm darbības un tās rezultātu novērtēšanas kārtība”.
5.
Jautājumu par izmeklētāju izslēgšanu no amatpersonu atlīdzības reformas tvēruma skatīt kopsakarā ar pieņemtajiem lēmumiem par izmeklētāju atlīdzības sistēmas ieviešanas gaitu.
6.
Iekšlietu ministrijai sadarbībā ar Tieslietu ministriju līdz 2027. gada 1. martam sagatavot un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā  informatīvo ziņojumu par amatpersonu atlīdzības sistēmas pilnveidošanas rezultātiem un atlīdzības pieauguma grafiku 2028. -2030. gadam.
7.
Iekšlietu ministrijai kopā ar Tieslietu ministriju izvērtēt iespējas paplašināt personu loku, kas var pretendēt uz dienestu Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē un līdz 2024. gada 1. decembrim sagatavot un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par šāda izvērtējuma rezultātiem un turpmāko rīcību.