22-TA-869
Kārtība, kādā Nacionālie bruņotie spēki veic novērošanu, izmantojot drošības tehniskās sistēmas un līdzekļus, kā arī šādas novērošanas rezultātā iegūto datu apstrādi
Izdoti saskaņā ar Nacionālo bruņoto spēku likuma 6.1 panta septīto daļu
1.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā Nacionālie bruņotie spēki, īstenojot valsts drošību un aizsardzību, veic:
1.1.
apsargājamo objektu (izņemot valsts drošības iestāžu lietošanā esošos objektus), kā arī to telpu un teritorijas, aizsargjoslu ap apsargājamo valsts aizsardzības objektu, aizsargjoslu ap valsts aizsardzībai paredzētajiem navigācijas tehniskajiem līdzekļiem, aizsargjoslu ap militārajiem jūras novērošanas tehniskajiem līdzekļiem, publisku vietu, militāro pasākumu norises vietu un šajās vietās esošo personu novērošanu ar drošības tehniskajām sistēmām un līdzekļiem;
1.2.
novērošanas rezultātā iegūto datu apstrādi.
2.
Nacionālo bruņoto spēku komandieris nosaka ar drošības tehniskajām sistēmām un līdzekļiem veicamās novērošanas organizāciju Nacionālajos bruņotajos spēkos.
3.
Par Nacionālo bruņoto spēku veiktu novērošanu brīdina ar informatīvo zīmi (pielikums), kuru veido melns novērošanas videokameras attēls 35 grādu leņķī uz balta fona, ko apņem sarkana robežlīnija vienādmalu trīsstūra formā. Trīsstūra vienas malas garums ir 145 mm, malas platums – 12 mm. Zem trīsstūra atrodas uzraksts ar melniem burtiem "VIDEONOVĒROŠANA". Zem tā norāda videonovērošanas mērķi, pārziņa nosaukumu, adresi un kontakttālruni. Informatīvās zīmes izmēru var proporcionāli palielināt vai samazināt. Vietās, kur tehniski nav iespējams izvietot pilnu informāciju, izmanto samazinātas informatīvās zīmes, kurās atveidots tikai trīsstūra aptvertas kameras simbols un uzraksts "VIDEONOVĒROŠANA".
4.
Informatīvo zīmi par novērošanu izvieto:
4.1.
pie apsargājamo objektu ieejām (vārtiem, durvīm) un uz apsargājamā objekta žoga;
4.2.
labi redzamā vietā pēc iespējas saskares punktos ar publisku telpu, ielu, ietvi vai citu infrastruktūras objektu, ja novērošanai pakļautā teritorija nav norobežota;
4.3.
uz militārā transportlīdzekļa, militārā kuģa uzkāpšanas vietās un pie karavīra, kas īsteno apsargājamā objekta vai personas apsardzi, formas tērpa.
5.
Nacionālie bruņoties spēki novērošanu veic:
5.1.
pastāvīgi vai īslaicīgi;
5.2.
stacionāri vai mobili.
6.
Novērošanu neveic vietās, kur personas sagaida īpaši augstu privātuma aizsardzību.
7.
Informācijai par Nacionālo bruņoto spēku novērošanā izmantojamām drošības tehniskajām sistēmām un līdzekļiem ir informācijas dienesta vajadzībām statuss.
8.
Nacionālo bruņoto spēku novērošanas rezultātā iegūtajiem datiem ir:
8.1.
ierobežotas pieejamības informācijas statuss – datiem, kas iegūti aizsargjoslā ap apsargājamo valsts aizsardzības objektu, aizsargjoslā ap valsts aizsardzībai paredzētajiem navigācijas tehniskajiem līdzekļiem, aizsargjoslā ap militārajiem jūras novērošanas tehniskajiem līdzekļiem, publiskā vietā, militāro pasākumu norises vietā;
8.2.
informācijas dienesta vajadzībām statuss – datiem, kas iegūti apsargājamā valsts aizsardzības objekta teritorijā un telpā, kā arī uz karakuģa.
9.
Nacionālie bruņotie spēki savu uzdevumu veikšanai veiktās novērošanas rezultātā iegūtos datus var nodot vienīgi tiesību aizsardzības iestādēm, valsts drošības iestādēm un kompetentajām amatpersonām, kas veic administratīvo pārkāpumu procesu, sniedzot datus prasītajā apjomā.
10.
Nododot novērošanas rezultātā iegūtos datus, tiek nodrošināta šādas informācijas saglabāšana:
10.1.
iestādes vai kompetentas amatpersonas rakstveida pieprasījums, kas ietver pieprasījuma tiesisko pamatu un mērķi;
10.2.
novērošanas rezultātā iegūto datu nodošanas datums;
10.3.
novērošanā iegūto datu īss apraksts;
10.4.
amatpersonas, kas nodevusi un, kas saņēmusi novērošanā iegūtos datus, identificējoša informācija un amats (datus nododot klātienē).
11.
Novērošanas rezultātā iegūtos datus glabā ne mazāk kā trīs mēnešus, bet ne vairāk kā gadu, izņemot šo noteikumu 12. punktā norādītajos gadījumos.
12.
Novērošanas rezultātā iegūtos datus, kuros konstatēts valsts drošības apdraudējums, noziedzīgs nodarījums, meklēšanā esoša persona vai transportlīdzeklis, kā arī ēkas, telpu un teritorijas, apsargājamo personu un apsargājamā objekta drošības apdraudējums, glabā līdz Nacionālo bruņoto spēku kompetences ietvaros veiktā kriminālprocesa pirmstiesas procesa pabeigšanai, administratīvo pārkāpumu lietvedības pabeigšanai, administratīvā procesa iestādē pabeigšanai vai dienesta izmeklēšanas pabeigšanai, bet ne ilgāk kā trīs gadus.
13.
Pēc šo noteikumu 11. un 12. punktā minētā glabāšanas termiņa beigām novērošanas rezultātā iegūtos datus dzēš.
14.
Šo noteikumu 11. punktā noteikto minimālo termiņu novērošanas rezultātā iegūto datu glabāšanai uzsāk piemērot gada laikā no šo noteikumu spēkā stāšanās.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds
Pielikums
Ministru kabineta
[22-TA-869 Dt]
noteikumiem Nr.[22-TA-869 Nr]
Zīme, kas informē par novērošanu