MK vēstules projekts

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
<<=TAP_NOS_PAK_DATUMS>>
23-TA-3191
21.11.2023.
142.1.9/6-85-14/23
Latvijas Republikas Saeimai
info@saeima.lv
Par ieslodzīto konvojēšanas funkcijas pārdales nepieciešamību

Ministru kabinets ir saņēmis Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas 2023. gada 21. novembra vēstuli Nr. 142.9/6-85-14/23, kurā uzsvērta ieslodzīto konvojēšanas funkcijas pārdales nepieciešamība.

Informējam, ka ar Ministru kabineta 2023. gada 22. augusta rīkojumu Nr. 534 ir atbalstīts konceptuālais ziņojums "Par ieslodzīto konvojēšanas funkcijas pārdales īstenošanas plānu", kurā paredzēts, ka Ieslodzījuma vietu pārvalde pakāpeniski pārņems ieslodzīto konvojēšanas kompetenci no Valsts policijas. Atbalstītais risinājums paredz, ka 2025. gada 1. jūlijā Ieslodzījuma vietu pārvalde uzsāk ieslodzīto konvojēšanu:

1) starp ieslodzījuma vietām saistībā ar brīvības atņemšanas soda vai drošības līdzekļa – apcietinājums – izpildi;

2) no ieslodzījuma vietas uz tiesu un no tās, kā arī nodrošina apsardzi tiesas procesa laikā, ja procesa virzītājs ir tiesa vai prokuratūra;

3) no ieslodzījuma vietas uz tiesu un no tās administratīvajā procesā un civilprocesā.

Savukārt 2027. gada 1. janvārī Ieslodzījuma vietu pārvalde pārņem ieslodzīto konvojēšanu:

1) no ieslodzījuma vietas uz Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietu un no tās, ja procesa virzītājs ir tiesa vai prokuratūra;

2) no ieslodzījuma vietas medicīniskās ekspertīzes veikšanai.

Konceptuālajā ziņojumā tiek piedāvāts veidot efektīvu ieslodzīto konvoja organizēšanas modeli. Proti, lai mazinātu konvojēšanas nepieciešamību, maksimāli tiks izmantota videokonferenču saziņa ar procesa virzītāju, tiks plānoti īsāki konvojēšanas maršruti, kas ekonomēs laiku un vairāk ļaus ieslodzītajam piedalīties ieslodzījuma izpildes procesā (resocializācija, plānveida veselības aprūpe, tikšanās ar radiniekiem, izglītības apguve, nodarbinātība u. tml.).

Ir būtiski norādīt, ka ieslodzīto konvojēšana  ir jauns Ieslodzījuma vietu pārvaldes uzdevums, ko tā iepriekš šādā apjomā un veidā nav veikusi. Tam ir nepieciešams sagatavošanās laiks – pusotrs līdz divi gadi, lai pārņemtu jauno kompetenci, kam konceptuālajā ziņojumā ir paredzēts rīcības plānojums. Termiņa ilgumu noteic šādi apstākļi:

1) ir jāpieņem darbā un jāapmāca amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm, kas jauno funkciju veiks (apmācības ilgst vismaz sešus mēnešus). Jāņem vērā, ka Ieslodzījuma vietu pārvaldē šobrīd nav amatpersonu, kuras būtu atbilstoši apmācītas ieslodzīto konvojēšanā un varētu nodrošināt konvojēšanu. Apsargu un uzraugu trūkums neļauj šīs amatpersonas novirzīt konvojēšanas nodrošināšanai, neradot iekšējās drošības riskus ieslodzījuma vietās;

2) ir jāveic nepieciešamo transportlīdzekļu iepirkums un to pielāgošana (pēc Covid-19 krīzēm un Krievijas iebrukuma Ukrainā gan transporta iegādes, gan arī to pielāgošanas termiņi ir pagarinājušies), kā arī bruņojuma un aprīkojuma iepirkums;

3) tiesās ir jāveic pielāgojumi – jāpaplašina attālinātās saziņas (videokonferenču) iespējas, lai būtu iespējams maksimāli mazināt fiziskās konvojēšanas nepieciešamību uz tiesu.

Lai uzsāktu jaunās kompetences pārņemšanu no 2025. gada 1. jūlija, funkcijas nodrošināšanai nepieciešams papildu finansējums.

Vienlaikus, lai neaizkavētu transportlīdzekļu, ekipējuma un aprīkojuma iegādes iepirkumu izsludināšanu, Ieslodzījuma vietu pārvalde sagatavos iepirkuma specifikāciju un izsludinās konkursu ar noteikumu, ka līgumi ar uzvarētāju tiks slēgti un saistības tiks uzņemtas tikai tad, kad būs pieņemts lēmums par finansējuma piešķiršanu vai tā nodrošināšanu esošo budžeta līdzekļu ietvaros.

Ņemot vērā minēto, Tieslietu ministrija 2024. gada 1. ceturksnī iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu konvoja funkcijas pārņemšanas uzsākšanai ar 2025. gada 1. jūliju, kā arī atbilstoši budžeta sagatavošanas grafikam iesniegs pieprasījumu prioritārajiem pasākumiem 2025. gadam un turpmākajiem gadiem. Neuzņemsimies saistības, kurām nav finansiāla seguma.

Pielikumā: <<=NOSŪTĀMĀS_PAKOTNES_PIELIKUMI>>

<<=TAP_AMATS#1>> <<=TAP_PARAKSTS#1>>