MK sēdes protokollēmuma projekts

24-TA-787
Informatīvais ziņojums "Par rīcību ar valsts un kapitālsabiedrības nekustamajiem īpašumiem, kas atzīti par valsts nozīmes kultūras pieminekļiem"
1.
Pieņemt zināšanai iesniegto Informatīvo ziņojumu.
2.
Atbalstīt vienotu kritēriju par valsts un valsts kapitālsabiedrību īpašumā esošo valsts nozīmes kultūras pieminekļu saglabāšanu valsts īpašumā vai atsavināšanu noteikšanu normatīvajā regulējumā un Kultūras ministrijai (Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei) sadarbībā ar Finanšu ministriju (valsts akciju sabiedrību “Valsts nekustamie īpašumi”) līdz 2026. gada 1.janvārim sagatavot un kultūras ministrei iesniegt Ministru kabinetā nepieciešamos tiesību aktu grozījumus.
3.
Uzdot Kultūras ministrijai (Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei), ņemot vērā vienotos kritērijus par valsts un valsts kapitālsabiedrību īpašumā esošo valsts nozīmes kultūras pieminekļu saglabāšanu valsts īpašumā vai atsavināšanu, līdz 2026. gada 1. janvāris sagatavot un kultūras ministrei iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumu par valsts nozīmes kultūras pieminekļiem, kuri saglabājami valsts īpašumā un nav nododami atsavināšanai, un to lietošanas mērķiem, kā arī uzturēšanas finansēšanas mehānismu.
4.
Ja valsts nozīmes kultūras piemineklis ir nepieciešams tiešās valsts pārvaldes iestādei funkciju nodrošināšanai, tad līdz šā protokollēmuma 3.punktā minētā uzdevuma izpildei valsts nozīmes kultūras pieminekļa uzturēšana, sakārtošana, nomas maksas un papildu izdevumu segšana nodrošināma piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.
5.
Ja 4. punktā minētā uzdevums izpildei ir nepieciešami papildus valsts budžeta līdzekļi, jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu attiecīgajā un turpmākajos gados izskatīt attiecīgā likumprojekta par valsts budžetu sagatavošanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu prioritārajiem pasākumiem, ievērojot valsts budžeta finansiālās iespējas.
6.
Ja valsts nozīmes kultūras piemineklis atbilstoši šā protokollēmuma 2.punktā minētajiem kritērijiem saglabājams valsts vai valsts kapitālsabiedrības īpašumā un nav rasts risinājums tā turpmākai izmantošanai, valsts nozīmes kultūras pieminekļa uzturēšana, sakārtošana, nodrošināma piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros vai par kapitālsabiedrības pašu līdzekļiem. Ja viena gada laikā attiecīgā tiešās valsts pārvaldes iestāde, kura ierosinājusi valsts nozīmes kultūras pieminekļa saglabāšanu valsts vai valsts kapitālsabiedrības īpašumā, nav radusi risinājumu turpmākajai valsts nozīmes kultūras pieminekļa  izmantošanai un uzturēšanas izmaksu segšanai, attiecīgais valsts kultūras piemineklis virzāms atsavināšanai.
7.
Noteikt, ka līdz 2.punktā uzdevuma izpildei, attiecīgajai tiešās valsts pārvaldes iestādei vai tās kapitālsabiedrībai, kuras valdījumā, pārvaldīšanā vai īpašumā atrodas valsts nozīmes kultūras piemineklis, izvērtējot nepieciešamību saglabāt vai nodot valsts īpašumā valsts nozīmes kultūras pieminekli, piemēro informatīvā ziņojumā izstrādātos kritērijus par valsts un valsts kapitālsabiedrību īpašumā esošo valsts nozīmes kultūras pieminekļu saglabāšanu vai nodošanu valsts īpašumā vai atsavināšanu.